Pneumotor do V

Založil expertik, 14.04.2006, 09:37:57

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

expertik

Tak ako som slubil prikladam aj nejake foto...:-))

MildaPajda

UFF... klobouk dolu....
chodi to?... obcas mivam problem s retezovym prevodem, ze to "preskakuje" ...
na LEGO mam porad malo casu... :(
http://steinbachovi.org http://steinbachovi.org/mimis - novinky od Kubíčka a Anežky. ;)

expertik

Citace od: MildaPajda kdy 14.04.2006, 10:36:04
UFF... klobouk dolu....
chodi to?... obcas mivam problem s retezovym prevodem, ze to "preskakuje" ...

Chodit to chodi, ale len par 10-tok sekund, pretoze to mam len na 2 AirTank nadrzky...este k tomu spravim nejaky lepsi kompressor a ten kompressor chcem aby bol pohanany rovnako tym istym motorom....takze nauvod to natlakujem a potom ked sa motor rozbehne chcem aby tlakoval sam seba..take primiivne perpetuum mobile, akurat, ze musim premysliet vhodny pomer kompresie a tlakovania aby to slo co najdlhsie...:-)) ked to bude ready hodim to sem...a skusim aj natocit video.
Co sa retaze tyka, ked si vsimnes tu gumicku, tak ta napina diel, ktory napina retaz, takze k "preskakovaniu" nedochadza...:-))

mph1

Citace od: expertik kdy 14.04.2006, 11:05:20
este k tomu spravim nejaky lepsi kompressor a ten kompressor chcem aby bol pohanany rovnako tym istym motorom

A to ma byt k cemu? Zakon zachovani energie (vc. tvych narazek na perpetuum mobile) rika, ze tim nic neusetris, spise naopak - prijdes o ztraty v tom prenosu pres kompresor zpatky.

Zpetne ziskavani energie se pouziva pouze v pripade, ze neni potreba pohon, napr. u elektromotoru pri brzdeni (prepne se na dobijeni a nabiji akumulator ze setrvacneho pohybu)

Pepan

Vypadá to zajímavě :o Natoč video ;D Chtěl bych vidět jak to fachči.   

corelxt

#5
Citace od: mph1 kdy 14.04.2006, 11:15:26
Zpetne ziskavani energie se pouziva pouze v pripade, ze neni potreba pohon, napr. u elektromotoru pri brzdeni (prepne se na dobijeni a nabiji akumulator ze setrvacneho pohybu)

kez by byla rekuperace tak snadna zalezitost.. bohuzel to taky neni uplne pravda... pri brzde mas velkej narust energie, kterou potrebujes (vlastne musis) nekam nacpat.. a baterka ti tohle nepobere...

resenim by mohli mozna byt superkondenzatory.. ale jejich vyroba je krapet narocna a cena taky neni nejnizsi..

Citace od: mph1 kdy 14.04.2006, 11:15:26
A to ma byt k cemu? Zakon zachovani energie (vc. tvych narazek na perpetuum mobile) rika, ze tim nic neusetris, spise naopak - prijdes o ztraty v tom prenosu pres kompresor zpatky.

tady bych videl smysl spis v principu prace pistovyho motoru (je jedno jestli pneu, nebo spalovaci).. od cehoz nakonec lego je, ze..
jako flaknout na pohon elektro moturek, kterej ma samozrejme vuci tomuhle systemu mnohem vyssi ucinnost, je velmi snadny a umi kazdej "trouba"..
ale proc si nezkusit neco lepsiho.. proc to delat jednoduse, kdyz to de i slozite.. ;D

mph1

Citace od: corelxt kdy 14.04.2006, 11:26:45
kez by byla rekuperace tak snadna zalezitost

Nepsal jsem, ze je to snadne, ale vim, ze se to u modernich elektromobilu pouziva (princip jsem neresil)

Citace od: corelxt kdy 14.04.2006, 11:26:45tady bych videl smysl spis v principu prace pistovyho motoru (je jedno jestli pneu, nebo spalovaci).. od cehoz nakonec lego je, ze..

