8421 Mobile Crane - povianočná recenzia

Založil danny01, 26.12.2006, 00:21:04

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

danny01

Tak, máme po Vianociach a veľa z nás malo pod stromčekom nové LEGO  ;) Ja som si nadelil 8421 Mobile Crane / Crane Truck. Bol to môj velikánsky sen 9iste, nielen môj ;) V prvom rade musím poďakovať Vaškovi V. tu z kostiek, ktorý mi ju doviezol z nemecka už pred mesiacom. Celý mesiac som ju neotvoril a čakal až do štedrého večera. Tie muky si viete predstaviť.

K samotnej stavebnici:
- 1884 úžasných dielov
- elektromotor a batery box, 2 pneuvalce s pumpou, 8 kolies a V6 motor
- 10 a pol hodiny stavania (v mojom podaní)
- model z roku 2005
- 1 a 1/2 návodu (1 celý na podvozok a rameno s hákom a 1/2 alternatívny model servisnej plošiny-alternat9vny model)
- cena: mne ho Vašek zohnal za 99,99EUR = cca 3000,-KČ

Ako som písal, stavba mi tyrvala od 21:00 hodín večer do 4:00 ráno, kedy som od únavy musel prestať a pokračovať až ráno, takže od 10:30 do cca 14:00.  Takže cez desať nádherných hodín stavby ;) Nestretol som sa so žiadnym problémom, návod je priamočiary, jednoduchý a podrobný. Má dve knižky: 117 strán (truck) a 155 strán (nadstavby).
Po dostavení prišiel čas na na vyskúšanie. Som nadšený zo zatáčania, predne kolesá zatáčaju najviac, druhá náprava o máličko menej (cez prevod), tretia má diferenciál a je napojená na V6 motor a posledná zatáča v opačnom smere. Model sa otočí skoro na mieste-paráda! Zatáča sa ozubeným koliečkom na zadnej strane modelu.
Ďalej sú tu stavbilizačné nohy, ktoré sa tiež vysunú otáčaním ďalším koliečkom na zadnej strane modelu. žeriav síce zostane na zemi (nezdvihne sa nad zem), no aj tak získa stabilitu. Všeobecne je žeriav VEĽMI stabilný aj pri veľkom vyložení´paráda.
Točňa (alebo ako mám nazvať nadstavbu), sa otáča hladko ale bez pohonu-proste ručne. Na nej je teleskopické rameno, vyklápané pneuvalcami. Tie sú dva proti sebe a mám len dve výtky-pri zaťažení je veľký problém zdvihnúť rameno zo spodnej polohy a a pri spúšťaní proste padne dole.
Vnútri točený sa nachádza prevodové ústrojenstvo. Pohonom je elektromotor a prevodovka prepína medzi navíjaním hlavného lana s hákom a vysúvaním ramena. Na oboch je kolíček s prekĺzol (2,5-5Ncm). Tu som narazil na problémy. Keď chcem zdvíhať hák, je to OK, no keď chcem zasunúť rameno (alebo vysunúť), funguje aj navíjanie lana. Z toho vyplýva, že sa nedá vysunúť rameno pokiaľ prstami nezastavíte bubon s hlavným lanom. A akonáhle máte bremeno, tak dôjde k preklzu na preklzovom kolečku a vysúvanie sa zastaví (toto kolečko som nahradil obyčajným a funguje to, no aj tak musím zastaviť hl. naviják). Skúsim dodať detailné obrázky, prípadne to časom skúsim popísať lepšie  :-\ :)

Sečteno a podtrženo = model je úplne špičkový, dokonale prepracovaný a je obrovskou zásobraňou dielov, je zárukou kvalitnej zábavy na dlhý čas! a je NÁDHERNÝ!!! Odporúčam ;)

Plusy:
+ krásný a veľký model
+ veľa dielov
+ Elektromotor + pneumatika
+ 8 veľkých kolies
+ V6 motor
+ minimálne 8 hodín stavby
+ alternatívny model
+ dvojstupňnová prevodovka
+ kovový pekný hák
+ myslím že aj cena 3000,-KČ

Mínusy:
- pohyb ramena nadol štýlom "voľný pád"
- pri vysúvaní ramena sa otáča aj hlavný naviják

Pridávam aj zopár obrázkov.
Danny
Danny

danny01

Obrázky zo stavby  ;) ;) ;)
Danny

otaznik

#2
Pohyb lana při vysunování a zasunování ramena je jistě záměr. Jinak by se lano postupným vysunováním a zasunováním stávalo příliš krátkým nebo příliš dlouhým. Myšlenka dobrá, ale není to úplně vyladěné, při vysunování rameno se lano odvíjí příliš pomalu.

