Zachranovani zniceneho lega - diskuse

Založil Colonel32, 11.07.2005, 11:55:36

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Woyta

Nebo si muzes lesticku vyrobit.
Z hardisku jse udelat celkem dobra bruska takze pro by to nemoho lestit i kostky.

Budu potrebava trochu poradit jak opravit tyhle disky z 8880.
Vyhrabal jsem je uz takhle nakraple.
Napada me v horke vode  to srovnat a kapku lepidla a pripadne trochu zabrousit.
Nebo mi doporucite jiny postup?


"Blbí maj čas si pamatovat. Chytří musí vymýšlet." Jan Werich

Colonel32

Otazník ti jistě doporučí vyhodit a koupit nové.

Pokud se ti to nebude líbit, tak já osobně bych návrh voda, vteřiňák a zabrousit viděl jako nejlepší možnou alternativu.

Woyta

Akorat zrovna tyhle kolecka jsou celkem drahe a hure dostupne. Takze bych je chtel zkusit napred zachranit.
"Blbí maj čas si pamatovat. Chytří musí vymýšlet." Jan Werich

otaznik

Zachraňování bricků 2 x 4 = ztráta času.
Zachraňování toho Technic kola - mno, jen do té doby, než bych sehnal nové, prasklé díly jsou holt prasklé díly... takže vyhodit.  8)

Villa Legina

#274
Sú bežné diely, ktoré sa leštiť neoplatí.
Ale také, z ktorých jediný kus by stál 1,2,3,4,5 a viac EUR a ešte k tomu poštovné, tak tie staré budem leštiť aj keby ma to stálo neviem koľko času.
Ale poškodených (nalomené, zlomené) sa treba nekompromisne zbaviť.

Matošo

Tak jsem se konečně odhodlal pořídit si technický peroxid a vyzkoušet bělení v praxi.

Moje očekávání byla velká. Bohužel ne všechno fungovalo na 100% tak, jak jsem si představoval.

Že peroxid vyžere zašlou špínu ? Ba ne.
Že peroxid vyžere fixky ? láry fáry...
Na průhledné dílky nemělo louhování žádný vliv.

Co se ale osvědčilo lépe něž výborně je bělení. Po týdnu louhování jsem vybělil i toto: 8)


Někdy se stane (tak v jednom až dvou procentech případů), že se kostka nevybělí, ale "vyšedí". Né, že by byly kostky přímo šedé. Je na nich vidět, že se vybělily, ale jsou trošku tmavší - trošku do šeda.

Bělil jsem kostky s potiskem a bohužel musím říct, že pokud se chytáte v peroxidu bělit podobné dílky: , tak to nedělejte !! Obzvlášť pokud je dílek intenzivněji zažloutlý a musel by se louhovat déle. Peroxid totiž spolehlivě vyžere i stříbrný potisk (červený zůstane nedotčen) !! Classic Space dílky se tedy dají bělit, ale pouze krátce - přes noc - jinak o potisk přijdete.

Úplně bych nesouhlasil s tím, že peroxid nezapáchá, když jsem se chvilku nad nádobkou nakláněl, tak byl cítit. Sice ne tak moc jako SAVO, ale úplně bez zápachu není.


Takže závěrem. S bělícími vlastnostmi (schopnostmi) peroxidu jsem spokojen, s čistícími nikoliv. SAVO jsem pro porovnání nezkoušel.

Villa Legina

ja som s peroxidom maximálne spokojná, treba len vedieť diferencovať, na čo sa hodí a na čo nie. Logicky, tam kde printy obsahujú striebornú alebo zlatú farbu, peroxid tieto zničí pretože peroxid nesmie prísť do styku s akýmikoľvek kovmi (poznajú dámy pri odfarbovaní vlasov). Samozrejme že aj výpary peroxidu cítiť (a sú škodlivé) ako každá silná chemikália, bez gumených rukavíc a ochrany očí (okuliare) ani na krok. Skutočne pri manipulácií môže s peroxidu odfrknúť a to rovno do oka, čo je naozaj nebezpečné. Nádobu zakrývať. Ale inak vrele odporúčam. Ja mám len dobré skúsenosti s peroxidom (bieliť stačí aj 24 hodín) a čiastočne má skutočne i čistiace účinky.  :)   

Hardegon

Citace od: Matošo kdy 21.03.2010, 17:59:45
Tak jsem se konečně odhodlal pořídit si technický peroxid a vyzkoušet bělení v praxi.
(...)
Takže závěrem. S bělícími vlastnostmi (schopnostmi) peroxidu jsem spokojen, s čistícími nikoliv. SAVO jsem pro porovnání nezkoušel.

Někde jsem se tu dočetl, že po chemikálních lázních se ztrácí pružnost kostek. Nějaká podobná zkušenost?

Matošo

nó... když jsem bělil jedny více zašlejší plates z 80' tak jsem je musel nechat v lázni asi 4 dny. A od té doby trochu víc vrzají - obzvlášť když je nacvakávám na sebe = velkou plochou na velkou plochu...

