Návhr a stavba kolejiště pro výstavu Roztoky 2010

Založil peki, 11.11.2008, 23:41:41

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Micho

To uzavretie 3. okruhu je fajn. Trochu sa rozšíri ten tvar koľajišťa v spodnej časti L z 1,0 m asi na 2,2 m. Hĺbka výčnelku by mala ostať 2,00 m. Inak by to malo sedieť peki, áno? Teda v hornej časti by to mal mať šírku 5 m a hĺbku 3m bez toho spodného výčnelku.  ;)

Koľko je tam teraz koľajiva (priamych a oblých) a výhybiek?

mirek

Třetí okruh pro nákladní vlak je v přízemí, nebo stoupá do druhého patra? Raději bych ho viděl v přízemí. Stoupání po obvodu bude zakrývat sousední koleje. Je to však jen můj názor.

peki

Citace od: mirek kdy 03.08.2009, 09:39:53
Třetí okruh pro nákladní vlak je v přízemí, nebo stoupá do druhého patra? Raději bych ho viděl v přízemí. Stoupání po obvodu bude zakrývat sousední koleje. Je to však jen můj názor.

Třetí okruh stoupá/klesá stejně jako první a druhý okruh do prvního patra (zelená). V Přízemí  (bílá) na něj není místo pod zelenou je jedno skryté nádraží. Nákladní vlak by jezdil se zastávkou v okolí nádraží po poměrně dlouhém okruhu takže by ničemu  ve výhledu (včetně stoupání) moc nebránil. Pod případnou skálou druhé patro (šedá) by mohlo být skryté nádraží umožňující střídání 2 nákladních souprav na okruhu a na skále vztyčit nějakou dominantu.

O víkendu zkusím udělat přesnější rozkreslení, včetně vyznačení stoupání, potřebného místa mezi kolejemi, místa na skály atd.

Nicméně pořád  beru tento návrh zatím jako jednu z možných variant.  >:D Pokud tedy máte nějakou vlastní představu stačí klidně náčrtek od ruky (já to pak po dohodě s autorem překreslím do TD) sem s ní.

Do konce srpna bych to chtěl mít rozhodnuté, aby se mohlo začít s budováním jednotlivých částí. 

Jamesek

Citace od: peki kdy 03.08.2009, 13:48:55
...
O víkendu zkusím udělat přesnější rozkreslení, včetně vyznačení stoupání, potřebného místa mezi kolejemi, místa na skály atd.
...

Kdyby jste potřebovali pomoci, nabízím zase možnost přemalovat jednotlivé návrhy do 3D. Nenutím, nabízím ;)

hobby

Citace od: peki kdy 03.08.2009, 13:48:55
... Pokud tedy máte nějakou vlastní představu stačí klidně náčrtek od ruky (já to pak po dohodě s autorem překreslím do TD) sem s ní...
Náčrtků od ruky se dá udělat nekonečně, ale vyvaruj se jich! Jsou nereálné a v podstatě na nic! Protože až je začneš převádět do měřítka, zjistíš brzy jejich nepoužitelnost.
Pokud tedy někdo chce přispět zajímavým (urbanistickým) námětem na kolejiště, tak nechť je buď v Track Designu, nebo aspoň v nějakém měřítku s reálnými poloměry, šířkami, výhybkami, vzdálenostmi atd. Protože jinak bude všechno jinak a pěkně se s tím potrápíš ;).

Micho

Citace od: hobby kdy 03.08.2009, 16:30:21
Citace od: peki kdy 03.08.2009, 13:48:55
... Pokud tedy máte nějakou vlastní představu stačí klidně náčrtek od ruky (já to pak po dohodě s autorem překreslím do TD) sem s ní...
Náčrtků od ruky se dá udělat nekonečně, ale vyvaruj se jich! Jsou nereálné a v podstatě na nic! Protože až je začneš převádět do měřítka, zjistíš brzy jejich nepoužitelnost.
Pokud tedy někdo chce přispět zajímavým (urbanistickým) námětem na kolejiště, tak nechť je buď v Track Designu, nebo aspoň v nějakém měřítku s reálnými poloměry, šířkami, výhybkami, vzdálenostmi atd. Protože jinak bude všechno jinak a pěkně se s tím potrápíš ;).

