(Vlastní) Tatra 815 UDS 114

Založil JardaL, 04.01.2008, 20:12:32

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

JardaL

Všichni ji známe.
Loni ji krásně ztvárnil Bejver, byť v jiném měřítku.  >:D

V té době jsem již disponoval některými plány, výkresy a studiemi proveditelnosti.  Ale cesty boží jsou nevyzpytatelné.....

Původně to měl být pouze jeden, první a poslední model. Tatra 815 UDS.
Provokovala mě ta notoricky známá kombinace červené a žluté,
provokovala mě funkčnost, to byla asi největší výzva...

První jsem postavil podvozek, na kterém jsem později testoval různé varianty aprovedení pohonu, které jsem pak přímo aplikovat do druhého modelu - Terrna. Na jeho postavení jsem ale přišel až po realizaci kabiny 815, kdy jsem si řekl .... hergot .... to přece jde postavit taky.   8)


Toto jsou zatím první fotky. MOdel ještě není zdaleka hotový.

Bude se předělávat ještě ta stylizovaná pohonná roura - a to doplněním variací na skutečnou převodovku.
Kabina ještě nemá boční černé krytky pro směrování vzduchu.
Ne všuce jsou použity definitivní barvy, nebo kostky - ty mohou být někdy i staré nebo špinavé a budou nahrazeny.
Chybí ještě celá otočná nástavba - v dalším příspěvku bude nicméně na ukázku funkční polotovar výsuvného ramene.

Na kostře lze studovat funkčnost, ale více fotek přidám ještě později. PRo dnešek jsem se vyčerpal. Převody jsou v tomto případě řešeny trochu jinak..

KOla jsou zatím použita nesprávná. Bohužel nemám chuť kupovat za 800CZK další sadu 10 kol jako u Terrna - najde se dobrodinec, který by je pro výstavu zapůjčil :-)))))) PLZ.

Jsem unaven ...... ;D

Redukce fotografii proběhla 27.12.2011
Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.

JardaL

#1
Podvozek

Redukce fotografii proběhla 27.12.2011
Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.

JardaL

#2
Kabina
Redukce fotografii proběhla 27.12.2011
Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.

JardaL

#3
Nástavba UDS

A na závěr příspěvek pro PURISTY.


Zatímco Terrno se obešlo bez úprav kostek nebo dílků, v případě UDS to už nepatrně třeba bylo.
Níže naleznete dva případy, kdy jsem musel něco upravit.

Jedná se o panel, ze kterého jsem musel odstanit žiletkou výztuhy,
a pin s friction, ze kterého jsem uprostřed musel odstranit friction. :-))


A to vše proto, aby výsuvné rameno zvládalo všechny požadované funkce, které v současnosti jsou -
1) mechanické otáčení lžíce,
2) pneumatické zavíirání a otevírání lžíce.

Zatím to je ještě nehotový prototyp, dodělávají se studie toho, aby rameno bylo i výsuvné.
Ve hře je jak pneu tak mechanické vysouvání  .le o tom někdy příště.

Váš jardaL

Redukce fotografii proběhla 27.12.2011
Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.

otaznik

Zajímavá studie, jsem zvědav na finální výsledek.

Měl bych strach o funčnost pohonu, pokud necháš plavat převodovou skříň šnek-gear24 jen tak "v prostoru".

K upraveným dílům se nebudu vyjadřovat.  ;)

JardaL

Citace od: otaznik kdy 04.01.2008, 20:41:53
Zajímavá studie, jsem zvědav na finální výsledek.

Měl bych strach o funčnost pohonu, pokud necháš plavat převodovou skříň šnek-gear24 jen tak "v prostoru".

K upraveným dílům se nebudu vyjadřovat.  ;)

Ad 1 - psal jsem, že pohon resp ta stylizovaná roura se ještě bude upravovat. ..... Plavat ve vzduchu šneka nenechám..

Ad2 - Na upravování dílů mám také vyhraněný názor. Ale co bys dělal ty?
Pokud puristicky neupravovat absolutně nic, vzdal by ses tím pádem možnosti maximalizovat funkčnost modelu za cenu absolutně minimalistický úpravy dílku, která těm dílkům navíc nebere naprosto nic z jejich původní a budoucí funkčnosti?
Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.

Jindroush

K tomu jen malou poznámku - proč upravovat pin 3L s friction, když frictionless verze existuje?
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

JardaL

Citace od: Jindroush kdy 05.01.2008, 18:57:43
K tomu jen malou poznámku - proč upravovat pin 3L s friction, když frictionless verze existuje?
Jasan, ale já potřeboval aby ty dva konce jako friction fungovaly, jenom uprostřed to muselo jít volně.
Názorná ukázka pro pochopení bude v podobě fotografie v blízké budoucnosti doplněna.....
Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.

otaznik

Citace od: JardaL kdy 05.01.2008, 18:45:18

Ad2 - Na upravování dílů mám také vyhraněný názor. Ale co bys dělal ty?
Pokud puristicky neupravovat absolutně nic, vzdal by ses tím pádem možnosti maximalizovat funkčnost modelu za cenu absolutně minimalistický úpravy dílku, která těm dílkům navíc nebere naprosto nic z jejich původní a budoucí funkčnosti?


Tak já bych s úpravou dílů, při vymýšlení stavby, vůbec nepočítal. Ale o to nejde, moje poznámka byla obecná, tvoje modely jsou moc pěkné.

JardaL

Citace od: otaznik kdy 05.01.2008, 19:39:47


Tak já bych s úpravou dílů, při vymýšlení stavby, vůbec nepočítal. Ale o to nejde, moje poznámka byla obecná, tvoje modely jsou moc pěkné.
Věř mi, že jsem dlouho zvažoval, jestli se mám dopustit hříchu ...
ALe nakonec mi to přišlo, jako zůstat na půli cesty, když chybí jen tak málo ......
Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.

JardaL

Tak potřebná "správná" kola jsou již k dispozici. Tímto chci poděkovat Slick7ovi za ochotné zapůjčení.
Díky.
Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.

JardaL

Tak tenhle hošan má tedy úchvatnou představivost.

http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=331757

Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.

MwK

Citace od: JardaL kdy 22.07.2008, 21:54:22
Tak tenhle hošan má tedy úchvatnou představivost.
Tak to je fakt dobré... ;D
Spoločné to má asi iba počet kolies a farbu... ;D
Ale zase v tomto sa s tebou nikto nemôže rovnať,tvoje modely sú bezkonkurenčné,takže aj dokonalejšie veci by boli oproti tvojim výtvorom hrozné... :)
(BOL) Som STAR WARS maňiak a zberateľ !!! >:D
Asi som už poriadny AFOL ... prežívam dark age ...

Mellory

Citace od: JardaL kdy 22.07.2008, 21:54:22
Tak tenhle hošan má tedy úchvatnou představivost.
Ouch, a to je pouze reakce na použité konstrukční techniky. Design je věc vkusu.

-

Abych nebyl off-topic, neodpustím si komentář k Tvému modelu: Líbí se mi celkový SNOT vzhled, obrovská podobnost s předlohou a funkční funkce jako u originálu. :)
Nothing is true. Everything is permitted.

JardaL

#14
POkud by to někoho zajímalo, přikládám pár shotů a ldr. file ke znázornění části ramene.
Není to kompletní. A ani nebude. Dělal jsem to pro jednoho nadšence z Dánska.
Je to jen ilustrace toho, jak to uvnitř ramene funguje. Obrázky znázorňuji všechny komponenty oddělené od sebe.

Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.