*TOP* (Vlastní) Hrad s kulatou věží

Založil linhi, 15.06.2008, 22:23:53

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Kdo má zvítězit při obléhání hradu Brloh?

pan Hynek Vlk ze Stráže
obránci Brlohu

maeror

Také se mi to moc nezdá - umístění, zapuštění do zdi i ten vrchní oblouk mi prostě přijdou divné. Stejně jako mi nesedí ta šedá střecha na arkýři (prevétu)... Ale stejně to roste do krásy! :)

linhi

Dobře,alespoň něco se vám nelíbí  >:D  ještě to asi trochu upravím,ale rozhodně tam tu srubovku chci,počkám ještě co k tomu písne Aki..

peter

#302
Citace od: linhi kdy 24.11.2009, 22:30:28
Dnes jsem odboural místo kde byla hrázděná zeď a místo ní vznikla roubená komora,nevím zda by mohla i takto vypadat

Něco na tento způsob je i na populárním Karlštejně. Avšak ani tam není celý prostor ze dřeva jako u tebe. Docela by i mne zajímalo, co Tě za myšlenku přivedlo na tuto cestu.

Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

gearcs

Já myslím, že ten výklenek je opravdu kvůli roubené komoře, ale to roubení je určitě uvnitř hradu, ne na vnější zdi. I na některé Akiho stavbě už jsem tohle viděl a sám Aki už to tu ve starším threadu vysvětloval, tuším že u Chadziho stavby Blackfalcon's lake keep.

Ryxe

Koukám, že se hrádek pěkně rozrostl. Mě se sice také líbila spíš první hrázděnná varianta, ale na druhou sranu tento prvek roubené komory není tak často používaný, takže to působí originálně.
celý hrad je opravdu kus výborné práce. ;)

Aki

#305
Citace od: Hardegon kdy 24.11.2009, 23:10:01Tohle jsem možná ani neviděl na žádném reálném hradě.
A ani nemohl. Nevím o žádné dochované roubené komoře. Jde asi o to, že dřevo se tolik staletí na takových exponovaných místech asi ani dochovat nemohlo a v období romantických přestaveb 19. století se tento prvek neobnovil.
Citace od: Siegnord kdy 25.11.2009, 06:40:26
Jestli je výklenek natočen do vnitřku, pak mi nevadí. Jestli je natočen směrem k nepříteli, pak si myslím, že dřevěnná část zdi věž neučiní o moc bezpečnější.  ;D
Zřejmě jsi nepochopil kde a co to vlastně je. Komora není ve věži, ale v paláci a jejím cílem není cokoliv bránit, ale zpříjemnit bydlení v chladu hradních kamenných zdí.
Citace od: maeror kdy 25.11.2009, 08:10:39
Také se mi to moc nezdá - umístění, zapuštění do zdi i ten vrchní oblouk mi prostě přijdou divné. Stejně jako mi nesedí ta šedá střecha na arkýři (prevétu)...
Ta komora vlastně není zapuštěná, ale má oproti kamenným zdím slabší stěny. Pro obyvatele sice bylo důležité aby byly stěny v jedné linii, ale tato linie byla uvnitř, nikoliv venku. Zvenku bylo naopak důležité, aby dřevo "dýchalo". Vrchní oblouk je vlastně reversem dřevěné klenby, ta byla téměř vždy valená (tedy v oblouku).
Šedá střecha prevítu je taky OK - není nic neobvyklé na kamenné střeše tohoto prvku. Není problém toto doložit, pokud bude zájem.
Citace od: peter kdy 25.11.2009, 14:44:17
Něco na tento způsob je i na populárním Karlštejně. Avšak ani tam není celý prostor ze dřeva jako u tebe. Docela by i mne zajímalo, co Tě za myšlenku přivedlo na tuto cestu
O tom jsem psal už v Chadziho vláknu. Jde o to, že původní Karlštejn oproti dnešnímu Mockerštejnu vypadal dost jinak. V původním hradu před přestavbou byl tento oblouk již ale také částečně zazděný. Mockren tento původní oblouk po roubené komoře jen využil a vestavěl do něj toto cosi.

Obecně tedy k roubené komoře píšu v Chadziho vláknu, kde udávám i různé příklady (jak jsem zjistil, tak odkazy již nefungovaly, takže jsme je zfunkčnil).
Pro náš případ je důležitý hned ten první odkaz, tedy tento: link. To co tam vidíme jsou sice městské domy, ale hned dva z ních mají evidentně v čelní frontě vestavěnou právě roubenou valeně zaklenutou komoru a co je ještě důležitější, zvenčí nemá tato komora "kožich", tedy není dozděná a dokonce ani omítnutá. Má tedy evidentně zvenčí odkryté roubení.

