účel fóra a chování jednodlivců na fóru a jazykový koutek

Založil davroman, 18.07.2012, 14:31:42

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

otaznik

Citace od: Ondra kdy 31.08.2012, 23:16:53
Aha, zase jsem o něco chytřejší.já jen že při psaní velkých písmen jsem to nenašel a vždy jsem to psal s velkým.Každopádně by nemuselo být z tvé strany to potupné opravování každé chybějící čárky a tečky ve větě a názvu setů a dalších drobností bez kterých by se šlo obejít .Včetně následné doplňující věty spolu se zvýrazněním chyby, po které si připadám jak na základce a ne na fóru.

To není kritizování, ale ulevilo by se ti to někdy vynechat.
Zdaleka neopravuji každý příspěvek. Nicméně například v tom tvém, který zde cituji, by opravu zašloužilo hned několik míst.
Jednoduše máme každý jiný pohled na věc, já to vidím tak, že toto fórum si chce zachovat a držet určitou úroveň, proto má také své moderátory. Já k té úrovni chci přispět tím, že se pokusím v rámci možností udržet kvalitu i z hlediska psaného projevu (ve smyslu gramatiky a interpunkce). Že se to někomu nelíbí, mi nevadí, dostávám i zprávy od podporovatelů této činnosti.  8)

Colonel32

Citace od: Ondra kdy 31.08.2012, 23:16:53
To není kritizování, ale ulevilo by se ti to někdy vynechat.

Zkus tohle říct učitelce, která ti opravuje diktát  ::)

otaznik

Citace od: Goldfrag kdy 04.09.2012, 21:54:54
Mě nedává smysl Tvůj příspěvek.  ::) ::) ::) ::) ::)
Rozdíl "mě" a "mně" - prosím nastudovat. Viz http://www.pestujemeweb.cz/obsah/dalsi/cestina-a-typografie/me-o-mne.php8)

BTW: Pravidla tohoto fóra nedoporučují používat přespříliš smajlíků najednou.  8)

AdamHradil

 Zdravím,
nějakou dobu už jsem zde na foru zaregistrovaný. Čtu si vesměs všechny příspěvky, ale zatím jsem nenapsal jediný příspěvek. Né proto, že bych neměl co napsat, ale proto, že jsem nechtěl vstupovat do prostřed diskuze, napsat jeden příspěvek např. typu: ,,Parádní MOC, moc se mi líbý nápad s ..., těším se na další fotky...,, aniž bych se zde předtím nepředstavil svou sbírkou čí výtvorem a trochu vsoutoupil do podvědomí.
Ale bohužel už nemůžu vydržet neragovat na to jak se tu někteří jedinci chovají. Snad se pánové neurazí, ale především jsou to Otazník a Colonel32. Pro ty co mají oči a umí číst snad nemusím psát proč (ale klidně se rozepíšu...). Měli by jste se pánové nad sebou zamyslet... ::)
A co se týče Demenova BL obchodu, tak já hodnotím pozitivně jak kvalitu dílků, tak komunikaci a balček mi přišel do 3 dnů od zaplacení (dva dny ho měla u sebe ČP).
Snad se někdy dostanu alespon k predstavení té sbírky.

PS: z češtiny jsem míval 4 tak do toho pánové at se vám hezky usíná;D

otaznik

#124
Citace od: AdamHradil kdy 04.09.2012, 22:40:24
Zdravím,
nějakou dobu už jsem zde na foru zaregistrovaný. Čtu si vesměs všechny příspěvky, ale zatím jsem nenapsal jediný příspěvek. Né proto, že bych neměl co napsat, ale proto, že jsem nechtěl vstupovat do prostřed diskuze, napsat jeden příspěvek např. typu: ,,Parádní MOC, moc se mi líbý nápad s ..., těším se na další fotky...,, aniž bych se zde předtím nepředstavil svou sbírkou čí výtvorem a trochu vsoutoupil do podvědomí.
Ale bohužel už nemůžu vydržet neragovat na to jak se tu někteří jedinci chovají. Snad se pánové neurazí, ale především jsou to Otazník a Colonel32. Pro ty co mají oči a umí číst snad nemusím psát proč (ale klidně se rozepíšu...). Měli by jste se pánové nad sebou zamyslet... ::)
A co se týče Demenova BL obchodu, tak já hodnotím pozitivně jak kvalitu dílků, tak komunikaci a balček mi přišel do 3 dnů od zaplacení (dva dny ho měla u sebe ČP).
Snad se někdy dostanu alespon k predstavení té sbírky.