Původně jsem si tenhle mechanismus chtěl sám pro sebe upravit, ale pak přišel KTT a energii a díly jsem soustředil jinde.  ;)

danny01

#3
Z časti máš pravdu (že tento princíp je tam opodstatnený), ale ak máš tento set, tak vieš že v praxi je to fakt nepoužitelné, naozaj ma to hnevá, tiež skúsim niečo vymyslieť.
Danny

TomG

Tenhle set me taky zajima, ale spis jako zasobarna na dilky :)
Only the best can survive.

***Banana.com

#5
Shodou náhod jsem tento set viděl u jednoho Kostkaře před dvěma dny naživo, a ač Technic nemusím, vypadá opravdu noblesně. Pěkný vánoční dárek, a cena 3000,- je myslím více než příznivá s ohledem na počet dílků a bohatou elektropneumatickou výbavu..
Obdivuji všechny stavitele tohoto setu, protože já bych na to neměl trpělivost ani teoreticky... ;D

danny01

Citace od: TomG kdy 26.12.2006, 00:45:52
Tenhle set me taky zajima, ale spis jako zasobarna na dilky :)
Ako zásobáreň je určite skvelý ;) Len tej pneumatiky by mohlo byť viac :) Ale aj vlastná stvba je super. Zatial si však neviem predstaviť jej opak=rozloženie  ;D ;D ;D A po včerajšom stavaní mám zničené oba ukazováky na rukách  :D :D :D
Danny

TomG

#7
Citace od: danny01 kdy 26.12.2006, 10:28:56
Citace od: TomG kdy 26.12.2006, 00:45:52
Tenhle set me taky zajima, ale spis jako zasobarna na dilky :)
Ako zásobáreň je určite skvelý ;) Len tej pneumatiky by mohlo byť viac :) Ale aj vlastná stvba je super. Zatial si však neviem predstaviť jej opak=rozloženie  ;D ;D ;D A po včerajšom stavaní mám zničené oba ukazováky na rukách  :D :D :D
Pneumatik mam dost z 8285, neska nebo zitra to budu rozebirat. :)
Only the best can survive.

Mellory

Citace od: danny01 kdy 26.12.2006, 10:28:56
Len tej pneumatiky by mohlo byť viac :) Zatial si však neviem predstaviť jej opak=rozloženie  ;D ;D ;D
8421, tak jako většina technic setů, se rozebírá velmi jednoduše.

Citace od: TomG kdy 26.12.2006, 10:31:07Pneumatik mam dost z 8285, neska nebo zitra to budu rozebirat. :)
Danny01 myslel asi součásti pneumatického systému (písty, trubičky, pumpičky), ne pneumatiky na kola.;)
Nothing is true. Everything is permitted.

TomG

Citace od: Mellory kdy 26.12.2006, 10:46:52
Citace od: danny01 kdy 26.12.2006, 10:28:56
Len tej pneumatiky by mohlo byť viac :) Zatial si však neviem predstaviť jej opak=rozloženie  ;D ;D ;D
8421, tak jako většina technic setů, se rozebírá velmi jednoduše.

Citace od: TomG kdy 26.12.2006, 10:31:07Pneumatik mam dost z 8285, neska nebo zitra to budu rozebirat. :)
Danny01 myslel asi součásti pneumatického systému (písty, trubičky, pumpičky), ne pneumatiky na kola.;)
Jo mas pravdu. V te 8285 te pneumatiky stejne moc neni.
Only the best can survive.

danny01

Citace od: TomG kdy 26.12.2006, 10:31:07Pneumatik mam dost z 8285, neska nebo zitra to budu rozebirat. :)
Danny01 myslel asi součásti pneumatického systému (písty, trubičky, pumpičky), ne pneumatiky na kola.;)
[/quote]

Presne tak  ;) Lebo jeden rozvodný ventil, dva pneuvalce a dve hadičky je naozaj málo  :-[
Danny

TomG

U te 8285 je jeden pist, pumpicka, ventil, jedno "tecko" a tri hadicky.
Only the best can survive.

danny01

#12
Citace od: TomG kdy 26.12.2006, 11:08:32
U te 8285 je jeden pist, pumpicka, ventil, jedno "tecko" a tri hadicky.

