Velká alternativní stavební výzva

Založil Tomik, 19.05.2019, 21:47:39

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

Tomik

Chtěl bych sekci alternativních modelů trochu oživit, aby nevypadala jako one-man-show, a tak mě napadlo uspořádat "Velkou alternativní stavební vyzvu".

O co v ní půjde?
O stavění modelů z Lega.

V čem bude "alternativní"?
Budeme stavět pouze z kostek obsažených v jediném setu, takže budeme stavět tzv. "alternativní modely".

Bude to soutěž?
Ano i ne. Budeme navzájem soutěžit mezi sebou, kdo zadaný úkol zvládne nejlépe, ale nebude tu žádná porota, ani výhry. Nepůjde tedy o to vyhrát, ale zúčastnit se.

A jak to bude celé probíhat?
Hlavními předpoklady pro účast je pořízení setu, ze kterého budeme stavět, a pak už jen mít chuť stavět a bavit se. Jednotlivé výzvy můžou probíhat podle následujících scénářů:

  • Někdo "vykopne" téma modelu a poté se každý z účastníků pokusí postavit na dané téma model. Navzájem se tu pochlubíme svými výtvory a poté někdo další zvolí nové téma a celý proces se bude opakovat. Smysl je v tom, že máme stejné kostky, stejné zadání, ale různé výsledky.
  • Vybereme nějaký speciální dílek a úkolem účastníků bude postavit cokoliv, co bude daný dílek obsahovat. Opět máme stejné kostky, stejné zadání, ale různé výsledky.
  • Hra na "poslední kostku v oběhu" - někdo jako první postaví model na volné téma. Může k tomu použít všechny kostky daného setu. Následující účastník výzvy opět staví model na volné téma, ale pouze z kostek použitých při stavbě prvního modelu, tj. staví "alternativní model alternativního modelu". Takto se bude pokračovat dále a počet dostupných kostek se bude stále zmenšovat.

Zaujala vás myšlenka uspořádat takovouto výzvu? Chtěli byste se jí zúčastnit? Pokud ano, který ze scénářů by se vám líbil nejvíce? Nebo byste chtěli postupně vyzkoušet více scénářů? Případně máte nápad na další typ "alternativní výzvy"?

Budu se těšit na vaše reakce a podměty.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Stimpi

Určitě. Scenář 1 a 3 se mi líbí nejvic.

yoshimaka

1. scénář se mi líbí - už jsme ho tu měli a byla spousta zajímavých výtvorů - moji podporu má jasnou.
2. scénář tu také už v nějaké podobě byl - a určitě ho také podporuji.
3. scénář je jednoduše maso! Tam si troufám zúčastnit se jako divák  ;D
Lust och fägring stor

milanv

Super! Líbí se mi všechny scénáře a do každého se zapojím rád. Jen si myslím, že je potřeba zvolit pro začátek jeden a věnovat mu maximální energii, ať se tahle rubrika zase oživí. Už se na to těším!
Pán na Žlutém hradě

Tomik

Díky všem za reakce a chuť se zúčastnit. Uvidíme, kdo další se ozve.

Citace od: milanv kdy 20.05.2019, 11:53:35
Super! Líbí se mi všechny scénáře a do každého se zapojím rád. Jen si myslím, že je potřeba zvolit pro začátek jeden a věnovat mu maximální energii, ať se tahle rubrika zase oživí. Už se na to těším!
Vidím to tak, že vybereme jeden scénář a podle něj pojedeme. Podle toho, jak se to bude vyvíjet, vymyslíme co dál...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Matthes_CS

Nezní to vůbec špatně, záleží na setu, co by se vybral, technic nebo klasický bricky a jaká to bude investice, pokud ho nebudu mít :D Ale to jsou jen takové drobnosti.

Robkteryten

Zajímavý námět,
Rád bych se přidal, volil bych menší setík i z toho důvodu, že u "větších" bych já osobně zápasil s časem :(

Chairudo

1 a 2 bych zkusil, záleží na setu :)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Tomik

Jako zdrojový set mám vymyšlenou buginu 31087. Je to malý set za 350 Kč, ale dá se sehnat i levněji (já ho v Dráčiku koupil za 270 Kč). Má kola, panty, díly pro SNOT, vrtuli, hodně základních placek, šikmin, pár bricků a jsou tam i divné díly (pro 2. scénář). Navíc je to novinka pro letošní rok, takže ho mají všude. Pokud si někdo myslí, že našel lepší set, tak ho sem navrhněte.

www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

milanv

Já jsem pro. Vzpomínám, že jsme jednou sááááhodlouze vybírali set, ze kterého budeme stavět, a výsledek nebyl špatný, ale rozhodně neodpovídal těm desítkám komentářů v diskusi a času strávenému rešeršováním na BL :) Takže já jsem pro tentokrát nediskutovat a vzít tenhle set, vždyť vypadá dobře.
Pán na Žlutém hradě