Hobby, súhlasím. Je to úplne inak, ak niečo robím reálne. Takže nahodiť do TD najlepšie riešenie..  ;)

Tá trať od Pekiho je výborná, aj tak závisí na realizácií ... 8)

Jamesek

Jako nevláčkař jsem se pokusil najít nějaké další hotové kolejiště tvaru L na internetu a asi z patnácti nalezených jsem vybral jako nejlepší tohle:
http://ho-vlaky.wbs.cz/nove_kolejiste/vtr_vrsek-N_original.jpg
http://www.ho-vlaky.wbs.cz/Nove_kolejiste__planky.html

Otázka je, zda se po překreslení do legových parametrů (existujících kolejí) vejde na výstavní stůl, nebo by se muselo výrazně zjednodušovat. Berte prosím jen jako variantu (kterou lze zavrhnout) do diskuze.

hobby

Jako inspirace dobrý. Proto není třeba chytit se prvního nápadu (aniž bych ho bagatelizoval); ve skutečnosti existuje mnoho výborných řešení.
Říkám - pouze jako inspirace, protože po převedení do TD z toho nezbude prakticky nic, nebo něco úplně jiného, diametrálně odlišného, ale posune to uvažování zase o kus dál.

Jamesek

Citace od: hobby kdy 04.08.2009, 10:33:48
Jako inspirace dobrý. Proto není třeba chytit se prvního nápadu (aniž bych ho bagatelizoval); ve skutečnosti existuje mnoho výborných řešení.
Říkám - pouze jako inspirace, protože po převedení do TD z toho nezbude prakticky nic, nebo něco úplně jiného, diametrálně odlišného, ale posune to uvažování zase o kus dál.
To je to proč jsem avizoval, že nejsem vláčkař. TD nemám a nechtěl bych do toho zabřednout. Poslal jsem jedno kolejiště jako inspiraci a když se někomu z vláčkařů zalíbí, jistě jej rád to TD převede. Když bude převedený návrh ve všeobecné oblibě, můžu do toho vstoupit zase já s převedením do 3D, jak se vám to bude líbit a kolik bude místa.

mirek

Peki,
vznáším dotaz, zda pod základními deskami kolejiště budou stoly, nebo podium, apod.?

peter

Citace od: mirek kdy 06.08.2009, 08:48:43Peki,
vznáším dotaz, zda pod základními deskami kolejiště budou stoly, nebo podium, apod.?

Též i mne zajímá, zda-li modely budou stát na nějakých stolech, pod kterými bude prostor pro možné uschování nezbytné podpůrné elektroniky (trafa, RCX kostky, UPS-ky apod.), nebo modely budou na bednách a tak se úschovné prostory budou muset udělat svépomocí.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

peki

Citace od: mirek kdy 06.08.2009, 08:48:43
Peki,
vznáším dotaz, zda pod základními deskami kolejiště budou stoly, nebo podium, apod.?

Předpokládám stejnou konstrukci - desky na kozách

Detaily pak spolu domluvíme po SZ/telefonu.

Honzik


peki

#43
Citace od: mirek kdy 03.08.2009, 09:39:53
Třetí okruh pro nákladní vlak je v přízemí, nebo stoupá do druhého patra? Raději bych ho viděl v přízemí. Stoupání po obvodu bude zakrývat sousední koleje. Je to však jen můj názor.

Udělal jsem další modifikaci (třetí okruh je v přízemí). Doplnil jsem pár poznámek co by kde mohlo být.

Popis  náčrtku:

1)   Nádražní budova  a nástupiště
2)   Depo
3)   Montážní jáma
4)   Myčka
5)   Překladiště,jeřáby
6)   Přejezd
7)   Začátek stoupání (I a II okruhu) 30 kolejí
8 )   Konec stoupání  (I a II okruhu)
9)   Začátek stoupání (I a II okruhu) 30 kolejí
10)   Konec stoupání  (I a II okruhu)
11)   Velký most
12)   Možnost dalšího mostu např. viadukt
13)   Tunel III okruh
14)   Tunel I a II okruh
15)   Tunel I a II okruh
16)   Možnost postavit nad terénem (první patro) dominantu(druhé patro) – hrad/rozhledna?
17)   Plocha pro město

Popis kolejí:
I)   okruh střídání 4 vlaků (1 skryté nádraží pod terénem prvního patra)
II)   okruh střídání 4 vlaků (1 skryté nádraží za budovami města)
III)   okruh krajinou a nádražím postupně projíždí (nestaví) 6 vlaků (nákladní a ,,ICE" rychlíky (3 skrytá nádraží)
IV)   dvě koleje nákladní vlečky/překladiště 2 nákladní vlaky pohyb pod jeřáby
V)   pohyb 4 lokomotiv v depu

Celkem 20 postupně pohybujících vlaků/ lokomotiv.
Na prvním patře (zelené šrafování) by mohla jezdit lokálka nebo ze skály pod hradem/rozhlednou vyjíždět důlní vláček



[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

otaznik

Ten návrh vypadá impozatně (megalomansky v dobrém slova smyslu).  :o

mirek

Peki, moc se mi to líbí, bude to náročné, ale dá se to zvládnout.
        Základní desky (síla 0,8 cm, 4ks 2,50x1,50m a 1ks 2x2m) jsem už nechal   
        nařezat. Je to s dostatečným předstihem vzhledem k barvení zelenou, neboť
        barvení nemůže být realizováno v chladných měsících. Barvit budu venku,
        neboť rozměry jednotlivých desek jsou úctyhodné.Skladování bude v garáži. 

