Dáme si společný dárek k 10. narozeninám?

Založil matka, 24.02.2014, 16:45:04

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

matka

Tohle fórum je plné úžasných staveb. Napadlo mě, jestli by nebylo možné udělat takový AFOLs kalendář. Vybrat 12 top staveb... Nebo možná to rozšířit víc, jak se na Lipnu prodávali trička, tak vyrobit pro prodej kalendáře s nejlepšími stavbami. Tam by pak bylo lepší vybrat něco přímo z Lipna. Problém ale je, že je tak málo měsíců a tolik skyělých děl :(...
Paní na Žlutém hradě

DarkDrago

Určitě bych se něčemu takovému nebránil. Kdo říká, že obrázky musí být jen jednou měsíčně, ale co druhý týden, nebo klidně co týden. Nad počtem bych uvažoval až s množstvím nominovaných MOCů  ;)
Dračí páni s mocí ohně...

Kuba

#2
Co stolní kalendář? :) ten má přes 50 týdnů...

S kalendáři je to ale vždy na pováženou, Od nás holky z hasiče udělaly bezva kalendář ( http://ostrava.idnes.cz/hasicky-z-krmelina-nafotily-kalendar-ds3-/ostrava-zpravy.aspx?c=A131022_162748_ostrava-zpravy_ama )
, reklama prošla několika novinami, rádii, nějakými hasičskými stránkami a prodalo se s bídou 140ks. Ještě že bylo vytisknuto jen 200ks, tak se vrátily alespoň náklady. Ale za tu práci a úsilí to nestálo...
Možná by prodeji Lego kalendáře prospělo zmiňované Lipno, kdyby tam letos byla zase taková účast. Ale kdo ví? Otázka kde vzít základní kapitál a kdo by si to chtěl vzít vůbec na starost...

april.lix

#3
Citace od: matka kdy 24.02.2014, 16:45:04
Tohle fórum je plné úžasných staveb. Napadlo mě, jestli by nebylo možné udělat takový AFOLs kalendář. Vybrat 12 top staveb... Nebo možná to rozšířit víc, jak se na Lipnu prodávali trička, tak vyrobit pro prodej kalendáře s nejlepšími stavbami. Tam by pak bylo lepší vybrat něco přímo z Lipna. Problém ale je, že je tak málo měsíců a tolik skyělých děl :(...
Toto se jeví jako výborný nápad. Je to ale zřejmě finančně dost nákladné (profi foto, profi tiskárna) a dost záleží na finální ceně pro konečného zákazníka. Lipno je ale výborný místo na prodej, možná i pro muzea Lega (Praha, Tábor...)

Kuba

#4
Citace od: april.lix kdy 24.02.2014, 19:21:01

Je to ale zřejmě finančně dost nákladné (profi foto, profi tiskárna) a dost záleží na finální ceně pro konečného zákazníka. Lipno je ale výborný místo na prodej, možná i pro muzea Lega (Praha, Tábor...)

JJ nákladné je to dost, když jsme hledali tiskárnu pro tisk kalendářů Formát A3/12listů. tak jsme to nechali tisknout kolem 110 za kus po slevě. (Nejlevnější nabídka). Ale byly i nabídky firem za 150, 180, 200 kč. Což je mazec. kde je u takových cen prostor pro vlastní marži?  :-\

Od počtu kusu se odvíjí cena, profitiskárny si berou ještě další tisíce za grafické upravy, za vytvoření kalendária, atd. To my měli naštěstí připravené. Takže základní kapitál pro 200ks kalendáře v našem případě bylo 22 000kč...


matka

Já myslím, že tady na fóru by se možná našel někdo kdo umí udělat profi fotky. V tématu o focení zní komentáře dost zasvěceně. Pak by to bylo levnější. Já třeba nemám představu, kolik se prodalo na Lipně triček nebo kolik bylo celkem návštěvníků. Ale podle takových čísel by se dalo odhadnout množství pro tisk na Lipno, a to by snad přes tisíc bylo. To už je zas třeba nárok na množstevní slevu...
Paní na Žlutém hradě

