Lego Technic Indoor Racing - Mechanické relé, modifikace BB

Založil eNTy, 11.11.2008, 22:03:47

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

eNTy

Jak jsem na závodech slíbil, napsal jsem článeček o mechanickém relé a přidal i pozávodní zkoušku odstranění proudové ochrany v BB.
K přečtení zde

Taky jsem si prvně v životě zkusil POV-Ray, paráda.

Shmade

To mechanický relé super, asi taky v budoucnu použiju... BB kuchat asi ale nebudu, je to znatelný rozdíl?  Jinak prezentace supr :)

eNTy

#2
Citace od: Shmade kdy 12.11.2008, 15:19:30
To mechanický relé super, asi taky v budoucnu použiju... BB kuchat asi ale nebudu, je to znatelný rozdíl?  Jinak prezentace supr :)

Řekl bych, že modifikace BB má nakonec je větší význam, než to relé. Spolehlivost na 100%, protože ten termistor v BB prostě občas vypne a musí se zchladit. BB je laciný, já mám dva, jeden origoš a jeden upravený. Jinak co se týče starých BB, tak tam je odstranění ochrany úplně bezbolestné a vratné, jen prostě vycvakneš takovej prťavej knoflíček.

TomB

Složení mých příspěvků:
54% sarkasmu, 13% rozumování, 3% nepravdivých informací a 30% destilovaného trolismu!

davda54

To relé je dobrý nápad, ale pokud má někdo 2 receivery, tak bych je neváhal použít. 8) A pro L.T.I.R. bych já osobně zakázal mít víc jak 2 motory, aby pak nebyli znevýhodněni ostatní... :P

A k tomu kuchání BB no super :o ;D ;D >:D Asi koupim další BB a taky vyzkoušim >:D Ale ukaž nejdřív ukaž "čísla" ;)

Shmade

#5
Citace od: davda54 kdy 12.11.2008, 20:52:39
A pro L.T.I.R. bych já osobně zakázal mít víc jak 2 motory, aby pak nebyli znevýhodněni ostatní... :P

Možná dobrý nápad, ale asi bych to zatím do pravidel nejspíš nedával, více motorů než dva už je podle mě zbytečné, ale kdyby někdo chtěl použít motorů třeba pět, tak bych mu v tom nechtěl bránit, to už pak souvisí s tím, že by tam musel mít více BB a s tím spojený nárust hmoptnosti, který by snížil výhodu více motorů... Taky by jsme se tím mohli ochudit o zajímavá řešení - viz zmiňované mechanické relé, které použili na tomto závodě dva konstruktéři.

eNTy

Citace od: davda54 kdy 12.11.2008, 20:52:39
A k tomu kuchání BB no super :o ;D ;D >:D Asi koupim další BB a taky vyzkoušim >:D Ale ukaž nejdřív ukaž "čísla" ;)

Kup kup, BB je laciný. Co se týče čísel, nechtělo se mi do toho, ale nakonec jsem udělal malé video, které demonstruje ten rozdíl. Teď ho akorát chroustá youtube, za chvíli bude.

eNTy

Huh, youtube poslední dobou nějak zrychlil procesování videí...hotovka.

Video na youtube

Demonstrace toho rozdílu, první jde normální BB, je vidět, že okolo 1,7 - 2,2 ampéry se BB okamžitě vypíná a motor ztrácí výkon. Modifikovaný BB pere do motoru jeho "stall" maximum 2,7 ampér (použil jsem vnější osu, na vnitřní je to přes 3) bez váhání a motor stále tlačí. Za těch pár vteřin se pěkně rozehřál. Neměl jsem odvahu testovat kdy zabere ochrana v motoru samotném - pokud tam nějaká je. Pokud motor podržíte na delší dobu a ochranu by neměl.....smutnej příběh....

TomKQT

Nedělá žádné problémy to, že onen starý 9V motor ovládající polarity switch musí být pořád (dlouhodobě) ve "stall" režimu?
Zaměření: Fanoušek; Virtuální (3D SW) modelář, stavitel a animátor; Technic stavitel a nadšenec.

eNTy

Citace od: TomKQT kdy 13.11.2008, 07:53:23
Nedělá žádné problémy to, že onen starý 9V motor ovládající polarity switch musí být pořád (dlouhodobě) ve "stall" režimu?

Určitě ne, polarity switch nic nedělá, je to obyčejné "tlačítko". Možná, kdyby tam byly extra tenké drátky, tak se můžou rozehřát a řepálit, ale Lego všude cpe takové ty plechy, takže bez problémů. Když to vydrží kablík, vydrží i polarity switch

TomKQT

Citace od: xtepn01 kdy 13.11.2008, 07:58:01
Citace od: TomKQT kdy 13.11.2008, 07:53:23
Nedělá žádné problémy to, že onen starý 9V motor ovládající polarity switch musí být pořád (dlouhodobě) ve "stall" režimu?