Colonel32

Posun v rámci depa myslím dává prostor pro stroje, které hobby v minulosti zamítl s tím, že nejdou provozovat na kolejišti. Třeba štokra. Nebo dva štokry.

Jamesek

#47
Citace od: mirek kdy 12.08.2009, 22:06:58
...(síla 0,8 cm, 4ks 2,50x1,50m a 1ks 2x2m)...

1ks 2x2m nebo 1ks 1x2m ??

Edit: vycházel jsem z tohoto obrázku http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=20071.msg107637#msg107637 a reakci pekiho jsem viděl později. Takže 2x2m - omluva za zmatení ;)

Jamesek

Tak jsem zkusmo hodil Pekiho návrh do 3D. Jsou tam mirkovy stoly (natřené už na zeleno).
Trošku jsem měl zmatek s rozměry kolejiště. Dal jsem to do měřítka podle baseplate 32x32, ale nevešel jsem se na stůl. Poprosím tedy o přidání nějaké čáry do návrhu s pevnou délkou (čím delší tím lepší). Další rozměry vyplynou z toho, že je správný poměr stran.
Další zmatek mám v tom, jak mizí III okruh za městem pod terén ;)
Jinak je výška kopce 12 bricků (podjezdná výška v tunelech z jiného tématu). Přidal bych i soubor skp (s 3d modelem), ale na kostkách to nejde. Tak na vyžádání pošlu do pošty.
Pokud jsou další varianty, které by jste chtěli ve 3D vidět, pošlete půdorys s měřítkem (čára ve schématu se známou délkou).

Colonel32

Padl už nějaký návrh, jaké období budeme modelovat?


peki

Citace od: Jamesek kdy 13.08.2009, 11:14:16

Trošku jsem měl zmatek s rozměry kolejiště. Dal jsem to do měřítka podle baseplate 32x32, ale nevešel jsem se na stůl. Poprosím tedy o přidání nějaké čáry do návrhu s pevnou délkou (čím delší tím lepší). Další rozměry vyplynou z toho, že je správný poměr stran.

V TD je to zatím 5 m x 5,21 (ještě nemám ověřeno v reálu)  drobný přesah v určité části plochy v prostoru údržbové chodby 0,8 m by nebyl zásadní problém.

Výchozí bod je v pravo dole vykousnutý zub je 3x2 m   


Citace od: Jamesek kdy 13.08.2009, 11:14:16
Další zmatek mám v tom, jak mizí III okruh za městem pod terén ;)

III okruh je položen na základní desce, Nebude (záměrně) za městem a stoupacím valem vidět z pohledové strany návštěvníka. Bude obsahovat "skrytá" nádraží nad kterýma ale nebude žádná plocha, kromně levého zadního rohu - cíp zelené plochy. Mizí tedy  ZA nikoliv POD terénem  ;)


Citace od: Jamesek kdy 13.08.2009, 11:14:16

Jinak je výška kopce 12 bricků (podjezdná výška v tunelech z jiného tématu). Přidal bych i soubor skp (s 3d modelem), ale na kostkách to nejde. Tak na vyžádání pošlu do pošty.
Pokud jsou další varianty, které by jste chtěli ve 3D vidět, pošlete půdorys s měřítkem (čára ve schématu se známou délkou).

30 kolejí umožňuje vystoupání do výšky 19 bricků

mirek

Jamesek:
Naprosto souhlasím s termínem "LEGOVÁ SOUČASNOST". Souhlasím i s tím, co to představuje.
Vnášet pojem epochy ČSD, ČD a podobně pro návštěvníky výstavy je zbytečné.Nic jim to nebude říkat. Ti chtějí vidět hlavně LEGO.

peki

Citace od: Colonel32 kdy 13.08.2009, 13:57:17
Padl už nějaký návrh, jaké období budeme modelovat?

Co se vlaků týče tak bych chtěl aby to bylo rozmanité - spíše ukázka možností LEGa a MOC. Některé mašinky/vlaky by se mohly časem třeba obměnit.

U krajiny na ploše 19 m 2 - co se stihne a na co bude materiál.

