Palusova zbierka

Založil paluso, 05.11.2013, 22:31:16

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Villa Legina

Mne sa už čo sa pamätám dvakrát stalo, že som si objednala thin verziu a poslal dotyčný predajca thick verziu. Pri reklamácii argumentovali vždy zhodne - že však to detail - funkčnosť je "rovnaká". Hehe, okrem toho, že človek to chce mať korektne a spolieha sa, že BL je predsa iný ako ebay či ďalší bazár - cenu za tenkú mali samozrejme nastavenú vyššie než za hrubú, na to rozum mali (obaja Nemci). Detto solid-open stud pri round brickoch...preto sa pri objednávkach už vždy dôrazne spýtam či je to naozaj thin.., solid atď.

peter

#31
Citace od: Villa Legina kdy 20.01.2014, 20:33:04Mne sa už čo sa pamätám dvakrát stalo, že som si objednala thin verziu a poslal dotyčný predajca thick verziu. Pri reklamácii argumentovali vždy zhodne - že však to detail - funkčnosť je "rovnaká".

Myslím, že by se i tento názor dal vyvrátit, jelikož některé modely (MOCy) s jednou nebo druhou variantou nejdou postavit.

Uvedu vlastní příklad. U níže uvedeného letištního tahače jsem musel u bočních světel použít ty staré užší, jelikož při použití novější širší varianty se červené transparentní dílky již nevejdou.

Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

otaznik

Citace od: peter kdy 21.01.2014, 08:19:28
Myslím, že by se i tento názor dal vyvrátit, jelikož některé modely (MOCy) s jednou nebo druhou variantou nejdou postavit.

Nejen vlastní stavby, ale i některé oficiální - např. když by se v setu 6692, Tractor Trailer použil novější plate 1 x 1 with clip light, tak by se zadní kola návěsu neotáčela.

paluso

#33
625, Tractor Digger, 1978. Je to najstarší kúsok v mojej zbierke a spolu so setom 40 vôbec moje prvé legá. Komín som dočasne nahradil, nakoľko s plným studom som zatiaľ nikde nenašiel. Zrejme sa pokúsim niekde vyšmeliť. Moc veľké šance nedávam, žeby som ho našiel v niektorej inej škatuly. Inak všetky diely sú pôvodné. Krabičku tú sa ani nepamätám, žeby som ju niekedy mal, ale prekvapila ma biela bez potlače. Vyzerá to ako legová krabička, ale tiež neviem kde som to zobral, alebo odkiaľ to je.
6507, Mini Dumper, 1989. Tento set sa mi nie celkom páčil. Najmä prevedenie kolies. Nie žeby neboli zaujímavé, ale otáčajú sa trošku ťažšie. To mi pri hrách, čo sa pamätám, vadilo.
6527, Tipper Truck, 1989
6604, Formula 1 Racer, 1985. Minimalistické riešenie formule. Triviálne jednoduché, ale výsledok pôsobí dobre.
6606, Road Repair Set, 1983

paluso

#34
6623, Police Car, 1983. Tak do tohoto autíčka, ako máte možnosť vidieť, sa slušne zahryzol zub času.
6631, Steam Shovel, 1985
Potom tu mám, asi nie veľmi zaujímavé sety. 333, Basic Set, 1981 a 1910, Building Set, 1982. Ale je to Lego a je v mojej zbierke, tak mu patrí náležitá úcta. Kocky boli očistené, skontrolované a uložené.
6257, Castaway's Raft, 1989. Pirátskych setov veľa nemám, o to je tých pár čo mám pre mňa vzácnejších. Vždy som túžil mať nejakú loď, ale bohužiaľ to sa nestalo. Tak som si užíval aspoň s týmto "vrakom".

No a na záver, aby sme sa vrátili do čias dávno minulých, môžeme zaspomínať na ceny. Pri inventarizácii som narazil na cenovky na niektorých krabiciach a tak som spravil výber, pre predstavu ako sa to cenovo pohybovalo. Samozrejme, je to ešte v československých korunách. Jasné, že vtedy boli platy iné, ale pre predstavu a porovnanie nám to bude stačiť.

otaznik

Citace od: paluso kdy 22.01.2014, 21:46:15
No a na záver, aby sme sa vrátili do čias dávno minulých, môžeme zaspomínať na ceny. Pri inventarizácii som narazil na cenovky na niektorých krabiciach a tak som spravil výber, pre predstavu ako sa to cenovo pohybovalo. Samozrejme, je to ešte v československých korunách. Jasné, že vtedy boli platy iné, ale pre predstavu a porovnanie nám to bude stačiť.
Mně z toho vychází, že LEGO bylo v minulosti pro nás mnohem dražší (a tak si to i pamatuji) v porovnání se současností.

arnold

Citace od: otaznik kdy 22.01.2014, 21:58:01
Citace od: paluso kdy 22.01.2014, 21:46:15
No a na záver, aby sme sa vrátili do čias dávno minulých, môžeme zaspomínať na ceny. Pri inventarizácii som narazil na cenovky na niektorých krabiciach a tak som spravil výber, pre predstavu ako sa to cenovo pohybovalo. Samozrejme, je to ešte v československých korunách. Jasné, že vtedy boli platy iné, ale pre predstavu a porovnanie nám to bude stačiť.
Mně z toho vychází, že LEGO bylo v minulosti pro nás mnohem dražší (a tak si to i pamatuji) v porovnání se současností.