DarkDrago

Taky si říkám, že utrácet za nějakého fotografa by byl nesmysl. Navíc by se určitě nepodařilo svést všechno, co by se do kalendáře dalo na jedno místo. A tahat fotografa přes celou republiku by asi taky nešlo  ;D
Nejlepší by bylo udělat focení na akcích jako Lipno, různé ty výstavy a zbytek by se nějak dofotil doma (počítám, že v každém kraji se najde zručnější fotograf).
Takže by to bylo jen o nákladech na tisk.
Dračí páni s mocí ohně...

april.lix

#7
Citace od: matka kdy 24.02.2014, 19:55:07
Já myslím, že tady na fóru by se možná našel někdo kdo umí udělat profi fotky. V tématu o focení zní komentáře dost zasvěceně. Pak by to bylo levnější. Já třeba nemám představu, kolik se prodalo na Lipně triček nebo kolik bylo celkem návštěvníků. Ale podle takových čísel by se dalo odhadnout množství pro tisk na Lipno, a to by snad přes tisíc bylo. To už je zas třeba nárok na množstevní slevu...
Jestli se nepletu, tak návštěvníků bylo 57000! To je výtečná návštěvnost a velmi slušný potenciál. A myslím si, že letos bude návštěva ještě vyšší. Jestli se nepletu, dokonce tady na Kostkách má někdo v rodině profi fotografa. Četl jsem to tady někde na fóru...

Kuba

Citace od: april.lix kdy 24.02.2014, 21:15:01

Jestli se nepletu, dokonce tady na Kostkách má někdo v rodině profi fotografa. Četl jsem to tady někde na fóru...

Rodinný fotograf neznamená, že bude mít čas a že bude něco dělat zadara za účelem zisku jiných.

Kalendář je moc pěkná věc, ale pořád vás nechápu, kde na to chcete vzít? Je to věc, která se nemusí vrátit, a mohla by stát zbytečné úsilí a kdo ti dá např. 50 000 Kč? na tisk 500ks?

myslím, že tato věc je nereálná, bez sponzora, dobrého organizátora a dobrého plánu...

matka

Jak říkám, napadlo mě nejdřív udělat to jen pro AFOLy. To by nemuselo být tak profícky udělané a myslím že tady na fóru by zájem byl, i kdyby stál tři stovky.
Co se týče Lipna: tady by se musel vyjádřit někdo, kdo ví jak to bylo třeba s tričkama. Z čeho se to prvotně financovalo. Ale myslím, že ty se určitě vyplatili. Ale byl to jen nápad...
Paní na Žlutém hradě

april.lix

  Tak určitě  :)...  Samozřejmě jsi správně pojmenoval přesně to, co kalendář potřebuje- plán, organizátory a hlavně kdo to zainvestuje... Ale jenom ta myšlenka- držet v ruce a prohlížet si privátní kalendář od Československých afolů- ta je k nezaplacení.

DarkDrago

S těmi tričky bych to moc nesrovnával. A to z toho důvodu, že tričku po roku neskončí jeho funkční období a tak už nemá smysl. Tričko se dá nosit hodně dlouho, kdežto kalendář se upotřebí jen ten jediný rok (z hlediska toho prvního významu). Kalendář nemůže zůstat na skladě s tím, že se příští rok doprodá za ty samé prachy...

Možná bych přestal myslet nad stolním kalendářem a těch ještě větších, ale uvažoval bych co o nejmenších možných (né úplně titěrných), aby náklad byl co nejmenší, ale jeho podstata byla furt ta samá...
Dračí páni s mocí ohně...

milanv

Ahoj,

pošťouchla mě vedlejší debata o kalendáři, tak se vás chci zeptat na vaše názory - a kdo byste byl ochotný se přidat s rukou k dílu?

