Mattova kôlnička

Založil matt251, 04.12.2014, 21:21:08

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

matt251

Môj prírastok do zbierky z 1. Októbra.

Veľmi vzácna minifigúrka Húnského bojovnívka z roku 2014.  >:D
Pre vašu predstavu o rozmeroch pripájam 2 drevenné vykopavky z 1940.  ;)

matt251

Neskôr sa rozhodol náš Hunský kamarát oženiť. Za ženu si vzal krásnu princeznú.
Na svadobnú cestu sa rozhodli ist Orient Expressom (1954-57). Špeciálne pre nich bol dovezený eše jeden vozeň 1 triedy - so strieškou. Vlak pred svadobnou cestou prešiel menšou rekonštrukciou a to v podobe nových kovových háčikov.

matt251

Ako tretí prirastok je drevenné Jo-jo z obdobia 1930-1934. Jedná sa o hračku este pred vznikom názvu LEGO.
Materiál, tak ako u ostatných drevenných hračkách, je breza.

matt251

Jedna z najpopulárnejších hračiek LEGA :  plastový Traktor Ferguson.
Aj ked je jedno rameno pluhu prasknuté, najviac ma mrzí absencia sedačky, ktorá vekom asi odpadla kedže bola len nacvaknutá v drážke.
Traktor bol vyhotovený v dvoch variantách. Ako finálny model a ako set.
Traktor získal obrovskú popularitu vďaka svojej vysokej prepracovanosti a detailami.
Len v prvom roku sa predalo viac 75 000 modelov. Traktor sa objavil v čase ked mnoho poľnohospodárov prechádzalo z koňa na traktor, čo taktiež pomohlo k zvýšenému predaju.
Zisk z Fergusona pomohol LEGU rozvijať prvé plastové tehličky.

matt251

Daľši historický kusok je tento drevenný traktor spolu s Harvesterom (kombajn).
Kombajn je starsi - 1936/46 a traktor je z mladšej generácie - 1953.
Bočnou páčkou na boku traktora sa nastavuje sklon zadného tiahla čím sa prispôsobujú rôzne prívesi a vlečky.

matt251

LEGO Truck, verzia s gumennými pneumatikami - LEGO BALLON (cca 1940/50)
LEGO MISSION CROSS - 1952. Materiál je niečo ako Glow In Dark Opaque.
Dnes už takúto konkretnú náboženskú symboliku v legu nenájdete nikde.

matt251

A moj posledný prírastok za dnešok.
Bol som celý deň dobrý a nič som nepapal, tak prišiel ku mne malý Ježisko na Kríži a doniesol mi zlate prasiatko.

Tento križik (1952) bol vyrobený pre " Indre Mission ", čo je vlastne náboženská organizácia v Dánsku.

Babika je z roku 1949.
Prasiatko bolo deklarované ako 1940.

otaznik

Jsi asi první, kdo se zde zabývá až takovou historií. Jsou to pěkné kousky, ale já přecejen zůstanu u setů 1978+.  ;)

Villa Legina

Citace od: otaznik kdy 05.12.2014, 23:17:14
Jsi asi první, kdo se zde zabývá až takovou historií. Jsou to pěkné kousky, ale já přecejen zůstanu u setů 1978+.  ;)

Pravda. Týmto sa stal Matt najväčším tu starožitníkom  :)

matt251

vcera mi konecne colnica uvolnila zasielku a tak sa vám možem pochváliť s dnešným čerstvým prirastkom, tentoraz z mladšieho súdka.

Darčeková sada pohárov  "whiskáčov" pre zamestancov TLG America s podakovaním za úspešne ukončený rok 2011 od presidenta Søren Torp Laursen

matt251

kôlnička sa rozrasta  ;)

matt251

Aprilové odšťavovače peňaženky  ;)

Drevený traktor z 1953.

A 2ks Town Plan 810 z roku 1961.
Oba sú nekompletné ale snáď z dvoch zbuchnem aspon jeden a dodam viac fotiek.

otaznik

To první balení Town Plan vypadá nádherně, krásně zachovaný kousek.

Villa Legina

Citace od: matt251 kdy 09.04.2015, 13:41:52
....
A 2ks Town Plan 810 z roku 1961.
Oba sú nekompletné ale snáď z dvoch zbuchnem aspon jeden a dodam viac fotiek.

Keď to má byť naozaj byť z roku 1961, tak musíš pri kompletizovaní pozerať, aby všetky dieliky boli z CA a nie z ABS, a keď sa to nezadarí, tak aspoň by nemali mať (napr. bricky 2x4x2, 2x4x2) zospodu cross supports. Otázka: potrpíš si na to, zohľadňuješ to? Z obrázkov to nie je dobre vidno, tak preto sa pýtam.

matt251

Citace od: Villa Legina kdy 13.04.2015, 14:40:34
Keď to má byť naozaj byť z roku 1961, tak musíš pri kompletizovaní pozerať, aby všetky dieliky boli z CA a nie z ABS, a keď sa to nezadarí, tak aspoň by nemali mať (napr. bricky 2x4x2, 2x4x2) zospodu cross supports. Otázka: potrpíš si na to, zohľadňuješ to? Z obrázkov to nie je dobre vidno, tak preto sa pýtam.