Jasne, ze pokud si dela moturek pro moturek, je to OK  ;), ja cekal, ze to bude chtit umistit na nejaky podvozek. Zpetne tlakovani zkratka ubere vykon, neni to otazka:
Citace od: expertik kdy 14.04.2006, 11:05:20
akurat, ze musim premysliet vhodny pomer kompresie a tlakovania aby to slo co najdlhsie...

Vzdycky to bude horsi nez bez toho zpetneho tlakovani. Zkusil bych prerusovat pohon (nejakou spojkou) a pridat setrvacnik. Pak by se prodlouzila doba behu. Ale s tim dotlakovavanim bude vzdycky kratsi.

Jinak to povazuju za krasnou konstrukci a moc hezkou hracku.

ass

#7
Nestavěl jsi to náhodou podle V8 motoru, kterej je v návodech na www.nicjasno.com? Přijde mi to hodně podobný. A jinak ten člověk dělá dost hustý modely aut.

corelxt

Citace od: mph1 kdy 14.04.2006, 11:48:47
Citace od: expertik kdy 14.04.2006, 11:05:20
akurat, ze musim premysliet vhodny pomer kompresie a tlakovania aby to slo co najdlhsie...
Vzdycky to bude horsi nez bez toho zpetneho tlakovani. Zkusil bych prerusovat pohon (nejakou spojkou) a pridat setrvacnik. Pak by se prodlouzila doba behu. Ale s tim dotlakovavanim bude vzdycky kratsi.

imho aby motor vytvarel energii sam pro sebe v motorickym rezimu naprosta chujovina a nesmysl..
zbytecne ubyras vykon, kterej cpes nekam jinam a vracis ho stejen zpet.. akorat ze ochuzenej o dost vysoky ztraty.

expertik.. doporucuju si precist neco o zakladech fyziky a obvzlast o zakonu zachovani energie.. jak uz tady jednou nekdo psal..

taky se ti muze stat, ze budes tlakovat jak vzteklej a nepojedes..

mph1

Citace od: corelxt kdy 14.04.2006, 13:20:50
imho aby motor vytvarel energii sam pro sebe v motorickym rezimu naprosta chujovina a nesmysl..

Takze jsi zpatky tam, kde jsem byl ja s
Citace od: mph1 kdy 14.04.2006, 11:15:26
A to ma byt k cemu?

Jenom pak nevim, proc ses tak rozohnoval o pistovych motorech, elektromoturcich a  zkouseni neceho lepsiho... ???

expertik

Tak som rad, ze ste trochu otvorili "temu", ale nebudem vsetkym jednotlivo odpovedat s ctaciami...zhrniem to, ano staval som to podla V8 ckoveho z nicjasno...ono za par dni by som takuto konstrukciu a este funkcnu velmi nezbuchal...a obavam sa, ze malokto. Mojim cielom bolo odskusat, ci to vobec fachcit bude a ake vlastnosti bude motor vykazovat. To s tym "pm" bolo viac ako nadnesene, co verim, ze kazdy ste pochopili preto sa cudujem, ze sa rozohnujete nad tym, ze existuje nejaky zakon zachovania energie..."imho" okrem toho, ze som maturoval z Fyziky, na Leteckej akademii som studoval trochu komplikovanejsie zalezitosti ako su prazakladne zakony fyziky (ktore...len tak naokraj kazdym novym rokom ziskavaju na neaktualnosti alebo sa minimalne ich znenie rapidne meni, ale tym nechcem nic svetoborne naznacit) :-)
Co sa tyka straty ucinnosti a spatneho tlakovania cez kompresor, najblizsie mojmu pohladu na vec je ta poznamka so zotrvacnikom, ale s tymto komplikovanym viacpiestovym pohonom to pojde velmi tazko, dnes som dal dokopy novu verziu, tiez 4 piestovy, ale zas radovy (tiez podla "nicjasno") a ten bezi este o nieco plynulejsie...islo mi o ten princip. Teraz mam v plane spravit si jednoduchu, ale presnu variantu podla vlastneho navrhu a spojit to so spominanym zotrvacnikom a kompresorom a potom si pkecame dalej, ako to fachci :-))
pekne sviatky vsetkym

