Příprava kolejiště

Založil Honzik, 06.11.2008, 21:45:16

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Honzik

Připravuji se na stavbu kolejiště, potažmo města. Některé sety již vlastním, jiné nikoliv, prosím o vyjádření ke koncepci, případně co změnit. Vím, že nejlepší je stavět a dělat změny průběžně, ale bohužel není místo...

Skyder

#1
Super, ja osobne by som asi zaplnil este to prazdne miestecko dole vpravo, volil by som nejaku zelen. Tesim sa na fotecky :D


EDIT: budu aj nejake MOCy?
Skyder

otaznik

Cafe Corner & spol tam budou jak pěst na oko, měřítko oproti běžným setům dost neodpovídá.

Honzik

Citace od: otaznik kdy 06.11.2008, 21:55:02
Cafe Corner & spol tam budou jak pěst na oko, měřítko oproti běžným setům dost neodpovídá.

Vím a máš pravdu, ale jsou to tak krásné sety....

otaznik

Citace od: Honzik kdy 06.11.2008, 22:15:12
Vím a máš pravdu, ale jsou to tak krásné sety....
Chápu, nicméně v mém městě tyto sety buď použiji na díly (zmenším je do originálního LEGO Town měřítka) nebo postavím ostatní v jejich měřítku.

Takže asi spíše ta první možnost.  ;D

hobby

Jestli tedy chceš, tak ti k tomu něco řeknu; bez urážky: z mého pohledu slabota, bez nápadu, naplácané koleje tak, jak ti je sázel program (i když to asi práci dalo). Nemá to koncepci, chceš-li urbanistickou koncepci. Stavíš kolejiště a tak musí být na první pohled vidět nádražní prostor s kolejemi a zhlavím. Já vlastně nevím, kde bude nádraží; může být kdekoliv. Totéž město, musí být nějak zkomponované (jako v reálu - hlavní ulice, náměstí adt.). Zkrátka - celá plocha musí mít nějakou gradaci, funkční i výtvarnou, těžiště, hlavní motiv, doplňující motivy ap, byť to bude vyjádřeno pouze jako umělecká "zkratka". Ale v tom je obecně princip umění a platí to  pro všechna umělecká odvětví. Tedy promyšlená koncepce a kompozice (představ si např. nějaké  Rembrantovo plátno, nebo obrázek Josefa Lady):).   

Jonas

Hobby to napsal správně a výstižně, navíc ještě z pohledu odborníka.

Ale i pro naprostého laika ten návrh postrádá jakoukoliv logiku.  Např.
a) nádraží nemá dostatečný prostor na zastavení a výměnu vlaků
b) nádražní prostor tvořený zastávkovým přístřeškem (7997) v sousedství s plážovým domkem (4996) je poněkud zvláštní kombinace
c) mrňavá radnice v sousedství nákladního překladiště - totéž
d) no a půl metru vysoká větrná elektrárna jakožto dominanta středu města - snad jedině, když budeš chtít ztvárnit demonstraci minifigů

Doporučuji:
- méně kolejí
- měně silnic
- více vlastních staveb, které spolu ladí měřítkem, provedením a účelem
- více (alespoň náznaků) přírody
Jonas - Můj Brickshelf

Honzik

Tímto děkuji Hobbymu i Jonasovi za podnětné návrhy, ono člověk se soustředil na to, aby mu navazovali koleje a silnice a úplně mu ušel smysl ostatního....

Budu předělávat.  ;)

mirek

Citace od: Honzik kdy 06.11.2008, 21:45:16
Připravuji se na stavbu kolejiště, potažmo města.
Také stavím kolejiště.To jistě víš. Pro mne bylo především důležité rozhodnout se, zda budu stavět kolejiště a město,bude jen okrajově dekorace, nebo stavět město a kolejiště bude jen okrajovou součástí. Rozhodl jsem se pro první variantu. Stavět kolejiště, pokud možno se vším všudy, neboť lokomotivy a vagonky můžeš stále obměňovat, budovy města jsou však trvalejšího rázu.
Z Tvého popisu nejsem moudrý a nevím čemu jsi dal přednost. Podle Tvého plánku to vypadá tak na 50% pro obě varianty, což je na úkor města i kolejiště.
V každém případě se nenech odradit našimi poznámkami. Na druhou stranu, Hobby, Jonas i Otazník mají pravdu.
(Ačkoliv Café Corner se mi moc líbí, nezapadá do mého "malého" českého kolejiště. Raději stavím vlastní nádraží a tuzemské domky.)
Pro ilustraci tři pohledy na stále rozpracované kolejiště, kde řádím já a vnoučata. Je to vidět.

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

Honzik

Kdybych neviděl na výstavě v Brně ulici s CC, GG, MS tak jsem šťasný člověk, jednak bych neřešil problém s měřítkem a jednach bych měl spoustu peněz co mě stálo pořízení CC a MS, GG zatím nemám. Jenomže ty domy jsou nádherné...i když to měřítko je opravdu špatné...TAkže teď řeším, jak to tam zakomponovat.

Jinak díky za rady atd.

peter

Citace od: Honzik kdy 07.11.2008, 11:02:51Jenomže ty domy jsou nádherné...i když to měřítko je opravdu špatné

Není to špatné, jsou to konečně domy a ne nějaké Potěmkinovy vesnice ;D >:D
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Aki

Citace od: peter kdy 07.11.2008, 11:12:33
Citace od: Honzik kdy 07.11.2008, 11:02:51Jenomže ty domy jsou nádherné...i když to měřítko je opravdu špatné

Není to špatné, jsou to konečně domy a ne nějaké Potěmkinovy vesnice ;D >:D
Přesně tak a stačí se podívat na Jonasovo město, aby jsi viděl, že i tyto domy jdou dobře zakombinovat do městského dioramatu s vlaky.
Jen na to musíš jít opravdu urbanisticky. ;)

hobby

Ano, není to v měřítku; ty všechny zmiňované domy jsou vůči vlakům dokonce malé a musely by být mnohem větší - podle měřítka domů by kolejiště v Brně a ve Svitavách bylo vlastně nesmysl.

eNTy

Nechci moc přilévat olej do ohně, ale vzhledem k tomu, že měřítko samotných Lego vlaků a kolejí je "nesmysl" a jak Corner Café (a spol.), tak vlaky jsou v minifig "měřítku" - na obalech krabice jsou minifigové - tak IMHO k sobě jdou.

peki

Citace od: Honzik kdy 06.11.2008, 21:45:16
Připravuji se na stavbu kolejiště, potažmo města. Některé sety již vlastním, jiné nikoliv, prosím o vyjádření ke koncepci, případně co změnit. Vím, že nejlepší je stavět a dělat změny průběžně, ale bohužel není místo...

Na jak velkou plochou je omezen návrh kolejiště?. Tím je defakto dáno vše ostatní.

1) Šířka
Šířka omezí počet možných okruhů. Je pěkné pokud se na kolejiště vejdou dva nezávislé okruhy. Umožní to pak souběžný provoz
dvou vlakových souprav.  Někde pak může/nemusí být nějaká odstavná kolej pro vlečku/depo.  

2) Délka
Délka zase vymezí velikost vlakových souprav. Pokud budeš mít před nádražím pomocí výhybek přidanou druhou kolej (tzv. zhlaví)  kde bude moci stát další vlaková souprava, tak aby jsi mohl na jednou okruhu např. střídavě pouštět dvě soupravy, zjistíš, že je zapotřebí min. 6 rovných kolejí na trojdílnou soupravu (motor,vagon,vagon) . Vlak musí bezpečně zastavit, takže potřebuje nějakou dráhu na dobrzděni atd.

3) Koleje
Mezi okruhy musí být určitá vzdálenost aby bezpečně projela každá tebou provozovaná vlaková souprava (různá náročnost při vybočování v zatáčce např. IR rychlovlaku. Koleje by neměli jak říká Mtron připomínat horskou dráhu, pokud tedy nemodeluješ např. nějaké nákladní nádraží  ;D .

4) Terén
Bude kolejiště/terén "pouze" v jedné rovině? Nebo zajetím vlaku do tunelu (vhodné  pro případ malého prostoru) vznikne prostor v další vrstvě třeba pro umístění nějaké dominanty jako je hrádek ?

5) Scénář
Zkouším vymyslet něco co má podklad/logiku v reálném světě, i když vzhledem k možnostem a měřítkům půjde vždy o zjednodušení a zkratku. Pokud tedy chci udělat malé kolejiště demonstrující spíše průjezd krajinou, se zastávkou na venkovském nádraží, je možné zasazením některých "setů města" naznačit decentně například začátek atd.

6) K čemu to vlastně je
Co co od toho sám čekáš. Pokud bych si šel hrát o víkendu s klukem (7,5 let) tak bychom udělali něco podobného. Kluk bude maximálně spokojený, protože si to z velké části poskládá sám  ;)

Pokud bych si dělal kolejiště které bych chtěl někomu ukázat (a jednou ho mít budu  ;D ), tak ho budu tvořit podle toho co chci předvést - spíše pohyb vlaků (potřebuji hodně místa) nebo spíše takové velké ale zato precizní dioráma kde téměř každý čtverečný cm/ stud bude nějak využit stačí i menší prostor.  



peki

Citace od: Honzik kdy 07.11.2008, 11:02:51
Kdybych neviděl na výstavě v Brně ulici s CC, GG, MS tak jsem šťasný člověk, jednak bych neřešil problém s měřítkem  Jenomže ty domy jsou nádherné...i když to měřítko je opravdu špatné...TAkže teď řeším, jak to tam zakomponovat.