Ja tam mám dve Téčka  :P Ale inak tiež chudoba. Fakt ma v LEGU s týmto hnevajú  :( Kde sú všetky tie super pneumatics sety ???
Danny

danny01

Citace od: TomG kdy 26.12.2006, 10:31:07
Citace od: danny01 kdy 26.12.2006, 10:28:56
Citace od: TomG kdy 26.12.2006, 00:45:52
Tenhle set me taky zajima, ale spis jako zasobarna na dilky :)
Ako zásobáreň je určite skvelý ;) Len tej pneumatiky by mohlo byť viac :) Ale aj vlastná stvba je super. Zatial si však neviem predstaviť jej opak=rozloženie  ;D ;D ;D A po včerajšom stavaní mám zničené oba ukazováky na rukách  :D :D :D
Pneumatik mam dost z 8285, neska nebo zitra to budu rozebirat. :)


Počuj, nad týmto setom som rozmýšlal, čítal som si aj na kostkách recenziu, len stále sa mi zdá velmi drahý vzhľadom na to čo ponúka.... Ako si s ním spokojný? Mne osobne sa viac páči alternatívny model  ;) ;) ;)
Danny

TomG

Citace od: danny01 kdy 26.12.2006, 11:14:01
Citace od: TomG kdy 26.12.2006, 10:31:07
Citace od: danny01 kdy 26.12.2006, 10:28:56
Citace od: TomG kdy 26.12.2006, 00:45:52
Tenhle set me taky zajima, ale spis jako zasobarna na dilky :)
Ako zásobáreň je určite skvelý ;) Len tej pneumatiky by mohlo byť viac :) Ale aj vlastná stvba je super. Zatial si však neviem predstaviť jej opak=rozloženie  ;D ;D ;D A po včerajšom stavaní mám zničené oba ukazováky na rukách  :D :D :D
Pneumatik mam dost z 8285, neska nebo zitra to budu rozebirat. :)
Počuj, nad týmto setom som rozmýšlal, čítal som si aj na kostkách recenziu, len stále sa mi zdá velmi drahý vzhľadom na to čo ponúka.... Ako si s ním spokojný? Mne osobne sa viac páči alternatívny model  ;) ;) ;)
Ja ho bral na dilky a za cenu 2900,-. bych ho v cesku nesehnal. Z toho pohledu jsem spokojeny. A funkcnost setu? Nektere veci bych resil jinak a neco mi prijde, ze nedoresili, pripadne sem si tam vsiml par mensich kontrukcnich chyb. Skoda, ze nepocitali s moznosti motorizovat pohon toho hlavniho modelu, ale defakto motorizovali jen navijak na alternativnim modelu, coz je celkem slabota. Ale co do pevnosti, je to hodne pevne postavene a rozhodne to neni drobek :)

Jeste jednou diky Vasyku :)
Only the best can survive.

danny01

Citace od: TomG kdy 26.12.2006, 00:45:52
Ja ho bral na dilky a za cenu 2900,-. bych ho v cesku nesehnal. Z toho pohledu jsem spokojeny. A funkcnost setu? Nektere veci bych resil jinak a neco mi prijde, ze nedoresili, pripadne sem si tam vsiml par mensich kontrukcnich chyb. Skoda, ze nepocitali s moznosti motorizovat pohon toho hlavniho modelu, ale defakto motorizovali jen navijak na alternativnim modelu, coz je celkem slabota. Ale co do pevnosti, je to hodne pevne postavene a rozhodne to neni drobek :)
Jeste jednou diky Vasyku :)

Hmm, to je veľmi zaujímavá cena, aj tebe ho doviezol Vašek V. z Nemecka?  :o :o :o Ten si zaslúži metál  ;) Aj ja som mu vďačný, veľmi  ;D
Danny

Michal Moučka

Já ho mám taky od Vaška a jsem mu moc za něj vděčný. Určitě jsem ho stavěl mnohem déle, je to teprve můj druhý studless set. Ale určitě se mi stavěl dobře. Už když jsem měl hotový podvozek bez nástavby, byl jsem nadšený! To zatáčení 6 kol a díky tomu velký rejd mě dostalo.  :D

corelxt

kurna.. sem si ho nadelil pod stromecek... a krabici sem oteviral az vcera... asi tak 2 hodiny...
prozatim se s nim mazli, stravet se bude, az bude klid... ;)

expertik

Citace od: danny01 kdy 26.12.2006, 11:13:15
Ja tam mám dve Téčka  :P Ale inak tiež chudoba. Fakt ma v LEGU s týmto hnevajú  :( Kde sú všetky tie super pneumatics sety ???