Jindroush

#11
a) čitelnost! Doplň si interpunkci, nejlépe i diakritiku. Odstavce!
b) O tom, že by ve fyzice došlo k nějaký zásadní revizi, jsem tedy ještě neslyšel. Doufám, že tady nikdo nebude vytahovat šaša z Košíc, Margitu Píriovú nebo Free Energy  ::) Základy termodynamiky platí furt beze změn.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

corelxt

Citace od: mph1 kdy 14.04.2006, 13:54:56
Citace od: corelxt kdy 14.04.2006, 13:20:50
imho aby motor vytvarel energii sam pro sebe v motorickym rezimu naprosta chujovina a nesmysl..

Takze jsi zpatky tam, kde jsem byl ja s
Citace od: mph1 kdy 14.04.2006, 11:15:26
A to ma byt k cemu?

Jenom pak nevim, proc ses tak rozohnoval o pistovych motorech, elektromoturcich a  zkouseni neceho lepsiho... ???

ja se nerozohnoval... jen sem polemizoval.. ;)

expertik

Jasan, ved na to je vacsina for, aby sa o urcitej teme takto otvorene diskutovalo, to beriem corelxt :-)
Poznamka ale pre Jindousha...pokial viem, niesu na tomto fore ziadne pravidla a ani podmienky pisania si , ktore by prikazovali pisanie s diakritikou. A kedze vacsina z uzivatelov ju nepouziva, tak Ta snad napadne, ze asi je to tak pre kazdeho pohodlnejsie, kedze na nete je zvykom diakritiku skor nepouzivat  ;) Co sa interpunkcie tyka, nemyslim si, ze chyba, skor by som apeloval na sposob a formu pisania, ktora tuto v urcitych momentoch nevyzaduje. Vsetky ostatne pripomienky k pravopisu si vyprosujem, pokial su apelovane len pre "vybranych" uzivatelov. Ked tak potom by mal byt rovnaky meter na kazdeho.
P.S.: K tym zmenam zakonov fyziky ak si lepsie precitas moju poznamku k tomu zistis, ze prave na termodynamiku som nenarazal. Trochu som to zovseobecnil, pretoze detailne neovladam tie, ktore zmenene museli byt, ci budu zmenene. A toho saska z Kosic poznam a aj jeho "plky" a tak s Tebou aspon v tomto suhlasim, ze je to naozaj len saso.

Hansel

Citace od: expertik kdy 15.04.2006, 09:29:17
Co sa interpunkcie tyka, nemyslim si, ze chyba, skor by som apeloval na sposob a formu pisania, ktora tuto v urcitych momentoch nevyzaduje.

Tuhle větu jsem přesně nepochopil, ale interpunkce by měla být všude. Text bez interpunkce je nečitelný! To bych rovnou mohl navštěvovat nějaké fórum o počítačových hrách, kde neznají ani velká písmena 8)

Ale tenhle příspěvek je úplně OT, takže ho klidně smažte.
Mé dílo se rozrostlo o další kus.
I když mírně infantilní :)

Jindroush

Citace od: expertik kdy 15.04.2006, 09:29:17
pokial viem, niesu na tomto fore ziadne pravidla a ani podmienky pisania si , ktore by prikazovali pisanie s diakritikou. A kedze vacsina z uzivatelov ju nepouziva, tak Ta snad napadne, ze asi je to tak pre kazdeho pohodlnejsie, kedze na nete je zvykom diakritiku skor nepouzivat  ;) Co sa interpunkcie tyka, nemyslim si, ze chyba, skor by som apeloval na sposob a formu pisania, ktora tuto v urcitych momentoch nevyzaduje. Vsetky ostatne pripomienky k pravopisu si vyprosujem, pokial su apelovane len pre "vybranych" uzivatelov. Ked tak potom by mal byt rovnaky meter na kazdeho.