O co jde? Celkově o propagaci hotových výtvorů zde na Kostkách a i na výstavách. Já měl třeba nápad, že na Lipno 2014 bychom k 10 letům kostek mohli mít skutečný Katalog výstavy. Dnes se rozjelo vlákno s nápadem na kalendář. A v obou případech to vypadá na první pohled, jako že největší problém je cena tisku. Já došel k jinému závěru a schválně, co na to povíte:

Představte si zcela reálnou situaci, na Lipno 2013 přišlo 57000 lidí a všichni viděli, na mnoha místech, logo Kostek s adresou. Určitě nemálo z nich na ni pak zavítalo, byť jen ze zvědavosti. A teď co vlastně uviděli? Prastarý text, i když jinak pěkný, tak vůbec neodkazuje na naši TVORBU. Jen obecné povídání. Logicky, když vznikl dříve než ta tvorba :)

Tedy:

Máme přehlednou stránku popisující, kdo jsme a co děláme? Tak trochu, bez ukázek.

Máme stránku s přehlednými ukázkami tvorby (s popisy)? Nemáme.

Obecné popisy, co na výstavách mohou vidět? Např. co je to vigneta, vůbec co je to MOC, jaké kategorie modelů jsou... Máme slovník - ale to opravdu není stránka, co by upoutala nového návštěvníka, co chce rozumět tomu, co na výstavě viděl.

A to hlavní: máme stránku, kde bychom se pochlubili s už proběhnutými výstavami? Nemáme! A že jich bylo! Natož abychom na těch stránkách měli i odkazy a popisy děl, co byly na které výstavě k vidění...


No a přímo na výstavách: co třeba plakáty a lepší popisy, i mimo cedulky u exponátů? Příklad z Berouna: "To je krásné auto, ještě kdyby tak i jezdilo, co?" "Ale to jezdí, dokonce v terénu." "Aha, pardon...".  Jak to ten člověk mohl vědět? Máme tam plakát popisující, co je to LTTT? A visí ten plakát v muzeu vedle toho auta?? A je ta Tatrovka vůbec auto z LTTT? - ani já to nevím :)

Nebojte, tohle nemělo být lamentování ani snaha ukázat všem, že to dělají špatně, jenom já jsem letadýlko. To je snaha popsat, co si myslím, že bychom mohli udělat nové, co vylepšit do Lipna. Jak na stránkách, tak na výstavy. Fórum jako takové by se samozřejmě nezměnilo.

Zaujalo vás to? Dáme si společný dárek k 10. narozeninám? Kdo přiloží ruku k dílu?

Je to práce jak na kostele, já vím. Proto dopředu avizuju, že sám do toho nejdu - a ani nejsem takový pamětník, abych to dal sám do kupy. Proto jsem také došel k závěru, že cena tisku (kalendáře, katalogu...) není to hlavní - dát dohromady tým, který vydrží celou tu práci, bude mnohem náročnější. Jdete do toho?

Např. já jsem věnoval pár hodin focení v Berouně a zkusím dát dohromady stránku o současné výstavě - taky díky Pekimu, který dal poslal seznam vystavujících a další užitečné informace..
Pán na Žlutém hradě

Hardegon

Nezaujala mě ani myšlenka o kalendáři a ani tohle mi nepřijde jako něco, co by mělo za tu práci smysl. Kdo se skutečně chce o modelech něco dozvědět, tak si to tu najde (včetně té diskuze, která je mnohdy zajímavá u velkých staveb). Na dárek k 10. narozeninám se loni mluvilo o nových trikách kostek.

peki

Nechci bránit žádné aktivitě, jak píšeš je to moře práce. Většinou je potřeba někdo kdo t rozjede a chvilku bude sám. Pokud to bude dobrý nápad ostatní se postupně přidají. Já už toho více nestihnu.