Citace od: gearcs kdy 25.11.2009, 16:04:35
Já myslím, že ten výklenek je opravdu kvůli roubené komoře, ale to roubení je určitě uvnitř hradu, ne na vnější zdi. I na některé Akiho stavbě už jsem tohle viděl
Viděl jsi to tady: link, ale Linhi to v jeho podání mnohem více rozpracoval.
K umístění lze říci toto: Tyto komory v historii nebyly směřovány zrovna do nádvoří. Viz již Peterem poskytnutý obrázek Karlštejna, nebo prakticky všechna umístění těchto komor z Bezdězu. Umístění je v patře a ve vnější zdi paláce.
Tak jako tak, ale touhle palácovou zdí Linhiho hrad nekončí. Celý hrad je přece ještě obkroužen vnějším parkánem s baštami i kurtinami s podsebitím. Stejně jako Karlštejn nebo Bezděz.

K vlastnímu provedení: Nelíbí se mi ty slope držící oblouk. Raději oblouk protáhni třeba 2339 i když za cenu jeho zploštění.
Taky okénka bych udělal nějak jinak. Možná je udělat užší a udělat jich třeba víc. Nebo celý oblouk poněkud zmenšit a nechat okénka 3, ale užší.... také by ta komora nemusela být tak vysoká. Ubral bych určitě alespoň jeden brick.

linhi

Aki moc děkuji za detailní a velmi vzdělávací rozbor o roubené komoře,pokusím se na tom ještě zapracovat..... ;)

Hardegon

Citace od: Aki kdy 27.11.2009, 08:51:19
Citace od: Hardegon kdy 24.11.2009, 23:10:01Tohle jsem možná ani neviděl na žádném reálném hradě.
A ani nemohl. Nevím o žádné dochované roubené komoře. Jde asi o to, že dřevo se tolik staletí na takových exponovaných místech asi ani dochovat nemohlo a v období romantických přestaveb 19. století se tento prvek neobnovil.

Takže to většina návštěvníků taky znát nebude. Pokud to nebude s popisem o historii hradů, tak už je to asi zbytečný prvek.

Jinak stále nemám jasno, proč to vypadá, jak to vypadá. Pokud je to kvůli zateplení, to přeci nemusím vidět zvenku. Pokud je tam otvor v kameném zdivu aby dřevo větralo, tak se todá řešit jinak než vybouráním zdi.  ::)

Marty713

Místo tvých slope bych raději použil tyto:


maeror

Citace od: Márty kdy 27.11.2009, 14:59:50
Místo tvých slope bych raději použil tyto:

Promiň, ale Akiho řešení je lepší. Myslím, že ten oblouk (respektive přechod na něj) by měl být co možná nejplynulejší (nejoblejší?). Proto se mi také zdálo divné jak to postavil linhi.

Citace od: Aki kdy 27.11.2009, 08:51:19
Citace od: maeror kdy 25.11.2009, 08:10:39
Také se mi to moc nezdá - umístění, zapuštění do zdi i ten vrchní oblouk mi prostě přijdou divné. Stejně jako mi nesedí ta šedá střecha na arkýři (prevétu)...
Ta komora vlastně není zapuštěná, ale má oproti kamenným zdím slabší stěny. Pro obyvatele sice bylo důležité aby byly stěny v jedné linii, ale tato linie byla uvnitř, nikoliv venku. Zvenku bylo naopak důležité, aby dřevo "dýchalo". Vrchní oblouk je vlastně reversem dřevěné klenby, ta byla téměř vždy valená (tedy v oblouku).

Rozumím, vyjádřil jsem se ne dost jasně...
Oblouk jsem zmínil výše (nelíbí se mi ten neplynulý přechod), co se týká "zapuštění", zdá se mi, že by ten rozdíl mezi kamenným zdem neměl být až tak výrazný (na sílu zdiva). Jinak proti prvku jako takovému nemám nic.  :)

BTW: Mám pocit, že ne vždy byla dřevěná komora nepřiznaná - tuším, že v Kutné hoře je jedna světnice obložená vyřezávanými deskami...