To je pravda,set 6086 byl za cca 2500kč a na boxu od 6018 mám "krásnou" vzpomínku na prodavačku z Tuzexu..je tam propiskou napsána cena 28 (bonů) Jestli si dobře vzpomínám,tak 1bon byl asi 4.50kč.

Mr. Cube

Já si pamatuju, jak jsem LEGO Westerny kupoval (spíš teda rodiče) v Polsku ve specializovaném LEGO obchodě, kde to vycházelo levněji, než u nás v Prioru. To byly časy))

peter

Citace od: paluso kdy 22.01.2014, 21:46:15
No a na záver, aby sme sa vrátili do čias dávno minulých, môžeme zaspomínať na ceny. Pri inventarizácii som narazil na cenovky na niektorých krabiciach a tak som spravil výber, pre predstavu ako sa to cenovo pohybovalo.

Téma zabývající se cenovou politikou v dobách dávno minulých najdete zde ;)

Co dříve stálo LEGO
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

paluso

#39
Ďakujem, za link a upozornenie. Mojím zámerom nebolo vyvolať diskusiu na tému cena Lego vtedy a dnes. Okrem toho asi aj tak na tom nič nezmeníme. Berte celé moje vlákno ako nostalgickú spomienku. A mojím zámerom je osloviť aj ďalších rovesníkov a čitateľov fóra, ktorí prežívali to čo ja a zaspomínať na staré časy. A hlavne si pripraviť podmaz pre dnešné pokračovanie.

Prišiel na rad aj jeden z väčších setov, ktorý som si v tom čase kúpil za vlastné našporené peniaze. Vtedy v našom meste v jedinom obchode s hračkami som objavil Lego set 8860, Car Chassis, z roku 1980. Chodil som ho tam niekoľko dní obzerať. Vtedajšia cena okolo 900 korún československých bol neuveriteľný majland. Osloviť v tom rodičov bolo asi nereálne a aj ja v tom veku som si uvedomoval, že to je pre niektorých takmer jeden plat. Mal som ale našetrené peniaze, ktoré som si dlhé roky odkladal (šibačky, sviatky) a tak som sa rozhodol tieto našetrené peniaze minúť. Rodičia najskôr neboli tomu naklonený vzhľadom na sumu, ale nakoniec povolili, keďže som si tie peniaze poctivo odkladal a nemínal. Keďže obchod nebol Ďaleko a zrejme som bol dostatočne pod dohľadom cez okno bol som na protest a rodičovský nesúhlas vyslaný na nákup sám. Hrdom som si niesol krabicu, ktorá bola v tom čase pre dieta obrovská. Doma mi dal set nabrať, keďže to bol na môj vek dosť náročný set s množstvom dielov. Dodnes spomínam ako som sa mordoval s prevodovkou, kde síce boli náčrty ako nastaviť jednotlivé ozubené kolesá, ale mne to nesedelo. Kto ten set má, alebo pozrie návod, tak niektoré ozubené kolesá sa vystreďovali na stred a koniec studu. Teraz je to jasné, ale dieťa v tom veku, ktoré sa s takým setom nestretlo malo s tým čo robiť. O to bola väčšia radosť keď to všetko fungovalo. Imitácia motora pohybu valcov, prevodovka, diferenciál, no skrátka detský mozog to neuveriteľne masírovalo.

Ďalej som spracoval set 4010, Police Rescue Boat, rok 1987. Ide o môj jediný čln. A aj keď ide o tej z tých menších lodí, radosť bola obrovská, pretože to zaradiť k ostatným setom a do hier bolo veľké oživenie.

A ako posledný som si na dnes pripravil 6054, Forestmen's Hideout, z roku 1988. My sme ho nazvali "Robin Hood".

otaznik

Krásné sety a ještě hezčí příběh. Naprosto chápu tvé nadšení v té době.
Malá zajímavost k setu 8860 - na originální krabici je model vyfocen s "provizorními" tlumiči. V setech pak už byl použit díl Shock Absorber 6.5L.