Určitě ne, polarity switch nic nedělá, je to obyčejné "tlačítko". Možná, kdyby tam byly extra tenké drátky, tak se můžou rozehřát a řepálit, ale Lego všude cpe takové ty plechy, takže bez problémů. Když to vydrží kablík, vydrží i polarity switch
Nepochopil jsi otázku  ;)
Ptal jsem se na ten motor, nikoliv na přepínač. Jsou tam pružné prvky kvůli tomu, aby se switch vracel do vypnuté polohy, pokud starý motor není v záběru. Neboli aby byl switch zapnutý, musí do motoru jít proud, aniž by se ovšem točil - a to dlouhodobě. Nevadí to tomu motoru?
Zaměření: Fanoušek; Virtuální (3D SW) modelář, stavitel a animátor; Technic stavitel a nadšenec.

eNTy

Citace od: TomKQT kdy 13.11.2008, 08:00:39
Nepochopil jsi otázku  ;)
Ptal jsem se na ten motor, nikoliv na přepínač. Jsou tam pružné prvky kvůli tomu, aby se switch vracel do vypnuté polohy, pokud starý motor není v záběru. Neboli aby byl switch zapnutý, musí do motoru jít proud, aniž by se ovšem točil - a to dlouhodobě. Nevadí to tomu motoru?


Ach ta krásná košatá čeština. Nechápu, že mi to došlo obráceně...

1) Pokud jsi byl na závodech, tak víš, že pohon přes dva buggy motory nikdy nejde zapnout "dlouhodobě"  ;D Jsou to takové záškuby
2) Ten klasický minimotor je známej "drsňák", kterej vydrží leccos. Navíc moc proudu nebere ani ve stallu, takže se tak rychle nepřehřívá.

Jamesek

Citace od: TomKQT kdy 13.11.2008, 08:00:39
Citace od: xtepn01 kdy 13.11.2008, 07:58:01
Citace od: TomKQT kdy 13.11.2008, 07:53:23
Nedělá žádné problémy to, že onen starý 9V motor ovládající polarity switch musí být pořád (dlouhodobě) ve "stall" režimu?

Určitě ne, polarity switch nic nedělá, je to obyčejné "tlačítko". Možná, kdyby tam byly extra tenké drátky, tak se můžou rozehřát a řepálit, ale Lego všude cpe takové ty plechy, takže bez problémů. Když to vydrží kablík, vydrží i polarity switch
Nepochopil jsi otázku  ;)
Ptal jsem se na ten motor, nikoliv na přepínač. Jsou tam pružné prvky kvůli tomu, aby se switch vracel do vypnuté polohy, pokud starý motor není v záběru. Neboli aby byl switch zapnutý, musí do motoru jít proud, aniž by se ovšem točil - a to dlouhodobě. Nevadí to tomu motoru?

Vracející se pružné prvky použil xtepn01. Já jsem po domácím testování tyto vyhodil a měl to bez nich. Bylo jen omezení protočení polarity switche na 90° (dopředu, nic, spátky), aby se neprotáčel dokola.
Výhody jsou v tom stallování motoru a při řízení auta (dám kupředu a auto již jede samo dokud nedám pokyn zpátky, takže jen řídím směr).
Nevýhoda je, že nejde popojíždět nebo jet trhaně (to se ukázalo při parkování, kdy jsem musel zastavit mezi bednama - což se nepovedlo).

Colonel32

Citace od: xtepn01 kdy 13.11.2008, 09:23:12
Citace od: TomKQT kdy 13.11.2008, 08:00:39
Nevadí to tomu motoru?

2) Ten klasický minimotor je známej "drsňák", kterej vydrží leccos.

Akorat bych neoopmel dodat, ze existuji dva typy motoru, ktere jsem na pohled skoro stejne. A z toho jeden vydrzi skoro vse, a druhy skoro nic.

otaznik

Citace od: Colonel32 kdy 13.11.2008, 10:47:26

Akorat bych neoopmel dodat, ze existuji dva typy motoru, ktere jsem na pohled skoro stejne. A z toho jeden vydrzi skoro vse, a druhy skoro nic.
Myslím, že vydrží oba skoro stejně. Jak jsi přišel na to, že jeden je výrazně horší?

mind storm

Ospravedlňujem sa za otváranie starej témy, ale chcem sa spýtať, či sa tým vyrába striedavé napätie 9V.

Moon

Ne motor se neprotáčí, ale pouze pootočí a sám se vrací zpět, rele se používa k tomu aby se mohl obvod s velkým proudem sepnout malým proudem.
Přijdte si zahrát MineCraft: mc.urnaweb.cz:8888 Moje BS galerie: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=Mooning