Aki

#310
Citace od: Hardegon kdy 27.11.2009, 14:37:29
Pokud je tam otvor v kameném zdivu aby dřevo větralo, tak se todá řešit jinak než vybouráním zdi.  ::)
Ona se ta zeď ale nebourala, jen se tam nepostavila. Případně se postavila tenčí, ale vždy současně s roubenou částí. Tedy nejde o nějakou dostavbu, ale o plánovanou část inventáře. I proto se dochovaly vždy jen otisky ve zdivu, nebo "nepochopitelné" oblouky.  ;)
Citace od: maeror kdy 27.11.2009, 15:43:35
Citace od: Márty kdy 27.11.2009, 14:59:50
Místo tvých slope bych raději použil tyto:

Promiň, ale Akiho řešení je lepší. Myslím, že ten oblouk (respektive přechod na něj) by měl být co možná nejplynulejší (nejoblejší?). Oblouk jsem zmínil výše (nelíbí se mi ten neplynulý přechod),

Možná by také byla varianta poskládat to celé z invertních slope různých úhlů. Pak by to bylo jak plynulé, tak by si mohl poskládat oblouk libovolné velikosti.
Citace od: maeror kdy 27.11.2009, 15:43:35
co se týká "zapuštění", zdá se mi, že by ten rozdíl mezi kamenným zdem neměl být až tak výrazný (na sílu zdiva). Jinak proti prvku jako takovému nemám nic.  :)
Předpokládám že i v této části bude síla zdiva u hradu odpovídat přibližně 3 brickům. Ostatně i tak je to naznačené u téměř všech okének. Bylo by to ale asi opravdu hezčí kdyby to bylo třeba jen na půl bricku, ale pak by asi musel nechat ono roubení omítnout. Nedovedu si představit jak by šlo udělat z těhle palisád.
Citace od: Hardegon kdy 27.11.2009, 14:37:29
Takže to většina návštěvníků taky znát nebude. Pokud to nebude s popisem o historii hradů, tak už je to asi zbytečný prvek.
Nezapomeň že Linhi staví v prvé řadě pro sebe a teprve pak pro ostatní či výstavu. Navíc tento prvek má oproti předchozímu (hrázděná stěna) alespoń nějaké zdůvodnění a opodstatnění. Nemusí být přeci všechno prvoplánovitě "prodejné".
Citace od: maeror kdy 27.11.2009, 15:43:35
BTW: Mám pocit, že ne vždy byla dřevěná komora nepřiznaná - tuším, že v Kutné hoře je jedna světnice obložená vyřezávanými deskami...
Obkládání dřevem je IMHO vcelku běžná praxe a nejenom středověku. Jenže se o tom nedá říct, že jde o Roubenou komoru. Spíš bych to nazval vydřevenou světnicí. Zkrátka jde o něco jiného i když materiál je stejný a důvod použití je obdobný (narozdíl od roubených trámů či kulánů zde přibude ještě zkrášlovací prvek).

Hardegon

Citace od: Aki kdy 27.11.2009, 21:42:35
Citace od: Hardegon kdy 27.11.2009, 14:37:29
Pokud je tam otvor v kameném zdivu aby dřevo větralo, tak se todá řešit jinak než vybouráním zdi.  ::)
Ona se ta zeď ale nebourala, jen se tam nepostavila. Případně se postavila tenčí, ale vždy současně s roubenou částí. Tedy nejde o nějakou dostavbu, ale o plánovanou část inventáře. I proto se dochovaly vždy jen otisky ve zdivu, nebo "nepochopitelné" oblouky.  ;)

Slovo "vybourání" jsem nemyslel doslovně. Ale stále nevím, proč muselo zateplení být viditelné z venčí?

Moje představa: Postavím hrad -> místnost vybranou jako obytnou obložím dřevem (zevnitř samozřejmě) -> mám útulný hrad...

Tak proč tam ty oblouky, které komplikují stavbu? Proč je roubení vidět nebo je nastíněné "zapadlími" zdmi?

Aki

#312
Citace od: Hardegon kdy 27.11.2009, 23:31:20
Moje představa: Postavím hrad -> místnost vybranou jako obytnou obložím dřevem (zevnitř samozřejmě) -> mám útulný hrad...
Prima představa, ale bez roubené komory.
Představa středověkého stavebníka: Stavím hrad, fraucimor požaduje něco útulného -> zadám stavitelům, aby mi do hradu zabudovali roubenou chalupu -> stavebník tedy místo místností s kamennými zdmi vestaví celý roubený barák včetně střechy -> má útulný hrad a doma klid.  >:D

To je přirozeně trochu nadsazená představa o tom co vedlo středověké stavebníky k tomu aby toto na svých stavbách (jak hradech, tak měšťanských domech) stavěli. Určitě v tom mělo své místo tradice, požadavek na teplé bydlení atd. Co je ale pro nás podstatné, je že to dělali a že to dělali zrovna takhle.