Jinak jak píše Leggina, rukavice jsou povinnost, protože při potřísnění to docela pálí a na rukách pár hodin zůstávají taková bílé fleky. Brýle jsem zatím nepotřeboval, protože s lázní vždy operuji ve výšce pasu  :)


Čistící účinky se u mě ověřit nepodařilo, na poškrábaných kostkách se zažranou špínou v rýhách se po 3 dnech kromě vybělení nic jiného nestalo - špína zůstala ...  :-\

Villa Legina

Narábanie s technickým peroxidom skutočne vyžaduje opatrnosť, pretože je v 30 percentnej koncentrácii. Pre príklad uvediem, že farbiace emulzie na vlasy obsahujú takisto peroxid ale maximálne v 6 percentnej koncentrácii. Chrániť pokožku treba nielen kvôli tomu, že peroxid pokožku "vyžiera- prinajlepšom biele fľaky ako píše Matošo" ale sekundárne i kvôli tomu, že okrem toho môže navyše dôjsť aj k alergickej reakcii, napr. na ruke napuchnutie väčšej plochy okolo miesta postihnutia a pod. :(

otaznik

Nemáte nějaký tip, jak bezbolestně odstraňovat cenovky z krabic LEGO? Tomuto tématu se věnuji poměrně dlouhou dobu, ale nic zaručeného jsem ještě neobjevil. Díky předem za vaše názory a rady!

Jaky

Na odstranění jakékoli samolepky (bez poškození podkladu) funguje naprosto perfektně petroléter

otaznik

Citace od: Jaky kdy 16.07.2010, 12:28:30
Na odstranění jakékoli samolepky (bez poškození podkladu) funguje naprosto perfektně petroléter
To zní zajímavě, díky za tip, vyzkouším!

stomcova

Poprosím Tě Otazníku, jestli uspěješ s doporučeným Petroléterem o info. Mám např. návod na Star Wars 7119, kde je samolepka proti krádeži a nechtěla bych jí tam mít.
Batman, forever...

misa84

Nemá někdo zkušenost jak odstranit z kostek syntetický lak barvy a sekundové lepidlo? Nejspíš to technicky nebude možné, ale kdyby náhodou že...za poznámky typu vyhodit předem Díky

cendix

Citace od: otaznik kdy 16.07.2010, 11:13:34
Nemáte nějaký tip, jak bezbolestně odstraňovat cenovky z krabic LEGO? Tomuto tématu se věnuji poměrně dlouhou dobu, ale nic zaručeného jsem ještě neobjevil. Díky předem za vaše názory a rady!

Já je nahřeju fénem a pak jdou sloupnout.

otaznik

Citace od: cendix kdy 28.10.2010, 13:34:10
Citace od: otaznik kdy 16.07.2010, 11:13:34
Nemáte nějaký tip, jak bezbolestně odstraňovat cenovky z krabic LEGO? Tomuto tématu se věnuji poměrně dlouhou dobu, ale nic zaručeného jsem ještě neobjevil. Díky předem za vaše názory a rady!

Já je nahřeju fénem a pak jdou sloupnout.
Díky, zajímavý nápad, vyzkouším. A co s průhlednou lepící páskou?

Meduin

Jestli "průhlednou páskou" myslíš např. izolepu, tak právě na ni dobře funguje ten fén, potažmo horký vzduch, protože vlivem tepla ta "lepicí schopnost" degraduje. Podle stavu a kvality izolepy Ti pak zůstane různé množství toho "mazlavého eklu".

Naopak jiné nalepovací předměty (třeba štítek) se mi za pomoci fénu slušně sundat nepodařilo.

otaznik

Citace od: Meduin kdy 29.10.2010, 11:16:58
"mazlavého eklu"
Co pak s tím? Já to zkoušel různými věcmi a nic se zatím neosvědčilo.

Rewolt

Citace od: cendix kdy 28.10.2010, 13:34:10

Já je nahřeju fénem a pak jdou sloupnout.

Jde to opatrně nahřát i zapalovačem , ihned jaky vylezete z prodejny  ;D . Já to používám i na samolepky slev atd..
It's a trap!

Matošo

a máte vyzkoušený, jestli to funguje i u hodně starých izolepy ? Jako třeba u izolepy, která je nalepená od roku 1994 ....  ???

Meduin

To otaznik - podle míry mazlavosti používám více či méně vlhké prsty. Je potřeba zohlednit "hrubost" podkladu, papíru. Na hladké bedně to jde téměř samo. Horší je to na měkčím papíru, třeba na návodu, protože může hrozit jeho poškození. Nikdy jsem to nezkoušel sundat třeba z lepenky, tak tam nevím, ale viz to Matošo.

