Osvětlení modelů

Založil Martins, 14.01.2019, 20:09:25

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

fanda

Citace od: Igorus kdy 18.01.2019, 09:42:02
Díky za tohle téma. Je fakt jak píše Martin, osvětlení je už u modelů v podstatě povinnost.

Při pátrání po dalších informacích jsem narazil na tento článek:

http://www.plasticmodels.eu/tipyatriky.php?article=23

Tak třeba bude taky k užitku :)

Díky Igorusi, tohle, pro debily, jsem přesně potřeboval.

1) na moduláry jsem objednal vánoční řetěz (mají ještě 2 dny akci):
https://shop.emos.cz/1534191001-led-vanocni-retez-medeny-nano,-4m,-ip44,-tepla-bila,-casovac

2) mašiny zatím osvětluju PURE LEGO

3) ale pro osobní vagony bude asi nejlepší nastudovat Ohmův zákon a něco zbastlit

Byl jsem línej to hledat, tak ještě jednou dík.

Igorus

Citace od: milanv kdy 18.01.2019, 11:06:31
Náladové osvětlení je podle mě nejdůležitější. Na výstavách máme většinou hlavního světla dostatek, není problém s viditelností modelů. Výjimkou jsou snad jedině nějaké hluboké prostory typu jeskyně...

K vlastnímu začátku s osvětlením popíšu vlastní zkušenost. Doufám, že se moc neztrapním :)
Před betlémem jsem neuměl zhola nic. Byl jsem klasický "matfyzák teoretik" - ze škol jsem si pamatoval, jak by to v principu mělo být, ale v praxi jsem nezapojil správně ani tranzistor, protože jsem neuměl v obchodě vybrat ten se správnými parametry.
...

Já se omlouvám za odbočku (a klidně se ztrapním), ale to mi nedá... Moje poslední akademické zkušenosti ze školy s elektronikou jsou v rovině dílen na základní škole, kde jsem s přehledem uměl zapojit schodišťový vypínač a připojit do objímky pro žárovku s paticí E27. Myslím že jsem tehdá dostal jedničku na rozdíl od ostatních spolužáků, kteří dostali dvojky až trojky. A ti pak šli na učební obory...  ;D

petsild

Pokud zapojíš dva schodišťáky, pro ledky máš :) kvalitní základ.

peter

Ještě je jedna důležutá věc (když pominu samotné letování a práci se součástkami), na kterou se občas opomíná a tou je výkon, resp. zdroj napájení daného světelného obvodu/větve. Pokud se používá standardní LEGO napětí, tj. 9V, tak se asi do problému nedostanete, ale pokud toho potřebujete rozsvítit více a nechcete mít "miliardu" větví, aby to těch 9V utáhlo, čímž pak ještě narazíte na proudové omezení, tak se nevyhnete změně zdroje pro dosažení většího napájecího napětí.

Vyšší napájecí napětí tak umožňuje zmenšit počet jednotlivých větví obsahující větší počet LED, ale zároveň je zde riziko větších úbytků na předřadných rezistorech pokud v dané větvi je menší počet LED a my tak musíme výrazně napájecí napětí srážet. Pro výpočet předřadného odporu dané LED větve se používá již několikrát zmiňovaný Ohmův zákon, ale ještě je potřeba pro tento odpor zjistit k jak velkým ztrátám na něm dochází, k čemuž slouží jednoduchý vzorec P=U*I, kde U je napětí, které potřebujeme snížit a I je proud, který danou větví protéká. Rezistory se totiž prodávají i v různých výkonostních řadách, kde ta nejběžnější je 0,25W. Pokud se tedy ztrátový výkon k této hodnotě nepřibližuje, tak nám bude rozistor jen nějak rozumně hřát a vše bude v pořádku. Čím více se však k této hodnotě přiblížíme, nebo dokonce ji překročíme, tak rezistor už bude opravdu topit a je tedy dobré se podívat po vyšší třídě 0,5W; 1W; ... atd. Případně je ještě možné odpor rozdělit na několik menších zapojených v sérii a ztrátový výkon na nich rozdělit, ale to je zbytečně pracné a lepší je si koupit výkonnějšího brášku ;)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Igorus

Ještě bych měl jeden dotaz do pléna. Nesetkal se někdo s variantou osvětlení, které by působilo jako neonové reklamní poutače? tedy využití nějaký světlovodných tyček?