Stimpi

souhlas ... hlavne ze to neni Friends koupelna :)

Foton

Tak já už jsem Ti, Tomiku, svoje řekl na výstavě. Takže se mnou počítej. O módu 3  jsi mi neřekl, a přitom mi přijde jako ton NEJ!
Takže až řekneš krleš, jdu nakupovat.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

milanv

Citace od: Stimpi kdy 22.05.2019, 11:03:21
souhlas ... hlavne ze to neni Friends koupelna :)
No, k tomuto bych alternativu fakt stavět nechtěl :)
Pán na Žlutém hradě

Robkteryten


Lord_Maxx

Ahoj,

se synem se hlásíme, přizpůsobíme se zadání.
Fanda Lego Technic

Matthes_CS

Nevypadá zle, až budu mít cestu, tak kouknu do Dráčika  >:D

Tomik

Díky za další ohlasy. Zde je shrnutí toho, kam jsme se zatím dostali:

  • Výzva bude.
  • Stavět budeme ze setu 31087 - kdo se chce zúčastnit, může si ho začít shánět.
Na čem je potřeba se ještě dohodnout:

  • Podle kterého scénáře začneme.
  • Upřesnit průběh jednotlivých kol výzvy.

Z vašich reakcí bych byl pro to, začít se 3. scénářem (hra na "poslední kostku v oběhu") a uvidíme, jak se to vyvine. Až si ho dostatečně užijeme, můžeme případně přejít na další ze zbývajících scénářů. Co vy na to?
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Foton

Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

milanv

Po Plzni souhlasím s ledasčím :)
Pán na Žlutém hradě

Strider

#19
Citace od: Tomik kdy 23.05.2019, 06:40:43
Z vašich reakcí bych byl pro to, začít se 3. scénářem (hra na "poslední kostku v oběhu") a uvidíme, jak se to vyvine. Až si ho dostatečně užijeme, můžeme případně přejít na další ze zbývajících scénářů. Co vy na to?
Myšlenka je výborná a výběr setu taky.
Ale nejsem si jist, zda 3. scénář je to, čím by se mělo začít. Pokud jej chápu správně:
1) pan XY představí libovolný model A
2) čeká se na přihlášení dalšího
3) pan WZ se přihlásí, že bude stavět (když se přihlásí víc zájemců najednou, bude se losovat, nebo to někdo moudrý určí?)
4) všichni ostatní čekají na pana WZ až postaví (den, týden, měsíc?)
5) pan WZ představí model A-x (jak moc by se model A-x měl lišit od A?)
6) XY & WZ tímto končí (nebo taky ne a v krajním případě se ve hře střídají jen tito dva a ostatní opět stojí)
7) Pokračuj krokem 2)
Jestli je to takto, tak to má řadu nejasností a nevýhod. Hlavně to, že dokud jeden staví, ostatní stojí. Také mám obavy, že 3. scénář do určité míry "vykrade" náměty pro jiný scénář, který bude tímto omezen a stane se tak méně zajímavým (např. pan XY postaví ve 3. scénáři loď a ostatní si v 1. scénáři budou dávat pozor, aby nepostavili podobnou loď).
Z těchto důvodů si myslím, že by se mělo začít 1. scénářem - ať všichni mohou stavět najednou (když už si za tímto účelem pořídili určený set) a bez toho, aby byli ovlivněni cizími výtvory.

Foton

@Stryder dobrá poznámka s tím vyčerpáním modelů pro variantu 1.

Myslímsi , že u varianty 3 staví všichni "něco", co používá jen kostky z předtím schváleného modelu. Jestli to bude  kdo dřív postaví a odprezentuje, toho model je novým základem nebo po uplynutí časového rámce se hlasováním vybere z existujících modelů "následník" je už věc organizace.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Matthes_CS


milanv

#22
Podle mě je scénář 3 zbytečně ambiciózní hned jako první pokus. Proč? Nejdřív rozjeďme vůbec aktivitu v tomto tématu, zapojme co nejvíc lidí. A pak zkoušejme věci složitější - stavitelé i organizátor už budou zkušenější a hodně se to projeví - ať už bude organizátor Tomik nebo se na další výzvu přihlásí někdo jiný.

