Zetor 7245 (vlastní)

Založil behalekvit, 16.02.2012, 18:42:24

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

behalekvit

Vážení koLEGOvé a ještě váženější koLEGyně!

   Od mého prvního příspěvku  již uběhlo více než dva roky. Tehdy jsem představoval můj první stavitelský pokus o Zetor
( http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=25694.0 ).  Nyní mi dovolte představit můj druhý stavitelský příspěvek na toto úžasné fórum.

   Jedná se opět nečekaně o český traktor Zetor 7245.
Předloha:  http://www.atpmotor.cz/images/film/orig/33_Zetor_0011_R_7245.jpg
Záměrem bylo postavit Zetor s více funkcemi a vyvarovat se nedostatků předchozího modelu.
Nový zetor je větší a nemá s původním traktorem nic společného. Ještě bych chtěl úvodem říct, že traktor ležel už asi rok postavený, ale z důvodu studia a zkoušek, nebyl čas na prezentaci. Stavěl jsem jej v době, kdy jsem ještě nevlastnil 8043 a 8110, takže nyní bych už asi některé věci zase řešil jinak. Zetor by si určitě zasloužil lepší fotky a video, ale já tyhle věci neumím a než bych něco kvalitního vytvořil, uběhl by další rok a model by už nebyl vůbec aktuální.

   Funkce traktoru:

-   Pohon 2 XL motory
-   Zatáčení hřebenové pomocí medium motoru  a přes  24 Tooth Clutch
-   Dvoustupňová převodovka (pomalu, rychleji, neutrál), řazení ručně na kabině
-   4x4, mezinápravový diferenciál s uzávěrkou, zavření ručně na kabině
-   Převod 16/24 v zadním kole – částečně pohltí rozdíl mezi průměrem předního a zadního kola
        a mezidif. nemá  tolik práce
-   Poháněná kyvná přední náprava s náznakem geometrie a slušným rejdem.
-   Pneumatické zvedání zadního mechanismu
-   Hnací hřídel u zadního mechanismu – otáčí se libovolně za jízdy i za stání traktoru,
        při jízdě lze vypnout, zapnutí ručně na kabině
-   Pneumatické vývody pro další zařízení
-   Otevírací dveře kabiny
-   Nejdůležitější funkcí je TOČÍCÍ SE MAJÁČEK!!! ;D
-   Radlice na sníh pneumaticky ovládaná
-   Nakládací radlice pneumaticky ovládaná

Pozitiva:
-   Vzhled
-   Hratelnost
-   Počet  funkcí
-   Ucházející světlá výška
-   Úhel stoupání - 1.rychlost 13°, 2.rychlost 24° (Je to vůbec pozitivní?)
-   Malý boční výkyv přední nápravy díky poloze osy výkyvu jen o dva study nad osou otáčení kol

Negativa:
-   Nejhorší vlastností traktoru je jeho váha 3,5 kg, kvůli které má problémy s poměrně lehkými překážkami.
        Přes prsty nebo oblé překážky přejede, ale kolmý příčný práh větší než 1,5 cm (zhruba) je celkem problém.
        Podvozek je pevný, ale diferenciály prostě někdy přeskakují.
-   Přední náprava se rozjíždí, je to daň za světlou výšku, pod osou kol již není žádná výztuha.
-   Traktor ,,padá" na přední nápravu, reálný Zetor působí přesně opačným dojmem.
-   Majáček se nedá vyřadit z provozu. :-[
-   Zaplněný vnitřní prostor kabiny, bylo nutno někam umístit pneu switche a hadičky pro radlice.
-   Nevhodný silniční vzorek na předních kolech. (Kdyby někoho napadl lepší...)
-   Při výměně baterií nutno rozebrat střechu.
-   Pákový mechanismus u nakládací radlice mi přijde nepovedený, moc velký, ale neuměl jsem to lépe vyřešit,
        protože jsem s radlicí původně nepočítal a dodělával jsem ji na hotový traktor.
-   Nemám PF světla, ty by Zetor zcela jistě krásně oživila, pokud by je bylo kam dát.
-   Tý brďo, teď jsem si všiml, že mám výfuk na opačné straně...hups.

Poznámky:

   Zkoušel jsem jako zadní kola použít ta z Unimogu, ale nebylo to dle mého oka dobré, viz fotka. Podoba zadního závěsu není konečná. Zatím nemám postavené žádné příslušenství, takže je možné, že se bude měnit. Pravý zadní blatník má jeden díl černý, protože druhý červený nemám a před focením jsem si zapomněl sehnat.

   Omlouvám se za množství textu, kdo dočetl až sem, je borec!
Nyní hádanka na konec: U traktoru je použito kladívko a sekera. Má otázka: KDE?
Snad se vám Zetor líbí. Každý váš komentář mi bude povzbuzením při psaní bakalářské práce.

Vítek z Bohumína  :D

PS: Kdyby byl někdo z Ostravy, dalo by se něco podniknout, např. LEGO setkání v hospůdce.

Fotky v galerii: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=behalekvit
Video: http://www.youtube.com/watch?v=iwxt_igW0lY&feature=related
        http://www.youtube.com/watch?v=Gq7J8ZKT4J0





Anatyt

Nádhera! Ďalší krásny Zetor. ;)
Palec hore.

grohl

Okamžitě rozpoznatelné, pěkný a čistý design.

hadato

#3
Opravdu pěkné, plné hezkých detailů. Jediné, co se mi na to trochu nezdá je ta přední náprava, příjde mi moc široká, ale je to opravdu jenom drobnost.

Edit: Funkčně taky velice povedené, opravdu se mi líbí, kolik jsi tam toho nacpal.

otaznik

Citace od: behalekvit kdy 16.02.2012, 18:42:24

Nyní hádanka na konec: U traktoru je použito kladívko a sekera. Má otázka: KDE?

Přední blatníky.

Moc pěkný model, já osobně bych oželel světlou výšku přední nápravy a vyztužil jí zespodu beamem(y).

behalekvit

Citace od: hadato kdy 16.02.2012, 22:49:11
Opravdu pěkné, plné hezkých detailů. Jediné, co se mi na to trochu nezdá je ta přední náprava, příjde mi moc široká, ale je to opravdu jenom drobnost.

Edit: Funkčně taky velice povedené, opravdu se mi líbí, kolik jsi tam toho nacpal.

Díky za ohlasy.  :D
Přední náprava působí opravdu širokým dojmem. Značně k tomu přispívá to, že se rozjíždí.  Ale pokud jsou kola hezky svisle, jsou vnější hrany předních i zadních kol stejné. Samozřejmě musí být kola nasazená ,,vnějškem dovnitř" ;D. Zadní kola rozšířit nemůžu. Opticky by to vypadalo vůči kabině špatně. A zúžit přední nápravu o 2 study by bylo moc a o jeden stud by znamenalo stavět na sudou, což by bylo značně komplikované.  ???

Plutoone

Dle mého názoru moc dobré. Hlavně co se týče funkčnosti. Napěchovat tolik funkcí do jednoho modelu je docela oříšek. Gratuluji :)

domino69