Chairudo

Neví někdo jakou cca spotřebu mají standardní Led pásky?

Napadlo mě když bych někdy sochy vystavoval bez přístupu k zásuvce, jestli by na 3-4 metry pásku stačila krabička s 9V baterkou.

díky :)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

milanv

Citace od: Igorus kdy 18.01.2019, 12:19:13
Ještě bych měl jeden dotaz do pléna. Nesetkal se někdo s variantou osvětlení, které by působilo jako neonové reklamní poutače? tedy využití nějaký světlovodných tyček?
To by mě taky lákalo, ale ještě jsem na to nepřišel, jak a co levně koupit. Světlovodné tyčny klasické to být moc nemůžou - ty jsou dělané na to, aby co nejvíc světla donesly na konec, tj. aby ho neztrácely cestou.
Na podobném principu fungují ty "magické" reklamní panely: je to z jedné hrany nasvícené plexi - takže když na něj koukáš jako na plochu, nevidíš světlo žádné. Ale tam, kde je zdrsněné, broušené, se světlo rozptýlí a ty "magicky" vidíš svítící nápis uprostřed výlohy, zdánlivě bez jediné opěry nebo projektoru atp.
Pán na Žlutém hradě

milanv

#37
Citace od: Chairudo kdy 18.01.2019, 12:28:16
Neví někdo jakou cca spotřebu mají standardní Led pásky?
To je naštěstí jednoduché: máš to u nic přímo napsané, protože to je jeden z parametrů, podle kterých se prodávají. Takže tak si ho můžeš vybrat. Např. "12W/m" - 12 Wattů na metr. Ale podle mě (nepočítal jsem to, odhaduji) je to mimo možnosti baterií, jak kvůli procházejícímu proudu (na 9V baterce bys potřeboval 1,3 A - to dlouho nedá), tak kvůli kapacitě - u nabíjecích to máš zase napsané, třeba 3000mAh. Což znamená, že těch 1,3 A ti vydrží kapacita na něco přes 2 hodiny, a to i za předpokladu že i téměř vybita baterka bude ochotná dávat 1,3A (nebude :) ).
No, vlastně jsem ti to teď spočítal, pro jeden ukázkový příklad :) Ale jen nahrubo. Nicméně i tak je vidět, že pod pojmem baterka bys musel myslet minimálně baterii z notebooku a k ní pořádný obvod fungující jako proudový zdroj - to už je vyšší dívčí, do toho nejdu... Tolik tomu zase nerozumím, abych si hrál s takovýmito věcmi a mohl dát záruku, že ta baterka to zvládne a nezačne hořet. Možná spíš bude vědět Jonas...
Pán na Žlutém hradě

Chairudo

Dík, zkusím se zeptat v elektru. Nesvítilo by to na plný výkon, jen asi poloviční až třetinový, tak snad budou vědět.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

peki

Citace od: Igorus kdy 18.01.2019, 12:19:13
Ještě bych měl jeden dotaz do pléna. Nesetkal se někdo s variantou osvětlení, které by působilo jako neonové reklamní poutače? tedy využití nějaký světlovodných tyček?

Vybavil jsem si že jsme jednou dětem kopili takovou krabičku, která pouštěla světlo (dioda) do svědlovodné trubičky (průhledná). Bylo to jako takové "málé švihadlo" pro označení baťohu/dítěte atd.

Něco podobného


Igorus

Peki super :) to by mohlo být ono :D

peter

Citace od: Igorus kdy 18.01.2019, 12:19:13
Ještě bych měl jeden dotaz do pléna. Nesetkal se někdo s variantou osvětlení, které by působilo jako neonové reklamní poutače? tedy využití nějaký světlovodných tyček?

Jistě, třeba zde můj model s DAF-em ;)

Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

peter

Citace od: Chairudo kdy 18.01.2019, 12:28:16
Neví někdo jakou cca spotřebu mají standardní Led pásky?