Mě nejvíc láká ten zdánlivě "obyčejný" scénář 1. Proč? Protože podněcuje fantazii! Člověk tíhne přirozeně k tomu (alespoň často) postavit z lodě loď, z auta auto. I když samozřejmě jiné. Takhle nás to všechny donutí zamyslet se, jak co nejlíp ztvárnit třeba domácí spotřebič nebo zvíře z pralesa nebo známou architekturu. Však si představte, že máte před sebou kostky z téhle stavebnice a teď si vytáhnete náhodnou kartu z Creationary. To je výzva!
Pán na Žlutém hradě

Tomik

Citace od: Strider kdy 24.05.2019, 01:40:06
Myšlenka je výborná a výběr setu taky.
Ale nejsem si jist, zda 3. scénář je to, čím by se mělo začít. Pokud jej chápu správně:
...
Díky za komentář. Nevýhod, které jsi tu uvedl jsem si byl vědom, ale do jisté míry jsem je viděl i jako výhodu - někdo, kdo už set má doma, to začne a další se budou postupně přidávat do štafety podle svých časových možností. Když o tom ale přemýšlím znovu, tak nevýhoda čekání až na mě přijde řada, je mnohem závažnější.

Zkusme tedy pro začátek scénář č. 1, kdy jsou od samého začátku zapojeni všichni a staví ze stejných kostek model na stejné téma. Na konci každého kola potom uvidíme, s jak rozdílnými výsledky a přístupy dokážeme přijít.


Nyní už k vlastní organizaci:

  • Délku jednotlivých kol bych volil cca 2 týdny s tím, že se se svým modelem můžeme pochlubit až v průběhu druhého týdne, abychom si navzájem nekradly nápady.
  • Téma stavění může navrhnout kdokoliv, ideálně kdybychom se s vyhlašováním témat střídali.
  • Účast v jednotlivých kolech je dobrovolná, tj. kdokoliv se může kdykoliv přidat nebo kterékoliv kolo přeskočit.
  • Podrobnosti k aktuálnímu kolu výzvy můžu vkládat do prvního příspěvku tohoto vlákna (všechno bude pohromadě), nebo můžeme pro každé kolo zakládat nové vlákno (bude v tom větší pořádek).
Toto je má představa otevřená k další diskuzi, takže mi dejte vědět, co se vám na tom líbí a co byste naopak změnili. Zároveň můžeme začít s návrhy prvního tématu. Já chci navrhnout stavbu zvířete. Ta je ale na první kolo celkem obtížná, takže si to schovám raději na některé z dalších kol.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Strider

Citace od: Tomik kdy 24.05.2019, 19:52:53
Toto je má představa otevřená k další diskuzi, takže mi dejte vědět, co se vám na tom líbí a co byste naopak změnili. Zároveň můžeme začít s návrhy prvního tématu. Já chci navrhnout stavbu zvířete. Ta je ale na první kolo celkem obtížná, takže si to schovám raději na některé z dalších kol.
Představě organizace není co vytknout. 2 týdny na 1 kolo jsou optimální. Může to být v jednom vlákně, ale zase na tom tak moc nesejde.

A klidně můžeme začít zvířetem, je mi to jedno - pro mě to bude problém na začátku i třeba za půl roku. Ale přidal bych jedno pravidlo: amatérským ani dětinským výtvorům se nebude nikdo smát  ::) - dobrá rada je samozřejmě vítána.

P.S. Set jsem koupil v Dráčiku za 288,- (Tesca byla v mé oblasti životních zájmů už nějak vykradená).

Stimpi

Scénář 1 je super ... možná poznámka, třeba by bodlo nějakým způsobem "zaarchivovat" naše výtvory pro případné pozdější použití na kostkařských akcích ... stavěcí koutky, výstavka, leták, brožura nebo nějaký "edokument"  atd... samo dle rozhodnutí a možností autora

Foton

Já bych zakládal vlákna pro každé kolo (publikace a diskuse) a tady bych pak dal jen příspěvek s obrázky  všech výtvorů pro dané kolo (po jeho skončení).

A pro začátek bych navrhoval téma "loď".
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Tomik

Citace od: Foton kdy 27.05.2019, 11:27:45
Já bych zakládal vlákna pro každé kolo (publikace a diskuse) a tady bych pak dal jen příspěvek s obrázky  všech výtvorů pro dané kolo (po jeho skončení).

A pro začátek bych navrhoval téma "loď".
Můžeme to udělat tak, že každé kolo bude mít vlastní vlákno a po jeho skončení doplním do prvního příspěvku souhrn kola - fotku každého modelu a stručné info případně odkaz na další fotky.

Loď se mi jako startovní téma líbí. Originální modely jsou dva suchozemské dopravní prostředky a letadlo, takže loď je perfektně doplní o něco svázaného s vodou.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

milanv

Jo, to zní skvěle. Už se těším! Teda, doufám, že počkáte po té Plzni... Nebo holt přijdu o loď a přidám se až do dalšího kola.
Pán na Žlutém hradě

Stimpi

Ok, nemám problém počkat po Plzni ;)