(cizí) cizí krávy

Založil Aki, 21.02.2006, 15:02:44

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Aki

Po zelenošedých zvířátcích poslední doby, něco osvěžujícího.
Viděli jste ty kravky už zpracované líp?



Jo a ještě link na další.

TomG

#1
Jo na poli :)
Only the best can survive.

mato11

tie kravy su naozaj pekne prepracovane. pripomina mi to nejaky biblicky pribeh

Aki

No právě mi došlo, když si tak pročítám něco o středověku, že ty krávy jsou na středověk pěkně předimenzované, nebo že by byly tak vykrmené?  :o :o >:D


V levo kráva a v pravo ranně středověký býk.

TomG

Treba je ten minifig liliputan :)
Only the best can survive.

Aki

Citace od: TomG kdy 23.02.2006, 08:59:56
Treba je ten minifig liliputan :)
Jaj, to mne nenapadlo!  :o :o ;D ;D

Jindroush

No na tom obrázku je možná starodobej paňáca, kdežto na tý srovnávací kresbě je současník. Dnes jsou lidi o dost vyšší (cca 20-30 cm), takže to nemusej bejt gigantokrávy  ;)

Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

corelxt

Citace od: Jindroush kdy 23.02.2006, 09:14:34
No na tom obrázku je možná starodobej paňáca, kdežto na tý srovnávací kresbě je současník. Dnes jsou lidi o dost vyšší (cca 20-30 cm), takže to nemusej bejt gigantokrávy  ;)

jop, co si matne vzpominam, tak stredovek prumerna vyska byla kolem 150cm.. kdezto dneska je snad kolem 175..

to je asi taky duvod, proc si na hradech lamu hlavu o stropy.. ;D

Jindroush

Jinak tedy kráva má cca 150 cm (připouštím nedokonalost údaje, že nevím, zda v rameni nebo jinde a ani neznám variace plemen). Minifig měřítko je zhruba 1:40, což nám dává 150/40 = 3.75cm, jedna kocka má 0.96cm, takže by kráva měla být vysoká asi 4 bricky. Ty krávy maj 11 plates, takže zhruba odpovídají.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Aki

#9
Citace od: Jindroush kdy 23.02.2006, 09:14:34
Dnes jsou lidi o dost vyšší (cca 20-30 cm), takže to nemusej bejt gigantokrávy  ;)

Ne je rozdíl mezi ranným stredověkem a vrcholným středověkem a ranným novověkem. Lidé byli nejmenší v posledním období. Souvisí to s výživou, která se neustále zhoršovala a vegetariánštila.
Z období Velké Moravy jsou známy nálezy kosterních pozůstatků lidí vysokých i 205 cm.

Hledám srovnávací obrázek lidí a koní....

corelxt

Citace od: Aki kdy 23.02.2006, 09:51:28
.....Z období Velké Moravy jsou známy nálezy kosterních pozůstatků lidí vysokých i 205 cm.

sakra.. ted z toho mam komplex ;D

Aki

Citace od: corelxt kdy 23.02.2006, 09:36:50
to je asi taky duvod, proc si na hradech lamu hlavu o stropy.. ;D
Spíš o futra. Pokud tedy nemáš aspoň 3 metry. To ale nesouviselo až tolika s výškou lidí, jako s lepší obranyschopností a také s únikem tepla.  8)

corelxt

Citace od: Aki kdy 23.02.2006, 09:53:11
Citace od: corelxt kdy 23.02.2006, 09:36:50
to je asi taky duvod, proc si na hradech lamu hlavu o stropy.. ;D
Spíš o futra. Pokud tedy nemáš aspoň 3 metry. To ale nesouviselo až tolika s výškou lidí, jako s lepší obranyschopností a také s únikem tepla.  8)

jj, futra.. ;)
sem do ted mel zato, ze souviselo prave s prumernym vzrustem obyvatel hradu...

Aki

#13
Citace od: Jindroush kdy 23.02.2006, 09:14:34
No na tom obrázku je možná starodobej paňáca, kdežto na tý srovnávací kresbě je současník. Dnes jsou lidi o dost vyšší (cca 20-30 cm), takže to nemusej bejt gigantokrávy  ;)

Sice jsem ten obrázek myslel více jako zajímavost a trochu legraci, ale když už jsme to tady tak začali rozebírat, tak jsem vznesl dotaz u odborníků a dostalo se mi odpovědi. Do 13. století byli lidé velcí srovnatelně se současnými, či jen nepatrně menšími (kolem 5-8 cm) - průměr. Ve 13. století však došlo k výškovému skoku o přibližně 15 cm dolů. Přesnou příčinu bohužel neznáme (ale je možné, že na to měli vliv nově příchodivší kolonisté z Germánie, spolu se změnou stravy atd.).

Takže závěrem mohu říci, že ta figurka je v poměru s těmi krávami dobře (jak píše Jindra). Pokud ten výjev budeme lokalizovat pro druhou půli 13. století a mladší, je OK. Pokud by byl lokalizován do staršího období, nepůjde zřejmě o krávy, ale o voly! Tím pádem je velikost také správně (ostatně vemen jsem si nevšiml), jen ty rohy by mohly být z , aby to více odpovídalo. No a ještě bychom mohli spekulovat o tom, že jde o výjev z odvádění povinného poplatku Čechů Říši (120 volů ročně).  >:D

Jindroush

Citace od: Aki kdy 24.02.2006, 09:42:44
No a ještě bychom mohli spekulovat o tom, že jde o výjev z odvádění povinného poplatku Čechů Říši (120 volů ročně).  >:D

Ježiš, nedalo by se v tom pokračovat? Ve Strakovce se jich 120 najde úplně v klidu, i s nějakou krávou  >:D
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

werrac

Citace od: Jindroush kdy 24.02.2006, 12:36:28
Ježiš, nedalo by se v tom pokračovat? >:D

Myslim ze asi ne, na rozdil od nas, maji urcite zakaz dovozu odpadu, zejmena biologickeho, zvlast ted s tou epidemii :-)