Napadlo mě když bych někdy sochy vystavoval bez přístupu k zásuvce, jestli by na 3-4 metry pásku stačila krabička s 9V baterkou.

díky :)

Když je kupuješ, tak je na cívce vždy napsána spotřeba Watů/1bm
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

mato

Na Aliexpress maju hotove kity, napr. ja som pozeral na https://www.aliexpress.com/item/LED-light-up-kit-for-lego-10246-and-LEPIN-Lepin-15011-Detective-s-Office-Building-Blocks/32791024170.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.406.50b93c00uijeWk

Zatial som sa neodhodlal, pretoze aj tusim pri tych illuminate sa mi zdalo, ze zostavaju potom medzi brickmi medzery a to mi uz velmi nevonia

Robkteryten

ty kablíky jsem použil také :D jsou v příkopě. S Peterem jsme zjistily jiné napájení, já  mám to buď batery box na dvě tužkové, nebo USB konektor. U toho mám ale problém s některýma powerbankama, že se po chvilce vypnou.
Cena s dodáním byla směšná - do 100kč . Koupeno přes Ebay - v aukci vyšli o dost levněji nežli z číny, ale je to už cca rok

HD

#45
Tak, podělím se o své čerstvé zkušenosti s tvorbou mini osvětlení. Předem říkám, že v elektrotechnice jsem se dostal nejdál k rozsvěcení diod oddělených od zdroje maximálně jednoduchým spínačem. Většinou ani to ne. pročež se zkušeným elektrotechniků velice omlouvám za použitou terminologii.

Na radu ze zdejšího tématu, jejímž autorem je MilanV) jsem si pořídil SMD LED diody různých barev (na GM). Se svítivostí experimentuji, ale zatím zkoušená svítí do interiéru myslím dostatečně.

Jako konektory použiji kolíky (viz. příloha) a k nim příslušnou dutinkovou lištu pro snadné připojení k dalším částem budoucích obvodů. Zvolil jsem rozteč 2,54 mm.

Drátek, který jsem použil, má v průměru 0,2 mm, mezi kostkami a deskami (brick, plate) sice projde, ale tenčí by byl mnohem lepší - tento jsem však našel doma.
Drátek je jak psal Milan, smaltovaný / lakovaný,  dokud nepopraská, tak izoluje. Pro pájení ji nebylo nutné nijak zvlášť odstraňovat.

Napájím to zatím 3 až 3.6V článkem, bez zařazeného rezistoru, v plánu mám do budoucna Arduino pro širší možnosti.


Zkušenosti z pájení budou určitě závislé na použité páječce i pájce (cínu), jejich technické parametry jsem bohužel nedohledal.
Nicméně, klasická páječka s transformátorem nad rukojetí měla asi větší výkon, protože ač byla těžší, pájela zejména kolíky k drátku mnohem lépe. Diody s ní šly pájet také, pokud smyčka na špičce byla dostatečně ostrá. Pohodlnější manipulaci při spojování drátku a diody však nabízela páječka s madlem podobným šroubováku a ostrým hrotem.
Diodu jsem si přichytil k lepicí pásce (nemusí být oboustranná, pokud je smotaná do trubičky lepící vrstvou ven) umístěné na kovové destičce, aby se mi s diodou lépe manipulovalo, a neutíkala mi po podložce.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

Martins

#46
EDIT: Martin mi doplnil informace k předchozímu příspěvku: Obvod napájí 3,6V baterií a v obvodu nemá žádný rezistor, takže je to hlavně o tom pájení...

Hezká práce! Ještě tam přihoď informaci o tom, jak to napájíš. A pak mám dotaz, ty SMD Ledky nepotřebují žádný rezistor na snížení napětí? Díky za skvělý příspěvek! Martin

HD

Citace od: Martins kdy 24.01.2019, 14:42:46
Hezká práce! Ještě tam přihoď informaci o tom, jak to napájíš. A pak mám dotaz, ty SMD Ledky nepotřebují žádný rezistor na snížení napětí? Díky za skvělý příspěvek! Martin

Informace doplněna. :) Omylem jsem příspěvek poslal nedokončený.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

milanv

Super! A pak že se to podle mého návodu nedá naučit. Už se těším, až budeme polámaná světýlka na betlému opravovat ve dvou  >:D

@MartinS: Ono záleží, kam to omezení proudu dáš. Svým způsobem: "proč ho dávat na ten konec drátu k LEDce, kde bude překážet, když ho můžeš dát na konec opačný, kde je místa spousta?" - a je jedno jestli tam dáš odpor nebo něco jiného, kde si nastavíš to napětí a proud (přesný zdroj, Arduino, odpor...)
Pán na Žlutém hradě

Martins

Citace od: milanv kdy 24.01.2019, 14:55:49
Super! A pak že se to podle mého návodu nedá naučit. Už se těším, až budeme polámaná světýlka na betlému opravovat ve dvou  >:D

@MartinS: Ono záleží, kam to omezení proudu dáš. Svým způsobem: "proč ho dávat na ten konec drátu k LEDce, kde bude překážet, když ho můžeš dát na konec opačný, kde je místa spousta?" - a je jedno jestli tam dáš odpor nebo něco jiného, kde si nastavíš to napětí a proud (přesný zdroj, Arduino, odpor...)