Na výstavách mi chybí něco jako "oficiálního" dokumentarista. Který fotí momentky, AFOLy dění a pak by to dal dohromady s někým kdo to okomentuje. Dále vyfotil fotky modelů, protože se pak dělá předávací protokol, kde potřebuji nafocené modely atd.

matka

Jako uživateli fóra mi tahle podoba stránek naprosto vyhovuje. Ale přijde mi jako dobrý nápad prezentovat víc dosavadní proběhnuté akce a díla. Buď jako další složku těchto stránek, nebo další stránku jen k tomu? To snad není ani tolik o financích. Je tady k vidění tolik skvostných děl, tak proč je víc nezviditelnit. Na výstavách se propagují Kostky.org, tak proč propagaci ještě nepomoci.
Co se týče katalogu, to už jsou peníze. Ale musím říct, že když jsem vzala své známé na výstavu do Berouna, tak se po nějakém katalogu exponátů hned ptali, a mrzelo je že není.
Paní na Žlutém hradě

germik

Tak trochu souhlasím s Milanem - když obyčejný člověk který byl na výstavě přijde na www.kostky.org tak moc moudrý nebude - vlastně jen vesměs text, ale žádné MOCy k vidění. Poslední výstava kterou tam najde je KŽ, u většiny výstav nejsou ani fotky. Takže mu nezbyde než jít na fórum, tam se proklikat spoustou (pro něj nejspíš ne zrovna zajímavých) věcí a třeba se mu povede natrefit na nějakou pecku. A to ještě může (třeba jako před lety skoro rok já) fórum tak nějak... no... míjet... :-[ 
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik

MLT

Nechci Vám tady do toho tlachat a radit, ale myslím si, že kalendář (který je REPRE) je opravdu tak akorát pro členy či nějaké další sběratele, kteří si jej uschovají jako památku.

Přiznejte si, kdo z Vás si dneska kupuje kalendáře ?
Já osobně tedy ne, na konci roku jich vždy několik dostanu od obchodních partnerů - většina jich je opravdu luxusních a vždy si říkám, ten si někam pověsím. A stejně nepověsím, protože se to zrovna do dané místnosti nehodí atd. No a po roce nebo dvou skončí ve sběru  ;D

Lipno díky turistickému ruchu a úžasným stavbám má skutečně ohromný potenciál pro návštěvnost. Loňská nad očekávání vysoká návštěvnost bude letos zcela jistě překročena, dle mého odhadu si myslím, že se bude pohybovat někde mezi 70-80 tisíci návštěvníků. Turisté tam přijedou (myslím na Lipno všeobecně) - ti výstavu navštíví. Ti co byly loni si to nenechají ujít a většina se jich letos vrátí. V tomto směru mají ohromný potenciál právě krátkodobé výstavy, když je dobře připravený marketing (což Lipno point umí), aby přilákali co nejvíce návštěvníků.

Je potřeba se zamyslet, co se od takovéto prezentace očekává (myslím kalendáře, respektive vaše díla).
- jen sběratelská záležitost ?
- z propagování akce i do budoucnosti ?
- zisk z prodeje ?
Nebo snad "kombinace" výše uvedeného v kombinaci s účelovostí a vysokým prodejem......

Nevím vůbec jaká věková kategorie výstavu navštěvovala nejvíce, ale Lipno všeobecně navštěvují zejména rodiny s dětmi, a to menšími.
Pokud budu od tohoto produktu očekávat vysoký prodej a potažmo vysoký zisk, připravím "něco" co si koupí každý druhý (za pár kaček).
Kalendář v tomto směru zcela jistě ne, zejména díky vysokým vstupním nákladům, je to i "jen" roční záležitost - pak to lidé vyhodí. A co když se to prodávat nebude ? Co s těmi stovkami kusů co mi leží na skladě ?

Můj osobní názor je takový, že pokud "něco" s fotkami a dobře (a i levně) prodejné - tak navrhuji PEXESO.
Pořizovací náklady pár korun, prodejní ceny se pohybují okolo 20-30 korun, zde se díky potencionální vysoké návštěvnosti může zvednout marže několikanásobně, a prodejnost to neovlivní.

