Prosím o radu ohledně vláčku

Založil Johny650, 30.08.2010, 23:23:29

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Johny650

Ahoj všem,

Prosím o radu. Zakoupil jsem si RC LEGO 7938 a potřeboval bych poradit co jak funguje. Vláček jsem nikdy neměl. Možná bych později dokoupil další.

V návodu se jen píše, že se nesmí používat baterky různé kapacity atd. Ale co jak se má přepnout atd tam není (jen obrázek, ve kterém se nevyznám)

Děkuji

Honzik

1. Vložit baterie do batery boxu
2. Vložit baterie do ovladače
3. K batery boxu připojit IR receiver
4. Nastavit na IR receiveru kanál (např. 1) stejný kanál nastavit na ovladači (pozn. když budeš mít více vlaků, tak nastavíš na každém vlaku jiný kanál a pak pomocí jednoho ovladače, na kterém si přepínáš kanály, ovládáš pohodlně vlak, který zrovna chceš)
5. Podle obrázku připojit k Ir receiveru motor, případně světla
6. A pak jen jezdíš.....

bartas


Johny650

děkuji, takže na IR je ten druhý na připojení světel a na bater.boxu je posuvné tlačítko to je na co? Na ovladači je na každé straně také posuvné tlačítko to slouží čemu?

A poslední dotaz jak dlouho zhruba vydrží střední baterie? myslím v min/hod.

Děkuji :)


peter

#4
Citace od: Johny650 kdy 30.08.2010, 23:43:10na bater.boxu je posuvné tlačítko to je na co? Na ovladači je na každé straně také posuvné tlačítko to slouží čemu?

Změna polarity. Každopádně tvé dotazy mi na tvůj věk přijdou úsměvné, jelikož znázornění všech funkcí v návodu je více než triviální. ::)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Johny650

V návodu se nikde nepíše jak dlouho vydrží baterie a kam se zapojují světla atd. Chtěl jsem si to radši ověřit. Od toho si myslim,že fórum je :)

Jinak Děkuji

bartas

#6
Citace od: Johny650 kdy 30.08.2010, 23:43:10
děkuji, takže na IR je ten druhý na připojení světel a na bater.boxu je posuvné tlačítko to je na co? Na ovladači je na každé straně také posuvné tlačítko to slouží čemu?

A poslední dotaz jak dlouho zhruba vydrží střední baterie? myslím v min/hod.

Děkuji :)


To by mne celkem taky zajímalo, protože v novém vlaku jsou mikrotužkové.
Osobně používám (doma ve spotřebičích) nabíjecí Eneloop.
http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=15L14007C091&fMan%5B%5D=40&FilterChecked=zobrazit+zatr%9Een%E9
http://www.eneloop.info/products/batteries.html

Udávají kapacitu min.750mAh, typical 800mAh. Počítám, že by při plné rychlosti měly vydržet jezdit asi 2 hodiny (dle výpočtu), jestli
motorek bere 0,38A. Asi také bude záležet na zátěži, spotřebu IR přijímače a světel jsem zanedbal.
Pokud si koupíš nějaké alkalické, asi vydrží déle, ale pak je vyhodíš.

Johny650

ano jsou tam celkem 9x AAA baterie (1,5V) asi to budu řešit nějakýma dobíjecíma. Klasický se mi nechcou pořád kupovat. Jinak děkuji za odpověď :)

winring

Občas se uvádí, že nabíjecí baterie kvůli jinému napětí než je požadované ničí elektrická zařízení. Požadované je většinou 1,5V a nabíjecí mají 1,2V. To jen tak pro informaci :)

Johny650

 :o  tak to je docela na prd. Moc se mě nechce kupovat za 300Kč baterie které vydrží cca 2h :(

bartas

#10
Citace od: Johny650 kdy 31.08.2010, 09:48:34
ano jsou tam celkem 9x AAA baterie (1,5V) asi to budu řešit nějakýma dobíjecíma. Klasický se mi nechcou pořád kupovat. Jinak děkuji za odpověď :)
Devět jich tam narvali? To máme 0,4A, ale čas se moc nezmění, počítej 2 hodiny či slabě pod dvě na plný výkon.

Citace od: winring kdy 31.08.2010, 10:06:15
Občas se uvádí, že nabíjecí baterie kvůli jinému napětí než je požadované ničí elektrická zařízení. Požadované je většinou 1,5V a nabíjecí mají 1,2V. To jen tak pro informaci :)
Ano, NiMH mají 1,2V, ale ve většině spotřebičů je lze použít bez následků. Občas jsem se setkal s čínskými produkty, které měly problém, ale jen ten, že nejely kvůli nízkému napětí. Nelze však hovořit o poškození, protože po zakoupení 1.5V vpohodě jely.
V případě, že do nových lokomotiv neaplikuji 9V motorek, je pro mne NiMH Sanyo Eneloop jediná volba.