Jasně, to chápu, jen mi z toho popisu Martina není jasné, jestli tam něco takového má. Teď tam doplnil, že zdroj je 3V, takže tam asi žádný odpor být nemusí... Nebo ano?
Jinak Ohmův zákon znám a odpor si už dokážu spočítat i pro složitější zapojení a pro silnější zdroj... :-)

Martins

#50
Rozsvítil jsem to!!!
Šel jsem stejnou cestou jako Milanv a HD o pár příspěvků výše. Svítím pomocí SMD LED diod a napájím je 3V zdrojem. Plán jsem měl jednoduchý, zkusit SMD a pokud to nevyjde, použít normální 3mm LED. K tomu jsem chtěl nějaké prvky, které mi usnadní spojování a přinesou určitou variabilitu. Arduino jsem zatím odložil, i když chápu, že cesta vede k němu. Zase na druhou stranu, osvětlit malý model dvěma LEDkami nepotřebuje žádnou složitost....
 
Výsledek je parádní, ale...


Nákup
Vyrazil jsem do GM prodejny s tím, že mi tam třeba poradí... na webu to alespoň slibují. Zkrátím to, byl jsem tam za pitomce... pán dokonce prohlásil: "buď jste absolutní profík nebo totální střelec". Jasně, jsem střelec, ale svítí mi to ty blbe!  :) Abych byl spravedlivý, byl tam i starší pán, který mě chápal a moc mi pomohl. Problém tam je v tom, že u každé pokladny si kupujete něco jiného... hodný pán byl přes dráty. ;)

Co jsem nakoupil:

SMD LED, jako Milanv, jsou super, ale pájení je fakt očistec. To jak to HD nafotil vůbec neříká, jak je to prťavé. Je to prostě pájení na zrnku máku... podrobnosti dodám.
Normální LED 3mm, zatím jsem je nepoužil, ale problém tohoto konkrétního modelu je malý úhel, svítí prakticky jen dopředu.
Lakovaný drát 0,2mm, nevím jak je to se smaltem, ale tohle má na sobě lak, který se při pájení rozpustí. Mezi kostkami projde v pohodě, nijak se mi neodírá... je prostě jen zatraceně tenký a dostat na něj cín je, pro takového střelce jako já, problém. Mám ho 180m, takže se velmi rád podělím s jakýmkoli dalším střelcem.
Držáky na baterie koupil jsem jich víc, v pohodě, na dráty napájíte konektor a je to.
Konektor pro PC+kontakt a k tomu kolíky, stejné jako použili kolegové.

Dále jsem v GM objevil Nepájivé kontaktní pole, což mě zaujalo tím, že se s tím dá snadno hrát a zkoušet, aniž by člověk hned všechno pájel. Koupil jsem si k tomu i sadu rezistorů (i tady mám velké přebytky k případnému dělení se střelci) a mohu tedy dělat pokusy se zapojením. Třetí pán v GM mi k tomu doporučil tento napájecí modul, který na to nacvaknete a máte po starostech. Do toho modulu lze zapojit prakticky cokoli, USB nebo adaptér a tento zdroj dává vždy buď 3,3V nebo 5V. Lze to switchem nastavit, dokonce pro každou půlku pole zvlášť. A je na tom i vypínač... prostě je to pohodlné. Celé pole má oboustrannou lepenku, takže to jde případně na záda modelu přilepit. Na propojky 1m UTP kabelu za 13Kč. Uvidíme, co přinesou další pokusy a zkušenosti.

Tady je to použito...


Pájení
V pájení jsem amatér a můj zatím největší majstrštyk je, že jsem dětem, v rámci stavebnice, napájel na tištěný spoj pár součástek a hračka funguje. To bylo v době, kdy jsem jim v Lídlu koupil na hraní páječku a pajecí stanici.



