Autor Téma: SPIN ART (designed by Jezevec)  (Přečteno 1857 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Jezevec

  • Trade Count: (0)
  • furťák
  • *****
  • Příspěvků: 897
  • Pohlaví: Mužské
SPIN ART (designed by Jezevec)
« kdy: 06.11.2018, 12:03:07 »
Zatím pracovní verze, takže nikam prosím neposílat, brzo dodám zbytek informací.

SPIN ART

Je to aktivita založená na kreslení s pomocí odstředivé síly. Tuto techniku jsem nevynalezl, je známá už více jak 50 let mezi různými umělci po světě. Používají ji např. někteří malíři. Přesto ale mezi dětmi a v oblasti Lega moc známá není. Přes Google lze najít různé Spin Art přístroje, které si lidé různě po světě postavili. Není jich mnoho, ale ten můj určitě není jediný. Já jsem si na Spin Art postavil svůj vlastní přístroj (můj design) a metodou pokusů a omylů postupně našel vyhovující velikost kolečka, druh fixek a další věci.

Co potřebujete?

Celý Spinner (přístroj na Spin Art) je postavený z lego kostek. Jediné co k této aktivitě potřebujete mimo LEGO je kolečko z papíru a barevné fixy. Papírové kolečko se umístí na LEGO motor (LEGO Power Functions), který ho díky Battery Boxu roztočí. Pro pohon lze použít také starý typ 9V vlakové trafo zapojené do elektrické zásuvky. Pak už stačí jen zapnout přístroj a začít kreslit. Díky odstředivé síle se stačí jen lehce papíru dotýkat fixou a krásné kruhy vznikají takřka bez práce. Když měníte barvy a posunujete pomalu hrotem fixy zlehka směrem od středu k okraji nebo naopak, kruhy se rozšiřují a různě kombinují. Při troše trpělivosti a střídání různých barev lze vytvořit velmi zajímavé výtvory. Celé kouzlo se skrývá právě v pohybu Spinneru.

Jaké výhody Spin Art přináší?

Spin Art není drahá ani komplikovaná záležitost, lze lehce sestavit.
Procvičuje jemnou motoriku, zaměřuje se na koordinaci očí a vaší ruky.
Když na papír tlačíte příliš, zastaví se. Na druhou stranu pokud se ho vaše fixa dotýká až moc lehce, bude vrstva barvy slabá a málo viditelná.
Proto je třeba najít zlatý střed, což každý zvládne za pár vteřin zkoušení.
Kreslení Spin Art funguje jako relaxační technika, která uvolňuje stres a přináší pocity radosti.
V kolečkách je dírka uprostřed, lze je tedy např. navléct na provázek a někam pověsit.
Je to vhodná aktivita pro děti i dospělé.

Anglická verze pro mezinárodní využití:

SPIN ART

Is an activity based on painting with a little help of centrifugal force. I didn´t invent this technique, which is known for more than 50 years among many artists around the world. Some painters or decorators use it too. But children and LEGO fans don´t know much about it. If you use Google, you can find some different Spin Art machines that were built by people around the world. Not many, but my machine isn´t the only one for sure. I built my Spin Art machine (my own design) and through some attempts and fails I have found a perfect size (for my type of machine) of paper circle, type of coloured pens and some other details that are important for successfull use.

What do you need?

The whole Spinner (Spin Art machine) is made of LEGO bricks. The only non LEGO things that you need for this activity are one piece of paper (circle) and some coloured pens. The paper must be placed on the top of Spinner (it is connected to the motor). Motor (LEGO Power Functions) is under it. It will rotate very fast thanks to the power from LEGO Battery Box. You can also use old type of train 9V trafo connected to electricity. Then you just turn it on and start painting. Thanks to centrifugal force, you only have to touch the paper nicely and the circles will appear without any hard work. If you change the colours and move the pen slowly from the center to the edge of paper or back, the circles will expand and combine with each other. If you have some patience, you can create some nice art thanks to mixing pens of different colours. The whole magic is just about the moving speed of Spinner.

Any good things about Spin Art?

It isn´t anything expensive or complicated, very easy to build.
It train soft motor skills, especially cooperation between eyes and your hand.
If you push too hard on a paper, the rotation will stop. On the other hand, if your pen touches it too softly, the layer of colour will be very thin and only little visible. So it is necessary to find a middle way. But anyone can do it easily after a few seconds of trying.
Spin Art painting is a good relaxing technique, which relieves stress and brings nice feelings.
There is a small hole in the center of paper circle, so when you finish your art, you can for example connect it to a string and hang it somewhere on the wall.

Několik ukázek Spin Art tvorby (Spinner je na fotce v pohybu):

Some nice Spin Art creations (Spinner is rotating on the photo):
Technické specifikace

Video ukázka
« Poslední změna: 06.11.2018, 12:09:05 od Jezevec »
Kde všude můžeš sledovat aktivity naší LEGO komunity Kostky.org?
Mrkni na náš Facebook nebo Instagram a sdílej, lajkuj, komentuj.