Moje otázky ohľadom LEGO elektroniky

Založil mind storm, 22.09.2011, 21:30:10

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

mind storm

Ahojte,
chcem sa spýtať, ako sa dá vyriešiť to, aby bol motor na zatáčanie(diaľkovo ovládaný) napojený na RCX(NXT) automaticky vracaný do stredovej pozície(cez rotation sensor a ďalší motor). Dá sa to? Pokiaľ áno, tak ako?

dwo

#1
a) K mechanice zatáčení budou připojeny dva motory, jeden (A) ovládaný přes PF(?) a druhý (B) ovládaný přes RCX. Ideálně přes stejný převod a motory stejného typu. Reálnou polohu zatáčení bude hlídat rotační senzor a s nějakou prodlevou vždy spustí B motor, který vycentruje zatáčení. Aby motory nešly proti sobě, a pouze jeden otáčel s druhým naprázdno, hlídal bych rotačním senzorem charakteristiku změn ve chvíly k má dojít k návratu do středové polohy. Není to ideální řešení.

b) K mechanice zatáčení bude připojen motor ovládaný RCX, který bude vždy jako jediný řídit zatáčení. Rotační senzor použijeme pro kalibraci, tj. zjištění středové polohy, pro sichr minima a maxima. Druhý motor ovládaný přes PF dálkově pak aktivuje dva dotykové senzory, levý a pravý, a dává podněty RCX ke spuštění prvního motoru (zatáčení).

c) Předpokladem je použití dvou rotačních senzorů, zapojení stejné jako u b) s tím rozdílem že PF motor ovládaný dálkově je namísto přes dotykové senzory snímán druhým rotačním senzorem. Sleduje se směr otáčení a počet otáček. Podle mě přesnější řešení.

mind storm

A cez jeden motor zapojený na RCX a receiver, a z osky z neho vedúcej odoberať info, a na základe programu že by sa automaticky vracalo by sa nedalo?

peter

Jen dotaz, proč ta středová poloha musí být hlídána elektronikou a nestačí tam udělat jen mechanickou konstrukci, která ty kola bude vracet sama?
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

mind storm


dwo

Zapojení motoru na PF a zároveň na RCX bych nedoporučoval. Bez dalšího non-lego bastlení to je dost o hubu.

peter

Citace od: mind storm kdy 23.09.2011, 09:04:15Elektronika je presnejšia.

Budiž, potom tedy doporučuji použít pouze NXT a jeho serva. Jinak mi to nedá a budu se tedy ptát dále ;D Jaký model, který vyžaduje takovou přesnost máš v plánu sestavit?
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

mind storm

Zatiaľ žiadny, iba mi riešenie s gumičkami príde nie zrovna najpresnejšie.

Bery

A zkoušel si ho někdy? když to mechanický řešení dobře sestrojíš bude stejně přesné jako elektronika, a navíc Peterem zmiňováno zatím téměř žádné lego auto takovou přesnost nepotřebuje.
Dont worry, dont cry, smoke ganja, and fly! :DDD

mind storm

Mám ďalší elektro dotaz... vadí 4,5V motorčekom napájanie 3,3V, príp. 5V ???

Moon

Tak to je snad jasný, že když dáš na 4,5V motor 3,3V tak,  že mu to nijak neuškodí jen bude mít menší otáčky a sílu, Ale když tam dáš 5V, tak zkracuješ jeho životnost a riskuješ, že by se při zátěži mohl usmažit.
Přijdte si zahrát MineCraft: mc.urnaweb.cz:8888 Moje BS galerie: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=Mooning

Billy Bob Bean

mind: Neriskuješ nic. na 3,3V bude mít motor menší kroutící moment a menší otáčky. Na vyšší napětí zas větší moment a větší otáčky. Půl voltu sem nebo tam je úplně jedno.

Moon

Věř, že těch půl voltu je dost na usmažení  ;) (A to mám ze skušenosti)
Přijdte si zahrát MineCraft: mc.urnaweb.cz:8888 Moje BS galerie: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=Mooning

peter

Tak to jsi měl asi nějaký vadný kus. Já běžně staré 4,5V motory poháněl FZ1 trafem z modelové železnice a fungují mi dodnes. Samozřejmostí je, že se nezabrzdí ;D
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.