FWBC (Vlastní) - Galia rok 57 pred n.l. - Gaul year 57 BC

Založil Izmael10, 16.02.2013, 18:13:24

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Izmael10

Boj XIII. Legie - Gemina proti Belgom ( neďaleko Aduatuca Tungrorum, rok 57 pred n.l.).

Fight  XIII. Legion - Gemina against  Belgae  (near Aduatuca Tungrorum, year 57 BC).


BS:  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=522795
rajče.net: http://izmael10.rajce.idnes.cz/Zimna_bitka/

standa

Je to hezký, jenom mám jednu připomínku, legionáři nikdy nebojovali takhle rozptýlení, základem byla vždycky kompaktní formace jakkoliv veliké jednotky, kterou drželi za každou cenu, protože by je jinak fyzicky silnější barbaři v boji jeden na jednoho porazili. Ale to ber prosím jenom jako poznámku z hlediska nějaké historické věrnosti, jinak ještě jednou, moc hezky uděláno.
Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum

Thrawn

#2
Například:





Prostě klasická římská želva.
History is on the move, Captain. Those who cannot keep up will be left behind, to watch from a distance. And those who stand in our way will not watch at all.

Futurion

Cílem nepřítele bylo vždy takovou formaci rozptýlit a bojovat za více přejících podmínek. Takže si myslím není nutné vyobrazovat jen boj ve formaci.

cemo

Římané vynikali nejen svou schopností bojovat ve formaci ale právě i fyzickou zdatností a kondicí. Takže v boji muže proti muži barbary poráželi i díky tomu. Barbaři se záměrně vyhýbali střetům na otevřeném prostranství, kde se legie mohly formovat, utočily v lesích či nepřehledném terénu. Ale vypadá líp, když je bitva rozptýlena na celou plochu  ;)

linhi

No ja nevim,osobne vim ze jak se rozpadla formace tak legionari
dostali na zadek :-D

Futurion

Citace od: cemo kdy 18.02.2013, 07:04:06
Římané vynikali nejen svou schopností bojovat ve formaci ale právě i fyzickou zdatností a kondicí. Takže v boji muže proti muži barbary poráželi i díky tomu. Barbaři se záměrně vyhýbali střetům na otevřeném prostranství, kde se legie mohly formovat, utočily v lesích či nepřehledném terénu. Ale vypadá líp, když je bitva rozptýlena na celou plochu  ;)

O té kondici a vítězství v boji muž proti muži vyprávěj všem, co natáhli bačkory při povstání otroků, zejména třetím  ;D

frantoka


cemo

Jo ale jak to nakonec s povstáním dopadlo? Jasně že nebyli neporazitelní, jen ve své době vynikali pohyblivostí a schopností bojovat ve větší či menší formaci. Tím měli nad barbary navrch, ale je to jen můj názor. Fandím Římanům  >:D i v této bitvě.

Raistlin M

Já vidím čistě taktickou chybu, kterou by dle mého legie neudělaly. Uprostřed pole probíhá boj, nebo spíš je tam docela dost volných legionářů a řítí se na barbary. V jejich zádech stojí řada srovnaná štít vedle štítu a čeká na jednoho dva barbary. Oni prostě rozehnaní nejsou, to ať se na mě nikdo nezlobí. Ti barbaři působí mnohem srovnanějším dojmem, jak tam nahoře stojí a legionáři se na ně místy dost zoufale a divoce řítí. A legionáři mají i přesilu, což také nebývalo zvykem.

Čistě stavebně by neuškodilo postavit tu legii do formace (což evokuje ten ojedinělý chlapík házející kopí) a dát jich tam i míň a z kopce nechat střílet lučišníky a vést útok proti formaci s případnou jízdou po boku.
Na i tak minimalistickém ztvárnění sněhu a přírody se mi líbí, že jsou tam občas viditelné kameny, na což ostatní poněkud zapomněli. Teď se nebavím o zasněžené skále, ale o kamení občas vyčnívajícím ze sněhu. Škoda absence pravidelnější zeleně, když už tam nějaká je. možná pár red a tr-red dílků jako krev a krvavý led by to ještě víc oživilo.
Mě se to líbí, ikdyž to vidím tak 2. od konce.

Aki

Já bych přidal ještě jednu technickou poznámku: římské jednotky kopí (krom jízdy) příliš nepoužívaly. Jejich jednotky měli pília. Což je vrhací oštěp s dlouhou a těžkou železnou hlavicí. Tedy nic na bodání zpoza štítu. Jednotky je používaly těsně před vlastním bojem, aby zlikvidovaly/oslabily blížícího se nepřítele. K vlastnímu boji se používaly vždy krátké meče - gladius určený k bodání ve formaci.
Edit: aha, tak po Máriově reformě byla prý i pília používaná jako bodné kopí, ale takto ho používali ve formaci určené k obraně před jízdou.

Tedy toto diorama by mohlo mít dvě římská řady, první v boji s mečem a řada by klidně mohla povolovat a drobit se, případně nějaký neukázněný voják by mohl vybíhat vpřed a optio ho současně tlouct viničnou holí do zad.
A pak druhou zadní řadu s vojáky právě házející  hromadně na povel své pília na nepřítele. Po straně by pak mohla být jízdní kohorta, ale ti by krom kopí měli mít v ruce dlouhé jezdecké meče - spathy a oválné štíty.

Futurion

Citace od: cemo kdy 18.02.2013, 07:53:50
Jo ale jak to nakonec s povstáním dopadlo? Jasně že nebyli neporazitelní, jen ve své době vynikali pohyblivostí a schopností bojovat ve větší či menší formaci. Tím měli nad barbary navrch, ale je to jen můj názor. Fandím Římanům  >:D i v této bitvě.

Dopadlo blbě. Ale ze zcela jiných důvodů než že by římská armáda byla tak lepší. Římané dostávali na prdel v jednom kuse dokud se velitelé povstalců nerozdělili v názorech a později i v cestách.

cemo

Když vypuklo povstání otroků byly nejzkušenější legie mimo území Říma ( ve Španělsku a na území Turecka ), proto se do bojů zapojily jen legie rychle zformovaných a nezkušených nováčků. Takže to hodně podcenili.

Futurion

Citace od: cemo kdy 18.02.2013, 14:12:36
Když vypuklo povstání otroků byly nejzkušenější legie mimo území Říma ( ve Španělsku a na území Turecka ), proto se do bojů zapojily jen legie rychle zformovaných a nezkušených nováčků. Takže to hodně podcenili.

Takový Glaber nebo Pompeius pod sebou neměli  žádné narychlo sebrané nováčky, ale regulérní zkušené vojáky. A bylo jim to prd platný. Prvnímu jmenovanému až osudně.

Thrawn

Tak gladiátoři byli zkušenější, díky permanentnímu boji v aréně. Byli i dobře vycvičeni v římské taktice, pro případ, že by v cirku znázorňovali nějaké slavné římské vítězství, proto se těm porážkám ani moc nedivím.
History is on the move, Captain. Those who cannot keep up will be left behind, to watch from a distance. And those who stand in our way will not watch at all.

Colonel32

Sarkasticky dodám, že od soutěžního díla na téma sníh bych čekal, že to bude víc než bitva na bílé podložce. A pokud už to bude bitva na bílé podložce, kor odkazující na skutečnou historii, že teda bude alespoň historicky věrná, když nic jiného.