Nahrada vzduchu za kvapalinu

Založil danny01, 31.10.2006, 18:01:00

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

danny01

Ahoj, uvažovali ste niekedy o náhrade média v pneumatic setoch?
Uvažoval som nasledovne - keď použijem pneuvalec, tak jeho veľkou nevýhodou je nemožnosť riadiť polohu (ma len koncové polohy). A tak som sa zamyslel nad tým, nahradiť vzduch olejom (kuchynským kôli riedkosti).
Viem o týchto problémoch:
- chce to čerpadlo
- hadičku je nutne stiahnuť na vývode, lebo zaolejované sa zošmykne
- agresivita oleja (netuším čo by spravil s piestom)
Ako veľké pozitívum je možnosť riadenia polohy a zvýšenie pôsobivej sily
Davam to ako návrh na diskusiu, je mi ľúto obetovať valček len kôli tomu aby som zistil či to je možne, tak som zvedavy čo vy na to ;)
Danny :D
Danny

otaznik

Zdá se mi to jako zajímavý nápad, možná bych ho i otestoval, kdybych měl nějaké písty navíc. S těmi ze setů to nechci riskovat.  :)

Jindroush

Vzhledem k tomu, že médium pro systém LEGO je všude kolem tebe, tak to nejde...  ;)

(Pumpa saje okolní vzduch, přepínače maj čtvrtý, skrytý vývod, kterej vypustí luft ven).

Prostě bys potřeboval uzavřenej a natlakovanej okruh a toho se standardními LEGO díly nelze dosáhnout.

Tada.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

otaznik

Citace od: Jindroush kdy 31.10.2006, 19:37:09
Vzhledem k tomu, že médium pro systém LEGO je všude kolem tebe, tak to nejde...  ;)

(Pumpa saje okolní vzduch, přepínače maj čtvrtý, skrytý vývod, kterej vypustí luft ven).

Prostě bys potřeboval uzavřenej a natlakovanej okruh a toho se standardními LEGO díly nelze dosáhnout.

Tada.
Nepoužívala by se LEGO pumpa, ale nějaký kompresůrek a switch by šel jistě ošetřit. Ale je to jen teorie.

Jindroush

Switch má 4 porty, ale jeden z nich není vyveden ven -> nemůžeš se standardním switchem udělat uzavřený okruh.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

otaznik

Citace od: Jindroush kdy 31.10.2006, 21:32:19
Switch má 4 porty, ale jeden z nich není vyveden ven -> nemůžeš se standardním switchem udělat uzavřený okruh.

Pokud ho třeba neoblepíš izolepou, tak rozhodně ne!  ;D
Ale to jsem snad ani nepsal já.  >:D >:D

Colonel32

IZOLEPA??

to si snad delas legraci, takove kacirske myslenky? Co to bude priste? Lihovka? Bile provazky??

otaznik

Citace od: Colonel32 kdy 31.10.2006, 21:47:37
IZOLEPA??

to si snad delas legraci, takove kacirske myslenky? Co to bude priste? Lihovka? Bile provazky??
Bavíme se čistě teoreticky, ale izolepou bych klidně ty svoje díly, počmárané fixou, přelepil, oni jsou totiž dost prasklé, tak jsem je slepil lepidlem, ale moc to nedrží. Naštěstí ten bílý provázek, který používám ke všem hradům je pevný dost.

;D ;D ;D

corelxt

Citace od: Jindroush kdy 31.10.2006, 21:32:19
Switch má 4 porty, ale jeden z nich není vyveden ven -> nemůžeš se standardním switchem udělat uzavřený okruh.

no pokud chce pouzit non lego kompresor, tak s tim bude nejspis souviset i pouziti non lego ventilu...
jinou moznost pri pouziti oleje nevidim..

jen takova myslenka..
nevim, nakolik je stolni olej pouzitelny zrovna pro tenhle ucel.. jde mi spis o jeho slozeni (obsah cukru a podobnych sracek), zda nevolit spis nejaky synteticky, bo ani mineralni oleje nebudou nejvhodnejsi..