Tohle neřeš, měřítko je OK., ale potřebuješ na to prostor. V Roztokách bych chtěl  na kolejiště město/ulici z těchto staveb v kombinaci MOC v jejich stylu. Momentálně sice mám jenom  :-\ :'(  :
2 x CC
3 x MS
2 x GG
5 X tan vila
Ale roztoky budou až za rok  ;D a doufám že se někdo s nějakým domčekom přidá  ;D

Micho

Citace od: peki kdy 07.11.2008, 12:53:14
Citace od: Honzik kdy 07.11.2008, 11:02:51
Kdybych neviděl na výstavě v Brně ulici s CC, GG, MS tak jsem šťasný člověk, jednak bych neřešil problém s měřítkem  Jenomže ty domy jsou nádherné...i když to měřítko je opravdu špatné...TAkže teď řeším, jak to tam zakomponovat.

Tohle neřeš, měřítko je OK., ale potřebuješ na to prostor. V Roztokách bych chtěl  na kolejiště město/ulici z těchto staveb v kombinaci MOC v jejich stylu. Momentálně sice mám jenom  :-\ :'(  :
2 x CC
3 x MS
2 x GG
5 X tan vila
Ale roztoky budou až za rok  ;D a doufám že se někdo s nějakým domčekom přidá  ;D

Ak bude treba, so mnou môžeš Peki rátať, veď ty vieš. Mám všetky tieto domčeky, aj viackrát. Lepšie by bolo vytvoriť modifikácie, úplne nové stavby k tomu patrične pasujúce.  ;)

peki

Citace od: Micho kdy 07.11.2008, 12:56:42

Ak bude treba, so mnou môžeš Peki rátať, veď ty vieš. Mám všetky tieto domčeky, aj viackrát. Lepšie by bolo vytvoriť modifikácie, úplne nové stavby k tomu patrične pasujúce.  ;)

Určitě modifikace na BS je toho hodně. Chce to ale hodně dílů, proto je jednoduší kupovat rovnou CC,GG,MS jako takový Creator  ;)

peter

Citace od: peki kdy 07.11.2008, 13:10:43
Určitě modifikace na BS je toho hodně. Chce to ale hodně dílů, proto je jednoduší kupovat rovnou CC,GG,MS jako takový Creator  ;)

Už dřív jsem uvažoval nad otázkou jednoduché ulice k těmto domům. Podle mě krásnými a zároveň jednoduchými náměty na další budovy jsou stavby pro modelovou železnici Auhagen - dříve VERO.

Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Micho

Citace od: peter kdy 07.11.2008, 13:31:04
Už dřív jsem uvažoval nad otázkou jednoduché ulice k těmto domům. Podle mě krásnými a zároveň jednoduchými náměty na další budovy jsou stavby pro modelovou železnici Auhagen - dříve VERO.

Súhlasím, ja mám tiež takéto katalógy na inšpiráciu pre Lego stavby. Sú tam veľmi pekné veci.  ;)

http://www.auhagen.de/inhalt/cms/front_content.php

Jednotlivé modely:

http://auhagen.de/inhalt/cms/front_content.php?idcat=82&PHPSESSID=65ed0457c57fa1cb28333855b66ae440

matny

CitaceUž dřív jsem uvažoval nad otázkou jednoduché ulice k těmto domům. Podle mě krásnými a zároveň jednoduchými náměty na další budovy jsou stavby pro modelovou železnici Auhagen - dříve VERO.

Nielen Auhagen stojí za pozornosť. Ako bývalý železničný modelár (TT) mám dodnes doma ešte zopár neotvorených stavebníc od firiem POLA a VOLLMER.

5o

Nádhera toto som potreboval. Už len keby ti obrázky boli trochu väčšie.
Preto lebo Lego...

Honzik

#22
Po prvním příspěvku jsem si vzal k srdci některé připomínky a vznikl projekt č. 2
Opět prosím o zhodnocení, náměty, připomínky atd.

Popis

Kolejiště je tvořeno dvěma okruhy s množstvím odstavných kolejích.
Snaha o vytvoření nepravidelného tvaru kolejiště.

V horní části je naznačeno rozložení setu 10184 town plan.

Měřítkem neodpovídající sety CC atd. jsem přesunul za kolejiště, kde budou samostatně.

V pravé horní části bude elektrárna, snad tam nebude rušit měřítkem.

Zelené plochy chci dotvořit zeleňí - tj park či podobně

Oranžové fleky v plánku naznačují dosud neurčenou stavbu či změnu.

Na některé je v kolejišti mnoho originálních setů, ale mě se originál sety libí a chci je tam mít.

mirek

Honzíku,
nechci ti do Tvého kolejiště zasahovat, je to Tvoje práce, ale nedá mi to.
Ty sestavuješ výhybky klasickým způsobem. Jedna kolej je pak kratší díky obloukům.
Zkus sestavit výhybky podle obrázku. Obě koleje jsou stejně dlouhé a je to oživení.

Tvoje nádraží je nahoře na obrázku a před ním tři koleje. Ta poslední je krátká a do oblouku.
Možná by bylo vhodnější umístit nádraží nalevo obrázku, kde máš delší rovné úseky.

Je to jen nápad. Kolejiště je Tvoje děcko. Držím palce s realizací.