PS: z češtiny jsem míval 4 tak do toho pánové at se vám hezky usíná;D
Nevím, co do toho pořád všichni pletete věty typu "masírovat ego" nebo "ať se vám pěkně usíná". Prostě opravuji to, co vidím, že je špatně. Jestli si vy něco musíte léčit, tak prosím, já tedy ne.
Opakuji - v této diskuzi začal ujíždět mimo zejména autor tohoto vlákna. Edit: (tento příspěvek byl odtržen od jiné diskuze, tedy tento odkaz není pravdivý).

A prosím rozepiš se.

Colonel32

#125
Citace od: Goldfrag kdy 04.09.2012, 21:54:54
"Souvětí nedává smysl.  ::)"

Mě nedává smysl Tvůj příspěvek.  ::) ::) ::) ::) ::)

Už mě to pomalu přestává bavit.

Když napíšeš ... arogance ... zastiňuje ... arogance, tak je evidentní, že tam máš někde chybu. Protože buď arogance zastiňuje aroganci, a nebo aroganci zastiňuje arogance. A z kontextu není jasné, kterou z možností jsi měl na mysli.

Takže tak jako tak, jestli tu chceš někoho obviňovat z arogance, začni tím, že si zameteš před vlastním prahem.  ::)

Citace od: AdamHradil kdy 04.09.2012, 22:40:24
Ale bohužel už nemůžu vydržet neragovat na to jak se tu někteří jedinci chovají. Snad se pánové neurazí, ale především jsou to Otazník a Colonel32. Pro ty co mají oči a umí číst snad nemusím psát proč (ale klidně se rozepíšu...).

A víš co? Tak se rozepiš, ať si v tom uděláme pořádek. V rámci celého tohoto vlákna si skutečně nejsem vědom žádného extra arogantního příspěvku.

Citace od: AdamHradil kdy 04.09.2012, 22:40:24
PS: z češtiny jsem míval 4 tak do toho pánové at se vám hezky usíná;D

Tz. jednou zoufalec, navždy zoufalec? Asi nechápu, proč ses s námi o tento poznatek vůbec dělil...

AdamHradil

Tak dobře.
Opravuješ každou čárku, mě, mně, s, z... a podobné. Myslel jsem že je to LEGO forum a ne nějaké pravopisné. Snad jde hlavně o obsah toho příspěvku a né o to jesli je na konci tečka. Nepopírám, že že to má mít i nějakou formu, ale vstupovat do prostřed diskuze, kde se něco řeší a napsat např.: ,,A co velké písmeno?,, ? To podle mne tu diskuzy ani forum ani členy nijak neobohatí a je to spíš, jak už někdo v jednom tématu napsal na příspěvky jednoho člena takové ,,plevelení fora,, . Ano čekám od tebe klasickou odpověd že neopravuješ zdaleka každý příspěk, ale to je jen dobře...
Je to ale na názoru a úhlu pohledu každého a toto je můj názor.

otaznik

#127
Citace od: AdamHradil kdy 04.09.2012, 23:32:52
Tak dobře.
Opravuješ každou čárku, mě, mně, s, z... a podobné. Myslel jsem že je to LEGO forum a ne nějaké pravopisné. Snad jde hlavně o obsah toho příspěvku a né o to jesli je na konci tečka. Nepopírám, že že to má mít i nějakou formu, ale vstupovat do prostřed diskuze, kde se něco řeší a napsat např.: ,,A co velké písmeno?,, ? To podle mne tu diskuzy ani forum ani členy nijak neobohatí a je to spíš, jak už někdo v jednom tématu napsal na příspěvky jednoho člena takové ,,plevelení fora,, . Ano čekám od tebe klasickou odpověd že neopravuješ zdaleka každý příspěk, ale to je jen dobře...
Je to ale na názoru a úhlu pohledu každého a toto je můj názor.