S diakritikou píše většina lidí, v pravidlech je jasně vyjádřeno přání psát s diakritikou a už několikrát jsem uvažoval, že psaní bez diakritiky zakážu zcela - na jednovětných příspěvcích to nevadí, ale když pak někdo napíše nestrukturovaný blok písmenek, to aby si na to člověk vzal dovolenou, než to vyluští. Jakýkoli delší text psaný bez diakritiky je vražedně nečitelný. Dtto interpunkce, nerozdělování textu do odstavců, opět pravidlo #1. Dále viz pravidlo #6  ;)
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

ass

Citace od: expertik kdy 15.04.2006, 01:57:43
Tak som rad, ze ste trochu otvorili "temu", ale nebudem vsetkym jednotlivo odpovedat s ctaciami...zhrniem to, ano staval som to podla V8 ckoveho z nicjasno...ono za par dni by som takuto konstrukciu a este funkcnu velmi nezbuchal...a obavam sa, ze malokto. Mojim cielom bolo odskusat, ci to vobec fachcit bude a ake vlastnosti bude motor vykazovat. To s tym "pm" bolo viac ako nadnesene, co verim, ze kazdy ste pochopili preto sa cudujem, ze sa rozohnujete nad tym, ze existuje nejaky zakon zachovania energie..."imho" okrem toho, ze som maturoval z Fyziky, na Leteckej akademii som studoval trochu komplikovanejsie zalezitosti ako su prazakladne zakony fyziky (ktore...len tak naokraj kazdym novym rokom ziskavaju na neaktualnosti alebo sa minimalne ich znenie rapidne meni, ale tym nechcem nic svetoborne naznacit) :-)
Co sa tyka straty ucinnosti a spatneho tlakovania cez kompresor, najblizsie mojmu pohladu na vec je ta poznamka so zotrvacnikom, ale s tymto komplikovanym viacpiestovym pohonom to pojde velmi tazko, dnes som dal dokopy novu verziu, tiez 4 piestovy, ale zas radovy (tiez podla "nicjasno") a ten bezi este o nieco plynulejsie...islo mi o ten princip. Teraz mam v plane spravit si jednoduchu, ale presnu variantu podla vlastneho navrhu a spojit to so spominanym zotrvacnikom a kompresorom a potom si pkecame dalej, ako to fachci :-))
pekne sviatky vsetkym

A nemusel jsi nějaký ty dílky řezat? Jsem na to koukal a pár úprav tam bylo (řezání, lepení..).

expertik

Citace od: ass kdy 15.04.2006, 10:51:22
Citace od: expertik kdy 15.04.2006, 01:57:43
Tak som rad, ze ste trochu otvorili "temu", ale nebudem vsetkym jednotlivo odpovedat s ctaciami...zhrniem to, ano staval som to podla V8 ckoveho z nicjasno...ono za par dni by som takuto konstrukciu a este funkcnu velmi nezbuchal...a obavam sa, ze malokto. Mojim cielom bolo odskusat, ci to vobec fachcit bude a ake vlastnosti bude motor vykazovat. To s tym "pm" bolo viac ako nadnesene, co verim, ze kazdy ste pochopili preto sa cudujem, ze sa rozohnujete nad tym, ze existuje nejaky zakon zachovania energie..."imho" okrem toho, ze som maturoval z Fyziky, na Leteckej akademii som studoval trochu komplikovanejsie zalezitosti ako su prazakladne zakony fyziky (ktore...len tak naokraj kazdym novym rokom ziskavaju na neaktualnosti alebo sa minimalne ich znenie rapidne meni, ale tym nechcem nic svetoborne naznacit) :-)
Co sa tyka straty ucinnosti a spatneho tlakovania cez kompresor, najblizsie mojmu pohladu na vec je ta poznamka so zotrvacnikom, ale s tymto komplikovanym viacpiestovym pohonom to pojde velmi tazko, dnes som dal dokopy novu verziu, tiez 4 piestovy, ale zas radovy (tiez podla "nicjasno") a ten bezi este o nieco plynulejsie...islo mi o ten princip. Teraz mam v plane spravit si jednoduchu, ale presnu variantu podla vlastneho navrhu a spojit to so spominanym zotrvacnikom a kompresorom a potom si pkecame dalej, ako to fachci :-))
pekne sviatky vsetkym

A nemusel jsi nějaký ty dílky řezat? Jsem na to koukal a pár úprav tam bylo (řezání, lepení..).

