» STAVEBNÍ ZÁKLADNA PRO TRAINS / MĚSTO «

Založil bartas, 11.04.2010, 18:27:48

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

bartas

Zakládám novou diskusi na téma co použít jako ideální základnu (panel) pro stavbu vláčků a města.

Rád bych se zeptal zejména zkušenějších stavitelů, na čem stavějí?
Předpokládejme, že nemáte zrovna panelákový pokoj, ale větší místnost, kde nemusíte dělat kompromisy. Také město či vlak nemusíte na konci víkendu rozložit do krabic, aby vám jej nerozložili jiní členové rodiny.

Osobně mám představu pořídit vhodné konferenční stolky o půdoru v násobcích standardních podložek 25 x 25 cm (http://www.brickset.com/detail/?Set=7280-1). Nejspíše stolek 75 x 150 cm (příp. 75x125 cm), aby šel použít jako konferenční. A nejlépe dva kousky, aby šli dát k sobě :).

Jaký je váš názor/zkušenosti na čem stavět?

Jaká by měla být výška stolu (pokud nechci stavět na zemi)? Uvažuji nejspíše 50 - 55 cm, aby si při stavění mohl člověk sednout na zem a aby se i ti menší mohli kochat výtvory.

Děkuji za názory.

Micho

Zrejme si to čítal, pre istotu tu však dám na inšpiráciu aj pre ostatných linky na hobbyho super vlakové stoly:
   
Trains stôl
Trains-stůl I.
Trains-stůl II.

8) 8) 8)

peki

Citace od: bartas kdy 11.04.2010, 18:27:48
Předpokládejme, že nemáte zrovna panelákový pokoj, ale větší místnost, kde nemusíte dělat kompromisy. Také město či vlak nemusíte na konci víkendu rozložit do krabic, aby vám jej nerozložili jiní členové rodiny.
Nejspíše stolek 75 x 150 cm (příp. 75x125 cm), aby šel použít jako konferenční. A nejlépe dva kousky, aby šli dát k sobě :).

Zkus si v TD udělat orientační náčrtek "kolejiště". TD umí spočítat rozměry. Udělal si představu o kolejišti. Kolik okruhů, jak dlouhé vlaky atd. Lego kolejiště je bohužel hodně prostorově náročné. Minimální okruh (cca 9 rovinek) vyjde prostorově na 1.98 cm x 0,83 cm. Pokud si můžeš dovolit více, tak bych se zaměřil na šířku umožňující (časem) dva okruhy.  Délkou nad 2 m (čím více tím lépe) nic nezkazíš.

Uvažoval bych o členění terénu druhé patro umožňuje provoz dalších vlaků


bartas

Citace od: Micho kdy 11.04.2010, 19:01:37
Zrejme si to čítal, pre istotu tu však dám na inšpiráciu aj pre ostatných linky na hobbyho super vlakové stoly:
   
Trains stôl
Trains-stůl I.
Trains-stůl II.

8) 8) 8)
No zrejme nečítal, díky. Bohužel je to problém záplavy starších témat :( Prostuduji..

bartas

Citace od: bartas kdy 11.04.2010, 20:45:41
Citace od: Micho kdy 11.04.2010, 19:01:37
Zrejme si to čítal, pre istotu tu však dám na inšpiráciu aj pre ostatných linky na hobbyho super vlakové stoly:
   
Trains stôl
Trains-stůl I.
Trains-stůl II.

8) 8) 8)
No zrejme nečítal, díky. Bohužel je to problém záplavy starších témat :( Prostuduji..
Hezký panel, ale trošku je omezen ve variabilitě. Já mám spíše představu modulární sestavy - více stolů bez boků s možností stažení jednoho ke druhému. Ze začátku nepočítám, že by mi bytová situace dovolila víc, než 75x150 a také že protějšek dovolí větší investice (už teď se šklebí), ale snad se z toho časem vyhrabu (místo) a budu postupně rozšiřovat.
Stůl si asi navrhnu a nechám udělat u stolaře.

mirek

Aby jsi nemusel dlouho hledat v mém vlákně "kolejiště na půdě", zde máš odkaz na moji konstrukci stolů.
Právě bočnice slouží ke vzájemnému přišroubování stolů k sobě.

http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=15905.msg84839#msg84839

bartas

Citace od: mirek kdy 12.04.2010, 08:31:07
Aby jsi nemusel dlouho hledat v mém vlákně "kolejiště na půdě", zde máš odkaz na moji konstrukci stolů.
Právě bočnice slouží ke vzájemnému přišroubování stolů k sobě.

http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=15905.msg84839#msg84839
Výborně, děkuji za příspěvek.