Jindroush

Nemluvě o tom, že ty hydraulický plniva většinou dost žerou a zdravý taky nejsou...  ;)

Jinak když člověku vylítne trubička z pneumatiky, tak si to leda upšoukne. Kdyby to vylítlo z hydrauliky... no já bych to mejt nechtěl.  >:D
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

danny01

#10
Citace
Jinak když člověku vylítne trubička z pneumatiky, tak si to leda upšoukne. Kdyby to vylítlo z hydrauliky... no já bych to mejt nechtěl.  >:D

:)presne toto si uvedomujem (ale riešiť sa to dá jednoducho), aj to že by som musel použiť nonLego kompresor. Proste ma hnevá že ta pneumatika sa sprava ako pneumatika (len krajne polohy).
Danny
Danny

petras81

hele uplne ciste nahodou jsem o tom premyslel zrovna asi pred tydnem... ale ne kvuli regulaci polohy, ale kvuli sile toho pistu... rekl jsem si, ze kdyz do toho naperu olej, tak to bude mit vetsi silu... no ale pak jsem od toho upustil, protoze jak uz jindrous napsal... kdyz ti to nekde praskne, tak je to nestesti  >:( no ale jestli do toho chces jit, tak jako medium navrhuju nejaky hydraulicky olej od Mogulu, at to mame hezky cesky  ;D

danny01

Takže ako istenie treba navrhnúť nejaký poistný ventil (pinpongova loptička v lieviku-trychtyr po Česky  ;), no a na vstupy valcov buď SK pásku, alebo urobiť maličký zárez dookola a zviazať niťou (alebo jemným drôtom medeným). Jediný fakt veľký problém vidím v tom (ako tu bolo spomenuté), že valce majú vyduchy niekam von, musel by som vedieť kde, až budem doma kuknem a uvidíme čo s tým.
Musím ale sebakriticky uznať, že to už nebude moc LEGO ale hybrid  8)
Danny
Danny

Numbi2

Citace od: danny01 kdy 01.11.2006, 08:13:00
:)presne toto si uvedomujem (ale riešiť sa to dá jednoducho), aj to že by som musel použiť nonLego kompresor. Proste ma hnevá že ta pneumatika sa sprava ako pneumatika (len krajne polohy).
Danny
Nevím jestli jsem Tě přesně pochopil, ale jaké krajní polohy ??? ??? ... Ventilem prostě utnu přívod/odvod vzduchu kdy chci a písty se zastaví klidně v polovině zdvihu, základem je prostě těsná soustava bez poškození  ;D
... back on track - ale chvíli to trvalo :) ...

danny01

#14
Citace
Nevím jestli jsem Tě přesně pochopil, ale jaké krajní polohy ??? ??? ... Ventilem prostě utnu přívod/odvod vzduchu kdy chci a písty se zastaví klidně v polovině zdvihu, základem je prostě těsná soustava bez poškození  ;D
Pochopil si to presne, ja mam 8439 (frontendloader) a je dost tazke ovladat to tak aby boli polohy presne  >:( Hlavne ked je valcek zatazeny (rameno je vysunute a je velky klopny moment), tak pri zmene polohy ventilu okamzite padne doel. Ale to je ako som pochopil tym ze pneuvalec je tak konstruovany...
Danny
Danny

Numbi2

#15
Citace od: danny01 kdy 01.11.2006, 14:02:07
Citace
Nevím jestli jsem Tě přesně pochopil, ale jaké krajní polohy ??? ??? ... Ventilem prostě utnu přívod/odvod vzduchu kdy chci a písty se zastaví klidně v polovině zdvihu, základem je prostě těsná soustava bez poškození  ;D
Pochopil si to presne, ja mam 8439 (frontendloader) a je dost tazke ovladat to tak aby boli polohy presne  >:( Hlavne ked je valcek zatazeny (rameno je vysunute a je velky klopny moment), tak pri zmene polohy ventilu okamzite padne doel. Ale to je ako som pochopil tym ze pneuvalec je tak konstruovany...
Aha ... já to dělám tak, že dřív, než měním polohu ventilu, soustavu natlakuju a no problemo  8)  8)
Ale nemám 8439 a zatěžuju jenom decentně, tak v Tvém případě fakt nevím.
Stejně bych do oleje nešel, zkus těsnit těsnit těsnit anebo si na stavební práce najmout firmu ;D ;D
... back on track - ale chvíli to trvalo :) ...