OK, je to tvůj názor, tak to beru, ale nemyslím si, že máš pravdu. Tobě nepřijde v pořádku, když se lidé vyjadřují kultivovaným způsobem a neprzní svůj rodný jazyk? Beru to, že každý čas od času udělá chybu nebo překlep, ale např. to, co tu z hlediska psaného projevu předvádí autor tohoto tématu, je velmi výrazně za hranicí, kterou lze tolerovat.
Je potřeba si také uvědomit, že je podobný styl psaní bez dodržování gramatiky a elementární interpunkce, odporuje pravidlům tohoto fóra. Zejména proto ty příspěvky opravuji. Tam, kde mám práva, to opravím přímo, tam, kde nemám, píšu zprávu.
Ale diskuze zde nebyla, alespoň ze začátku, o pravopise. Byla o tom, že někdo vysypal několik KW na hromadu a čekal, že se z toho posadíme na zadek, alespoň tak jsem to vnímal já. Ostřeji jsem začal reagovat až poté, co o mě autor tohoto tématu tvrdil několik nepravd, které jsem byl nucen vyvrátit.
Ale nic, už se tu opakujeme pořád dokola.

Edit: (tento příspěvek byl odtržen od jiné diskuze, tedy odkazy na autora tématu nejsou aktuální). Autor tématu -> demeno.

TUKE

#128
Citace od: AdamHradil kdy 04.09.2012, 23:51:49
... když je někdo dizlektik ....

Kedysi dizlektik nebol nikto ale dnes sa za to schováva kopec ľudí ktorým sa nechce učiť, či sa mýlim?  ;D

Nie vážne vykašlite sa na túto tému. Gramatiky sa držať je dobré a hlavné ľahko čitateľné.

Navrhujem zakopať legovú sekeru a túto tému celú zmazať.  ;)

AdamHradil

Pro Otazník

Z mé strany bych to také rád uzavřel. Jasně že nemám 100% pravdu ani to netvrdím a dávám ti za pravdu, že ,,aspoň,, to Velké písmeno a tečka by tam být měli a že tu jsou jistá pravidla!

Ethan

Přečetl jsem si to tady a jsem ještě víc přesvědčený, že kvalitu fóra neurčuje forma příspěvků, ale jejich obsah. Psát správně česky je rozhodně dobře. Ne proto, aby to hladilo někomu ego, ale aby se to dobře četlo. Tahle diskuze ale jasně dokázala, že je úplně jedno, jestli píšete gramaticky správně, když tak správně zvracíte takovéhle věci. A slovo věci jsem použil jen proto, že to tady čtou i děti.

Je to fórum o Legu, nikoliv o tom, jak správně psát. Je dobré chtít po lidech, aby když píšou, psali správně. Je nesmysl to lidem opravovat, nebo je za to veřejně vláčet. Tohle je jediné fórum, kde jsem viděl, že by se lidem upravovalo, co oni napsali. Mazat pro nevhodnost? Ano, to je běžné a většinou potřebné. Ale ne vkládat lidem slova do úst ani na klávesnici. A to ani v případě malého písmene na začátku věty.

Ondra

Tvoje slova tesat do kamene, ale ti co by to měli číst, už mají mozek tak zdegenerovaný pečlivostí, že si to ani nepřipustí...

Ojík

Jen technická otázka - proč byla část diskuze z onoho vlákna přesunuta sem? Vidím, že v názvu přibylo "jazykový koutek", ale tohle není zdaleka jediná část, kde se to řešilo, tak proč to odtrhávat? Krom toho to tu působí podivně, prostě najednou začala úplně jiná diskuze a je v tom zmatek.
All work and no play make Jack a dull boy.

peki

Diskuse začala (jako téměř vždy) jinde, ale během historicky krátké doby se zvrhla do 2 typických oblastí pro toto vlákno:
1) lingvistická diskuse, v pravidlech je požadováno u delších příspěvků Čeština/Slovenština (funkce kontrola pravopisu pokud to někdo potřebuje, protože jinak to nejde pořádně číst, nejsme na četu)
2) chování jednotlivců na fóru

Jedním ani druhým není třeba plevelit fórum na jiném místě.  Většina přesunů/mazání se děje po nahlášení moderátorovi jiným uživatelem.