5o

Ja zápasím s podobným problémom. Pre nedostatok miesta, by som základný panel položil na posteľ s rozmermi 180x200. Takže by to nebol stôl iba taký nádstavec s nohami, ale najlepšie demontovateľný, posuvný, alebo zásuvný, aby som nemusel spať na zemi. Najjednoduchšie by asi bolo spúšťať ho na kladkách, len keby to na mňa padlo počas spánku, tak to by už nebola sranda.
Zadanie je celkom jednoduché, len to správne domyslieť. Ale rád si nechám poradiť od skúsenejších.
A na tejto platni by som mal celé mesto, teda aj vlaky, aj cesty, aj domy. Už konečne na jednom mieste a nie po celej izbe krížom krážom, pod posteľou, na skrini a v policiach.
Preto lebo Lego...

hobby

Pánové, zopakuji ještě jednou, co jsem tu již několikrát zmiňoval: počítejte s tím, že časem - nijak dlouhém - se vám kolejiště okouká a přestane bavit. Potká to každého. Dostaví se zkrátka syndrom vyhoření, jak kdesi správně poznamenal Jonas. Navíc se budete muset koukat, jak na něj sedá hnusnej prach. Legokolejiště není zkrátka umělecký artefakt, aby vyvolával trvalé emoce (pro umění charakteristické), což dávno vím. Proto ty moje trains-stoly, + vánoční kolejište rychlého postavení a uklizení. Vydržím se na kolejiště dívat max. 3 týdny a pak se těším, až zmizí (v této souvislosti docela obdivuji Mirka, jenomže ten kolejiště stále buduje a dotváří).
Doporučuji pamatovat na tato fakta! Na aukčních servrech je dost modelových kolejišť, která přestala majitele bavit a rádi by se jich zbavili. Legokolejiště jde naštěstí rozebrat, ale problém se základnou zůstane! :(

Siegnord

Citace od: hobby kdy 19.04.2010, 19:24:27
počítejte s tím, že časem - nijak dlouhém - se vám kolejiště okouká a přestane bavit. Potká to každého. ...v této souvislosti docela obdivuji Mirka, jenomže ten kolejiště stále buduje a dotváří
Pro ty, kteří si toho nevšimli, to zkusím zformulovat jinak. Pokud si vytknete jednoduchý cíl jako je postavení města, kolejiště, hradu či něčeho podobného, tak to vás asi skutečně po chvíli přestane bavit.
  LEGO je v prvé řadě tvůrčí činnost a ne umění. Když se namaluje obraz, tak už k němu není, co dodat. Je možné se dívat, ale nic víc. Stejné je to i s Legem, pokud se rozhodnete postavit třeba letadlo. Jakmile je postavené, tak už je možné se na něj pouze dívat.
  V případě Mirka je vidět, že se lze zabavit jednou věcí na velmi dlouho. Podle mě je to tím, že Mirek si nevytkl za cíl postavit kolejiště, ale postavit, co nejlepší kolejiště, s tím, že ho bude v průběhu času neustále vylepšovat. Jakmile Mirkovi dojdou nápady na další inovace, tak může mít kolejiště problém. Zatím je však vidět, že Mirek hýří nápady a stále něco vylepšuje, pozměňuje, přidává, předělává. Jde jen o to, pojmout dílo jako něco, co by se mělo neustále vyvíjet a měnit, co by mělo žít svým vlastním životem. Možná je to také o tom, že Mirek z Lega pouze nestaví, ale také si s ním hraje.  ;)
  Takováhle zábava může vydržet dlouhé roky.

mirek

Citace od: Siegnord kdy 20.04.2010, 15:25:11
Možná je to také o tom, že Mirek z Lega pouze nestaví, ale také si s ním hraje.  ;)
  Takováhle zábava může vydržet dlouhé roky.
Siegnord . . . nezmohu se na nic krásnějšího, než DĚKUJI, za popsání toho co cítím.
Kéž Pán Bůh dá a ještě dlouho si té zábavy budu moci vážit a užívat. . . DĚKUJI.

bartas

To, že si člověk může narozdíl od modelové železnice s Legem hrát, přestavovat a mnohdy od základu, jej dělá nesmírně variabilní a atraktivní. Proto i panelová základna by měla být variabilní, možno ji rozložit a složit, třeba i modulárně.
Já osobně mám představu X konferenčních stolků, které samozřejmě jdou odnést a schovat, když nebude tvorba železnice aktuální.
Výšku vidím mezi 50 a 60 cm, ale nejsem si jist. Při 50 až 60cm výšce si k tomu můžu sednout a vidí na to i děti.
Možná by byla dobrá úprava, aby šly stolky pojistit proti posunutí vůči sobě (sešroubovat).

Případné druhé patro panelu by pak šlo vyřešit individuálním nástavcem.

5o

Súhlasím so všetkým čo tu bolo popísané, veď preto sa hráme s Legom, kôli jeho variabilite.