danny01

#16
Citace
Aha ... já to dělám tak, že dřív, než měním polohu ventilu, soustavu natlakuju a no problemo  8)  8)
Ale nemám 8439 a zatěžuju jenom decentně, tak v Tvém případě fakt nevím.
Stejně bych do oleje nešel, zkus těsnit těsnit těsnit anebo si na stavební práce najmout firmu ;D ;D

To hej, ty tam más aj vzdušník, ja nie, ale vyriešil som to tak že som z motorovej sady urobil dvojčinný kompresor a je to super, len to nestastne rameno keď ide dole tak padne k zemi ako podťaté  >:( ;) ;)
Danny

stambi

já v prvních PNEU setech používal často jako médium vodu, vyráběl jsem požární vozidla, rozprašovače,... nevím jestli to bylo agresivitou vody nebo prostě opotřebením, ale odešel mi ventilový dílek (jeden z obou ventilů, já ho totiž potom rozdělal a koukl dovnitř:), zajišťující jednosměrnost proudu média... :-(
štambi

danny01

Citace od: stambi kdy 01.11.2006, 17:16:04
já v prvních PNEU setech používal často jako médium vodu, vyráběl jsem požární vozidla, rozprašovače,... nevím jestli to bylo agresivitou vody nebo prostě opotřebením, ale odešel mi ventilový dílek (jeden z obou ventilů, já ho totiž potom rozdělal a koukl dovnitř:), zajišťující jednosměrnost proudu média... :-(
štambi

To je cenna informacia, dakujem, nemas nahodou foto vnutrajsku  ::) ;)
Danny
Danny

Slick7

Nic takoveho bych nedelal, je to velmi slozite a vysledek je nejisty a co se tady nezminilo je to, ze potrebujete vyrovnavaci nadobu na kapalinu, ktera proudi v celem okruhu, dalsi problem je v optimalnim cerpadle, coz puvodni pumpicka delat nemuze, pak by tady mel byt i tlakovy ventyl, pripadne filtr atd. Taky tema, jake vlastne medium pro pohon by bylo idealni je o nicem. Olej ma sve proti, voda ma sve proti, ale kazdopadne to nadela peknou paseku oboji, kdyz to prdne (olej vetsi).

danny01

#20
Citace od: Slick7 kdy 01.11.2006, 17:58:28
Nic takoveho bych nedelal, je to velmi slozite a vysledek je nejisty a co se tady nezminilo je to, ze potrebujete vyrovnavaci nadobu na kapalinu, ktera proudi v celem okruhu, dalsi problem je v optimalnim cerpadle, coz puvodni pumpicka delat nemuze, pak by tady mel byt i tlakovy ventyl, pripadne filtr atd. Taky tema, jake vlastne medium pro pohon by bylo idealni je o nicem. Olej ma sve proti, voda ma sve proti, ale kazdopadne to nadela peknou paseku oboji, kdyz to prdne (olej vetsi).
Prečo to hneď zavrhnúť? Tiež by som sa do toho nepúšťal (zatiaľ)m ale okamžite niečo odmietnuť je deštruktívne, mne ide o konštruktívnu kritiku ;) Vyrovnávacia nadoba je samozrejme ruka v ruke s poistným ventilom. Filter? Nakoľko médium nieje veľmi zaťažene a súčiastky sa tiež nespotrebovávajú, tak by stačilo niečo VEĽMI jednoduché.
Skratka - radsej rozmýšľaj ako by sa to dalo, ako písať prečo to neujde  ;)  >:D >:D >:D
Danny
Danny

Slick7

No, ja nepisu, ze by to neslo, jenom si kazdy musi rict, jestli to nemale mnozstvi namahy a samozrejme i penez, protoze by se musely nektere dily nechat zakazkove vyrobit, stalo za vysledny efekt. Pokud by nekdo chtel hydrauliku v legu, nemusi nic vymyslet, protoze uz to vymyslene je a dokonce se to vyrabi, ale stoji to tolik penez, ze by jste za to meli lega, no hodne...

vitt

Pouzivat olej je pekna blbost, doporucuju bud destilku nebo lih.

