Spybotics

Založil Rob, 10.06.2004, 12:53:21

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

Rob

Hele, o Spybotics skoro nikdo nic neví. Nechcete se někdo podělit o zážitky, podrobnější popis, zhodnocení předností a nedostatků atp??
Rob

Lomax

Připojuji se k Robovu dotazu.
Dá se třeba někde sehnat ten přiložený SW (je vč. building instructions)?
Nemáte někdo nějaké video - demo, co to umí, jak to jezdí, jak se to chová, apod.? (Video jsem našel jediné, přímo od TLC a je to jen počítačově animovaná slátanina.)
Před odesláním příspěvku jej obohaťte automaticky o odkazy na Lugnet, nebo dokonce o české názvy, ceny a výpočet slevy.
Nechte svůj Firefox vyhledávat sety pravým myšítkem na serverech Lugnet, Peeron a dalších.

Lomax

#2
Tak od soboty mám Gigamesh a jsem z něj absolutně v tranzu. ;D

Před nákupem jsem se snažil najít maximum informací, mj. dostupný software, co to vlastně umí apod. Bohužel dostupné informace jsou dost mlhavé. Když už jsem nějaké informace našel, nebylo jasné, co z nich jsou skutečný popis vlastností a co je naopak ta "omáčka" kolem, jako na co si s tím děti hrají. Nainstaloval jsem si předem Mindstorms SDK 2.5 a BricxCC, ze kterých (a z diskuzí o nich) toho bylo hodně zřejmé. Mezi omáčku tedy patří, že spyboti mají laser, radar. Naopak pravdou je, že mají

  • dva nezávislé motory ovládající nezávisle kola na levé a pravé straně (konkrétně Gigamesh je v konfiguraci náhonu 6x6)
  • jeden dotykový senzor, na čelní straně
  • jeden světelný senzor (1024 úrovní), na zádi
  • jeden LED (VLL) výstup, na zádi, vedle světelného senzoru
  • 7 indikačních LED na střeše
  • spínač pro zapnutí/vypnutí spybota a spínač pro spuštění/přerušení nahraného programu (obě na střeše)
  • dva infračervené senzory pod čelní částí krytu, nasměrované trochu do stran, takže rozeznají směr ke zdroji při případné komunikaci
  • zabudovaný infračervený vysílač -- spolu s Ir senzory zajišťuje možnost obousměrně komunikovat s jinými spyboty a/nebo s vlastním i jinými dálkovými ovladači (RC)
  • jednotku RC, i jedním 3polohovým přepínačem a 5 tlačítky, jen vysílá, lze jím ovládat až 3 spyboty v jedné místnosti, resp. jsou k dispozici 3 kanály pro komunikaci SB-RCU (RCU lze se SB snadno a rychle "spárovat")

Všechny 4 spyboti mají stejné základní tělo, pouze se liší barva průhledného plastu. Nový spybot dokonce ani neví, kdo je (Gigamesh / Snaptrax / Shadowstrike / Technojaw), musíte mu to říct při prvním připojení k PC. A ano, nemá smysl používat spybota bez PC.

Komunikace s PC je zajištěna právě pomocí světelného senzor a VLL výstupu, které jsou těsně vedle sebe na zádi spybota. Před připojením k PC je třeba odpojit zde normálně připojené příslušenství a zasunout sem kabel, který má ke své koncovce oba terminály + trn k zamezení obráceného zasunutí. Kabel (potažmo PC) tedy není se spybotem metalicky propojen, celá komunikace probíhá pouze pomocí viditelného (červeného) světla. Druhá strana kabelu je připojena do klasického sériového 9pin konektoru RS232. Nelze použít USB, podle TLC nelze použít ani USB-to-Serial konvertor.

(Pokud bude zájem, mohu pokračovat popisem TLC dodaného SW, jiného SW, interakce spybot-RC, spybot-spybot, jednoduché programování "přes ikonky", programování v C atd. Případně se ptejte.)

Update: zřejmě není pravda, že RCU i přijímá Ir signály.
Před odesláním příspěvku jej obohaťte automaticky o odkazy na Lugnet, nebo dokonce o české názvy, ceny a výpočet slevy.
Nechte svůj Firefox vyhledávat sety pravým myšítkem na serverech Lugnet, Peeron a dalších.