OK, tak to skúsim s diakritikou, aj keď to bude pre mňa o poznanie pomalšie :-)
  Keď som si pozeral ten V8 motor tiež mi nebolo jasné, že čo to tam za diely používa, tak som si preklepol ich zoznam a rovnako ako Ty som prišiel k záveru, že tam je mnoho úprav, nevraviac o tom, že ten návod je konštrukčne nesprávny. Samozrejme upravil som si ho sám a diely, ktoré boli evidentne rezané som nahradil podobnými (napr. dlhšími) a páky pneuventilov som taktiež nezrezával, ale celý motor som spravil o niečo vyšsí, a tak som nemusel nič upravovať...bola by škoda tých dielov, no nie?
  Teraz mám spravenú tu verziu radového 4-piestového a je to lepšie na nastavenie.
P.S.: Jindroush k tým pravidlám...beriem späť, zrejme som to prehliadol. Pokúsim sa písať odteraz aj s diakritikou. ;)

otaznik

Citace od: Jindroush kdy 15.04.2006, 10:49:02

S diakritikou píše většina lidí, v pravidlech je jasně vyjádřeno přání psát s diakritikou a už několikrát jsem uvažoval, že psaní bez diakritiky zakážu zcela - na jednovětných příspěvcích to nevadí, ale když pak někdo napíše nestrukturovaný blok písmenek, to aby si na to člověk vzal dovolenou, než to vyluští. Jakýkoli delší text psaný bez diakritiky je vražedně nečitelný. Dtto interpunkce, nerozdělování textu do odstavců, opět pravidlo #1. Dále viz pravidlo #6  ;)
Já jsem rozhodně pro, aby bylo psaní s diakritikou povinné.

myth

Citace od: expertik kdy 15.04.2006, 01:57:43
... preto sa cudujem, ze sa rozohnujete nad tym, ze existuje nejaky zakon zachovania energie..."imho" okrem toho, ze som maturoval z Fyziky, na Leteckej akademii som studoval trochu komplikovanejsie zalezitosti ako su prazakladne zakony fyziky (ktore...len tak naokraj kazdym novym rokom ziskavaju na neaktualnosti alebo sa minimalne ich znenie rapidne meni, ale tym nechcem nic svetoborne naznacit) :-)

Pokiaľ viem základné zákony fyziky sa nemenia, sú stále aktuálne. Alebo chceš povedať, že Archimedove zákony, Newtonove rovnice alebo Galileiho transformácie už neplatia? Nieje to tak dávno, čo som absolvoval fyziku u doc. Valka. A ten žiadne zmeny v základných zákonoch fyziky nespomínal. A dokonca vyučoval aj "nejaké" zákony zachovania. Ktoré mimochodom platia furt a stále pre celý vesmír...
When the student is ready the master will appear.
An expert is one who knows more and more about less and less.

expertik

Citace od: myth kdy 15.04.2006, 14:24:21
Citace od: expertik kdy 15.04.2006, 01:57:43
... preto sa cudujem, ze sa rozohnujete nad tym, ze existuje nejaky zakon zachovania energie..."imho" okrem toho, ze som maturoval z Fyziky, na Leteckej akademii som studoval trochu komplikovanejsie zalezitosti ako su prazakladne zakony fyziky (ktore...len tak naokraj kazdym novym rokom ziskavaju na neaktualnosti alebo sa minimalne ich znenie rapidne meni, ale tym nechcem nic svetoborne naznacit) :-)

Pokiaľ viem základné zákony fyziky sa nemenia, sú stále aktuálne. Alebo chceš povedať, že Archimedove zákony, Newtonove rovnice alebo Galileiho transformácie už neplatia? Nieje to tak dávno, čo som absolvoval fyziku u doc. Valka. A ten žiadne zmeny v základných zákonoch fyziky nespomínal. A dokonca vyučoval aj "nejaké" zákony zachovania. Ktoré mimochodom platia furt a stále pre celý vesmír...