U mňa doma...!  ;D ;D ;D :P :P :P

danny01

Citace od: Michal Moučka kdy 26.12.2006, 22:46:57
Já ho mám taky od Vaška a jsem mu moc za něj vděčný. Určitě jsem ho stavěl mnohem déle, je to teprve můj druhý studless set. Ale určitě se mi stavěl dobře. Už když jsem měl hotový podvozek bez nástavby, byl jsem nadšený! To zatáčení 6 kol a díky tomu velký rejd mě dostalo.  :D
Presne!  ;D Staci mat iba podvozok a nadsenie je obrovske  ;) ;) ;) To zatacanie nema chybu  :) Boooze, mal by som uz prestat tolko ten set chvalit, ale ked je uplne BEST (nepocitam pneu sety ;D) >:D
Danny

dorfl

Já jsem padající rameno vyřešil přidáním ještě jednoho páru pístů a ventilu. Na jednom ventilu je vždy pár nad sebou. Takže pokud střídavě upouštím z obou ventilů - rameno jede dolů krásně postupně. Zásoba pístů z bagru 8455.

danny01

Hmm, 8455 mam aj ja, aj dalsie 4 pneuvalce, no nemam tolko 'Technic Pneumatic Cylinder Bracket' (53178). Ale niecim to nahradim  ;D
Danny

franta


TomKQT

#23
Od pondělka mám jeřáb koupený taky, dneska jsem ho dostavěl, celkový čistý čas 9 a půl hodiny plus minus něco (občas jsem zapomínal zapínat nebo vypínat stopky), čas byl ale rozdělen do velké spousty kratších okamžiků.

Bohužel při stavbě podvozku jsem narazil na zásadní problém - místo 4 chybějících Light Bluish Grey Axle Joiner Perpendicular mi na konci stavby podvozku zůstaly 4 plonkové Light Bluish Grey Angle Connector #1, což jsou sice podobné díly (zřejmě stejné hmotnosti, takže kontrola vážením sáčků to neodhalila), ale naprosto nekompatibilní :)  Takže jsem byl tak trochu naštvaný, vyústilo to v jejich náhradu Dark Bluish verzí, která mi potom chyběla na stabilizačních nohách. Jdu zjišťovat, jak se taková věc dá reklamovat a doufat, že se podaří (nikdy jsem zajím žádný problém s LEGO stavebnicemi řešit nemusel).

Teď k setu:

"Vadná" pneumatika už okomentována byla, tam jsem ani zázraky nečekal. Volný pád se dá ale zpomalit opatrným přepnutím ventilu tak, aby byl otevřen jen mírně.

Trochu mě zarazilo, že v dolní poloze ramene se rameno defacto opírá o hadičku kousek za T spojem (je pod pístama) a člověk má strach, že se poškodí. Raději jsem si z přebytečných dílů udělal dvě primitivní podpěry, které rameno přidržují, takže větší část váhy leží na nich.

Nepříjemně mě překvapilo provedení toho spojeného pohybu navijáku a vysouvání ramene. Lano se prodlužuje příliš rychle, takže to opravdu je prakticky nepoužitelné a za účelem vysunutí ramene je potřeba několikrát přepnout na naviják a navinout jej. Bohužel ten akt obnáší nejen přepnutí převodovky (což by šlo i za chodu), ale i přepnutí směru motoru, což je sice logické, ale jen to celou věc činí více otravnou.

A s navijákem souvisí další dva problémy. Pokud lano vedete podle návodu, má tendenci často se navíjet mimo buben, zvláště ve spojení s druhým problémem (viz dále). Chybí dobré boční vedení lana (naštěstí není problém opravit).
A druhý problém je použité "lano". Je příliš tuhé a díky navinutí na ten papírek i pomačkané, takže pokud není na háku docela velká zátěž (jako minimální se mi ukázaly kovové nůžky), lano se při odvíjení hromadí v útrobách jeřábu a hák neklesá.