Ryxe

Citace od: Ethan kdy 06.09.2012, 14:23:29
Přečetl jsem si to tady a jsem ještě víc přesvědčený, že kvalitu fóra neurčuje forma příspěvků, ale jejich obsah. Psát správně česky je rozhodně dobře. Ne proto, aby to hladilo někomu ego, ale aby se to dobře četlo. Tahle diskuze ale jasně dokázala, že je úplně jedno, jestli píšete gramaticky správně, když tak správně zvracíte takovéhle věci. A slovo věci jsem použil jen proto, že to tady čtou i děti.

Je to fórum o Legu, nikoliv o tom, jak správně psát. Je dobré chtít po lidech, aby když píšou, psali správně. Je nesmysl to lidem opravovat, nebo je za to veřejně vláčet. Tohle je jediné fórum, kde jsem viděl, že by se lidem upravovalo, co oni napsali. Mazat pro nevhodnost? Ano, to je běžné a většinou potřebné. Ale ne vkládat lidem slova do úst ani na klávesnici. A to ani v případě malého písmene na začátku věty.

V tomto naprosto souhlasím. Chápu, že někteří na to, jak píšou z vysoka s...., člověk se z toho pak musí hodně snažit, domyslet si, co tím chtěl ten daný člen vůbec říci a v tomto případě nemám problém s opravou. Co se ale týče oprav drobných chyb, jako je sem tam zapomenuté velké písmeno na začátku věty, sem tam nějaká záměna s/z atd..., zde mi následné upozornění, opravy a jiné komentáře přijdou zbytečné, někdy nevhodné a zbytečně nabourávající diskuzi o tématu, který je prvořadý. Jsem pro určitou úroveň psaní a myslím, že i úcta k rodnému jazyku je žádoucí, to bez debat, na druhou stranu proč se snažit být papežštější než sám papež. Nejsme tu přece ve škole a nepíšeme tady diktáty na známky.

Celkově mi tak nějak poslední dobou přijde, že nálada zde na fóru není tak úplně OK. Je zde často vidět jev, kdy témata, která zas nezaslouží takovou pozornost jsou nadupaná příspěvků, protože se tam prostě lidi můžou hádat a témata, která tu hodnotu mají co se obsahu týče, zejí prázdnotou a sem tam občas někdo něco připíše.  Myslím, že i to je jeden z dalších důvodů, proč máme tak málo neaktivních nováčků, kteří místo, aby přispívali novými stavbami, nebo vůbec do diskuzí, když vidí, že když ten jejich příspěvek nebude tak úplně podle představ "starých pardálů", že je prostě někdo sejme.
Toť čistě můj názor, každý samozřejmě máme jiný pohled na věc, tak vím, že ne třeba všichni se mnou budou souhlasit, na druhou stranu, takhle to vidím já, tak proč to nenapsat ;)

Ethan

Citace od: Ryxe kdy 06.09.2012, 16:55:52
V tomto naprosto souhlasím. Chápu, že někteří na to, jak píšou z vysoka s...., člověk se z toho pak musí hodně snažit, domyslet si, co tím chtěl ten daný člen vůbec říci a v tomto případě nemám problém s opravou.

Je zvykem, že co jeden napsal pod svým jménem do diskuze, druhý needituje. To mi vadí asi ze všeho nejvíc, protože je to praktika, kterou jsem ještě jinde neviděl (články procházející přes redaktora a korektora jsou jiná káva, to není živá diskuze). Na věc bez hlavy a paty, kterou je těžké pochopit, protože například postrádá interpunkci, se dá prostě nereagovat. Nechápu tě, kašlu na tebe. Nebo smazat. Jsi vulgární, to tady nechceme. Ale upravovat text, který někdo napsal je pro mě zcela za hranicí netikety (opravdi netiketa, nikoliv etiketa).