Je to zcela určitě amatérská záležitost, ale vůbec si neumím představit, jak to někdo dělá bez lupy, osvětlení a dalších vychytávek. Na té lupě je ještě mikrolupa a na té už ta SMD LEDka je vidět... poznáte na tom, jak jí máte otočenou.  :) Pomohlo mi i toto video, kde to pán, který to fakt umí, dělá. Já to dal asi na dvacátý pokus... Když připájíte jeden drátek, nejste zdaleka v půlce. Připájet ten druhý je složitější... Dioda mi navíc nedrží na té pásce, zkoušel jsem spoustu variant. Trik je určitě v tom, mít na drátku správnou dávku cínu a moc se s tím nemazat... No prostě asi po dvou hodinách pájení mám 2 světýlka. Jak je zacvaknete mezi kostky (a svítí), je vyhráno. Napájet na druhý konec kolíky je už snazší, celé to pak zaleju tavnou pistolí do plastu, drátky jsou hodně náchylné na ulomení.

Díky všem, kdo přispěli to tohoto tématu. Děkuji i tomu pánovi v GM, dodal mi sílu mu to "ukázat"... momentů, kdy jsem to vzdával bylo několik. :-)

... pokračování příběhu je zde...

milanv

Martine, superrrrr!!! Mám velkou radost, že spolu s HD ukazujete, že ten můj návod je použitelný a ne magický, jak se tu lidi tvářili. Moc vám fandím!

Jenom mě mrzí, že jsem vás předem nevaroval, jak protivní jsou v prodejně GM, obzvlášť v tom horním patře. Napsal jsi to naprosto přesně, Martine: "Možná jsem střelec, ale svítí mi to!". A o to přeci jde.
Pán na Žlutém hradě

HD

Svítí Ti to perfektně.
Jo, taky jsem byl překvapen, jak jsou miniaturní - lupa bude určitě dobrým pomocníkem. :) :D
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

peki

#53
Citace od: Martins kdy 05.02.2019, 18:10:22
Citace od: skyrider kdy 05.02.2019, 14:13:29
Citace od: Martins kdy 04.02.2019, 17:16:29
Krásné osvětlení, budu rád, když se podělíš o řešení a zkušenosti a to buď zde, nebo v příslušném vláknu. Tohle určitě stojí za podrobnější zkoumání...  :) Díky

Osvětleno je to pomocí dvou led pásek skládá se to z Plate, tile na tom led páska a Bruck 2x4 clear s Plate round 1x1 v trans dark blue

Nafoť to prosím - detail, napiš jaké konkrétní pásky používáš... chceme prostě návod. Je to moc pěkné! Díky

Návod:  ;)





Robkteryten

Do základny jsem chtěl dát jen pure lego osvětlení, ale narazil jsem na pár problémů:
1/dlouhé nepoddajné kablíky
2/každá sada PF diod svítí jinak viz obrázek. :(  Ano opravdu i horní je nasvícená PF LEDkama

Martins

Ahoj, mám s tím podobnou zkušenost. Ty origo ledky nesvítí nic moc, navíc jen dopředu. Máš to napájené jedním bateryboxem a délka kabelů je stejná?

fanda

To mohu potvrdit, napočítal jsem u svých LEGO LED svetel 3 ruzne intenzity a barvy, pak jsem to vzdal. Kazdopádně ty nejstarší mají nejmenší svítivost.

milanv

Já bohužel taky - však to ostatně byl jeden ze dvou hlavních důvodů, proč se učit tu elektroniku: mizerná svítivost (navíc nestálá a do úzkého kužele). Druhý byl ta šílená neskladnost: obří konektor (na kterém je přicvaknutý nutně druhý), další kostka na místě rozvětvení kabelu, nijak zvlášť domyšlený tvar těch světel (málokam se dají dát aby nepřekážely). A ještě ty kabely... Předražené, nezkrátitelné, obtížné prodloužítelné (draho a za cenu dalších obřích konektorů).

Oproti tomu může třeba HD říct, jaké to bylo, když jsem mu donesl blikací světýlka na jeho už hotový model Tatry, přímo na výstavu. Kolik jsme toho museli rozebrat z toho auta, aby to bylo zamaskované (téměř nic) a nebo dokonce přestavět, aby se tam ta světýlka vešla (naprosto nic).