Kdybych byl dítě a kupoval si ten jeřáb za účelem hraní si s ním ("jeřábování"), byl bych asi zklamaný. Naštěstí to není můj případ, navíc jsem z velké části věděl, že jdu do "vadného" modelu. Nešlo mi o jeřáb ale o obrovskou variabilitu toho setu - motor, pneu, 8 kol, 1886 dílků, převodovka atd.

Jinak podvozek je samozřejmě naprosto super!

Ještě jsem zapomněl na jednu věc - jakmile se začala stavět nadstavba (rameno), která je z velké části non-studless (jaký je opak od studless?  :o ) a vrší se na sebe spousta žlutých kostek různých tvarů, naprosto mě šokovala rozdílnost barev (viditelné na té souvislé ploše po stranách na dolním konci ramena), kdy některé kostky jsou spíše bluish yellow a jiné yellow a taky špatné lícování - jedna plate přečuhuje viditelně vlevo, druhá vpravo atd. Kde je ta stará přesnost?   ???
Zaměření: Fanoušek; Virtuální (3D SW) modelář, stavitel a animátor; Technic stavitel a nadšenec.

otaznik

Citace od: TomKQT kdy 10.10.2007, 19:39:57
Trochu mě zarazilo, že v dolní poloze ramene se rameno defacto opírá o hadičku kousek za T spojem (je pod pístama) a člověk má strach, že se poškodí. Raději jsem si z přebytečných dílů udělal dvě primitivní podpěry, které rameno přidržují, takže větší část váhy leží na nich.
Už je to dlouho, co jsem měl jeřáb postavený, ale podobný problém jsem neměl.

Citace od: TomKQT kdy 10.10.2007, 19:39:57
Nepříjemně mě překvapilo provedení toho spojeného pohybu navijáku a vysouvání ramene. Lano se prodlužuje příliš rychle, takže to opravdu je prakticky nepoužitelné a za účelem vysunutí ramene je potřeba několikrát přepnout na naviják a navinout jej. Bohužel ten akt obnáší nejen přepnutí převodovky (což by šlo i za chodu), ale i přepnutí směru motoru, což je sice logické, ale jen to celou věc činí více otravnou.
Je fakt, že tohle nevychytali, přitom by to (odhadem) nebylo snad zase tak složité.

Citace od: TomKQT kdy 10.10.2007, 19:39:57
A s navijákem souvisí další dva problémy. Pokud lano vedete podle návodu, má tendenci často se navíjet mimo buben, zvláště ve spojení s druhým problémem (viz dále). Chybí dobré boční vedení lana (naštěstí není problém opravit).
A druhý problém je použité "lano". Je příliš tuhé a díky navinutí na ten papírek i pomačkané, takže pokud není na háku docela velká zátěž (jako minimální se mi ukázaly kovové nůžky), lano se při odvíjení hromadí v útrobách jeřábu a hák neklesá.
To je jen otázka času, mně se po pár testech lano natáhlo a nebyl problém ani s navíjením, ani s jeho kroucením.

Citace od: TomKQT kdy 10.10.2007, 19:39:57
(jaký je opak od studless?
Tady používáme termín "klasický technic".

Citace od: TomKQT kdy 10.10.2007, 19:39:57
kdy některé kostky jsou spíše bluish yellow a jiné yellow a taky špatné lícování - jedna plate přečuhuje viditelně vlevo, druhá vpravo atd. Kde je ta stará přesnost?   ???
Tak tohle mě naštěstí nepotkalo. Je to dáno tím, že LEGO muselo jít výrazně dolů s cenou.
Na druhou stranu nové LEGO sety jsou teď mnohem mnohem levnější než např. v roce 2003.

TomKQT

S dovolením ještě rozšířím recenzi o krátkou zmínku o alternativním modelu (vysokozdvižná plošina), plus pár fotek. Jinak se totiž o ni moc nemluví.

Celá spodní část (podvozek) je samozřejmě stejná, alternativní model se týká pouze nadstavby. Stavba plošiny zabírá v návodu 53 stránek, zatímco stavba jeřábové nádstavby 97 stránek. Čas nutný k jejich stavbě je, řekl bych (nemám změřeno), ještě ve větším poměru. Měl jsem pocit, že rozebírání jeřábu mi zabralo více času než následná stavba plošiny. Tím vším chci říct prostě to, že plošina je oproti jeřábu výrazně jednodušší, zůstane vám opravdu hodně nevyužitých kostek (hlavně liftarmy a dlouhé technic bricky ve žluté barvě, pinů kupodivu moc nezůstalo, například základní černé piny jen 2 kusy), výsledek působí hodně "vzdušně" a ne příliš pevně.