Citace od: Ryxe kdy 06.09.2012, 16:55:52
Celkově mi tak nějak poslední dobou přijde, že nálada zde na fóru není tak úplně OK. Je zde často vidět jev, kdy témata, která zas nezaslouží takovou pozornost jsou nadupaná příspěvků, protože se tam prostě lidi můžou hádat a témata, která tu hodnotu mají co se obsahu týče, zejí prázdnotou a sem tam občas někdo něco připíše.  Myslím, že i to je jeden z dalších důvodů, proč máme tak málo neaktivních nováčků, kteří místo, aby přispívali novými stavbami, nebo vůbec do diskuzí, když vidí, že když ten jejich příspěvek nebude tak úplně podle představ "starých pardálů", že je prostě někdo sejme.
Toť čistě můj názor, každý samozřejmě máme jiný pohled na věc, tak vím, že ne třeba všichni se mnou budou souhlasit, na druhou stranu, takhle to vidím já, tak proč to nenapsat ;)

Občas mám podobný pocit. Je tady velice těžké začít. Já osobně mám rád stavby, které hezky vypadají a nemusí to být historicky věrné, uvěřitelné a s novou stavební technikou. A minifig je minifig jen tehdy, když ho potřebuju odlišit od ostatních Lego figurek, protože u nás to vždycky byla a bude postavička :) Ruku na srdce, když napíšu, že má někdo ve stavbě krásné figurky, a o příspěvek výš jsou fotky, na kterých je stavba s minifigy, opravdu je moje sdělení nesrozumitelné, že začínáte tápat nad tím, co jsem asi mohl myslet? Těžko. Říkat hřebíku šroubek je jistě přes čáru, ale když pile a lopatě budu říkat nářadí, tak z fotky pily asi každý ví, že když chválím to nářadí, nemluvím o lopatě.

tomas.

Citace od: Ethan kdy 06.09.2012, 17:34:48
Říkat hřebíku šroubek je jistě přes čáru, ale když pile a lopatě budu říkat nářadí, tak z fotky pily asi každý ví, že když chválím to nářadí, nemluvím o lopatě.
Podle mě nešťastnej příklad... Spousta lidí by nemuselo vědět, co jsi myslel.
Teď jsem se schválně podíval na web dvou prodejců nástrojů a nářadí a jeden má lopatu v kategorii zahradní nářadí a druhej v kategorii stavební nářadí...

Ethan

Citace od: tomas. kdy 06.09.2012, 17:53:27
Podle mě nešťastnej příklad... Spousta lidí by nemuselo vědět, co jsi myslel.
Teď jsem se schválně podíval na web dvou prodejců nástrojů a nářadí a jeden má lopatu v kategorii zahradní nářadí a druhej v kategorii stavební nářadí...
Což nemění nic na tom, že když ti ukážu fotku lopaty a řeknu, že je to fajn nářadí, tak ty, aniž bys kdekoliv poblíž viděl pilu neřekneš něco jako "Jaké nářadí? Musíš říct lopata, nářadí může být i kladivo nebo pila.". Jasně, že může, ale asi by to chtělo nějakou obsesivní poruchu, abys odmítl přiznat, že lopata je nářadí. Stejně tak minifig je figurka. Figurka je nadmnožina panáčků z Technicu, z Fabulandu, stejně tak jako to může být igráček, kterého jsem míval jako malý. A jedině tam, kde není jasný kontext, má cenu vyžadovat přesný termín. Vyfotím vedle sebe igráčka a minifiga a když mi na to řekneš, že ta figurka je hezká, tak nebudu vědět, o čem je řeč. Je třeba říct minifig. Na druhou stranu už "figurka vlevo" je stejně dobré označení, jako minifig, protože v daném kontextu přesně určuje, o čem mluvím.

Anatyt

Ako, to ortodoxné trvanie na pojme "minifig" je fakt smiešne. Veď nech si to každý pomenuje, ako sa mu páči - vždy budeme vedieť o čom je reč. Či už minifig, postavička, panáčik, figúrka, atď. A cenzurovanie slova postavička je tiež smiešne. Hlavne, ak ostatné pojmy cenzurované nie sú. ;D

peter

Citace od: Anatyt kdy 06.09.2012, 18:37:20
Ako, to ortodoxné trvanie na pojme "minifig" je fakt smiešne. Veď nech si to každý pomenuje, ako sa mu páči - vždy budeme vedieť o čom je reč. Či už minifig, postavička, panáčik, figúrka, atď. A cenzurovanie slova postavička je tiež smiešne. Hlavne, ak ostatné pojmy cenzurované nie sú. ;D

Toto si nemyslím. Když se řekne minifig, je to jasný a neexistuje jiná možnost o čem je řeč, aniž bych se musel dívat do historie té či oné diskuze. Kdežto když slyším, nebo čtu o panáčkovi, figurce a podobných pojmenování, tak nemusím vůbec vědět o čem je řeč, tedy jestli se zrovna mluví o minifigovi, Technic figovi, Fabuland zvířátku, Scala figách atd.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Anatyt