Ak si dobre pozrieš, tak som nepísal o konkrétnych zákonoch, ale odpoveď na Tvoju otázku, či sa vo fyzike za posledné roky zmenili nejaké zákony alebo vedomosti o určitých základných substanciách vo fyzike je áno. Viď napríklad z čoho je zložený atóm. Alebo čo je elementárnou časticou vo vesmíre....atď. Ja naozaj nechcem a ani nebudem polemizovať na túto tému, lebo som absolútny amatér, ale vedeckých diskuskusií, či dokumentov z oblasti fyziky, astrofyziky či príbuzným vedám sa absolútne nevyhýbam...Ak to ide, tak vôbec :-)

myth

#21
Citace od: expertik kdy 15.04.2006, 23:41:23
Ak si dobre pozrieš, tak som nepísal o konkrétnych zákonoch, ale odpoveď na Tvoju otázku, či sa vo fyzike za posledné roky zmenili nejaké zákony alebo vedomosti o určitých základných substanciách vo fyzike je áno. Viď napríklad z čoho je zložený atóm. Alebo čo je elementárnou časticou vo vesmíre....atď. Ja naozaj nechcem a ani nebudem polemizovať na túto tému, lebo som absolútny amatér, ale vedeckých diskuskusií, či dokumentov z oblasti fyziky, astrofyziky či príbuzným vedám sa absolútne nevyhýbam...Ak to ide, tak vôbec :-)

Trochu odbiehaš, nie? O fyzikálnych zákonoch sme sa začali baviť v súvislosti s Tvojim pokusom postaviť motor, čo bude vytvárať energiu sám pre seba. Jindroush aj ja sme narážali na druhý termodynamický zákon:

Citace od: PlanckNie je možné zostrojiť periodicky pracujúci stroj, ktorý by iba príjmal teplo od ohrievača a konal rovnako veľkú prácu.

Podľa neho je celé Tvoje snaženie s dvoma motormi zbytočné.
When the student is ready the master will appear.
An expert is one who knows more and more about less and less.

expertik

Citace od: myth kdy 16.04.2006, 00:19:02
Citace od: expertik kdy 15.04.2006, 23:41:23
Ak si dobre pozrieš, tak som nepísal o konkrétnych zákonoch, ale odpoveď na Tvoju otázku, či sa vo fyzike za posledné roky zmenili nejaké zákony alebo vedomosti o určitých základných substanciách vo fyzike je áno. Viď napríklad z čoho je zložený atóm. Alebo čo je elementárnou časticou vo vesmíre....atď. Ja naozaj nechcem a ani nebudem polemizovať na túto tému, lebo som absolútny amatér, ale vedeckých diskuskusií, či dokumentov z oblasti fyziky, astrofyziky či príbuzným vedám sa absolútne nevyhýbam...Ak to ide, tak vôbec :-)

Trochu odbiehaš, nie? O fyzikálnych zákonoch sme sa začali baviť v súvislosti s Tvojim pokusom postaviť motor, čo bude vytvárať energiu sám pre seba. Jindroush aj ja sme narážali na druhý termodynamický zákon:

Citace od: PlanckNie je možné zostrojiť periodicky pracujúci stroj, ktorý by iba príjmal teplo od ohrievača a konal rovnako veľkú prácu.

Podľa neho je celé Tvoje snaženie s dvoma motormi zbytočné.

S tým názorom, že je na 99,9 peridodických % zbytočné to moje snaženie súhlasím, ale ja si aj tak radšej všetky (aj vopred jasné veci) odskúšavam v praxi...bohužial som praktik a moja averzia voči teoretickým riešeniam trvá odmalička. Predsa LEGO je okrem toho, že je to najdokonalejšia hračka práve aj o tom, aby sme praktickými riešeniami docielili viac vedomostí...či sa mýlim?