paluso

#41
Postupne ako preberám zbierku som sa dopracoval aj k absolútne prvému setu. Ono vlastne vtedy som ani netušil čo to Lego je a ani si nepamätám presne kedy som ho dostal. Každopádne prežilo toho hodne. Krabicu to si ani nepamätám, žeby som mal. Ide o set 369, Coast Guard Station, z roku 1976.
Ďalej som spracoval technic set 8810, Cafe Racer, 1991.
No a na záver tu mám dva sety z témy Castle. Hrad 6073, Knight's Castle z roku 1984. Všetky sety z tejto témy som mal vystavené, takže ako máte možnosť vidieť na fotkách, zub času ich dosť poznamenal. Druhým setom z tejto témy je 6055, Prisoner Convoy, 1985. Tu som sa musel pousmiať, pretože až teraz, pri inventarizácii zbierky, mi docvaklo podľa anglického názvu čo ten set predstavuje. Keď som bol malý a so setom som sa hral, to v žiadnom prípade nebol koč na prepravu väzňov. Práve naopak, to bol KOČ na prepravu pánov a miesto v ňom mali len vybrané figúrky.

otaznik

Krabice Castle setů vypadají docela zachovale. Já, pokud by to byly moje sety, bych ty zažloutlé díly vyměnil.

Villa Legina

Stickery komplet ešte na aršíku k setu 369 sú veľká vzácnosť.

Zaujímavé, že tento set stál za to, aby ho urobili o rok neskôr už s klasickými minifigmi, ktorí sa v tom čase práve "narodili"(v americkej verzii 575 - z toho pre USA a Kanadu s ich vlajkami).
Toto urobili i so setmi 314 vs. 709 čo sa týka klasických minifigov a tých starších...
Mne osobne sa v týchto 2 prípadoch páčia viac tie americké verzie (o ktorých som samozrejme dlho netušila), ale na druhej strane sety so starými figmi majú tiež svoje čaro, hlavne čo sa týka spomienok a tak podobne...

danyboy

WTF??
Nějaký spam, že se to nachází na půlce fóra? ??? :P

paluso

#45
Cez veľkonočné sviatky som si našiel opäť čas na Lego. Oprášil som hrad 6074, Black Falcon's Fortress, z roku 1986.
Súhlasím s radami ohľadne výmeny zažltnutých častí. Pozeral som to, nie je to ani veľmi finančné náročné ani nedostupné. Ešte mám jeden hrad nachystaný, tak uvidím koľko celkovo budem potrebovať týchto panelov.

Ďalej som si vybral jeden z menších setov a to sanitku 6688, Ambulance, rok 1985. K tomuto setu tu už bolo napísané všeličo. Niekomu sa páči, niekomu nie. Je pravda, že dizajn samotného autíčka nie je nič moc. Ale keďže to bola jediná sanitka v zbierke, tak bola dosť často využívaná pri hre. Síce pacientov nebolo kde voziť, ale zato pri nehodách bola vždy prvá.

No a nedávno som neodolal a kúpil som si jeden novší set. Ako som pochopil ide o jeden z modelov v sérii "mining" a to 4200, Mining 4x4, rok uvedenia 2012. Model je v skutku dizajnovo zvládnutý, dostatočne atraktívny a myslím si, že mladých dobrodruhov určite zaujme. Ak to porovnám spätne s modelmi autíčok z pred dvadsiatich-tridsiatich rokov tak je vidieť určitý facelift. Nepáči sa mi použitie dielov Brick 1 x 2 x 2. Nemám rád nahradzovanie niekoľko menších dielov jedným väčším. Podľa mňa to potom limituje možnosti pri ďalších stavbách. Preferoval by som radšej klasickú Brick 1 x 2. Príde mi použiteľnejšia ako tá vysoká. Ale tak to už som asi hnidopich.

Poznámka: Nerozumiem pripomienke ohľadne spamu. Som niekde nedopatrením niečo rozposlal? Prípadne som nejakým iným nevhodným spôsobom zahltil fórum? Prispievam iba do tohto vlákna. Ak je nejaký problém, upozornite ma na to konkrétne, prípadne cez správu, pokúsim sa to dať do poriadku.

Mizu

Pridam svoj postreh ku vymene zazltnutych LIGTH GREY dielikov.
Pred nedavnom som to riesil... a suma-sumarum ma to vyslo na cca 300 EUR, kym som povymienal VSETKY mne nevyhovujuce ci uz poskodene alebo zazltnute LGT GREY dieliky (ale aj ine farby) v mojich CASTLE setoch z tohoto obdobia.
Az take jednoduche to vymienat nebude... Vymienat mozes (alebo inak, ja doporucujem!!) LEN ZA NEW dieliky, nie za USED, pretoze used nebudu vyhovovat tvojim narokom a celkovo pokazia celkovy dojem z modelu a jeho hodnotu.
Napr... skus si zohnat v NEW v LGH GREY farbe napr dielik 4444...
Vela zdaru pri renovacii! :)

paluso

Po dlhšej odmlke, som sa opäť dostal k svojej zbierke. Riešili sme bývanie, sťahovanie, stavanie takže nebol priestor na tento koníček. Niežeby som sa nedostal k nejakým setom zo série Friends, ale to pre malú. Ale ja som si konečne urobil radosť až v podobe setu 42039, 24 Hours Race Car (2015).