Potenciometr jako senzor pro RCX

Založil Pepan, 05.02.2009, 18:14:17

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Pepan

Zdravím všechny příznivce Mindstorms  ;)

Už delší dobu mi vrtalo hlavou, že bych si mohl vyrobit nějaké vstupní zařízení (chcete-li senzor)
pro Mindstorms, začal jsem tím nejjednodušším pokusem - připojil jsem potenciometr k RCXu.

S redukcí by to mělo jít použít i pro NXT, ale ověřené to nemám.
Zatím nemám vymyšlené nějaké využití v praxi, ale hodit by se to mohlo.
Pokud by to někoho zajímalo podrobněji, tak jsem se snažil napsat takový článeček: http://josefnav.cz/Lego%20modely/Vlastni_senzory.html

eNTy

Není co řešit, máš docela přesný rotační senzor

TomKQT

Citace od: xtepn01 kdy 05.02.2009, 23:42:10
Není co řešit, máš docela přesný rotační senzor
Měřící absolutní hodnotu, narozdíl od angle senzoru RCX (může být velká výhoda ale i nevýhoda).
Mající omezený rozsah pohybu (nevýhoda, ale u některých aplikací vůbec nemusí vadit).
Každopádně i vzhledem k provedení to bude spíš použitelné jako vstupní zařízení pro "operátora", ne jako senzor na mechanismu. Na zadávání rychlosti nebo něčeho podobného perfektní.

A teď s chutí do výroby dalších senzorů ;)
Zaměření: Fanoušek; Virtuální (3D SW) modelář, stavitel a animátor; Technic stavitel a nadšenec.

Pepan

Ano, bylo to myšleno spíše jako vstupní zařízení pro nastavování nějakých hodnot a řízení, odpovídá tomu i krabičkové provedení  ;) Příště bych rád pro stejné účely vyrobil nějakou menší klávesnici, nejlépe tak 8 tlačítek  :)

Ale každopádně i potenciometr skrývá ještě hodně možností využití, jak už psal xtepn01, stačí trošku přizpůsobit provedení pro lepší zabudovatelnost a máme přesný rotační senzor  :)

MeNadruhou

#4
není náhodou vstup nxt už digitální? a ještě k tomu potenciometru- nedalo by se řešit nárust raw hodnoty nějakým nelineárním potenciometrem? např logaritmickým nebo tak (aby raw šlo lineárně?)
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

Pepan

Citace od: MeNadruhou kdy 06.02.2009, 21:58:35
není náhodou vstup nxt už digitální?

Když jdou přes redukci připojit staré originální senzory pro RCX, měl by fungovat i takovýto vyrobený  :)
Ne?

mato92

Myslim ze vstup NXT je digitalny ale aj analogovy...svoje vlastne senzory som este neskusal robit, bojim sa totiz ze by som si mohol pokazit skvelu hracku...a to by som nerad...inak ako netradicny senzor som pouzil bezdrotovu kameru, ktora vysiela signal do TV Karty v PC, obraz sa spracuje v programe RoboRealm (http://www.roborealm.com) a vysledky sa odosielaju do NXT kocky cez bluetooth...da sa tak napriklad urobit robot ktory je navadzany laserovym ukazovatkom, ktorym smerom zasvietite na stenu (v zornom poli kamery), tam robot pojde, alebo robot, ktory vyhlada a uchopi cervenu lopticku. Da sa tam robit aj mnoho ineho, napr. ovladanie robota pomocou klavesnice alebo sledovanie vystupnych hodnot zo senzorov na obrazovke pocitaca. Spravil som s tym aj takeho robota, ktory nemal bezdrotovu kameru, ale webkameru a pocitac ho ovladal cez USB kabel, teda sa neodosielali hodnoty ale ovladal sa priamo motor ktory tocil kamerou. Funguje to vyborne a ked mate nejaky problem, napiste im na forum (v anglictine) a programatori, tvorcovia RoboRealmu vam pomozu a chybu v programe opravia a vydaju novu verziu. Roborealm je zadarmo. S vecami co som vyssie uviedol mam vlastne skusenosti, jedine s cim skusenost nemam je to s tym laserovym ukazovatkom, preto ze ukazovatko nemam. Kamera je najlepsi senzor aky mam :D. Dufam ze to nepochopite ako nejaku reklamu.