Tak sú to moje prvé sety z tejto éry. Rozoznať CA a ABS zatiaľ neviem, aj keď som dostal pár typov ako na to.
Bricky 2x4, 2x3 crosssupport nemajú...je to vsetko ten "old" typ: 3001old.
Zato bricky 2x8 a 2x10 cross support majú...Len keď sa pozriem z vnútra tak sú všetky z obdobia patent pending, čo ale nie je smerodajne kedže to obdobie trvalo tuším do 74 roku. A taktiež kocky nemajú čisla z formy vo vnútri. Dalšie, že logo na studoch je rôzne, niektoré vyzerá ako na dnešných brickoch a ine maju tvar písma starého loga.

Jeden set som zkompletizoval podla BL invetaru. chýbalo mi cca 9 dielov, vrátane troch motorkarov. Rozhodol som sa postaviť TP podla priloženych obrázkov a zistil som,že bricky v sete stačia na 3/4 setu. Z toho čo mi ostalo ten zbytok skratka nepostavím. Takze musím použit diely aj z druhého TP.  >:( >:(
Pozrel som inventáre aj na inych stránkach a sú identické. Na krabici sú zas diely, ktoré v inventari nie sú (policajt, niektoré typy okien sú tam v menšom počte ako na obrázku atd). ???

Villa Legina

Áno, však za toto Ťa obdivujem, že si sa až do takýchto starín pustil, skrátka keď toto chce človek robiť musí mať z pekla šťastie, aby sa mu dostal do ruky zachovaný set, Tvoj vyzerá nádherne, záleží už asi iba na detailoch. Ale keď získa človek niečo z veľkej časti nekompletné z tohto obdobia, poničené, chýbajúce dieliky, to okrem škatule potom asi ani nemá cenu.
CA sa podľa mňa dá rozoznať voľným okom v kombinácii s pohmatom, oni zdá sa mi -  majú i iný zvuk keď chrastia  :) ale to je možno iba môj dojem. U červených to ide celkom ľahko, ten odtieň je trochu svetlejší akoby priesvitnejší, jasnejší. Mnohé dieliky z CA sú skrútené, majú často nepravidelný tvar, to všetko spôsobil ten čas, oni nedržia formu tak dobre, ako súčasné, pôsobia dosť tvrdo. Biele dieliky ostávajú jasnobiele, nevidela som ešte zažltnuté.
Tvrdšie zacvakávajú, alebo sú naopak strašne voľné, cvrngotajú ako perličky, zospodu vyzerajú tak ako si popísal, tie úplne staré napr. 1x2 nemajú ani tie výstupky zospodu, sú duté, 1x8 majú zase cross suports ale tiež nemajú zospodu výstupky.... To s tým logom na studoch tiež je ako si písal, má to iný tvar. Modré bricky sú trochu svetlejšie ako súčasná modrá. To sú také moje dojmy, želám veľa zdaru pri kompletizovaní, bude to stáť za to, je to už teraz nádherné.

matt251

Ešte horuce prirastky, priamo z hoblovacieho stola  >:D

2x drevené Jo Jo - 1932.
Týmito dvoma kúskami som si splnil "drevenný sen číslo 3 -  mať 3x Jojo v rôznych farbách".   MISSION COMPLETE  ;) 8)

Ďalši prírastok je drevenná stolička/bugina/kočík.
Aj ked neobsahuje logo LEGO - ide o pravdepodobne skorši výrobok, pred vznikom samotného mena LEGO. Dosť som sa obavál, či sa nejedná a konkurečnú Dánsku firmu HANSE , BiloFIX  prípadne Švédske BRIO, ktorí vyrábali presné klony tychto modelov. Ale podľa mojich Dánskych zdrojov túto stoličku robilo len LEGO.

matt251

Zbierka sa rozširuje o daľšie kusky.
Dnešný prirastok je z mladšej generacie a to je Kačicka 2011.

Lod zvaná FERRY BOAT
Vyrábala sa až do roku 1959, je to jedna z posledných drevenných hračiek.
Môj model je z 1936-1946 (podla loga na tele). Bohuziaľ, loď je nekompletná, chybaju jej predné-zadné vrata, komín a "záchranne člny" ktoré mali byt umiestnené na streche.
Možno si niektory spomenú na model lodi  343 z roku 1968, ktorá je kópiou tohto modelu.

A na záver dalši príves na traktor, cca 1950. S nápisom LEGO BALLON na pneumatikach.

mirek


matt251

Heh. Ani som nevedel ze ste mi spravili album. Kazdopadne diky, moc to potesilo a aj pozitivne ohlasy  ;)

papluh

len tak mimochodom, "outhouse" je latrina :D

matt251

Po dvojmesačnej pauze sa zbierka rozrástla o tohto miláčka.
Drevený Abacus, 1936.

matt251

Posledne prirastky z Jula.

Konvy na mlieko,
Nahradna sedacka pre Ferguson traktor,
sejaci stroj,

matt251

Rok setrenia a dalsich 9 mesiacov neuspesnych prihadzovani na ebay,  jedna uspesna aukcia a par zjednavacich mailov sa dockali svojho okamihu slavy.

Lego Klodser Nr. 500 - (velka sada),
Lego Klodser Nr. 501 - (mala sada),
1946-1959

otaznik

Mně osobně tahle epocha vůbec nic neříká, ale ohromuje mě tvůj zápal pro věc. Za to klobouk dolů a držím palce, ať pro sebe najdeš více "pokladů".  :)

Respekt k tvojí práci!