Proto mě tehdy mrzelo, když jsem ukazoval poprvé tady na fóru MJ Brick a ta světýlka k němu, že to až na Jonáše nikoho nezaujalo. Tak vlastně až teď si to HD a MartinS zkusili - a já jsem za to rád. Podle mě to dává úplně řádově jiné možnosti pro modely nás všech (kdo to zkusí).
Pán na Žlutém hradě

Martins

#58
Ahoj,
pokračuji ve svém strastiplném příběhu v oblasti elektroniky... OT: V pátek mi přišel voucher na čestnou vstupenku na výstavu AMPÉR 2019... Velký bratr už o mě asi ví.  :)

Své řešení stále posouvám a chtěl bych se tu s vámi podělit o novinky. Za prvé, přezbrojil jsem - pořídil jsem pájecí pero s nastavitelnou teplotou. Super, tenký hrot, kvalitní materiál, možnost snížit teplotu, když pájíte drátky na ty kolíky = velká spokojenost. Nevyřeší to všechno, ruce se to ještě budou učit, ale i tak je to posun. I další SMD LEDku jsem napájel celkem rychle. Uvidíte jí v lampičce na obrázku...

1. přidal jsem další osvětlení, jedna SMD LEDka v lampičce, jedna normální LEDka 3mm v místnosti nahoře. Mám i další LED 4,8mm s vyšší svítivostí a úhlem 100 st, ale zatím nevím, kde jí zkusím. Tady ta LEDka není nic moc...



2. a jak to vypadá zezadu? Také posun, na 4 LEDky už je potřeba lepší zdroj... prostě jsem jeden přidal. Rozvod řeším pomocí malého nepájivého kontaktního pole, které jsem surově přilepil tavnou pistolí na kostku (když se to ulomí, na kostce nezbydou žádné stopy!). Také jsem přišel na to, že konektory je lepší nebalit lepenkou, ale nechat je jak jsou. Tam kde pájím drátky na kolíky zalévám to tavnou pistolí a nechávám to být. Nevypadá to vzhledně (i když i tady už se zlepšuji), ale účel to plní.



3. nějaký ten detail, jak řeším, aby se to dalo rozebrat a přitom se to celé nepotrhalo:





4. a nakonec ta lampička. Původně jsem chtěl drátek protáhnout otvorem ve stínidle, ale dostat LEDku mezi dvě plate 1x1 round je trochu problém a pořád se mi to ulamovalo, tak jsem to nakonec vyvedl ven kolem, omotal o tělo lampičky a za stolem svedl pod podlahu. Okem je to prakticky neviditelné... Určitě by to šlo udělat lépe, ale v tomto případě nevidím důvod...



Ještě ke spotřebě. Tak jak to vidíte, mi to svítí na stole prakticky pořád, nabíjecí baterie vyměňuji cca obden. Pokles napětí tam trochu vidět je, ale zatím to nevidím jako zásadní. Na víkendové výstavě to asi bude tak, že baterie vyměním ráno a mám pokoj. Ještě budu vymýšlet sestavu s napájením nějakým adaptérem...

EDIT: Ještě doplňuji provedení 9V, v té změti bakulí je na každé straně (větvi) 180R odpor, každá větev má 2 LEDky v sérii. Svítí to samozřejmě lépe, než předchozí 3V řešení. Uvidíme, kolik to vydrží...



... pokračování, které ukazuje jak vyřešit zdroj napájení a opustit baterie...

Martins

Citace od: milanv kdy 08.02.2019, 16:21:15
Proto mě tehdy mrzelo, když jsem ukazoval poprvé tady na fóru MJ Brick a ta světýlka k němu, že to až na Jonáše nikoho nezaujalo. Tak vlastně až teď si to HD a MartinS zkusili - a já jsem za to rád. Podle mě to dává úplně řádově jiné možnosti pro modely nás všech (kdo to zkusí).

To ti Milane vysvětlím, mě to zaujalo velmi, ale já viděl jen to Arduino a vůbec mě nenapadlo si to spojit s osvětlením. Hrozně se mi Arduino líbí, ale mám Mindstorms a rád bych to řešil za jeho pomoci. Dnes už vím, že Arduino určitě pořídím, právě pro tu jeho velkou flexibilitu. A pak dojde i na tvojí MJ Brick! Dnes se učím pájet, propojovat, zjišťuji co je na trhu a jak to funguje... všechno má svůj čas. Ty holt máš tendenci ten čas hrozně předbíhat... musíš na nás počkat...  >:D Díky za to!