(Vlastní) Lanovka

Založil Piere, 23.06.2007, 13:31:11

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Piere

Konečně se mi podařilo lanovku po nešetrném převozu ze Svitav opravit a nafotit.

Model obsahuje 2 stanice (horní a dolní - překvapivě ;) ) a 2 kabiny. Kabiny se pohybují současně - když jedna jede nahoru, druhá dolů a naopak. (Jako tomu je například na Ještědu)
K pohonu je použit motor umístěný v horní stanici a samozřejmě spřevodovaný, aby byl dostatečně silný a ne příliš rychlý. Zastavení a změna směru jízdy je ovládána přes 2 tlaková čidla, která se nacházejí také na horní stanici. Na výstavě byla připojena na RCX, doma potom na díl ze setu 8479.
Jako nosné lano jsem použil ocelové lanko potažené gumovou trubičkou. Celé lano je jednodílné a oba konce jsou uchycené na dolní stanici. Tažné lano je bílý provázek ze žaluzií obarvený na černo lihovým fixem  >:D
V bílém domku na dolní stanici je ještě umístěno těžké ocelové závaží.
Design horního sloupu musel být podřízen funkčnosti a pevnosti, takže nepatří k nejhezčím. Jinak tato část byla nejproblematičtější a musela být vícekrát předělávána přímo v muzeu. Než jsem sestavil konečnou bytelnou podobu sloupu, podařilo se mi odrovnat 3 kardanové klouby

Více snad napoví fotky...

Případné dotazy a žádosti o detailní fotky prosím co nejrychleji, lanovku čeká brzká recyklace.

Piere

Horní stanice:

Piere

Dolní stanice:

Piere

#3
Kabiny + naznačení uchycení tažného lana:

Micho

#4
Z technicky riešených vecí na výstave ma tvoja lanovka najviac zaujala. A to nielen technicky ale aj dizajnové riešenie kompletu. Výborne dotvárala kolorit koľajišťa 3x1 m. Vynikajúca funkčná stavba, máš moje uznanie.  8) 8) 8)

Jonas

Citace od: Piere kdy 23.06.2007, 13:31:11
Konečně se mi podařilo lanovku po nešetrném převozu ze Svitav opravit a nafotit. ....
Případné dotazy a žádosti o detailní fotky prosím co nejrychleji, lanovku čeká brzká recyklace.

Micho mě už předběhl, ale i tak se připojím k velké pochvale. U tvé lanovky jsem obdivoval nejen její perfektní technické řešení, ale také výborný design kabinek a stylové věrné provedení obou stanic. I já si myslím, že to byla nejlepší a nejoriginálnější stavba z obou kolejišť.

Škoda, že ji bouráš. Doufal jsem, že ji ještě někdy uvidím v provozu. Zkoušel jsi, jaká by mohla být maximální vzdálenost dolní a horní stanice? Jak dlouhé lano by mohlo být? Uvažoval jsi i o řešení případné podpěry, jaká je třeba na Ještědu?
Jonas - Můj Brickshelf

MwK

 :o :o ;D
Waw!Super! ;)
Je to nádherné!Ta technická stranka je impozantná!Tvary krásne!
10 bodov z 10!
Ps: Už len nafotit z figmi v akcií... ::)
(BOL) Som STAR WARS maňiak a zberateľ !!! >:D
Asi som už poriadny AFOL ... prežívam dark age ...

Ridiq

Citace od: MwK kdy 25.06.2007, 14:22:25
:o :o ;D
Waw!Super! ;)
Je to nádherné!Ta technická stranka je impozantná!Tvary krásne!
10 bodov z 10!
Ps: Už len nafotit z figmi v akcií... ::)

Dyť je toho dost fotek ze svitav...i pár videií...  :D
.

Piere

Citace od: Jonas kdy 23.06.2007, 16:01:31
Škoda, že ji bouráš. Doufal jsem, že ji ještě někdy uvidím v provozu. Zkoušel jsi, jaká by mohla být maximální vzdálenost dolní a horní stanice? Jak dlouhé lano by mohlo být? Uvažoval jsi i o řešení případné podpěry, jaká je třeba na Ještědu?

Díky, díky, jsem rád, že se líbila.

Podpěru jsem nestavěl kvůli nedostatku dílů a ani jsem o ní pořádně nepřemýšlel. Myslím, že základem by byla dostatečně velká podložka, stabilní základna a pevná konstrukce z technic bricků.

Maximální vzdálenost jsem také nezkoušel, ale myslím, že právě s dobře postavenými podpěrami by mohla být téměř neomezená. Profil dráhy by však musel být zhruba jako je na přiloženém obrázku (nákres je však pro ukázku přehnaný). Tedy takový, aby se tažné lano (červeně) nedostalo nad nosné lano (modře). Vyřešit, aby to nevadilo, se mi zatím nepodařilo. (možná vést tažné lano bokem?)

Rever

Takto povedený MOC jsem už dlouho neviděl, škoda, že jsem neměl čas do Svitav zajet a vidět tuto lanovku v akci. Jenom se mi zdá, že to ocelové lanko asi bude dost tuhé a asi je problematické ho vypnout, aby se některé díly nerozpojily, možná se však mílím, jak říkám, naživo jsem tu lanovku neviděl, což je škoda  :-\ Budu si muset asi sehnat nějaké video z výstavy.

Piere

Na Brickshelf jsem přidal další fotky (celkové pohledy, detaily, vnitřnosti) lanovky a soutěžního vězení.

zakm

Musím pochválť lanovku je fakt dobrá jedná znajlepších vecí zo Svityv . Z tých fotiek na brickshelfe je dobrá  tá construction .
...ak nájdeš v živote cestu bez prekážok ,tak nikam nevedie...

peki

Citace od: Rever kdy 26.06.2007, 09:26:47
Budu si muset asi sehnat nějaké video z výstavy.

nějaká videa jsou zde, chvilku to trvá než se to natáhne je to přece jenom velké.