Funkční semafor

Založil peter, 16.01.2006, 21:49:31

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

peter

Jelikož zde TomG nakousl pěkné téma o semaforu, tak jsem si řekl, což ho udělat funkční. Již kdysi jsem zde na fóru řekl, že se také chystám na nějakou tu elektroniku pro LEGO. Téma semafor se mi líbí, protože sám bych ho bral, tak jsem se do toho pustil.

Postupně sem budu dávat obrázky jak postupuji. Nyní tedy mám doma funkční elektroniku, která mi zabezpečuje samostatné přepínání barev semaforu. Zatím mám zapojení jen v nepájivém kontaktním poli. Dalším krokem tedy bude výroba DPS a osazení a až nakonec vměstnání do nějakého lego prvku či prvků.

Takže zde jsou první dva obrázky. Také jsem udělal i malé video pomocí digi foťáku (mov) kde je krásně vidět přepínání barev. Video si díky TomuG, který mi poskytl dočasný azil na jeho webu, můžete stáhnout odsud.

Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Cavelon

Čo je to tam za švába? :)

Jindroush

Peter už je off, ale říkal, že 4017.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

TomG

#3
A kdybych to tema nenakousl, tak by si Peter kdo vi kdy udelal cas, at to dorazi do funkcni podoby :)
Only the best can survive.

peter

Citace od: Cavelon kdy 16.01.2006, 21:51:36Čo je to tam za švába? :)

Citace od: Jindroush kdy 16.01.2006, 23:12:22Peter už je off, ale říkal, že 4017.

Ano, je to tak. Využil jsem obvod CMOS 4017 podle tohoto zapojení.



Na zapojení se mi nejvíce líbila jeho poměrná jednoduchost a použití celkem málo ostatních součástek. Tedy by nemusel být až tak velký problém to zmenšit. Existují samozřejmě i složitější zapojení s možností regulace doby všech LED, ale pro hraní si myslím, že mnou zvolené zapojení bohatě stačí.

Ti z vás co se o elektroniku také trochu zajímají jistě ale vědí, že prácovat s obvody CMOS se musí velmi opatrně, jelikož jsou velmi citlivý na stat. elektřinu. Výhodou však je např. jejich přímé napojení na napětí 9V, což je u dnešního LEGA vynikající.

Našel jsem ale i zapojení založené na TTL logice (viz obr.). Tyto obvody, se ale  dají připojit k max. napětí 5V. Potom je nutné napětí o velikosti 9V nejprve stabilizovat na tuto nižší hodnotu, což je další prostor navíc.

Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Cavelon

Fajn, vďaka za vyčerpávajúce info. :)
Si ma inšpiroval postaviť semafory na celú križovatku, pre autá aj chodcov, príp. aj pre električky. A samozrejme s blikaním oranžovej, keď bude malá premávka. :)
Snáď sa k tomu niekedy aj (časovo) dostanem...

peter

#6
Tak už jsem dokončil DPS, osadil (obr. 1) a zapojil. Zároveň jsem postavil jednoduchý semafor a i do něj zabudoval svítivé 3mm LED (obr. 2).

Původní zapojení jsem ještě doplnil o bezpečností prvek proti nechtěnému přepólování napájecího napětí, což by jistě vedlo ke zničení modulu.

Všechny součástky se mi podařily vměstnat na DPS o rozměrech 3,9 x 4,7 cm. Tato velikost odpovídá ploše o velikosti 5x6 Lego kostek. Není to sice nejmenší, ale také to podle mě není největší. Neměl by tedy být problém tuto DPS zkovat do nějaké přilehlé Lego stavby poblíž semaforu.

Pokud by někoho zajímali obrázky z průběhu výroby DPS, může se podívat zde.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

rdk


peter

Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

rdk

No to je mi jasný, že to bliká.... ;D Ale jaxe to ovládá?

peter

Citace od: rdk kdy 21.01.2006, 16:37:59
No to je mi jasný, že to bliká.... ;D Ale jaxe to ovládá?

Nijak, jen se připojí napájecí napětí a to je vše 8) O zbytek, tedy o přepínání barev, se už stará elektronika. Jediné co lze ještě měnit je interval svitu zelené/červené pomocí odporového trimru.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

otaznik

Tohle bys prosím také mohl v pátek přinést.

Raistlin M

Když vidim, kolik toho má peter přinést...nebylo by lepší tu hospodu udělat u něj doma? ;D ;D ;D ;D

Mates

Citace od: peter kdy 21.01.2006, 16:06:27
Tak uľ jsem dokončil DPS, osadil (obr. 1) a zapojil. Zároveň jsem postavil jednoduchý semafor a i do něj zabudoval svítivé 3mm LED (obr. 2).

Původní zapojení jsem jeątě doplnil o bezpečností prvek proti nechtěnému přepólování napájecího napětí, coľ by jistě vedlo ke zničení modulu.

