HRADAŘSKÉ STAVEBNÍ TECHNIKY - aktuální téma: HRÁZDĚNÍ

Založil Colonel32, 15.05.2011, 12:01:01

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Colonel32

Toto vlákno je určeno k disusi o jednotlivých stavebních technikách. Výsledkem jednotlivých diskusí na různá témata budou shrnutí, které se postupně budou vršit na začátku tohoto vlánka.

Předmětem diskuse by měly být rúzné stavební techniky, barevné kombinace, ve kterých je zle použít i úskalí, která mohou přinášet. Jedna iterace by měla trvat přibližně tři týdny, z toho první dva týdny k diskusi na tématem a po ní týden na zpracování + diskusi nad dalším tématem.

První téma: Bosáž

viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Bos%C3%A1%C5%BE


Colonel32

Poprvé byla bosáž naznačena u hradní brány setu 6085 - http://guide.lugnet.com/set/?q=6085_1&v=z - zde jsem čerpal inspiraci pro základní bosáž, tedy bricky 1x2 křížem přez sebe, poprvé použito u MOCu Dragon Den do Svitav - http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=10061.msg52930#msg52930 , a později i Ritterburgu Skyline do Brna.

Řešení to není nijak originální, ale klade minimální náklady na množství kostek.

Colonel32

#2
Nepoměr výška-šířka u bosáže z bricků se dá řešit použitím dvojice plates 1x2 na sobě, toto řešení v dark tan barvě se stalo jakýmsi Linhiho podpisem. http://www.kostky.org/forum/index.php?action=dlattach;topic=17945.0;attach=80112;image

Existuje samozřejmě i možnost dávat na sebe plate jen jednu, ale to považuji za dost nešťastné řešení. Posoudit můžete sami: http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=3131.0

Colonel32

#3
Poloplastiké řešení za pomoci dvou headlight bricků a tile 1x2 použila i firma lego v originálním setu: 4954 - http://guide.lugnet.com/set/?q=4954_1&v=z . Mě osobně se tohle řešení nelíbí, a preferuji buď plates na sobě nebo plně platiské řešení.

Siegnord

  Dělat bosáž čistě z plates či bricků se mi nepozdává, neboť bosáž by měla právě vystupovat ze zdiva, což zde vůbec neplatí.
  Zde je asi nejlepší řešení bosáže, se kterým jsem se setkal. http://img37.imageshack.us/img37/656/rs2004.jpg
  Ale právě tvz. poloplastické řešení je mé nejoblíbenější, neboť je dostatečně plastické a zároveň nepříliš náročné na dílky.

  Jinak bych ti C32 chtěl poděkovat za tenhle tread. Je to za delší dobu nejrozumnější věc, která se v sekci C&P objevila. Snad nebudeš přispívat pouze ty a přidají se ti další vyhlášení stavitelé.  :-*

cendix

Já používám SNOT techniku s použitím http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=30414 nastojato a tile 1x1 a 1x2 nebo 1x2 a 1x3

gearcs

Citace od: Rhox kdy 15.05.2011, 18:41:03
...metoda brick 1x1 se studem + headlight je poměr cena/vzhled nejlepší :)
(za moji ji beru proto,že v době,kdy jsem ji použil,jsem ji nikde neviděl).
Podle tvého popisu to vypadá na metodu, kterou jsem použil na věži Annína - viz obrázek.

Anatyt

Pravdepodobne máš na mysli dokument Jamie Berarda - Stressing The Elements. ;)
Tu je časť, kde sa práve toto popisuje.

Aki

Já bych přidal ještě jeden poznatek pro ty, kteří chtějí stavět podle skutečnosti.
Vystupující bosáž je otázkou až novověku, přesněji od baroka.
Středověké bosáže ze zdi nevystupovaly. Za renesance se občas objevila "umělá" sgrafitové bosáž. Ovšem gotická bosáž je jen vystavění nároží jiným druhem kamene. To ce dělalo z různých důvodů. U nás je asi nejznámější pískovec. Tedy přesně opracované pískovcové kvádry. To se dělalo kvůli snadnějšímu vyzdění nároží. Toto se na svých hradech snaží zachytit Linhi.
Druhou možností je vyzdění lomovým kamenem vyšší kvality. Např. čedič apod.
Tento kámen ovšem nedosahuje takové pravidelnosti, jako pískovec. To jsem se na své věži pokusil znázornit já: link. (plate 1x1, 1x2, 1x3 obvykle po dvou, ale někdy i po jednom nad sebou a občas jsem tam zamíchal celý brick.
Třetí možností je pak vyzdít nároží cihlami. Důvod je stejný jako u pískovce. Krásným příkladem je Zelená brána v Pardubicích.

Ovšem většina těchto gotických nároží byla obvykle omítnuta.