Chcel by som vam tiez polozit jednu otazku...Neviete ako by som mohol urobit zariadenie, ktore by jednoducho spinalo obvod, po pripade niekolko obvodov nezavisle od seba a pripajalo by sa k NXT?
Mám LEGO MINDSTORMS NXT.

Jamesek

Vyhledej zde na fóru mechanické relé. Použili jsme jej s xtepn01 na Indoor racingu. Na jeho blogu by měl být i popis jak jej postavit (zdá se mi, že jej zkoušel renderovat).

mato92

Nenasiel som to...Ale ajtak som mal na mysli rele ktore by bolo vyriesene elektrotechnickou cestou a pripajane do senzoroveho portu.
Mám LEGO MINDSTORMS NXT.

Jamesek

Citace od: mato92 kdy 27.02.2009, 19:17:00
Nenasiel som to...Ale ajtak som mal na mysli rele ktore by bolo vyriesene elektrotechnickou cestou a pripajane do senzoroveho portu.

http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=20067.0

Myslel jsem, že senzorové porty jsou jen vstupy a nelze jimi nic ovládat ... ;( nevím, jen doměnka.

mato92

da sa nimi ovladat napr. svietenie Light senzora - z toho usudzujem ze by sa jednym portom mohlo dat ovladat aj viac svetiel.
Mám LEGO MINDSTORMS NXT.

mato92

Este by som potreboval jednu vec - ak sa mi nahodou podari vyrobit nejaky ovladac svetiel, budem k tomu potrebovat nejaky programovaci blok v nxt-g...viem ze sa da stiahnut zadarmo Tool kit na tvorbu blokov do nxt-g pre LabVIEW 7.1, lenze labview uz zadarmo nieje. Neviete kde by sa dal stiahnut ? :D
Mám LEGO MINDSTORMS NXT.

Pepan

Citace od: mato92 kdy 27.02.2009, 19:17:00
Nenasiel som to...Ale ajtak som mal na mysli rele ktore by bolo vyriesene elektrotechnickou cestou a pripajane do senzoroveho portu.

Tak do senzorového portu to teda nevím, ale pokud bys obětoval pro tuto funkci jeden výstup NXT, tak stačí obyčejné relé za pár kaček, ne? Cívka se připojí na výstup NXT (místo motoru) a můžeš tím ovládat nějaký nezávislý obvod  ;)

Pepan

Nevím, jestli má cenu kvůli takové drobnosti zakládat další téma, ale vyrobil jsem pro RCX také jednoduchý ovládací panel s 8 tlačítky. Popisek najdete rovněž na této stránce: http://www.josefnav.cz/Lego%20modely/Vlastni_senzory.html

mato92

#14
No urcite sa da do senzoroveho portu pripojit aj rele - na mindsensors predavaju RCX Motor multiplexer ktory sa pripaja do NXT (Teda NXT kockou sa daju ovladat 9V Motory zo starsieho programovatelneho lega). Pisu ze tento Motor multiplexer sa pripaja do senzoroveho portu.
http://www.mindsensors.com/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=58
Kto vie po anglicky moze si precitat.

Na LEGO strankach som ties narazil na Hardware Developer Kit - su tam vsetky technicke informacie o elektronike Mindstorms NXT - nasiel som tam schemu na light senzor. Teraz uz staci vybrat z nej ten obvod, ktorym sa zapina a vypina ta LED diodka, naletovat to na plosny spoj (neviem kde zozeniem konektor pre NXT kabel), namiesto LEDky pripojit rele a dufat ze sa nic nepokazi...Lenze ja to asi neurobim skor ako to spravi niekto iny, bojim sa ze nieco pokazim.  :-\
Mám LEGO MINDSTORMS NXT.

peter

Citace od: mato92 kdy 02.03.2009, 21:07:32Na LEGO strankach som ties narazil na Hardware Developer Kit - su tam vsetky technicke informacie o elektronike Mindstorms NXT - nasiel som tam schemu na light senzor. Teraz uz staci vybrat z nej ten obvod, ktorym sa zapina a vypina ta LED diodka, naletovat to na plosny spoj (neviem kde zozeniem konektor pre NXT kabel), namiesto LEDky pripojit rele a dufat ze sa nic nepokazi...Lenze ja to asi neurobim skor ako to spravi niekto iny, bojim sa ze nieco pokazim. :-\