Kdo by nekoupil něco děckám, že ? A stojí to jen 50,- ? "..........mámo koukni na to, jsou tam fotky těch krásných staveb, je tam i jméno hradů....vždyť se i ty naše dětičky naučí něco o historii..."

To si myslím, že je možná cesta prezentace staveb formou fotek, kdy pexeso se bude u lidí "válet" ještě celou řadu let. Pořizovací náklady minimální, zisk a prodej vysoký.

Otázkou je, kdo to bude financovat a prodávat. Z pohledové strany může být logo Kostek, nebo Lipno Pointu - dle investora. nebo v podstatě obou....to záleží již na Vás, jak to máte připravené.

Další možností prezentace Pexesem je jeho rozdávání - různé soutěže, např. přijde větší skupinka tak ke vstupnému. nebo třeba i k rodinné vstupence (když se jeho cena zakalkuluje do výše vstupného).
Možností je samozřejmě celá řada, napsal jsem zde jen svůj názor, třeba to někoho zaujme, neo dostane ještě lepší nápad  ;)




DarkDrago

Proto jsem navrhoval nějaký menší kalendářík, který by mohl být levnější na výrobu a jeho prodejní cena by mohla být taky přijatelná  ;)

Ale když jsem si tak pročítal to co jsi napsal, tak jsem dostal trošku jinší myšlenku než kalendář.
Co tak nějakou knížku. Už tu někde myslím padlo slovo katalog, takže aby to někdo nebral jako vykrádání nápadů. Že by ta knížka shrnula celých deset let existence kostek a ukázala co jsme postavili, dokázali a vůbec udělali (katalog myslím byl pojatý enom v rámci Lipna a staveb na něm...).

Ale třeba je to jeden z těch nápadů co jen zapadnou za stůl a už je nikdo nehledá  ;D
Dračí páni s mocí ohně...

MLT

Citace od: darkdrago kdy 27.02.2014, 16:25:58
Proto jsem navrhoval nějaký menší kalendářík, který by mohl být levnější na výrobu a jeho prodejní cena by mohla být taky přijatelná  ;)

Ale když jsem si tak pročítal to co jsi napsal, tak jsem dostal trošku jinší myšlenku než kalendář.
Co tak nějakou knížku. Už tu někde myslím padlo slovo katalog, takže aby to někdo nebral jako vykrádání nápadů. Že by ta knížka shrnula celých deset let existence kostek a ukázala co jsme postavili, dokázali a vůbec udělali (katalog myslím byl pojatý enom v rámci Lipna a staveb na něm...).

Ale třeba je to jeden z těch nápadů co jen zapadnou za stůl a už je nikdo nehledá  ;D

To není vůbec špatný nápad  8)

A když do knihy přidáš pár návodů na menší MOC , aby si je děti doma dokázali postavit, tak to bude pecka  ;D

peki

O knížce z fotek jsem také přemýšlel. Někdo to musí zformátovat doplnit textem, nafotit. Je to dost práce, ale byla by to pěkná památka.

matka

Mě se líbí oba nápady. Pexeso je levné, zas ale škoda mrňavých obrázků. Ale asi by si ho koupilo víc lidí. V knížce by oproti tomu vynikly modely i s detaily, ale to je zase dost nákladné. Určitě ale budu ráda když něco vznikne, vždyť je to škoda prezentovat taková díla jen chvilkově na výstavách.
Paní na Žlutém hradě

milanv

Souhlasím s matkou. Pragmaticky vzato je ekonomická pravda na straně pexesa, můžeme ho natisknout víc a asi se ho víc prodá. Ale z hlediska toho, že chceme (chceme, že jo?!) oslavit těch 10 let a ukázat, co má fórum za sebou a co dokázalo, tak to chce ten katalog. A ano, i s texty. Jsem ochotný pomoct.
Pán na Žlutém hradě