Město bych chtěl ve stylu Café Corner - doufám že se připojí pár stavitelů, kteří postaví nějaký domeček.  


cendix

Kolejiště vypadá dost dobře, s rozvrhem kolejí naprosto souhlasím.

cendix

Přemýšlel jsem, jak zaplnit zatím prázdnou dolní smyčku kolejí a myslím si, že bych napodobil vzorové kolejiště - říčka kolmo na koleje lehce zvlněná, na březích pár chalup, ale hlavně dostatečné množství mostů. Říčku bych zapustil do terénu - z hotové plochy bych vyříznul pás a místo něj vsadil truhlík z dřevotřísky.Pod mostem na začátku stoupání 9 bych ideálně viděl ještě vodopád, kdyby se našel nějaký subdodavatel. Konstrukci stoupání bych udělal také ze dřeva. Také bych viděl jako dobré ještě jedno nádraží nebo aspoň zastávku (buď za městem - tam by ale asi nebyla vidět nebo před tunelem 13. Do města bych také přispěl nějakým domem. :)

peki

Citace od: cendix kdy 17.08.2009, 16:08:09
Přemýšlel jsem, jak zaplnit zatím prázdnou dolní smyčku kolejí a myslím si, že bych napodobil vzorové kolejiště - říčka kolmo na koleje lehce zvlněná, na březích pár chalup, ale hlavně dostatečné množství mostů. Říčku bych zapustil do terénu .....

Bude potom zapotřebí udělat ještě dva mosty viz červený obdélník. Oproti předloze je za viaduktem položen ještě třetí okruh tak by se tam muselo něco naznačit aby to nevypadalo že koleje vedou řekou  ;)

Zapuštění řeky do desky bude znamenat že nosná deska bude přeříznutá musela by se potom něčím spojit. Současně by se muselo zajistit aby koryto řeky nevadilo "koze" na které bude deska stát. Ale je asi nějak Mirku ? řešitelné.

Faktem je že ta plocha ve smyčce je dost velká, ta říčka by to oživila. Otázka je jestli to komplikovat zapuštěním do terénu v celé délce nebo udělat vodopád  (a zářez do desky) kousek před stoupací rampou I a II okruhu.   



[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

Jamesek

Posílám upravenou verzi od Pekiho i se zapracovanou řekou (držel jsem se více předlohy). Jako vždy je k dispozici i 3D verze.

Šířka 5,21 mi vystrčila kolej nejvíce vlevo v tajném nádraží úplně mimo podkladní desky. Jsou-li i nějaké stavby kolejiště jisté (nádraží, cafe-corner budovy do města), stačí fotografie zpředu a hlavní rozměry. Přidal bych je do 3D návrhu kolejiště.

peki

Citace od: Jamesek kdy 18.08.2009, 09:58:24
Posílám upravenou verzi od Pekiho i se zapracovanou řekou (držel jsem se více předlohy). Jako vždy je k dispozici i 3D verze.

Šířka 5,21 mi vystrčila kolej nejvíce vlevo v tajném nádraží úplně mimo podkladní desky. Jsou-li i nějaké stavby kolejiště jisté (nádraží, cafe-corner budovy do města), stačí fotografie zpředu a hlavní rozměry. Přidal bych je do 3D návrhu kolejiště.

Pěkná práce. Klidně vem opravdu pravý dolní roh jako výchozí co se v levo nevejde je pro tento účel v pohodě, počítám že se nosná deska v místě skrytého nádraží rozšíří.

tohle by pak mohlo být na horním patře lokálka/důlní vlak projíždějící skálou. Na skále hrad/rozhledna

Jamesek

#58
Citace od: peki kdy 18.08.2009, 13:41:49
Pěkná práce. Klidně vem opravdu pravý dolní roh jako výchozí co se v levo nevejde je pro tento účel v pohodě, počítám že se nosná deska v místě skrytého nádraží rozšíří.

tohle by pak mohlo být na horním patře lokálka/důlní vlak projíždějící skálou. Na skále hrad/rozhledna
Tak nějak mi to pak vyšlo ;) Na lokálku je tam místa dosti ;)

Edit:
Dle Pekiho pokynů zase trochu upraveno. Bohužel se mi tam po ořezání nevejde pomalu ani tunel toho třetího okruhu. Na širokém stole prostor doprava je, ale ten přední výklenek s rybníkem je na knop, nevejde se.
Edit2: Ještě jednou lepší pohled na zmizelý tunel - pro lepší představu kolik chybí.

peki

Citace od: cendix kdy 17.08.2009, 16:08:09
Také bych viděl jako dobré ještě jedno nádraží nebo aspoň zastávku

Druhé nádraží by mohlo být v prvním patře místo případné skály s hradem. Okruh č. II by tak nevedl přes dlouhý most ale uhnul by před ním do leva na první patro. Na první patro by se posunulo  skryté nádraží.

Zase bychom tím ale příšli o skálu s dominantou což by bylo vzhledem k šikovným hradlařům škoda  :-X