Jindroush

Dotazy:

a) Kde?
b) Kolik?

c) Máš Minstorms, tj. zkoušel jsi to programovat přes USB Tower od Mindstorms? Na mojem PeeCee už moc sériových portů není (přesněji jeden a i ten je obsazený).
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Lomax

Citace od: Jindroush kdy 29.11.2004, 15:47:40
a) Kde?
b) Kolik?
Opava, Dolní náměstí, Pasáž; v akci za 1999 Kč (zřejmě protože není v letošním katalogu). Měli ještě oba modely z letošního katalogu (snad se nepletu), ale za 2899 (většinu stavebnic tam mají za +20 Kč oproti katalogu). Do konce listopadu mají slevu 10 % od 1000 Kč (kromě akcí, Gigamesh byl tedy bez této slevy).

Citace od: Jindroush kdy 29.11.2004, 15:47:40
c) Máš Minstorms, tj. zkoušel jsi to programovat přes USB Tower od Mindstorms? Na mojem PeeCee už moc sériových portů není (přesněji jeden a i ten je obsazený).
Bohužel nemám Mindstorms. Pokud jsem to dobře pochopil, tak jediná možnost programování je přes RCX a LED (ale nejsem si jistý).
Jinak ještě k tomu, že nelze použít USB-to-Serial konvertor -- možná je to jen alibismus TLC, ale už jsem viděl mnoho těchto kablíků, které (resp. jejich drivery) dokonce shazovaly NT do BSOD, takže tomu docela věřím. Na druhou stranu TLC taky tvrdí, že jejich Spybotics SW nefunguje na Windows 2000 (a tvrdí to i ten SW), ale přitom to chodí.
Před odesláním příspěvku jej obohaťte automaticky o odkazy na Lugnet, nebo dokonce o české názvy, ceny a výpočet slevy.
Nechte svůj Firefox vyhledávat sety pravým myšítkem na serverech Lugnet, Peeron a dalších.

peter

Citace... (potažmo PC) tedy není se spybotem metalicky propojen, celá komunikace probíhá pouze pomocí viditelného (červeného) světla.

Neslouží právě k tomuto ten otvor v OSB věži, do kterého se dá zasunout to optické vlákno, které je v Mindstorms přibaleno? Nevím k jakému jinému programování by se to jinak hodilo, tak co třeba právě k programování Spybotic? ???
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Lomax

Citace
Neslouží právě k tomuto ten otvor v OSB věži, do kterého se dá zasunout to optické vlákno, které je v Mindstorms přibaleno? Nevím k jakému jinému programování by se to jinak hodilo, tak co třeba právě k programování Spybotic?
To nevím... ale je tam na té věži i sensor, pro zpětný link? Jestli jsem to dobře pochopil, tak třeba Micro Scout lze programovat (jedině) jednosměrným linkem, ale Spybotics potřebují nutně obousměrnou komunikaci.
Před odesláním příspěvku jej obohaťte automaticky o odkazy na Lugnet, nebo dokonce o české názvy, ceny a výpočet slevy.
Nechte svůj Firefox vyhledávat sety pravým myšítkem na serverech Lugnet, Peeron a dalších.

Rob

podle mych informaci je ta dira prave k tomu (VLL tomu tusim rikaji - visible light link)

bricxCC s tim normalne pracuje (udajne - spybotics nemam)
Rob

Lomax

Nevím, jestli si rozumíme.

Citace od: Rob kdy 30.11.2004, 00:12:45
podle mych informaci je ta dira prave k tomu (VLL tomu tusim rikaji - visible light link)
Ano, VLL, ale díry jsou pro spybota potřeba dvě, od nich dva světlovody. Pár obrázků (omluvte kompozici, jsem fotograf-amatér), ;) na tom druhém obr. je pod spybotem položen kabel k PC, který se píchne do těch dvou děr, uvolněných odpojením spybotova příslušenství, tedy zaprvé světlovodu k "laseru", co má na střešním nosiči, a druhého (to je ten v černé trubce, vede od světelného senzoru), který nahoře volně trčí vzhůru (aby mohl spybot zjistit, jestli už přišel pod lampičku).

Citace
bricxCC s tim normalne pracuje (udajne - spybotics nemam)
Jestli myslíš to, že BricxCC normálně pracuje se spybotem, tak to je pravda. Už jsem něco v NQC i vytvořil. :-)
Před odesláním příspěvku jej obohaťte automaticky o odkazy na Lugnet, nebo dokonce o české názvy, ceny a výpočet slevy.
Nechte svůj Firefox vyhledávat sety pravým myšítkem na serverech Lugnet, Peeron a dalších.