Micho

Citace od: Anatyt kdy 06.09.2012, 18:37:20
Ako, to ortodoxné trvanie na pojme "minifig" je fakt smiešne. Veď nech si to každý pomenuje, ako sa mu páči - vždy budeme vedieť o čom je reč. Či už minifig, postavička, panáčik, figúrka, atď. A cenzurovanie slova postavička je tiež smiešne. Hlavne, ak ostatné pojmy cenzurované nie sú. ;D

Podľa mňa je jednoznačne správne ak sa v špecializovanej komunite, ktorou naše fórum určite je, používa a dodržiava presné názvoslovie. Zrýchľuje a sprehľadňuje to komunikáciu. Je lepšie pochopenie toho, čo je tým myslené. To akoby automechanici používali pre nejaký diel 5-6 rôznych názvov. Pri objednávaní by asi len z toho dôvodu dochádzalo k chaosu. Napríklad už len označenie Lego dielikov a farieb cez BL a LT je rôzne, a už to robí problémy. Viď tohtoročný Lugbulk.

Skôr by som doporučoval používať pri upozorňovaní takú komunikáciu, ktorá neznehodnocuje a neuráža toho, čo použil nekorektný výraz. To by určite zlepšilo zavádzanie správnych výrazov.

Kuba

#142
Podepisuji se pod Ryxeho příspěvěk...

...ale i já přihodim něco málo do kotle...
Na kostkách jsem zagestrováný cca 4 roky. Bohužel jsem spíše čtenář než přispívatel, který tu už 2 roky nevložil žádnou stavbičku, ale za tu dobu jsem si všimnul, že z pohodového fóra, se stáva postupně fórum s pekelně dusnou atmosférou.  >:D Dopláci na to především noví a mladší členové. Ti, které by jste Vy, co už zde máte něco za sebou a něco perfektního postaveno, měli podpořit a né je sejmout u prvního příspěvku co zde vloží. Myslíte, že 13letý kluk první co uděla, jde pročíšt veškerá pravidla a pokyny než vloží příspěvek, jde to chlapi přece i slušně nové lidi upozornit, že mají psát pokud možno čitelně a nespamovat. Vy jste určitě taky hned z nebe učení nespadli. Viz. příspěvek dnes již jednoho zkušeného matadora: http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=3131.0 -taky za to nikdo nevěšel. Chápu, že v té době ještě fórum pravidla o pravopise nemělo, ale příjde mi to komické, že dnes tento člověk dokáže těmto novým někdy pěkně zavařit, popřípadě zhodit mnohem mladšímu staviteli první stavbu, ktera může být mnohem lepší než ta jeho první. Zamyslete se frajeři!!
Vždyť můžete odradit i někoho, z koho by se mohl vyklubat skvělý stavitel a Váš budoucí kamarád.

Matošo

Já teda nevím, ale mám pocit, že už takhle jsme jako komunita v očích veřejnosti jako úchylové (a to myslim fakt v tom špatnym slova smyslu), a doslova nutit všechny, kdo až takový úchylové být nechtějí používat striktně slovo "minifig" nebo "fig" je špatně.
Ještě jsem se tu nesetkal s vláknem, nebo příspěvkem, kde by nebylo zcela jasné, co se myslí pojměm postavička, panáček, panďulák, panák, atp., proto mi přijde naprosto nesmyslné, dětinské, trapné a já nevím co ještě, přeškrtávání slovo postavička... ale to a´t si každý zhodnotí sám. Je to takový unikát tohoto fora, který mě nejprve neuvěřitelně štval, ale teď už se tomu jenom s ťukáním si na čelo usmívám...

Micho

Citace od: Ethan kdy 06.09.2012, 14:23:29
Přečetl jsem si to tady a jsem ještě víc přesvědčený, že kvalitu fóra neurčuje forma příspěvků, ale jejich obsah. Psát správně česky je rozhodně dobře. Ne proto, aby to hladilo někomu ego, ale aby se to dobře četlo. Tahle diskuze ale jasně dokázala, že je úplně jedno, jestli píšete gramaticky správně, když tak správně zvracíte takovéhle věci. A slovo věci jsem použil jen proto, že to tady čtou i děti.