Už nejsem v elektronice tak zběhlý co dřív, ale viděl bych problém v tom relé. Náhrada relé za LED si nemyslím, že bude takto snadné, jelikož relé bude mít jistě o dost vyšší odběr a to by mohlo vadit. Pokud bych tedy něco nahrazoval, tak asi LED za optočlen.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

mato92

No uz su aj take rele velke asi ako mikroprocesor a ked sa zapnu uz nepocut ani to charakteristicke cvaknutie. Takze v nich asi nie je ani cievka, neviem ako to je vyriesene. Predavaju ich v kazdom obchode so suciastkami a su na 3V. Neviem aky maju odber.
Mám LEGO MINDSTORMS NXT.

Pepan

Citace od: mato92 kdy 03.03.2009, 09:28:17
No uz su aj take rele velke asi ako mikroprocesor a ked sa zapnu uz nepocut ani to charakteristicke cvaknutie. Takze v nich asi nie je ani cievka, neviem ako to je vyriesene. Predavaju ich v kazdom obchode so suciastkami a su na 3V. Neviem aky maju odber.

A není to právě už ten optočlen, o kterém mluvil peter? Myslím, že se mu někdy říká i optorelé...
Více viz wikipedia: http://cs.wikipedia.org/wiki/Opto%C4%8Dlen

mato92

Tak, nevedel som ako sa to vola, bude to asi ono  :)
Mám LEGO MINDSTORMS NXT.

mato92

hmm...Vie niekto kde sa da zohnat konektor pre pripad ze by som sa rozhodol vyskusat si spravit ten spinaci obvod pre nxt ?
Mám LEGO MINDSTORMS NXT.

peter

Samostatný konektor bohužel neseženeš. Řešení jsou podle mě jen dvě. Buď si koupit sadu kabelů a konektory získat z nich, nebo si koupit standardní konektory a trochu je upravit, aby šli pro LEGO použít (šli připojit do NXT kostky). - viz má podobná reakce zde na kostkách z ledna 2006.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

mato92

Ja som myslel konektor do ktoreho sa pripoji kabel.
Mám LEGO MINDSTORMS NXT.

Pepan

Citace od: mato92 kdy 04.03.2009, 15:46:14
Ja som myslel konektor do ktoreho sa pripoji kabel.

Tak teď nechápu, co máš na mysli... Do konektoru se obvykle připojuje kabel  ;D asi to budeš muset nějak víc specifikovat  :)

mato92

Mám LEGO MINDSTORMS NXT.

Tynian


mato92

#25
Na slovensku to asi nezozeniem ze?  :)
No ak chcem to spinacie zariadenie asi si to budem musiet kupit ztade.

Kazdopadne uz som sa pokusil spravit schemu, ktora by mala zapnut a vypnut LED diodu tak, ako Light Sensor. Skusil som si pomoct touto strankou:
http://mindstormsnxt.blogspot.com/2006/08/whats-inside-nxt-brick-part-iii.html
a touto schemou Light Sensora:
http://www.fileupyours.com/view/184570/Appendix%203-LEGO%20MINDSTORMS%20NXT%20Light%20Sensor%20hardware%20schematic.pdf

A tu je moja schema:


V elektrotechnike zatial velmi dobry niesom (ale ucim sa to v skole), ale nejake to spajkovanie podla schemy uz za sebou mam. Takze prosim skuste to po mne skontrolovat a na pripadnu chybu ma upozornit.
Mám LEGO MINDSTORMS NXT.

mato92

Uz nic, poradili mi na Nxtasy forums   ::)
Mám LEGO MINDSTORMS NXT.

mato92

Tak uz sa mi ten moj obvod podarilo dokoncit a funguje. Kupil som k tomu klasicke Sockety, takze som nemusel strihat do kabla. Spolu s tym gyroskopom co som kupil to vyzera velmi pekne. Momentalne mam robota ktory balancuje na dvoch kolesach + ma aj podsvietenie.  ;D
Mám LEGO MINDSTORMS NXT.