Co se týče LEGO vlaků, jelikož jsem nenašel informaci o použití nabíjecích baterií na krabici, zaslal jsem před rokem dotaz na Lego.com a dostal jsem oficiální odpověď, že nabíjecí baterie (s napětím 1.2V) mohu použít, maximálně bude vláček jezdit o trochu pomaleji.

bartas

#11
.....také můžete sesmolit dopis na LEGO, ve kterém budete chtít, aby se vrátili k 9V systému s napájením z kolejí a RC funkcemi.
Jelikož současné RC na baterky je už 4. systém, není důvod, proč by nemohli přijít zase s něčím dalším a částečně se vrátit k napájení z kolejnic, jak je v dnešní době běžné.

Ono totiž ještě ke stavebnici nakoupit mraky baterií není moc šetrné pro kapsu zákazníka ani pro přírodu, byť tím Lego dosáhne "lepší bezpečnosti" a většího snížení nákladů na výrobu.

peki


Citace od: winring kdy 31.08.2010, 10:06:15
Občas se uvádí, že nabíjecí baterie kvůli jinému napětí než je požadované ničí elektrická zařízení. Požadované je většinou 1,5V a nabíjecí mají 1,2V. To jen tak pro informaci :)

To je přeci nesmysl. Nižší napětí samo o sobě nemůže nic poškodit. Maximálně se ono "elektrické zařízení" nerozeběhne . Napětí  1,5 V baterií také postupně klesá.   

Citace od: bartas kdy 31.08.2010, 11:07:09
Co se týče LEGO vlaků, jelikož jsem nenašel informaci o použití nabíjecích baterií na krabici, zaslal jsem před rokem dotaz na Lego.com a dostal jsem oficiální odpověď, že nabíjecí baterie (s napětím 1.2V) mohu použít, maximálně bude vláček jezdit o trochu pomaleji.

Ve vlaku bylo 6 baterií * 1,5 V = 9 V
Pokud použiješ 6 baterií  *1,2 V = 7,2 V

Ten rozdíl 1,8 V napájení se projeví v rychlosti  (ale i době provozu) vlaku. 

Johny650

Děkuji všem za odpovědi.
Sám jsem to také zjištoval u známeho, který opravuji el.zařízení a říkal to stejné,že doba bude menší a nižší rychlost vláčku. To mě zas tak nevadí (lepší než kupovat pořád baterie)

Nebo koupit 9v motorek a předělat koleje :)

Rhox

Citace od: Johny650 kdy 31.08.2010, 13:14:55
Nebo koupit 9v motorek a předělat koleje :)
Já sem ti říkal,že 9V je mnohem lepší :P ;D

winring

Citace od: peki kdy 31.08.2010, 13:01:04
To je přeci nesmysl. Nižší napětí samo o sobě nemůže nic poškodit. Maximálně se ono "elektrické zařízení" nerozeběhne . Napětí  1,5 V baterií také postupně klesá.   

Také jsem se divil, ale prý je to tak. Přeci jen je to dělané na určité napětí. Sám to nedodržuji, nejsem blázen utrácet tolik za baterie, jen jsem chtěl předat získanou informaci.

BlackDemon

Citace od: Johny650 kdy 31.08.2010, 13:14:55
Děkuji všem za odpovědi.
Sám jsem to také zjištoval u známeho, který opravuji el.zařízení a říkal to stejné,že doba bude menší a nižší rychlost vláčku. To mě zas tak nevadí (lepší než kupovat pořád baterie)

Nebo koupit 9v motorek a předělat koleje :)

Spíš koupit 9v motorek a 9v koleje popř. RC koleje upravit podle mirka.Jinak jeden RC vlak vlastnim (rychlovlak z roku 2007  ;D).Dal sem do něho nabíjecí baterie a fungoval dobře, používal sem ho každej asi 3 měsíce za tu dobu sem musel baterie dobíjet jen jednou  ;D.
V tom pajzlu jsme v haj-lu.

bartas

#17
Citace od: Rhox kdy 31.08.2010, 13:44:21
Citace od: Johny650 kdy 31.08.2010, 13:14:55
Nebo koupit 9v motorek a předělat koleje :)
Já sem ti říkal,že 9V je mnohem lepší :P ;D
Tlačte na Lego, ať jde s dobou a vrátí k 9V vlakům řízeným RC (žádný regulátor, stabilních 9V).