Posledním středověkým stavebním slohem je románský sloh. Ten bosáž občas také někdy použil a navíc u kamenných staveb se nemusí omítka vyskytovat.
Ale i tady nejde o plastické znázornění jednotlivých kamenů (snad jen s výjimkou Markomanky na Zvíkově).
Typickým příkladem pak může být překrásný kostel sv. Jakuba většího ve Vroutku.



Colonel32

#9
Armování je vystavění nároží jiným druhem kamene. Většinou se jedná o pískovec, který se snadno opracovával, nebo naopak lomový kámenem vyšší kvality, například čedič - ten ovšem nedosahuje takové pravidelnosti jako pískovec. Armování ze zdi nevystupuje, naopak s ní po stránce tvaru splývá, nemá žádnou estetickou funkci - jeho účelem je zpevnění nároží, jakýsi podpůrný roztlak bočních zdí - hlavně u závěrů presbytářů sakrálních staveb, nebo i na průčelní (západní) straně. Je typické především pro románskou a gotickou architekturu.

Bosáž (z franc. le bossage – výstupek) z armování vychází, ale jeho funkce je především estetická. Zde nárožní kameny plasticky vystupují ze zdi. Nachází se především u domů a staveb palácového charakteru, začíná se objevovat během renesance, k rozmachu dochází během baroka.

Colonel32

Pokud má někdo připomínky k mému shrnutí, ať je klidně řekne, nejsem odborníkem na tento obor, jen jsem vykrádal cizí příspěvky.

No a pro ostatní je tu nové téma: Zeď (zeď kamená, cihlová a tak podobně. Především cihlové zdi budou částečně navazovat na téma bosáže. Zatím pouze rovné a izometrické zdi)

1) Metoda "Co dům dal" znamená cvakat na sebe cokoli, hlavně když to má správnou barvu. (pro spoustu lidí je i toto problém)

2) Metoda "1x2" znamená používat pouze malé kostky pro realističtější stavbu. Protože věci jako brick 1x16 poměrem rozměrů určitě nepřipomínají to, z čeho se hrady stavěly.

3) Metoda "Jsem socka" (zdravím Kanála - inside joke) - místo bricků 1x2 se používají bricky 1x2 s pinem, clipem a tak podobně. Důdov je jediný, snaha ušetřit. V zájmu hratelnosti těchto dílů lego sypalo do setů vždy mnohem více, než byli běžní stavitelé schopni spotřebovávat, takže se z nich stalo skoro odpadní zboží. Zvláště u Light gray a Light Bluish Gray ale docházelo k takovým cenovým rozdílům, že místo jedné kostky 1x2 jste mohli mít 10 kostek 1x2 s něčím, za stejnou cenu. Staví se samozejmě tak, že vyčuhující části koukají směrem dovnitř budovy/zdi, kam po dokončení stavby oko smrtelníka nenahlédne.

Colonel32

Nejběžnější způsoby jak rozbít jednolitost kamené zdi pomocí kostek stejné barvy:

Log 1x2
Grille 1x2
a Tile 1x2 na headlightech

Rhox

Citace od: Colonel32 kdy 28.05.2011, 17:32:51
Nejběžnější způsoby jak rozbít jednolitost kamené zdi pomocí kostek stejné barvy:
Případně brick jiné barvy-nejvhodnější je 1x2 Dark Bluish Gray a Dark Tan. To stejném platí i pro barvu tiles 1x2 na headlightech s tím, že tam se dá použít i LBG tile.
Tiles můžou být také na Brick, Modified 1 x 1 with Stud on 1 Side, případně na Technic Brick 1x2 s dvouma pinama.

Plasticky se dá zeď taky upravit pomocí round brick 1x1 nebo round plate 1x1, ale u těch už je zase cena někde jinde, stejně jako u stavění zdí z plates.

Colonel32

Pokud začneme řešit jinobarevné bricky, měli bychom rozdělovat podle barvy hradu, který stavíme.

Zatím lze rozlišit černé, tmavě šedé, světle šedé a tan, do budoucna asi přibudou i dark tan hrady (jak bude narůstat počet dílů v této barvě)

Mimochodem, ten CAD není vůbec tak náročnej jak jsem původně myslel, za večer se s tím člověk docela naučí. Doporučuju i ostatním, na znázorňování stavebních technik to je lepší než slovní popisy

Colonel32

Varianty jak stavět zdi z červených cihliček.

Vzhledem k tomu že brick 1x1 with stud on one side se light gray nedělá, je nutné si je vyrobit z headlightů a plate 1x1.

Colonel32

Že by zdi byly nějaké málo atraktivní téma k diskusi?

Mají všichni zajímavější věci na práci něž sedět u netu, nebo nikdo nemá žádné napady na složitější konstrukce?