Je to fórum o Legu, nikoliv o tom, jak správně psát. Je dobré chtít po lidech, aby když píšou, psali správně. Je nesmysl to lidem opravovat, nebo je za to veřejně vláčet. Tohle je jediné fórum, kde jsem viděl, že by se lidem upravovalo, co oni napsali. Mazat pro nevhodnost? Ano, to je běžné a většinou potřebné. Ale ne vkládat lidem slova do úst ani na klávesnici. A to ani v případě malého písmene na začátku věty.

S týmto osobne súhlasím. Privítal by som síce, ak by sa písalo čím viacej podľa pravidiel, ľahšie sa to číta a lepšie sa tomu rozumie. Ak by som bol na fóre s anglickým jazykom a bolo by tam príspevok ledabolo popísaný, tak asi by som sa v ňom veľmi rýchlo stratil. Nepomohlo by mi ani hľadanie slov v prekladovom slovníku. Ak sú slová napísané nepresné a nespisovné, tak ich ťažko nájdem. Takého autora by som rýchlo obchádzal.

Kultúra vyjadrovania je daná schopnosťami a zvykmi každého z nás. Dôležitejší je obsah. Niekde v novinách som nedávno čítal, že mladá generácia stráca schopnosť čítať a hlavne písať písanými slovami. Pracujeme s klávesnicami, kde sú len tlačené písmena, písané písmena sa v bežnom živote používajú minimálne. Listy sa požívajú málo, SMS-kujeme, píšeme maily, komunikujem cez sociálne siete - všetko tlačené písmo. Schopnosť používať písané písmena tak strácame. Ak by aj zaniklo písané písmo, mne osobne by to nevadilo, je to vývoj. Aj Nemci zrušili pred časom tzv. ostré S. Pre prípadných záujemcov článok SME z 2011/09 - Načo je nám písané písmo? Je tam aj Českom experimente: http://www.sme.sk/c/6038878/naco-je-nam-pisane-pismo.html

Zase by som napísal ako v predchádzajúcom príspevku: Ak niekto cíti potrebu niekoho opravovať, tak nech používa takú komunikáciu, ktorá neznehodnocuje a neuráža toho, čo použil nekorektný výraz. To by určite zlepšilo zavádzanie správnych výrazov. Tým sa nevyjadrujem k tým, čo to na fóru robia. Prípad od prípadu je to rozdielne. Ak to chcú, nech to robia, je to však nekonečné úsilie, ktoré podľa mňa ja tak nevedie k výsledku, často k nepochopeniu zámeru z tej strany, ktorá je upozorňovaná, aj keď s dobrým úmyslom. Aj mne by vadilo, ak by ma niekto stále opravoval a sekíroval. Motivácia ľudí, aby zmenili svoje zvyky, funguje na iných princípoch. Pri písomnom styku cez fórum sa to veľmi ťažko uplatňuje, vedie to skôr ku komunikačným roztržkám. Je to preto, lebo tu nie je viditeľná emócia, ktorá by bola pri osobnom kontakte. Preto je niečo napísané často úplne inak pochopené (s iným emočným tónom).

Takže aj keď účel opraviť písomný prejav je dobrý, je ťažko realizovateľný s porozumením. Preto by som to ja nedoporučoval robiť, a keď, tak s veľkým citom.

Colonel32

Citace od: Jukuruku kdy 06.09.2012, 19:11:54Viz. příspěvek dnes již jednoho zkušeného matadora: http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=3131.0 -taky za to nikdo nevěšel.

Zrovna tohle náhodou prošlo, stejně jako občas procházejí věci teď. Ale "pravopisně" zlého ze mne udělali ostatní členové fóra.   

P4tr1cius

Je zaujímavé, ako na FÓRE O LEGU sa už x-tý deň nerieši (takmer) nič iné iba problémy v komunikácii, či už gramatickej alebo "vzťahovo-písanej".

Žeby chyba v programe?  ... Určite nie..., všetko je určite presne tak ako má byť, jedným slovom dokonalé.