BlackDemon

Citace od: bartas kdy 31.08.2010, 13:55:40
Citace od: Rhox kdy 31.08.2010, 13:44:21
Citace od: Johny650 kdy 31.08.2010, 13:14:55
Nebo koupit 9v motorek a předělat koleje :)
Já sem ti říkal,že 9V je mnohem lepší :P ;D
Tlačte na Lego, ať jde s dobou a vrátí k 9V vlakům řízeným RC (žádný regulátor, stabilních 9V).
Tak je potřeba nekupovat RC vlaky ale jen starý 9v.  ;D
V tom pajzlu jsme v haj-lu.

Petronel

Ono jak už tu bylo psáno několikrát, každá z těchto variant má své pro a proti.

Já třeba už bohužel taky nestih éru 9V. V té době jsem ještě nebyl schopen si vlaky koupit. A nyní se mi je nechtělo draze shánět. A tak jsem si pořídil 7897 a 7898 (oba ty starší RC) a jsem spokojen. Baterie vydrží dost dlouho (nemusí jezdit pořád naplno) a vyhovuje mi i komfort dálkového ovladače, provoz v obouch směrech a ovládání obouch vlaků najednou. Hodlám si pořídit i ty další dva nové RC a na mé podmínky je to určitě lepší než 9V. Taklen budou lítat všichni najednou a bez problému  8) Jeden 9V zvažuji, abych měl nějaký aspoň na stálý provoz, ale RC mi určitě neva ;) Každý má to co mu vyhovuje  ;)

Johny650

Tak už jezdím :)
Kamarád mi pujčil nabíjecí baterie a zatím to jezdi. Jinak jsem spokojen a asi možná začnu pokupovávat vláčky.

BlackDemon

#21
Citace od: Petronel kdy 31.08.2010, 21:12:38
Ono jak už tu bylo psáno několikrát, každá z těchto variant má své pro a proti.

Já třeba už bohužel taky nestih éru 9V. V té době jsem ještě nebyl schopen si vlaky koupit. A nyní se mi je nechtělo draze shánět. A tak jsem si pořídil 7897 a 7898 (oba ty starší RC) a jsem spokojen. Baterie vydrží dost dlouho (nemusí jezdit pořád naplno) a vyhovuje mi i komfort dálkového ovladače, provoz v obouch směrech a ovládání obouch vlaků najednou. Hodlám si pořídit i ty další dva nové RC a na mé podmínky je to určitě lepší než 9V. Taklen budou lítat všichni najednou a bez problému  8) Jeden 9V zvažuji, abych měl nějaký aspoň na stálý provoz, ale RC mi určitě neva ;) Každý má to co mu vyhovuje  ;)
Tak to já když mi bylo já nevim asi tak 4 roky (fakt nevim přesně) sem dostal k narozkám Railway Express což byl můj první vlak a první set takových rozměrů, mám ho do dneška ale je rozebranej.Tak nevim jestli se dá říct že sem 9V éru stihl ale já myslim že z poloviny jo ;D. co se týče RC vlaků mám 7897 a když sem je pouštěl oba najednou tak musim s tebou souhlasit že se mi spíš líbilo spíš RC ovládání ;D.
V tom pajzlu jsme v haj-lu.

BlackDemon

#22
Citace od: Johny650 kdy 31.08.2010, 21:16:27
Tak už jezdím :)
Kamarád mi pujčil nabíjecí baterie a zatím to jezdi. Jinak jsem spokojen a asi možná začnu pokupovávat vláčky.
Vlaky je dobrý lego téma dřív sem se o něj zajímal a tak ti musim říct že pokud máš na to peníze tak začni ;D.
V tom pajzlu jsme v haj-lu.

Johny650

Peníze se vždy najdou :) Tento vláček jsem sehnal za pěkný peníze tak, když bude takových nabídek více proč ne? Do města se to hodí. Ještě dokoupit přejezd a nějaké koleje.

bartas

Citace od: Petronel kdy 31.08.2010, 21:12:38
Ono jak už tu bylo psáno několikrát, každá z těchto variant má své pro a proti.

Já třeba už bohužel taky nestih éru 9V. V té době jsem ještě nebyl schopen si vlaky koupit. A nyní se mi je nechtělo draze shánět. A tak jsem si pořídil 7897 a 7898 (oba ty starší RC) a jsem spokojen. Baterie vydrží dost dlouho (nemusí jezdit pořád naplno) a vyhovuje mi i komfort dálkového ovladače, provoz v obouch směrech a ovládání obouch vlaků najednou. Hodlám si pořídit i ty další dva nové RC a na mé podmínky je to určitě lepší než 9V. Taklen budou lítat všichni najednou a bez problému  8) Jeden 9V zvažuji, abych měl nějaký aspoň na stálý provoz, ale RC mi určitě neva ;) Každý má to co mu vyhovuje  ;)
Ale tady se jedná o to, že by Lego kopírovalo současný trend, tj. napájení z kolejnic a řízení dálkové (RC) - v kolejích stále 9V, v ruce ovladač, jaký je dnes a žádné baterie. To je současný trend modelové železnice.