Percival

#16
Když už o tom mluvíš, tak je celkem zajímavé nastavit dva bricky s pinem tím útvarem k sobě, vznikne tak vcelku tlustá zeď, a je koukatelná z onou stran...
EDIT:Mimochodem, vyděl jsem vcelku zajímavou techniku okna ve zdi, ale myslím že by se dalo použít i na podobné řešení jako postoval Colonel, zde je
:

Rhox

Citace od: Colonel32 kdy 29.05.2011, 20:38:28
Že by zdi byly nějaké málo atraktivní téma k diskusi?

Mají všichni zajímavější věci na práci něž sedět u netu, nebo nikdo nemá žádné napady na složitější konstrukce?
Myslím, že všechno bylo řečeno už tebou a doplněno mnou. Zajímavější budou techniky ke stavění kulatých věží.

Já sem teda ještě zeď narušoval dírou o velikosti bricku 1x2, kam jsem dal 2x 1x2 plate with one stud, plate 1x2 a tile 1x2.

Robbed

A co třeba takové použití tiles http://www.flickr.com/photos/50639649@N04/5729774375/in/photostream

Případně použití tiles 1x2 na trošku vystouplé cihly.

linhi

#19
Jen se chci zastat techniky s technic pinem - já stavím většinou z těchto bricků a dá se dělat i zeď široká 3 study,zevnitř hradu koukatelná,tudíž i tak je to v barvě light gray velmi levné řešení a není pravda že by uvnitř hradu bylo vidět piny ...
A jinak nejsem socka ....

Percival

Linhi:já to nijak nekritizuju ;) , naopak, kvůli různým playsetům je těchto dílů mnohem víc než klasického bricku 1x2 a tento způsob mi přijde ekonomicky velmi výhodné.

Colonel32

http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?i=1970645

Láká mě tohle... ale musel by někdo navrhnout, jak je to dělané, já si to zatím nedokážu představit.

Rhox

Je tam Tan Brick, Modified 1 x 1 with Stud on 1 Side, na něm LBG Plate 2x1,Tan Brick 2 x 1, Tan Tile 2 x 1. Položenej Brick + dvě plates dávají šířku dvou studů.

Daniel

Citace od: Colonel32 kdy 28.05.2011, 17:09:05
...
3) Metoda "Jsem socka" (zdravím Kanála - inside joke) - místo bricků 1x2 se používají bricky 1x2 s pinem, clipem a tak podobně...
Pokud vím, tak tohle používá zde na fóru spousta dobrých hradařů(zdravím vás socky! 8) ). Teda ti, kdo nakoupili levně, dokud to šlo... Čímž bych chtěl poděkovat linhimu u kterého jsem to odkoukal a pak začal taky zkupovat tyto dílky ;).
Já se k tomu hrdě hlásím a jsem strašně šťastnej, že cca10000 těchto kostek mám!!! A díky tomu můžou vznikat moje SOCKA stavby :-* .

Hardegon

Tuhle "linhiho metodu" používám taky a nikdy mi nepřišlo, že jde o "socka metodu". Interiéry stejně většina hradařů nestaví, tak nic vidět neni. Pokud staví, každý má zásobu klasických bricků nebo se udělá hezká silná zeď, kde taky piny vidět nejsou. Navíc samotné piny uvnitř stavby se dají využít k řešení různých technických problémů. A pokud je kupujeme skutečně po tisících, tak už se výrazně projeví rozdíl mezi 0,5Kč a 2,0Kč.

Colonel32

Citace od: Daniel alias Legacek kdy 30.05.2011, 05:01:58
Citace od: Colonel32 kdy 28.05.2011, 17:09:05
...
3) Metoda "Jsem socka" (zdravím Kanála - inside joke) - místo bricků 1x2 se používají bricky 1x2 s pinem, clipem a tak podobně...
Já se k tomu hrdě hlásím a jsem strašně šťastnej, že cca10000 těchto kostek mám!!! A díky tomu můžou vznikat moje SOCKA stavby :-* .

Jsem rád, že to taky někdo vzal s humorem  8)

gearcs

Až budu mít MOC postavený a bude víc času, dám sem moje recepty na stavbu zdí v úhlech a zároveň v pěkně nerovném terénu. Na mojí další stavbě to půjde celkem dobře demonstrovat.   

nerow

Chci se zeptat, neznáte někdo stavební techniku, která by využívala ve velkém počtu díl Panel 2 x 5 x 6' (4444). Jde mi o to, jak narušit jednolitou plochu těchto dílců. Je mi jasné, že pokud se používají díly 4444 v černé barvě, lze to narušit třeba pomocí Panel 2 x 5 x 6 with Light Gray Scattered Stones Pattern' (4444p05). Spíše by mě zajímalo jakým způsobem je spojovat apod., pokud bych chtěl mít např 5 panely na výšku a 2 do šířky. Rád bych viděl originální použitý těchto dílců, aniž by to tvořilo dojem jednolité stěny bez nějakých detailů třeba u bočních stěn vstupní brány...

Percival


Colonel32