Censurováno

Založil salamio, 07.12.2008, 10:53:45

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

salamio

Censurováno (první příspěvek v tématu není možné smazat).

Colonel32

Nemam experimentalne vyzkouseno, ale jsem presvedcen, ze legu mnohem vice skodi teploty vysoke nez nizke. Vzdyt kdyz je lego prepravovano v kamionech, tak ty taky nejsou vytapene, ani teplotne izolovane, takze tam ti teplota Lega velmi rychle spadne k okolni teplote.

Jediny problem by podle me mohla predstavovat vlhkost, ktera se muze v garazi generovat snaze, nez v beznem byte, a ktera by poskodila papirove casti, tz. navody, krabice.

pryb

Já měl LEGO cca 15 let uložené ve sklepě, v zimě tam mohlo být tak 8 stupňů. Nevypadá to, že by tím kostky nějak utrpěly.
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

Faantoom

Já bych to řešil nějakým velkým plastovým boxem a zavřel bych to vše do toho.. Takhle jsem měl ´´ NÁHODOU´´ uložené lego v garaži 10let, teď mě to zase chytlo a když jsem to vše vytáhl, tak jsem byl překvapeny- vše bylo,tak jak jsem to dřív uschoval... měl jsem to v plastovým kyblicích od CHEVY.. a bez probému to vydrželo.. Dnes se ty boxy daji koupit za cca 200kč ve velikosti velkého prádelního koše.. Takhle teď skladujeme hračky pro našeho prcka..

Vlada

#4
Citace od: Colonel32 kdy 07.12.2008, 11:00:49
Nemam experimentalne vyzkouseno, ale jsem presvedcen, ze legu mnohem vice skodi teploty vysoke nez nizke. Vzdyt kdyz je lego prepravovano v kamionech, tak ty taky nejsou vytapene, ani teplotne izolovane, takze tam ti teplota Lega velmi rychle spadne k okolni teplote.

Jediny problem by podle me mohla predstavovat vlhkost, ktera se muze v garazi generovat snaze, nez v beznem byte, a ktera by poskodila papirove casti, tz. navody, krabice.

V tom, že Legu škodí více vysoká teplota, naprosto souhlasím s Colonelem. Mohu to potvrdit dlouhodobým pozorovonáním. Všechno Lego mám uskladněné a vystavěné ve vitrínách u nás v RD na půdě. Původně místnost měla sloužit jako odkládací, ale našel jsem pro ní jiné využití. V místnosti není zavedené vytápění, takže v létě se pohybuje teplota v místnosti i kolikrát na +32 stupních. Naopak v zimě jsem tam měl nejnižší teplotu +1 stupeň, ale zatím nikdy pod nula stupňů  ;). Pokud chci v zimě stavět, zapnu teplomet, který mně teplotu vzduchu vyhřeje na cca 20-22 stupňů.

V místnosti skladuji Lego už pět let a mým pozorováním je vliv teploty na Lego takovýto: v létě mají kostky tendenci se teplotně rozpínat a na MOCách ve velké ploše, např. stěny domu, jsou vidět mezery. V zimě naopak mezery už vidět nejsou a mé MOCy se vrátí opět do původního stavu. Na samolepkách jsem zatím žádnou změnu nezpozoroval.

Pokud vezmu vliv teploty na Lego z dlouhodobého hlediska, tak je těžké odpovědět na tuto otázku. V první řadě závisí na tom, z jakého materiálu je obecně vzato plast vyroben. Podle volby materiálu se odvíjejí jeho mechanické a fyzikální vlastnosti, zpracovatelnost, využití konečného výrobku atd.. Nevýhodou plastů jsou nízké mechanické a časově závislé vlastnosti, které vznikají ruznými přísadami, jako jsou např. ruzná plniva , maziva, barviva, změkčovadla atd.

Plniva zlepšují buď mechanické vlastnosti materiálu, nebo chemickou odolnost či tvarovou stálost při zvýšené teplotě, jiná plniva jednoduše řečeno jen hmotu zlevňují.

Maziva usnadňují zpracování polymerů, např. tím, že zabraňují lepení výrobku na stěnu formy. Jako maziva se využívají různé vosky, oleje a tuky (obsah většinou tak do 1%).

Barviva dávají plastům barevný odstín. Většinou se používají barevné pigmenty založené na anorganických sloučeninách kovu (oxidy železa - obsah do 10%). Pokud má hmota po vybarvení zůstat průhledná, tak se použije organické barvivo rozpustné v polymeru - lihový roztok.

Změkčovadla zlepšují houževnatost, zpracovatelnost a ohebnost materiálu, ovšem na úkor mechanických vlastností.

V praxi výrobní vlastnosti plastů neovlivníme, ale k dlouhé životnosti můžeme přispět jeho vhodným skladováním a šetrným zacházením  :D. Bohužel poslední dobou Lego přešlo k výrobě levnějšího plastu s jinými (horšími) vlastnostmi. Důkazem toho z mé zkušenosti je jiný odstín žluté barvy u dvou stejných setů 7248 http://img.lugnet.com/set/200/new/upload/7248-1-1107925948.jpg, a dva prasklé bricky 1x1 červené barvy v MISBovém stavu v mosaice 6162 http://img.lugnet.com/set/200/new/upload/6162-1-1163229461.jpg  :(.