Rob

neni nahodou to oko citlive i na IC zareni?? tim padem bys tu obousmernou komunikaci mel zajistenou....
Rob

Lomax

Citace
neni nahodou to oko citlive i na IC zareni??
Vyloučit to samozřejmě nemůžu, ale pochybuji o tom. Ir senzory jako takové jsou na SB jinde a našel jsem na lugnetu(?) nezpochybněný závěr / názor, že SB nelze nijak programovat přes Ir (mysleli ale pravděpodobně jeho standardní Ir senzory vepředu).
Před odesláním příspěvku jej obohaťte automaticky o odkazy na Lugnet, nebo dokonce o české názvy, ceny a výpočet slevy.
Nechte svůj Firefox vyhledávat sety pravým myšítkem na serverech Lugnet, Peeron a dalších.

Lomax

#11
(Pokračování mého popisu Spybotics...)

Ovladač (RCU):

Tlačítka jsou ve dvou řadách, v horní řadě zleva 1, 2, a 3, pod 1 je pak 4 a pod 3 je 5. 2 je jiného tvaru a barvy -- červené.
Při přepnutí přepínače do polohy Remote Control módu ovládají tlačítka 1, 3, 4 a 5 vždy pohyb SB (1 vlevo vpřed, 3 vpravo vpřed, 1+3 vpřed, 1+5 otočka na místě vlevo, atd.). Tlačítko 2 má pak stejnou funkci jako v Action Control módu. Nezáleží na tom, zda SB právě vykonává nějaký program, či v jakém je stavu, tlačítka takto fungují vždy.
Při přepnutí přepínače do polohy Action Control módu pak tlačítka vykonávají to, co jim určuje program, který SB vykonává. Pokud není program spuštěn, nedělají nic.
V Action Control módu navíc začne RCU vysílat IR signál a vlastní i cizí spyboti ho tak mohou zaměřit.
Třetí, prostřední poloha přepínače je pro párování SB s RCU.

Pomocí dodávaného SW s nezaměnitelným jménem "Spybotics" lze:

- Postavit model, je zde vlastně jako náhrada building instructions. Výhoda je v tom, že si můžete prohlédnout všechny spyboty, i když je nevlastníte.

- Při prvním spuštění a připojení SB mu dáte jméno a nastavíte mu, jaký je typ (jak už jsem psal); to vše se zde pak také vždy zobrazuje, spolu s dalšími informacema jako jsou jeho dosažené body / úroveň, čas strávený v misích, stav baterií atd.

-Spojit se se S.M.A.R.T. HQ, což jsem zatím nezkoušel a krom toho, že asi nepůjde o ten systém autodetekce chyb harddisků, nemám představu.

- Plnit různé akční mise; vyberete misi, prohlédnete se co máte dělat a co je cílem, necháte do SB nahrát program a jde se na věc. Např. záchrana jaderného reaktoru. :) Příběh je asi takovýto: reaktor má praskliny, uniká z nich radioaktivita. V místnosti s reaktorem jsou rozestavěny dobíjecí stanice s energií, kterou používá váš SB. Úkolem hráče (resp. SB) je zalepit všechny praskliny, dobíjet se ve stanicích (pohybem ubývá energie, palivo SB) a dokončit misi dříve, než se zcela zničí pohybem v radioaktivním prostředí -- to je různě zamořeno, kolem prasklin nejvíce (tak je poznáte), SB vydává zvuky podobné Geiger-Müllerovu počítadlu. Hráč musí najít praskliny pohybem SB po místnosti, když jste u ní spustíte "střelbu lepidla" (VLL), nabíjení probíhá pod rozestavěnými lampičkami (BTW pro hry se SB potřebujete hodně stolních lamp). ;) Snad jsem na nic nezapomněl, případně pak mě nebijte, jestli je to jinak. ;)
Takovéto mise jsou zde pro 1 až několik spybotů a 1 až několik lidí. Kouzelná je jedna hra 2 lidí s 1 SB, kdy jeden řídí SB a druhý na něj svítí baterkou, čímž ho zabíjí (spybota, nikoli vašeho potomka).
Za splnění těchto misí a za čas v nich strávený dostáváte body, což se projevuje především v počtu LED, které vám nabíhají při zapnutí / bootu SB. Potkáte-li cizího SB, zapněte jej, a hned víte, jak zkušeného má pána. Případně jestli umí v BricxCC přepsat EEPROM. ;)

- Zvláštní operace. Zde se plní složitější nebo vlastnoruční mise pomocí programování přetahováním ikonek (kapslí) z místa na místo. Např. co má SB dělat, když narazí na překážku, nebo když se objeví cizí SB v zóně Here (třeba otočka a zdrhat; zóna Here viz níže). K "akcím", které lze použít, patří i přepnutí do jiného z režimů strategií, kde mohou být definovány pro stejné události jiné akce / příkazy.

