(Vlastní) Odběr proudu z kolejí

Založil betakaroten, 09.09.2005, 18:30:29

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

betakaroten

Tady je návod, jak upravit 9V motorový podvozek na odběr proudu z vnitřních kolejí (12V-systém).

Já jsem se pokusil o opak - jak zajistit provoz 4,5V nebo 12V podvozku na 9V kolejích bez baterií. Sice to ještě nefunguje 100% - na výhybkách se mechanicky zasekává - ale na obyčejné trati jezdí bez větších problémů.

Potřeby: (kromě Lega)
- mosazné kancelářské svorky (používají se např. k sepnutí několika proděrovaných listů), "packy" svorky musejí projít dutým LEGO čudlem (průměr 3mm)
- "splétané" dráty
- pružiny do propisovaček, musejí projít otvorem pro osu TECHNIC (průměr 4,5mm), ale ne dutým čudlem

betakaroten

Postup:
Pružinu zkrátím asi na 1/2 délky svorky a navléknu. Mezi závity pružiny a svorku uchytím drát (udrží se).

betakaroten

Drát od svorky upevním vhodně ve zdířce motoru (lze přišroubovat zástrčku nebo uchytit provizorně "zašpuntováním" zástrčkou s drátem - pozor, nezkratovat!)

betakaroten

Pomocí vhodné kombinace prvků "otvor pro osu" a "dutý čudl" přichytím sběrače k vozidlu

betakaroten

Následuje seřízení na kolejích: za/vyšroubováním pružiny do/ze svorky doladím přítlak sběračů (aby nezvedaly kola nad koleje, ale aby měly dobrý kontakt) a zkontroluji, zda sběrače v oblouku neopouštějí kolej (u mého vzorku měly tendenci se smekat při moc velkém přítlaku).

UPOZORNĚNÍ: Při provozu 4,5V motoru smí být regulátor nastaven nejvýše na DRUHÝ stupeň (nebo je možné spojit dva motory do série).


P.S. Komu se nechce vyrábět vlastní sběrače a má hodně peněz, tak může použít 2x tohle otočené o 90 stupňů (každý pro jednu kolejnici)

otaznik

Woow, to je dost slušné, já bych se do takového (pro mě riskantního) podniku asi nepouštěl  ;)