papluh

alternatívou k pexesu by mohlo byť kvarteto, tj 8 setov po 4 karty, každý set by boli 4 stavby v jednej téme (city, piráti, vlaky, hrady, technic, ... )
Veľkosť hracej karty poskytne viac preistoru na foto aj popis. A pri správnom označení sa dá použit aj ako sedmová karta. Pre mladšie deti aj ako zjednodušené pexeso (tj nie 1 páry, ale 2 páry).
Teoreticky by tam šlo umiestniť aj URL, či už v podobe QR kódu, alebo goo.gl (prípadne vlastný skracovač liniek )

milanv

Černý Petr, kde by jako Černý Petr byla krabice MegaBlocks? :)
Pán na Žlutém hradě

peki

Citace od: milanv kdy 28.02.2014, 23:40:52
můžeme ho natisknout víc a asi se ho víc prodá.

Kostky nic prodávat nemohou, nemají právní subjektivitu ani IČO, prodavače skladníky atd. Nevedou učetnictví, neplatí  daně. To zmiňuji abych to vrátil k tématu - chceme si dát dárek.  Neříkám že po dohodě s partnerem by prodej/distribuce něčeho takového nebyl možný. Pexeso byl také dobrý nápad.

Neřád :-)

#26
Možná je to mimo , ale  proč se to neudělá tak že se vyberou fotky (asi největší hokna  ) a kalendar (i několik verzí měsíční , týdenní ) se pouze nevygeneruje do PDF (otázka max 15 min ) klidně to udělám já . Takovej Zoner umí moc pěkné kaledáře a udělá ho i úplná lama (ja  ;D )
a každej at si vytiskne co mu vyhovuje  , stroj na kroužkovou vazbu je skoro v každé vetší firmě ... nebo kopi centru
no nebo derovačka a lego provazek  ;D

mesicni
http://ulozto.cz/xSz8A4t7/kost2-pdf
tydeni
http://ulozto.cz/xrFwKJU8/kostky-pdf

je to jenom na ukázku .... nesedi formáty fotek atd ja vim  ::)

matka

Mě to přijde jako výborný nápad. Jednoduchý a účelný, super.
Paní na Žlutém hradě

Hacislav

Citace od: papluh kdy 28.02.2014, 23:49:57
alternatívou k pexesu by mohlo byť kvarteto, tj 8 setov po 4 karty, každý set by boli 4 stavby v jednej téme (city, piráti, vlaky, hrady, technic, ... )
Veľkosť hracej karty poskytne viac preistoru na foto aj popis. A pri správnom označení sa dá použit aj ako sedmová karta. Pre mladšie deti aj ako zjednodušené pexeso (tj nie 1 páry, ale 2 páry).
Teoreticky by tam šlo umiestniť aj URL, či už v podobe QR kódu, alebo goo.gl (prípadne vlastný skracovač liniek )

Pexeso je lepší.
Pexeso vytiskneš a je hotovo. Vytiskneš to klidně i na stolní tiskárně, která umí tisknout na papír s dostatečnou gramáží.
Maximálně ho ještě nabiguješ (protlačíš místa na snazší překládání), to už se dělá strojově.
Rodinky si to pak nastříhají sami doma a ještě to bude pro ně zábava při výrobě.

Karty jsou relativně drahé na výrobu, mají-li aspoň trochu vypadat k světu a být použitelné.
Karty potřebuješ vytisknout, navíc velmi přesně vytisknout.
Pak potřebuješ raznici a vysekat je.
A nakonec potřebuješ krabičku.
moje fotky Rajče a Flickr - pinterest

germik

Pexeso a karty se mi moc nezdají - uvědomte si jak by na nich ty obrázky byly malinké - schválně se koukněte tady na fóru na zmenšený obrázek některého z těch TOP moců a uvidíte že vlastně nic moc nevidíte :-\ ;)
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik