Zachranovani zniceneho lega - diskuse

Založil Colonel32, 11.07.2005, 11:55:36

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Blake

Takže vybělit pomáhá: tech. benzín, technickej 30% kysličník a peroxid?

(SAVO mi nezabírá už tři týdny a nic moc změna k lepšímu)

Colonel32

ja myslel, ze technickej benzin nebeli, ale rozezira...

Blake

Citace od: Colonel32 kdy 03.10.2007, 22:19:01
ja myslel, ze technickej benzin nebeli, ale rozezira...

rozežírá odlakovač, co jsem čet výše

betakaroten

peroxid vodíku (současné názvosloví) = kysličník vodičitý (starší názvosloví)
"technický peroxid" = 30% peroxid

Technický benzin pokud vím ABS neleptá (pokud se použije krátkodobě, tj. setře hadrem), ale odmašťuje a dají se s ním odstranit i stopy po samolepkách.

Blake

No v peroxidové lázni to může být jak dlouho? Hodinu, den, týden, nebo až si člověk vzpomene? :)

Je tam riziko?

descale

Blake: Nedávno jsem kostky bělil peroxidem vodíku a stačilo 48h. Kostky s potiskem byly také všechny v pořádku vyběleny.
Mimochodem nezkoušel jste někdo bělit dílky se samolepkama?

Colonel32

ja ano, dopadlo to naprosto v pohode

(ale je mozne, ze to bude tim, ze jsem ty samolepky nejdrive odlepil)

Colonel32

Imho kostky staci nechat v peroxidu 2-3 dny, dyl by tomu uskodit nemelo, ale uz to tomu nepomuze, v savu jsem to onehdy nechal 3 mesice, a rozezralo to pulku potisku, nemluve o tom, ze kostky byly tvrde jak 2 tydny stary chleba

Blake

Citace od: descale kdy 03.10.2007, 22:50:41
Blake: Nedávno jsem kostky bělil peroxidem vodíku a stačilo 48h. Kostky s potiskem byly také všechny v pořádku vyběleny.
Mimochodem nezkoušel jste někdo bělit dílky se samolepkama?

Jdu do toho, aspoň savem protahnu odpady :)

niessnet

Taky bych měl dotaz. Kolikrát se dá jedna peroxidová lázeň (popřípadě jedna savo lázeň) použít? Má to někdo odzkoušeno? V hodinách chemie jsem letmo zaslechl cosi o nasycenosti sloučeniny (či roztoku), proto mě to zajímá.
,,Nepochválím-li se sám, nikdo to za mne neudělá." Jára Cimrman

Colonel32

je to cim dal tim slabsi...

rekl bych, ze odhadem tak 5 beleni, ale nevim to jiste.. v jednu chili ti proste prijde, ze uz to nebeli jak by melo, a tak koupis nove zasoby...

Blake

Peroxid zabral na výbornou! Doporučuji si k tomu koupit rukavice, bo mám pocit, že varování o žíravosti na obalu tam nejsou pro nic za nic. Jen jeden díl z deseti musí opakovat lázeň z tohoto testu. Musím ale uznat, že šlo o díl silně zažloutlí. Po dvou dnech v lázni z testu byl už na 90% bílí.

Závěrem: "PEROXID VODÍKU 30% technický" je prostě na bělení super (rukavice výhodou :) )

niessnet

#192
Citace od: Colonel32 kdy 04.10.2007, 12:51:37
je to cim dal tim slabsi...

rekl bych, ze odhadem tak 5 beleni, ale nevim to jiste.. v jednu chili ti proste prijde, ze uz to nebeli jak by melo, a tak koupis nove zasoby...
Aha, tak to díky za informaci. Já jsem si myslel, že se dá použít tak dvakrát, nejvýše třikrát.

Ohledně té žíravosti - chtěl bych jen upozornit, že se ten peroxid prodává v lahvích s jakýmsi zvláštním bezpečnostním uzávěrem, který však má tu nevýhodu, že při naklopení lahve propouští peroxid ven, i když je víko patřičně zašroubováno (podotýkám, že nápis ,,Neklopit"není v návodu k použití na první pohled patrný). Já osobně jsem si jím potřísnil vnitřek tašky a ruce už v autobuse, což mě dost vyděsilo - nápis o žíravosti jsem bral celkem dost vážně, takže jsem zpočátku uvažoval i o tom, že si zavolám na záchranku, abych se poptal, co s tím (v autobuse nebyla voda a kapesník mě běloby na prstech nezbavil). Nicméně po několikerém použití peroxidu na bělení kostek jsem zjistil, že zbělání prstů se bez použití rukavic nezpůsobuje nic tak hrozného (ve srovnání třeba s kyselinou sírovou).
Stejně by mě ale zajímalo, jestli ten peroxid na rukách může způsobit něco zdraví nebezpečného.
EDIT: Tak po chvilkovém hledání přes strýčka googla jsem našel toto: Hezký odkaz - odpovědí na mou otázku je, že poleptání 30% peroxidem vodíku může způsobit popáleniny!
,,Nepochválím-li se sám, nikdo to za mne neudělá." Jára Cimrman

Togaran

Mluví se tu o "starém plastu" ze kterého se kostky dělali, chtěl bych se zeptat od jakého roku jsou dílky vhodné k mytí v peroxidu. Díky
Moje stavby: Brickshelf, Flickr

Radek Hejret

Přečetl jsem si rady ohledně bělení zažloutlých bílých dílů a jal jsem se to v praxi vyzkoušet. Lidičky, výsledek daleko předčil mé očekávání!!!! Použil jsem SAVO proti plísni a po čtyřech dnech jsou díly jako nové ;D.

Takže moc děkuju za tyhle super rady!!!

nesquick

A nevíte někdo jak zachránit OldGrey kostky??Žloutnou mi před očima  :'(

betakaroten

Citace od: Togaran kdy 26.01.2008, 12:11:29
Mluví se tu o "starém plastu" ze kterého se kostky dělaly, chtěl bych se zeptat, od jakého roku jsou dílky vhodné k mytí v peroxidu. Díky
Přibližně 1963. Ty starší se dají rozpoznat na první pohled, plast se scvrkává a kostky nedrží tvar. Většinou jsou k ničemu, kromě některých extra vzácných kousků, od kterých neexistují novější ekvivalenty, ale ty by snad nikdo v chemikáliích nekoupal.

Colonel32

Citace od: nesquick kdy 26.01.2008, 21:11:33
A nevíte někdo jak zachránit OldGrey kostky??Žloutnou mi před očima  :'(

tak je nedavej na prime slunce a do zakoureneho prostredi...

eNTy

Citace od: Colonel32 kdy 13.10.2005, 17:31:24
Pak vezmu přímou brusku a od oka zarovnám okraje a rohy - to je část, nad kterou bych měl ještě zapracovat, protože to prostě není úplně rovný...  ::) Ale nějak mě nenapadá, jak to pořádně uchytit...

Sice jsem to v legu nezkoušel, ale v modelařině, když chceš zabrousit dlouhou rovinku, tak je postup následovný:

- vezmeš dlouhý dřevěný/kovový rohový profil, pro baseplate bude stačit 2x2cm, délka minimálně délka řezu + 40 cm (koupíš v každém OBI apod.)
- dovnitř vlepíš na jednu stranu brusný papír, na Lego bude ideální nějaký extra jemný (pokud je řez hodně okousaný, začneš hrubším a až pak do jemna)
- dáš baseplate do svěráku, řezanou hranou nahor, ať trčí co nejmíň ven, ideálně tak 21mm
- profil přitlačíš na baseplate zboku a zhora (kde je brusný papír) a hezky zabrousíš.

Výsledkem je super rovný zabroušený řez.

Jarmila

Můžu strčit do kysličníku díl 30353 bez nechtěných následků? Tj. aby se mi to hezky vybělilo a zároveň po té očistné lázni i nadále svítilo a houkalo. Že to musím nechat vyschnout, vím i já.  ;)
Když jsem byla mladá, byla jsem domýšlivá. Ale teď? Teď už nemám chybu!!!

Colonel32

pokud to rozmontujes na prvocinitele, a do kyslicniku ponoris pouze ty dily, ktere jsou z  ABS, a pak to zase slozis, neni problem.

Ale do kyslicniku se ti nesmi dostat nic kovoveho, protoze ti to zoxiduje, z ceho je delana zarovna, to nevim (jestli sklo nebo pruhledny plast), a u toho netusim, jaky bude vysledek.

ale 9V majacek 1x4 se mi po rozebrani povedlo vybelit naprosto v pohode, a po ususeni a slozeni funguje bezproblemu.

Jarmila

Citace od: Colonel32 kdy 08.04.2008, 15:58:20
pokud to rozmontujes na prvocinitele, a do kyslicniku ponoris pouze ty dily, ktere jsou z  ABS, a pak to zase slozis, neni problem.

Ale do kyslicniku se ti nesmi dostat nic kovoveho, protoze ti to zoxiduje, z ceho je delana zarovna, to nevim (jestli sklo nebo pruhledny plast), a u toho netusim, jaky bude vysledek.

ale 9V majacek 1x4 se mi po rozebrani povedlo vybelit naprosto v pohode, a po ususeni a slozeni funguje bezproblemu.

Už jsem to okukovala, že by se to dalo při troše něčí šikovnosti rozebrat. Teď jen najít toho někoho, kdo to udělá za mne.  ;D Mohla bych to dobrovolníkovi přivézt do hospůdku do Prahy.  ;D
Když jsem byla mladá, byla jsem domýšlivá. Ale teď? Teď už nemám chybu!!!

Janek3b

Máte zkušenosti s peroxidem vodíku 3%?

Colonel32

Citace od: Skyder kdy 24.04.2008, 17:53:24
Citace od: Janek3b kdy 24.04.2008, 17:34:31
Máte zkušenosti s peroxidem vodíku 3%?
Peroxid alebo savo maju bieliace ucinky, neviem vsak kolkopercentny by mal byt. Avsak vhodne pouzit iba na biele dieliky bez potisku.

Kdyz tomu neroumis, tak radsi nerad...  ::)

Peroxid 30% je idealni, 10% uz je prilis slaby. Peroxid 3% Logicky nepouzitelny.

Lze bezproblemu belit i dily s potiskem. 

otaznik

Citace od: Colonel32 kdy 24.04.2008, 18:18:39

Lze bezproblemu belit i dily s potiskem. 

Já bělil i několik dílů se samolepkami a v pohodě to přežily.

cali111

Zabudol som v peroxide zopár kúskov lega a vybral som ich teraz asi po trištvrte roku.
Všetky su už nepoužitelné. Úplne stratili pevnosť a ohybnosť, dajú sa zlomiť pri silnejšom stlačení a spravili sa na nich vypukliny ...
Napríklad som pohol nohou z minifiga a tá mi zostala v ruke ...

5o

Ale aspoň sú pekne vybielené a 9 mesiacov je i tak dosť dlhá doba. Ak si to myslel ako dobrú radu resp. odstrašenie pre všetkých zábudlivcov.
Preto lebo Lego...

Colonel32

Drsne - koukam ze nekdo zase posouval hranice vedy  >:D

Vasyk

Citace od: cali111 kdy 09.10.2008, 14:06:31
Zabudol som v peroxide zopár kúskov lega a vybral som ich teraz asi po trištvrte roku.
Všetky su už nepoužitelné. Úplne stratili pevnosť a ohybnosť, dajú sa zlomiť pri silnejšom stlačení a spravili sa na nich vypukliny ...
Napríklad som pohol nohou z minifiga a tá mi zostala v ruke ...

Také mám takovou zkušenost, vše se mi rozdrolilo v ruce.

zubrasd12

To ja som zas sa pokusal bielit (resp. modrit) kocky modrej farby a po 48 hod. macania sa mi z toho stalo light blue.
Fotky dodam. Co z toho vyplyva - nebielit farebne kocky (ani sive). Koncentrat som pouzil 2/3 savo 1/3 vody