Funkce plošiny: ručně ovládaná rotace (spodní část, celý připojovací interface a točna, je kvůli kompatibilitě s podvozkem naprosto stejná jako u jeřábu), pneumaticky ovládaný zdvih a motoricky vysouvané poslední rameno (výsuv o jeden ozubený hřeben kratší než u jeřábu).
Pneumatika je řešena stejně jako u jeřábu, tedy dvěma sériově řazenými písty, díky výrazně nižší zátěži je ale téměř eliminován problém s rychlým pádem. U plošiny opravdu není problém najít takovou polohu ventilu, při které mechanismus klesá pozvolna. Při plném otevření ale samozřejmě padne jako podťatý.
Motorické vysouvání ramene je principiálně stejné jako u jeřábu (dlouhá osa, kuželové soukolí, malé ozubené kolo zabírající do ozubeného hřebenu). Poměrně zajímavé je umístění motoru v dolní části zdviže, takže kroutící moment je převáděn na poměrně velkou vzdálenost a navíc přes jeden kloub. Tohle ale nenadchne každého :)

Model každopádně postrádá všechny nedostatky jeřábu a díky tomu je paradoxně efektnější. Prostě funguje, zvedá se (docela výrazně), spouští se (i pomalu) a vysouvá se (plynule bez nutnosti neustálého zastavování a popotahování lana).
Mamka na něj kupříkladu reagovala mnohem lépe než na jeřáb. Akorát ta hratelnost bude asi nižší, dítě nemůže nic zavěsit na hák a přenést jinam.

Celkově alternativní model hodnotím pozitivně, splňuje všechno, co bych od alternativního modelu očekával. V některých ohledech je horší než hlavní model, to se ale očekává, jinak by nebyl alternativním modelem, a v některých ohledech je dokonce možno považovat jej za lepší.
Zaměření: Fanoušek; Virtuální (3D SW) modelář, stavitel a animátor; Technic stavitel a nadšenec.

yaqwsx

#26
Doufám, že nikomu nebude vadit, když sem napíšu své poznatky:
K podvozku:  Naprostá nádhera, snad jen 3. kolo mohlo také rejdovat a kola mohla být odpružená :) >:D >:D

K pneumatice:  Nejsem si jist oprávněnosti výtek ku pneumatice;Nosnost jsem zkoušel závažíčky, dostal jsem se na 460g- až tehdy rameno trochu kleslo, ale stačilo připumpovat a vše OK.Spouštěni ramene mi přijde také celkem dobré , ale ventil se musí upouštět opatrně.(samozřejmě,že 4 písty by byly lepši...)A škoda že tu nejsou zásobníky,aby se dalo natlakovat dopředu a pak už jenom pohybovat ventilem.

K navíjeni lana:   Navíjení mi přijde celkem dobré, snad jen se někdy nenavíjelo na buben, ale to jenom když bylo ještě pokrčené, ale teď už chodí pěkně...

K zvedání ramene: Tady přijde trocha kritiky;Vysouvání ramene mi nefungovalo - prokluzovací kolečko prokluzuje. Vyměnil jsem ho za normalní, a už to šlape....

Co mě teda celkem vadí, je nesprávný poměr odvíjení lana a vysunováni ramene. Hned po 10min koukání na hotový model jsem to trochu rozebral a vyměnil Technic Gear 12 Tooth Double Bevel za Technic Gear 8 Tooth a Technic Gear 20 Tooth Double Bevel za Technic Gear 24 Tooth.Hák už téměř stál na místě, bohužel se to už nevešlo do původního "krytu".A novy, pevný "kryt" jsem ještě nevymyslel.

K háku:  Nevím, ale asi jsem dostal nějáký špatný odlitek- nemohl jsem do něj dostat kolečko a když už jsem ho tam dostal, skoro se netočilo.  Takže šel do frézy a trochu byl poopraven.Navíc hák je trochu lehký  nedostatečně zatěžuje lano

TomKQT

Citace od: yaqwsx kdy 26.12.2007, 08:43:32
K zvedani ramene:Tady prijde trocha kritiky;Vysouvani ramene mi nefungovalo-prokluzovaci kolecko prokluzuje.VYmenil jsem ho za normalni, a uz to slape....
Zřejmě jsi měl někde nějakou hřídel moc "utaženou", protože to vysouvání funguje v pohodě i s prokluzovým kolečkem, i při zátěži. Pokud to ještě máš postavené, zkus si to projít a prověřit, že máš všude dostatečné vůle.