Jindroush

Je pravda, že s líhem by se případný únik média řešil snadno, člověk by si dal pod switch panáka, a až by se naplnil, tak by ho ekologicky zlikvidoval. Zase na druhou stranu by se tím podstatně zvýšilo procento alkoholiků mezi AFOLy...  ;D
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Jarmila

Citace od: Jindroush kdy 05.11.2006, 15:31:31
Je pravda, že s líhem by se případný únik média řešil snadno, člověk by si dal pod switch panáka, a až by se naplnil, tak by ho ekologicky zlikvidoval. Zase na druhou stranu by se tím podstatně zvýšilo procento alkoholiků mezi AFOLy...  ;D

Troufám si tvrdit, že mezi AFOLy, které znám, není ani jeden alkoholik. Ale neznám všechny, třeba Velkovezíra.  ;D ;D ;D
Logicky dá AFOL přednost nákupu lega před požíváním alkoholických nápojů v nemístné míře.  ;D A pochybuji, že by někdo závislost na legu vyměnil za závislost na alkoholu.  ;D ;D ;D
Když jsem byla mladá, byla jsem domýšlivá. Ale teď? Teď už nemám chybu!!!

danny01

Súhlasím, závislosť na Legu ma jednu veľkú výhodu oproti tej alkoholickej - s jedným sústom sa dá tešiť znova a znova, kedže alkohol vypiješ a END ;)
:)  ;D ;D ;D
Danny

Micho

Citace od: danny01 kdy 06.11.2006, 13:51:55
Súhlasím, závislosť na Legu ma jednu veľkú výhodu oproti tej alkoholickej - s jedným sústom sa dá tešiť znova a znova, kedže alkohol vypiješ a END ;)
:)  ;D ;D ;D

A dokonca ho môžeš opätovne predať ....  ;)

danny01

 :o PREDAT?  :o Lego?  :o To teda nehrozi  ;) ;) ;) Ale obcas tak trosku rozmyslam, ci je normalne v 25tich rokoch davat peniaze do Lega (ale to len po rypani od mojej priatelky  ;D), inak si myslim ze je to OK  :P :)
Danny
Danny

Micho

Citace od: danny01 kdy 06.11.2006, 14:35:43
:o PREDAT?  :o Lego?  :o To teda nehrozi  ;) ;) ;)
Ja mám problém sa zbaviť vôbec nejakých takzvaných prebytkov. U mňa tento pojem tiež asi tak skoro nebude hroziť.


Citace od: danny01 kdy 06.11.2006, 14:35:43
... Ale obcas tak trosku rozmyslam, ci je normalne v 25tich rokoch davat peniaze do Lega (ale to len po rypani od mojej priatelky  ;D), inak si myslim ze je to OK  :P :)
Danny

A čo tak v 37?  Alebo v 50?    ;D

Numbi2

Citace od: danny01 kdy 06.11.2006, 14:35:43
:o PREDAT?  :o Lego?  :o To teda nehrozi  ;) ;) ;) Ale obcas tak trosku rozmyslam, ci je normalne v 25tich rokoch davat peniaze do Lega (ale to len po rypani od mojej priatelky  ;D), inak si myslim ze je to OK  :P :)
Danny
To jsme na tom podobně, taky mě někdy v žertu pozlobí ... ale já se nedám a zatím se mi doma sety spíš hromadí  ;D ;D
Závislost RULEZ !!!  >:D >:D >:D
... back on track - ale chvíli to trvalo :) ...