BlackDemon

Citace od: bartas kdy 31.08.2010, 21:28:17
Citace od: Petronel kdy 31.08.2010, 21:12:38
Ono jak už tu bylo psáno několikrát, každá z těchto variant má své pro a proti.

Já třeba už bohužel taky nestih éru 9V. V té době jsem ještě nebyl schopen si vlaky koupit. A nyní se mi je nechtělo draze shánět. A tak jsem si pořídil 7897 a 7898 (oba ty starší RC) a jsem spokojen. Baterie vydrží dost dlouho (nemusí jezdit pořád naplno) a vyhovuje mi i komfort dálkového ovladače, provoz v obouch směrech a ovládání obouch vlaků najednou. Hodlám si pořídit i ty další dva nové RC a na mé podmínky je to určitě lepší než 9V. Taklen budou lítat všichni najednou a bez problému  8) Jeden 9V zvažuji, abych měl nějaký aspoň na stálý provoz, ale RC mi určitě neva ;) Každý má to co mu vyhovuje  ;)
Ale tady se jedná o to, že by Lego kopírovalo současný trend, tj. napájení z kolejnic a řízení dálkové (RC) - v kolejích stále 9V, v ruce ovladač, jaký je dnes a žádné baterie. To je současný trend modelové železnice.
Něco takového sem před nedávnem zkoušel a bylo by dobrý kdyby s tim začli třeba to přijde po těhle RC co my víme, jen to tam musí někoho napadnout  ;D.
V tom pajzlu jsme v haj-lu.

bartas

#26
Citace od: BlackDemon kdy 31.08.2010, 21:30:58
Citace od: bartas kdy 31.08.2010, 21:28:17
Ale tady se jedná o to, že by Lego kopírovalo současný trend, tj. napájení z kolejnic a řízení dálkové (RC) - v kolejích stále 9V, v ruce ovladač, jaký je dnes a žádné baterie. To je současný trend modelové železnice.
Něco takového sem před nedávnem zkoušel a bylo by dobrý kdyby s tim začli třeba to přijde po těhle RC co my víme, jen to tam musí někoho napadnout  ;D.
Zřejmě nepřijde a to z důvodu nákladu na výrobu vodivých kolejí, mírně menší bezpečnosti hračky (dá-li se to tak vůbec nazvat) a dalších drobností, na které se musí u napájení z kolejí dávat pozor.

Dnes jsem odeslal do Billundu dopis, aby tuto cestu zvážili nebo aby aspoň navyráběli další 9V motorky a koleje.

Dle mého názoru nápad nekupovat RC vlaky a tím podnítit změnu systému není dobrý nápad. Chce to je v Dánsku bombardovat dopisy požadující změnu směrem napájení z kolejí a použití RC. Čím víc lidí jim napíše, tím větší je pravděpodobnost změny.
Je fakt, když by se do modelové železnice měly strkat baterie, tak by asi každý uživatel opustil takovýto systém.

Samozřejmě je tu i varianta prostě upravit 9V motorek tak, aby k němu šlo aplikovat RC a nemělo by to být až tak těžké, ale je to individuální bastl a ne firmou podporovaná cesta.

Jonas

Citace od: bartas kdy 31.08.2010, 21:41:03
Dnes jsem odeslal do Billundu dopis, aby tuto cestu zvážili nebo aby aspoň navyráběli další 9V motorky a koleje.

Obávám se, že ses probudil příliš pozdě. Za 9V vlaky se sepisovaly petice v letech 2006 až 2007.
http://news.lugnet.com/trains/?q=save+9V+trains

Marně. TLG tehdy vysvětlilo, co všechno je k tomu kroku vedlo.

Jonas - Můj Brickshelf

bartas

Citace od: Jonas kdy 31.08.2010, 22:09:54
Citace od: bartas kdy 31.08.2010, 21:41:03
Dnes jsem odeslal do Billundu dopis, aby tuto cestu zvážili nebo aby aspoň navyráběli další 9V motorky a koleje.

Obávám se, že ses probudil příliš pozdě. Za 9V vlaky se sepisovaly petice v letech 2006 až 2007.
http://news.lugnet.com/trains/?q=save+9V+trains

Marně. TLG tehdy vysvětlilo, co všechno je k tomu kroku vedlo.
No tehdy to prostě změnit chtěli za něco nového. Ale teď je to trochu něco jiného. Mohou hodnotit zpětně a uvidět značnou popularitu 9V. Osobně si myslím, že pořádný vlak má mít koleje kovové :)