Vąechny součástky se mi podařily vměstnat na DPS o rozměrech 3,9 x 4,7 cm. Tato velikost odpovídá ploąe o velikosti 5x6 Lego kostek. Není to sice nejmenąí, ale také to podle mě není největąí. Neměl by tedy být problém tuto DPS zkovat do nějaké přilehlé Lego stavby poblíľ semaforu.

Pokud by někoho zajímali obrázky z průběhu výroby DPS, můľe se podívat zde.
Když už jsi to sem hodil, tak si tam možná doplň ještě to video, ať je to kompletní ;)
Myslíš, že by jsi mohl to video poskytnout i v jiném formátu, než je *.mov? Ten nemohu přehrát... :'( ::)

rdk

Citace od: Mates kdy 25.01.2006, 13:18:49
Myslíš, že by jsi mohl to video poskytnout i v jiném formátu, než je *.mov? Ten nemohu přehrát... :'( ::)

Stáhni si z netu Quicktime Player. http://www.apple.com/quicktime/download/win.html
8)

Mates

Si myslíš, že každý může na PC něco instalovat?!? ::) >:D ;D ;D ;D
Navíc se mi ten odkaz nechce otevřít :'( :'( :'(

TomG

Only the best can survive.

myth

Citace od: rdk kdy 25.01.2006, 13:33:33
Stáhni si z netu Quicktime Player. http://www.apple.com/quicktime/download/win.html
8)

Nechcel si náhodou povedať spyware? Netreba zabúdať ba to, že spolu s QT Playerom sa nainštalujú aj iTunes - i keď ich nepotrebuješ.
When the student is ready the master will appear.
An expert is one who knows more and more about less and less.

Mates

Citace od: myth kdy 25.01.2006, 13:49:48
Citace od: rdk kdy 25.01.2006, 13:33:33
Stáhni si z netu Quicktime Player. http://www.apple.com/quicktime/download/win.html
8)

Nechcel si náhodou poveda» spyware? Netreba zabúda» ba to, ľe spolu s QT Playerom sa nainątalujú aj iTunes - i keď ich nepotrebujeą.
No ono to je jedno, stejně to nejde... ::) Kdyby to tedy někdo měl v jiném formátu, rád bych se na ten zázrak podíval :D ::)

peter

Dobře, pokusím se s tím něco udělat, ale moc s tím nepočítej. Problém, je, že to video je pořízený přes foťák, takže z něj nic jiného než mov formát nedostanu. Pokusím se tedy podívat po něčem co by mi to dokázalo převést do něčeho příjemnějšího.

OT: co se týká i-Tones, tak ty jsem hned po instalaci odstranil, takže mi tam zůstal jen Q-time. Díky tomu, že jsem si nainstaloval Q-time, mi už mov soubory přehraje i většina ostatních přehrávačů, takže ho pak vůbec nepoužívám :P
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

tazzy

v media playeru to jde přehrát pomocí spešl kodeků, kdysi jsem to někde stáhl, ale už nevim kde..

Lomax

Jestli vám to někomu pomůže, tak tady je to zkonvertované do AVI (XviD).
Snad nebude autor nic namítat. ;)

semafor_peter_xvid.avi
Před odesláním příspěvku jej obohaťte automaticky o odkazy na Lugnet, nebo dokonce o české názvy, ceny a výpočet slevy.
Nechte svůj Firefox vyhledávat sety pravým myšítkem na serverech Lugnet, Peeron a dalších.

peter

V lednu tohoto roku jsem udělal první verzi funkčního semaforu. Tehdy jsem použil klasické součástky a velikost DPS byla 3,9 x 4,7cm. Jelikož se mi velikost zdála poněkud velká už tehdy jsem přemýšlel o SMD technologii. Po předělání schématu pro SMD součástky jsem se konečně dnes dostal i k realizaci. Destička pro SMD se mi podařila zmenšit na 2,0 x 2,9cm, tudíž se vejde do dvou kostek 2x3 umístěných vedle sebe. Jak zapojení vypadá nyní, si můžete prohlédnout v následujích obrázcích.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Magesan

#23
Je to skvely.
Uvazoval jsi i pro dalsi verzi o nejakem SMD PICaku, ze by ti odpadlo to drobeni kolem svabu (hlavne kondiky) a mel jsi tak zase o neco mista vic?


peter

Citace od: Magesan kdy 27.05.2006, 22:42:17
Je to skvely.
Uvazoval jsi i pro dalsi verzi o nejakem SMD PICaku, ze by ti odpadlo to drobeni kolem svabu (hlavne kondiky) a mel jsi tak zase o neco mista vic?

Bohužel ne, protože s PIC jsem nikdy nedělal, takže vůbec nevím jak se programují atp. Zde je tedy prostor pro další, kteří s tím mají zkušenosti ;)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.