To Matošo - staré izolepy - mám dvojí zkušenost. Některá drží jak helvétská víra, některá jde dolů sama, že vpodstatě nedrží. Některá tam má ten "ekl" sama o sobě, aniž by se zahřívala. Ty dost často smrděj. Vybavuju si nějaké krabice, co jsme v nich měli na půdě uložený nějaký věci, tak tam ta izolepa více méně nedržela. Když jsme vzali za chlopeň, tak se to samo odtrhlo bez známky nějaké "škody", jestli je u ukládacích beden možné mluvit o nějaké škodě. V jiných případech si zase vybavuju ty "mazlavý" a smradlavý, kdy ta izolepa se jakoby svezla z toho, na čem byla nalepená. Případ od případu...

Woyta

Citace od: misa84 kdy 28.10.2010, 12:58:49
Nemá někdo zkušenost jak odstranit z kostek syntetický lak barvy a sekundové lepidlo? Nejspíš to technicky nebude možné, ale kdyby náhodou že...za poznámky typu vyhodit předem Díky
Na sekundove lepidlo myslim funguje odlakovac.
"Blbí maj čas si pamatovat. Chytří musí vymýšlet." Jan Werich

Villa Legina

Citace od: Woyta kdy 22.11.2010, 23:02:22
Citace od: misa84 kdy 28.10.2010, 12:58:49
Nemá někdo zkušenost jak odstranit z kostek syntetický lak barvy a sekundové lepidlo? Nejspíš to technicky nebude možné, ale kdyby náhodou že...za poznámky typu vyhodit předem Díky
Na sekundove lepidlo myslim funguje odlakovac.

Sú minimálne dva druhy odlakovačov, pokiaľ si myslel tie na nehty. Sú na báze acetónu a šetrnejšie ktoré acetón neobsahujú. Ale ani jeden neodporúčam (skúšala som dokonca i od Chanelu) lebo necháva to nezvratné šmuhy na brickoch.

Villa Legina

#294
Chcela by som sa spýtať priateľov, kto by mi mohol poradiť aký povrázok by bol ako náhrada najlepší do setu 210 http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?S=210-1

Príde mi set, už naň čakám, ale povrázok (biele laso) tam bude chýbať.

Toľko viem, že treba zájsť do galantérky, a tam pohľadať, ale mala som na mysli, či niekto nemá konkrétnu skúsenosť, čo si mám rovno pýtať aký druh-názov tej hrubej nite... a ešte k tomu v bielej farbe, alebo smotanovej, alebo prírodnej bielej? Aj biela má dosť odtieňov...

ďakujem za príp. odpovede

stomcova

Citace od: leggina kdy 06.12.2010, 17:34:29
Chcela by som sa spýtať priateľov, kto by mi mohol poradiť aký povrázok by bol ako náhrada najlepší do setu 210 http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?S=210-1

Príde mi set, už naň čakám, ale povrázok (biele laso) tam bude chýbať.

Toľko viem, že treba zájsť do galantérky, a tam pohľadať, ale mala som na mysli, či niekto nemá konkrétnu skúsenosť, čo si mám rovno pýtať aký druh-názov tej hrubej nite... a ešte k tomu v bielej farbe, alebo smotanovej, alebo prírodnej bielej? Aj biela má dosť odtieňov...

ďakujem za príp. odpovede

Zdravím,
mám zkušenosti s náhradou provázků z prodejen Kutil - dříve Řempo nebo provaznické prodejny, kde mají různé barvy tloušťky a materiál od bavlny po umělá vlákna, např. provázek do žaluzií.
Vezmi s sebou vzorek, třeba i obrázek a figa k poměření tloušťky.
Batman, forever...

Socha

Ahoj, mám problém s mojím, okolo 20 ročným, bielim koníkom. Neudrží hlavu hore. Máte nejaké nápady, ako ho opraviť? Ďakujem.

Colonel32


Villa Legina

#298
Citace od: Socha kdy 31.01.2011, 17:25:21
Ahoj, mám problém s mojím, okolo 20 ročným, bielim koníkom. Neudrží hlavu hore. Máte nejaké nápady, ako ho opraviť? Ďakujem.

Koník sa dá s dávkou opatrnosti a vhodným nástrojom /veeeľmi opatrne, systematicky a trpezlivo aby sa nič nepoškodilo/ pozdĺžne pekne rozobrať na dve časti, keďže ako píšeš, hlavičku neudrží, treba ju vybrať a vo vnútornej  koncovej časti ktorá je v normálnom stave schovaná v trupe koníka, podlepiť napr. lepiacou páskou, alebo nalepiť-podlepiť niečím iným - ide len o to aby sa jemnunko zmenšil obvod toho vnútorného kruhu časti koníkovej hlavy, a tým vznikne znova pevnejšie uchopenie - plochy sa znova patrične trú o seba a hlavička nepadá. To je všetko. Po úprave koníka zase spojiť, ide to oveľa rýchlejšie než pôvodne rozoberať. 

Colonel32

Dotaz:

Některé díly, co se v peroxidu docela hezky vybělily, po nějakém čase znova zažloutly, ačkoli denní světlo neviděly ani na vteřinu a cigaretový kouř taky ne. Stává se vám to taky? Víte někdo, čím kostky ochránit, aby znovu nežloutly?