Petrjr

Citace od: Vlada kdy 07.12.2008, 14:04:07
... v létě mají kostky tendenci se teplotně rozpínat a na MOCách ve velké ploše, např. stěny domu, jsou vidět mezery. V zimě naopak mezery už vidět nejsou a mé MOCy se vrátí opět do původního stavu.
Očekával bych to spíše obráceně. "Mezery" se při teple zaplní a nejsou vidět. Nebo jak to bylo myšleno?

TomKQT

Citace od: Petrjr kdy 07.12.2008, 14:47:13
Citace od: Vlada kdy 07.12.2008, 14:04:07
... v létě mají kostky tendenci se teplotně rozpínat a na MOCách ve velké ploše, např. stěny domu, jsou vidět mezery. V zimě naopak mezery už vidět nejsou a mé MOCy se vrátí opět do původního stavu.
Očekával bych to spíše obráceně. "Mezery" se při teple zaplní a nejsou vidět. Nebo jak to bylo myšleno?
Kostka se rozpíná -> vzdálenost mezi study se zvětšuje -> vznikají mezery.
Zaměření: Fanoušek; Virtuální (3D SW) modelář, stavitel a animátor; Technic stavitel a nadšenec.

Vlada

Citace od: Petrjr kdy 07.12.2008, 14:47:13
Citace od: Vlada kdy 07.12.2008, 14:04:07
... v létě mají kostky tendenci se teplotně rozpínat a na MOCách ve velké ploše, např. stěny domu, jsou vidět mezery. V zimě naopak mezery už vidět nejsou a mé MOCy se vrátí opět do původního stavu.
Očekával bych to spíše obráceně. "Mezery" se při teple zaplní a nejsou vidět. Nebo jak to bylo myšleno?

Petrjr, bylo to myšleno tak, že vlivem vyšší teploty dochází u plastů všeobecně už k mírné deformaci - roztažnosti (pouhým okem je obtížnější ji zaznamenat, pokud se jedná o jednolitý celek). Plast má při vyšší teplotě tendenci se "roztahovat". Proto já ve svých stavbách, zůstanu u těch budov, kde je poměrně velká plocha složená z kostek, pozoruji mírnou deformaci, která se projevuje oněmi mezerami vlivem vyšší teploty. Mezery jsou však malé, řádově 0,1-0,2 desetin milimetru, takže jsou vidět jen při detailním pohledu na stavbu. Projevuje se to velmi malým odskocěním kostky. A navíc tento defekt vznikne jen na určítém místě. Nejedná se o celou plochu, která by byla tímto jevem poznamenána. Ono když je v létě v místnosti +30 stupňů a více, tak člověk si připadá jako v sauně, natož jak musí být kostičkám  :). V zimě se kostky nerozpínají, takže si zachovávají svůj tvar. Jedná se o bricky 1x4, 1x6, 1x8 a větší - to jen pro úplné vysvětlení.

Jediné štěstí mám v tom, že teplota v létě v noci spadne na přijatelnou teplotu, takže dochází k pozvolné vratné deformaci plastu. Pokud bych místnost nějakým způsobem prudce ochladil např. z těch 30 stupňů na 10 stupňů, došlo by k tzv. tvarově paměti a kostka Lego by nejspíše zůstala velmi, ale velmi nepatrně zdeformovaná. Pouhým okem bychom tu změnu neměli šanci ani zaznamenat. Ale dost filozofie. Toť asi vše  ;).

5o

Ja by som odporučil vložiť sety a diely minimálne do kartónovej krabice, čím hrubšia tým lepšia a potom do igelitu, alebo hrubej tašky, alebo do dvoch igelitiek. Plastový box je tiež dobrý, ale igelitiek máme asi všetci všade plno a nemyslím tie tenučké z Tesca.
Preto lebo Lego...

germik

Co zkusit polystyrenovou krabici? ??? v zimě zahřeje, v létě ochladí ;)
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik

5o

Môže byť, ale tá je ideálna na jablká.
Preto lebo Lego...

GNOSIS

#11
Citace od: germik kdy 09.12.2008, 07:54:32
Co zkusit polystyrenovou krabici? ??? v zimě zahřeje, v létě ochladí ;)
Polystyrén ti v zimě nezahřeje ani v létě neochladí, protože je to izolant s velmi nízkou tepelnou vodivostí tj. schopnost látky vést, přenášet teplo.
Polystyrénová krabice ti pomůže, ale pouze při náhlé změně okolní teploty. Po určité době se teploty vyrovnají a v krabici bude teplota stejná jak v okolí. Takže pro obsah uvnitř bude přínosem, protože nebude docházet k rychlým změnám teplot, ale k pozvolným. Takže větší tloušťka izolace a víc lega uvnitř (několik kg) bude výhoda hlavně pro lego.