Co se týká programování pomocí BricxCC (není od fy Lego), lze naprogramovat cokoli, pokud se vejdete do velikosti paměti spybota (asi 3,75 kB) a max. počtu proměnných:

- Pomocí obsluhy událostí lze reagovat na náraz na dotykový senzor a na intenzitu světla přicházejícího na světelný senzor. Stejně tak může reagovat na stisknutí tlačítek RCU (pokud je tento přepnut do Action Control módu). K dispozici jsou také 4 timery, lze definovat na nich závislé události.

- Reagovat lze také na přítomnost vlastního nebo cizích ovladačů a cizích spybotů ve třech fyzických zónách prostoru kolem spybota - zóna Here se rozkládá přímo před spybotem, zóna There je vzdálenější, také vpředu a nakonec zóna Anywhere, která označuje všechen zbylý prostor.

- Ovládat lze směr točení a rychlost obou motorů (levá / pravá strana), tudíž jízdu vpřed, vzad, zatáčení -- podobně jako s tankem; zapínání (blikání, efekty) 7 LED na střeše a LED VLL (přes kterou lze posílat zprávy jinému světlovodem připojenému spybotu nebo microscoutu); posílání IR zpráv jiným spybotům; reproduktor -- beeper.


Popis HW Spybotics (v angl.):
http://www.lugnet.com/~414/spybotics_internals

A nějaké obrázky ze SW Spybotics:
Před odesláním příspěvku jej obohaťte automaticky o odkazy na Lugnet, nebo dokonce o české názvy, ceny a výpočet slevy.
Nechte svůj Firefox vyhledávat sety pravým myšítkem na serverech Lugnet, Peeron a dalších.

Jindroush

Ještě to doplnění o programování bez použití toho sériového kabelu: Jde to, ale dře to  8)

John Hansen, autor BricxCC píše:
Citace
One of the first changes I made when I took over NQC was to add the ability for
NQC to download programs to the Spybot using the USB tower under Win32.  When
communicating with the Spybot via the USB tower, NQC (and BricxCC) turn off the
IR pinging since it interferes with the attempts to communicate with the Spybot
via IR rather than via its visible light serial interface.  The tower is set to
4800 baud and when downloading an NQC program the download chunk size is set to
2 instead of its default size of 16.  As a result it takes a lot longer to
download a program via the USB tower than via the standard Spybot serial cable.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

stambi

nenašel by se (nejlépe brňák) co by poskytl záložní kopii CD Spybotics? jinak si asi T55 neužiju :-))
dík, štambi

Magesan

Citace od: stambi kdy 30.05.2006, 10:16:51
nenašel by se (nejlépe brňák) co by poskytl záložní kopii CD Spybotics? jinak si asi T55 neužiju :-))
dík, štambi
Nasel by se Prazak, mam gilgamese :)
Nebo muzu jedno koupit na BL, za 5 USD, ted tam objednavam (viz obchody)

stambi

Citace od: stambi kdy 30.05.2006, 10:16:51
nenašel by se (nejlépe brňák) co by poskytl záložní kopii CD Spybotics? jinak si asi T55 neužiju :-))
dík, štambi
vzhledem k tomu, že magesan je už pár let nezvěstnej  ;) opakuji svůj dotaz: nenašel by se (nejlépe kdokoliv) kdo by poskytl záložní kopii CD Spybotics? jinak si asi T55 neužiju :-))
dík, štambi

CreAtive_34

#16
Dobře, zkusim se vrhnout na ten web  ;) .
A můžete mi prosím někdo napsat stručný návod jak dělat v BricxCC (mam gigameshe)  :)
pokud chceš vidět moji BS galerii klikni sem , pokud ne, klikni  sem
Skater25 skončil, CreAtive_34 přichází  Project "Underwater world" stopped. Status: Stop