Citace od: Hardegon kdy 27.11.2009, 23:31:20
Tak proč tam ty oblouky, které komplikují stavbu? Proč je roubení vidět nebo je nastíněné "zapadlími" zdmi?
Moje představa toho proč to tak je je přesně stejná jako tvoje, jen obráceně. Proč by si měli komplikovat stavbu nějakým zakrýváním roubení, oblouk není nesmyslný to je přece střecha té komory. ;) Tu komoru tedy jen obestavěli. Když už měli potřebu roubení schovat (dát mu kožich) tak tak udělali jen tenkou zídkou. Nebyla žádná potřeba, aby ta zeď byla nějak silná.

linhi

Jen tak mimo,zmínka o roubených komorách je i v dokumentárním seriálu štíty království českého v dílu  Jak rostly hrady. Tuto sérii doporučuji celou,je to takovej odrazovej můstek do středověkého světa - zde je odkaz -

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/207562235200001-stity-kralovstvi-ceskeho/

linhi

V rámci stavby věže jsem se pokusil udělat středověký jeřáb,posuďte sami ........

maeror

Hmmm, to nevypadá zle. Z čeho jsou ta kola (černá)?

Vasyk


maeror

Díky, ještě jsem je neviděl - Medieval Market máme schovaný pod stromeček ;)

linhi

Tak jsem se opět dostal ke stavbě,snažím se postavit baštu s břitem,bašta by měla sloužit jako ochrana proti palným zbraním ze strany kde byl palác málo chráněn,postuji foto rozestavěné bašty,ještě nevím zda ji u hradu opravdu nechám,bude to na základě toho jak se mě dokončená bude líbit. Bašta nebude kompletně zastřešena,zastřešeno bude pouze dřevěné podsebití o šíři asi 4 studů a tak bude dovnitř alespoň vidět....

linhi

Jinak pokud někdo neví co je ten břit,je to čelo bašty které uzavírá ostrý úhel,pokud je na takovou baštu vedena dělostřelba,projektil nenarazí nikdy kolmo na plochu.

maeror

#320
Vypadá to dobře, ale zajímal by mne detail břitu - hlavně u paty. Jak to tam máš vyřešeno - je to do pravého úhlu?

(A jinak nás podezřívat z takové nevědomosti, no fuj! :))

linhi

Ještě jsem na tom trochu pracoval,takhle nějak by to mělo nakonec vypadat z obou stran,spodek je ukotven vzadu a vpředu kde je břit to leží na tiles......

maeror

Mně se to líbí, k tvému hradu opravdu sedí. Jenom nevím, jak bude vypadat to částečné zastřešení, přiznám se, že si to nedokáži moc představit... ta stříška nad podsebitím bude pouze takto z vnějšku nebo bude mít i část směrem dovnitř bašty? A vnitřek bude mít prostě rovnou kamennou podlahu? Nevybavuji si teď žádný obrázek bašty s pouze částečným zastřešením, respektive si vůbec nejsem jist, jestli jsem to někde viděl. Úplně nezastřešenou pochopitelně ano, ale takto...?

Ryxe

No myslím, že baštu na takovýto způsob jsem ještě na žádném Legohradu neviděl. Že by další prvenství ;)?. Mě se to moc líbí, souhlasím s Maerorem, že co se týče střechy, také jsem něco podobného nikde nezaregistroval, ale můžu se mýlit. Jinak je to prostě BOMBA!

Hardegon

Jeden skvělej nápad za druhym. Velmi pěkně to oživý hradby. Už se těšim na další foto.

linhi

Hrad už dostává konečnou podobu.... již si jen hrát s okolím a počkat na dílky pro dodělávky.....

Aki

Vypadá to stále lépe. Co kdyby jsi ale tu naposledy vzniklou rohovou vížku předělal na koso. Tedy celému hradu srazil roh. V této části vypadá IMHO příliš pravidelně.... :-\

linhi

Nu dobrá,máš určitě pravdu,večer se na to vrhnu.  ;)

linhi

Tak staveniště věže už je hotové,zedníci ovšem zrovna odešli pomoci hájit hradby :-)

Jonas

Hrad je to monumentální. To už je snad skutečné minifigové měřítko.  :o

Dovedu si ale představit, kolik práce tě ještě čeká. Držím palce.
Jonas - Můj Brickshelf