Micho

Citace od: P4tr1cius kdy 06.09.2012, 20:05:04
Je zaujímavé, ako na FÓRE O LEGU sa už x-tý deň nerieši (takmer) nič iné iba problémy v komunikácii, či už gramatickej alebo "vzťahovo-písanej".

Žeby chyba v programe?  ... Určite nie..., všetko je určite presne tak ako má byť, jedným slovom dokonalé.

Pekný postreh.  ;)

Asi to niektorých tiež trápi! Ja by som ako admin dal na skúšku pravidlo na nejaký čas (polrok): Zákaz korekcie príspevkov! Píšte ako viete, len nech to je v rámci pravidiel slušnosti! Nech sa píše, píše veľa o Legu, nech sa ľudia neboja písať! A potom by sa to vyhodnotilo!  :-X

Ryxe

Citace od: Jukuruku kdy 06.09.2012, 19:11:54
Podepisuji se pod Ryxeho příspěvěk...

...ale i já přihodim něco málo do kotle...
Na kostkách jsem zagestrováný cca 4 roky. Bohužel jsem spíše čtenář než přispívatel, který tu už 2 roky nevložil žádnou stavbičku, ale za tu dobu jsem si všimnul, že z pohodového fóra, se stáva postupně fórum s pekelně dusnou atmosférou.  >:D Dopláci na to především noví a mladší členové. Ti, které by jste Vy, co už zde máte něco za sebou a něco perfektního postaveno, měli podpořit a né je sejmout u prvního příspěvku co zde vloží. Myslíte, že 13letý kluk první co uděla, jde pročíšt veškerá pravidla a pokyny než vloží příspěvek, jde to chlapi přece i slušně nové lidi upozornit, že mají psát pokud možno čitelně a nespamovat. Vy jste určitě taky hned z nebe učení nespadli. Viz. příspěvek dnes již jednoho zkušeného matadora: http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=3131.0 -taky za to nikdo nevěšel. Chápu, že v té době ještě fórum pravidla o pravopise nemělo, ale příjde mi to komické, že dnes tento člověk dokáže těmto novým někdy pěkně zavařit, popřípadě zhodit mnohem mladšímu staviteli první stavbu, ktera může být mnohem lepší než ta jeho první. Zamyslete se frajeři!!
Vždyť můžete odradit i někoho, z koho by se mohl vyklubat skvělý stavitel a Váš budoucí kamarád.

Vidím to dost podobně a docela v tom vidím velký problém. Nováčci moc nepřispívají novými stavbami. popravdě, ani se jim někdy moc nedivím po tom, co vloží nějakou stavbu, která buď zbudí totální nezájem, nebo někdy až přehnaně drsnou kritiku (samozřejmě není to u všech, ale u dost značného množství ano). Toto pak odradí něco sem dávat, nebo vůbec se snažit na sobě nějakým způsobem pracovat. Co sleduji, forum se nějak umrtvuje, každá sekce stojí na pár vytrvalých a "nové krve" přibývá poskrovnu. Vidím to hlavně ve své domovině: Castle a pirates, ale mám pocit, že taková situace je i v jiných sekcích. Dřív bylo u hradařů pořád na co koukat, nebyl skoro den, aby nepřibylo něco nového a najednou tak nějak nic. Nemůžeme neustále stavět na nás "fosíliích", protože naše řady se pomalu ztenčují, ať už pro málo času, chuti, vyčerpání nápadů a spoustě jiných faktorů. Myslím, že na tom nedostatku stavitelů začínají trpět i výstavy. Když si vzpomenu na Roztoky, tak to byla prostě bomba. Kolik lidí se podílelo třeba na velkém Castle dioramatu a nejen na něm. V KŽ už to dle mého názoru bylo slabší, nemyslím kvalitou, ale tak nějak celkově ten rozsah té výstavy mě zdaleka neohromil tak jako Roztoky. A pokud nebudou přibývat noví stavitele, co budem vystavovat pak?
Chce to podle mě být k nováčkům trochu tolerantnější v jejich začátcích a můžeme tak rozšířit řady v budoucnu třeba i kvalitních stavitelů.

Colonel32

Myslím že není problém, že by řady extra řídly, problém je, že jak rosteme jako stavitelé, děláme stále složitější díla a lepší díla - což má logicky za následek pokles frekvence, s jakou zveřejňujeme nová díla.