Citace od: yaqwsx kdy 26.12.2007, 08:43:32
Co me teda dost stve, je nespravny pomer odvijeni lana a vysunovani ramene.Hned po 10min koukani na hotovy model jsem to trochu rozebral a vymenil Technic Gear 12 Tooth Double Bevel za Technic Gear 8 Tooth a Technic Gear 20 Tooth Double Bevel za Technic Gear 24 Tooth.Hak uz temer stal na miste, bohuzel se to uz neveslo do puvodniho "krytu".A novy, pevny "kryt" jsem jeste nevymyslel.
Jo, tahle výměna se opravdu nabízí, je to jednoduché a zřejmě účinné (já to nezkoušel), jenže bohužel to 24zubé kolo se tam nevejde. Myslím, že kdyby se tam vešlo, tak by ho tam dali sami.

Citace od: yaqwsx kdy 26.12.2007, 08:43:32
K haku:Nevim, ale asi jsem dostal nejaky spatny odlitek-nemohl jsem do neho dostat kolecko a kdyz uz jsem ho tam dostal, skoro se netocilo.Takze sel do frezy a trochu byl poopraven,ale je trochu lehky a lano se ne vzdy odviji dobre
Pokud je to vadný odlitek, pak to není ojedinělý jev, protože já mám naprosto stejný problém.
Zaměření: Fanoušek; Virtuální (3D SW) modelář, stavitel a animátor; Technic stavitel a nadšenec.

yaqwsx

#28
Citace od: TomKQT kdy 27.12.2007, 10:07:56


Zřejmě jsi měl někde nějakou hřídel moc "utaženou", protože to vysouvání funguje v pohodě i s prokluzovým kolečkem, i při zátěži. Pokud to ještě máš postavené, zkus si to projít a prověřit, že máš všude dostatečné vůle.

Tak jsem se na to ráno mrknul, a skutečně, měl jsem to trochu víc utažené.Ale stejně mi to s tím prokluzovacím kolečkem  nezvedne 450g  ;)

Citace od: TomKQT kdy 27.12.2007, 10:07:56
Jo, tahle výměna se opravdu nabízí, je to jednoduché a zřejmě účinné (já to nezkoušel), jenže bohužel to 24zubé kolo se tam nevejde. Myslím, že kdyby se tam vešlo, tak by ho tam dali sami.

Myslím, ze původně to tak chtěli udělat, ale už asi měli polovinu postavenou a nechtěla se jim předělávat....Tak tam dali menší kolečka a mysleli si: "On si toho nikdo nevšimne......"  ;D

Citace od: TomKQT kdy 27.12.2007, 10:07:56
Pokud je to vadný odlitek, pak to není ojedinělý jev, protože já mám naprosto stejný problém.
A jak jsi ho upravil?Mě to totiž ještě trochu drhne,ale mám strach, že už by to bylo příliš tenké a pak by to ty moje zátěže nemuselo unést

yaqwsx

#29
Odvolávám narážky na špatný poměr rychlosti vysouvání ramene a odvíjení háku; LEGO nekopíruje skutečnost, ale zdůrazňuje hlavní rysy skutečnosti.
Včera, nedaleko mého bydliště skončil kamion v příkopě. Tak přijel jeřáb, a začal vysouvat rameno, Hák se taky spuštěl, ale rychle...Potom to rameno zasouval, ale hák se navíjel moc rychle....  :o :o
Tak tedy LEGO chválím, za takovou preciznost  ;D

EDIT: K vadné pneumatice;
Mám jednoho kamaráda, který má tento set již od roku 2005(jo, no, někdo má hold bohaté rodiče....) a má problémy se samovolným padáním ramene. Začal jsem zkoumat pneumatiku, a zjistil jsem, že v mém setu je těsnější ventil...

Tak jsem udělal pokus té těsnosti. Zavěsil jsem ocelové závaží o hmotnosti 421g do výšky 10cm. Měřil jsem čas, za jak dlouho se závaží dotkne země. Měřil jsem to s plně vytaženým ramenem.
U staršího setu rameno spadlo za 3s.
U novějšího setu rameno kleslo o 6mm za 49min a to si nejsem jist, zadali to nebylo způsobeno "utažením lana na bubnu" . Dále jsem již neměřil...