Nuž a čo sa týka samotného mesta so železnicou, keď to budem mať postavené a omrzí ma to, tak vám dám vedieť. Dovtedy budem stavať nové domy, rozširovať ulice a stavať cesty a hľadať nové miesta pre koľaje, zvyšovať terén, zapájať nejaké svetelné zdroje, no proste mám záujem sa s tým vyhrať koľko sa bude dať. Takže obdobie ďažďov sa môže začať. (To som myslel akože to leto, čo sa chystá a bude zase daždivé.)
Preto lebo Lego...

Hana129

#13
No já jsem podobný problém řešila cca před rokem a půl. Nakonec jsem se rozhodla nechat  vyrobit takovéto pojízdné skříňky. U rozměru se mi tedy jednalo o výšku - tu jsem nechala udělat tak, aby byla shodná s psacím stolem v pokoji.  Tehdy jsem přizpůsobovala i rozměry vrchní desky měly odpopovídat ploše 2*3 baseplate, ale nakonec to vyšlo trochu víc, což nevadí. Šířka musela být taková, aby se se skříňkami dalo projet dveřmi, tzn. že si lego odvezu tam kam chci  >:D a hlavně byly v plánu takové výškové kolečkové skříňky i jinam a v případě pak stavění - moduly spojit k sobě  ::)
Skříňky byly zkušebně  vyrobené bez dvířek, regálů, šuplíků s tím, že až přijdu na to jaké šuplátka - regálky budu pro Lego nejvhodnější tak je nechám dodělat. Nakonec jsem pořídila papírové šuplíky, které tam celkem i sedly, zatím drží, ale bohoužel jsou ty dvě skříňky málo a další co byly plánovány zatím nevím kam bych postavila.

Další skříňky bych, ale uzpůsobila rozměrově asi tak, aby dovnitř se daly uzavřít například hotové moduly, třeba 64*96 studů a vrchní plocha by byla o něco větší. U nádraží jsem využila tyto skříňky skvěle - jen mít to nahoře bez krytí je u nás neřešitelný problém. Doma míváme celkem rušno, takže prachu se nelze ubránit  :-[

Hana129

#14
Citace od: mirek kdy 20.04.2010, 16:30:43
Citace od: Siegnord kdy 20.04.2010, 15:25:11
Možná je to také o tom, že Mirek z Lega pouze nestaví, ale také si s ním hraje.  ;)
  Takováhle zábava může vydržet dlouhé roky.
Siegnord . . . nezmohu se na nic krásnějšího, než DĚKUJI, za popsání toho co cítím.
Kéž Pán Bůh dá a ještě dlouho si té zábavy budu moci vážit a užívat. . . DĚKUJI.
Jo já ti to Mirku přeji a ještě bych to doplnila o to, že nejen Mirkovo hraní mu dodává "energii" pořád něco vymýšlet, ale nejdůležitější je to, že on to nedělá pro sebe, ale hlavně pro potěšení mnoha dětí (vnoučata) + návštěvníky třeba u výlohy a o Roztockém kolejišti teď ani nemluvě.  ;). A věřím že ten sobotní nával dětí v Roztokách mu dodal další spoustu energie pro další vymýšlení a omladil jej o hezkých pár let.  ;)

bartas

Citace od: Hana129 kdy 20.04.2010, 20:57:00
Další skříňky bych, ale uzpůsobila rozměrově asi tak, aby dovnitř se daly uzavřít například hotové moduly, třeba 64*96 studů a vrchní plocha by byla o něco větší. U nádraží jsem využila tyto skříňky skvěle - jen mít to nahoře bez krytí je u nás neřešitelný problém. Doma míváme celkem rušno, takže prachu se nelze ubránit  :-[
Ten úložný prostor pod deskou je dobrá věc.

No s tím prachem se potýkám také. Rozhodl jsem se všechen nábytek, co budu pořizovat, aby byl uzavíratelný (dveře, vitriny). Když už budu tak daleko a něco budu plodně stavět, asi seženu klasické prostěradlo a prostě to rozestavěné/postavené opatrně zakryju, jako když se maluje. :)

Hardegon

Citace od: Hana129 kdy 20.04.2010, 20:57:00
(...) Nakonec jsem pořídila papírové šuplíky (...)

Můžeš nám prozradit zdroj? Já našel jen jeden obchod, ale tam je prodávají jen po paletách.  :-\

Hana129

#17
Jo prostěradlo je dobrý, jen zas pak to není vidět a u nás pak je i problém s opatrným odkrýváním, když to začnou dolaďovat děti  ;D.

Šuplíky jsou z prodejny Pack shop http://www.modelgroup.com/cs/pusobiste-kontakty/ceska-republika/opava/pack-shop-opavaprodejna v Opavě kousek od nádraží Opava-východ   (v kolejišti ji, ji ale nehledejte  ;D)   - kupuji tam i zip sáčky.  ;)   a tato firma dokonce dělá i originál lego krabice.  ;)