Stáva sa z Lega (nielen v čase hosp. krízy) záležitosť horných 10000?

Založil killco, 23.03.2009, 09:06:08

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

killco

V poslednej dobe sledujem trend (čiastočne zapríčinený aj súčasnou hospodárskou krízou), že človek musí niekolkokrát otočiť €uro v ruke, pokiaľ si niečo kúpi. Jednoducho, prvoradé sú veci základnej potreby a ostatné "zbytočnosti" sú na druhej kolaji. Niekedy mám jednoducho pocit aj tu fóre, akoby som bol nejaký votrelec medzi boháčmi z časopisu Forbes, ktorý sa predbiehajú v "honení si trik", komu aký set pribudol do zbierky. Sú vari naozaj všetci stavitelia a zberatelia ľudia s prijímami 20000 a viac? Nemá nikto v súčastnej dobe strach o svoje miesto? Odkial na to sakra berete peniaze?

S.t.a.l.k.e.r.

Trocha prostoreko položená otázka.  ;) Krátko sa o nákupoch v aktuálnej finančnej situácii pojednalo aj tu http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=21971.0, no odpoveď na to, čo ťa asi najviac zaujíma, tam nenájdeš. Ja osobne kupujem už len akciové sety, aj to stále menej. Hodil by sa druhý job na financovanie tejto záľuby...  ::)

Ondra

Jestli to také není tím, že je lego je poměrně drahé na to, že se díly vyrabějí jako housky.Člověk si pak několikrát rozmyslí jestli si koupí ten nebo ten set.

Colonel32

Pisatel prvního příspěvku IMHO má evidentně nějaký problém s malým p......  , protože jinak si ten příspěvek vysvětlit nedokážu.

Doporučil bych mu vrátit se před revoluci, kdy sice nebyla žádná krize, ale průměrná rodina mohla dát dětem dvě středně velké krabice lega za rok, jednu na vánoce a druhou na narozeniny.

EDIT: do p...... si doplňte "příjmem"

Šejmus

Souhlasím s killcem.
Coloneli: klídek! Proč takový útočný tón?
Fool of a Took!

Honzik

Citace od: Colonel32 kdy 23.03.2009, 15:57:18
Pisatel prvního příspěvku IMHO má evidentně nějaký problém s malým p......  , protože jinak si ten příspěvek vysvětlit nedokážu.

Také nějak nechápu tvou reakci, ale budiž...

Krátká reakce na první příspěvek. O hospodářské krizi zatím hovořit nelze, nicméně to nemění na faktu, že spoustu lidí postihly problémy nic. Chápu dotaz v prvním příspěvku, myslím, že odpověď je jednoduchá. Krize zatím nedopadla na většinu kostkařů z důvodů toho, že se jedná z velké části jedná o lidi, které pobírají větší příjmy díky svým nadprůměrným schopnostem a dovednostem. Po osobních zkušenostech můžu prohlásit, že komunita kostkařů jako celek je hodně nad průměrem republiky ve většině běžně srovnávaných údajů.

I C32, který má občas zvláštní myšlenkové pochody patří k nadprůměrným lidem.

S.t.a.l.k.e.r.

CitaceColoneli: klídek! Proč takový útočný tón?
Zrejme niekto zaťal do živého...   >:D

eNTy

Nemyslím si, že by Lego bylo nějak zvlášť drahé, nebo že by snad zdražovalo. To jen ostatní věci v hračkářství jsou stále levnější jak neustále klesá jejich originalita a kvalita. Prostě lidé preferují nákup sice levného, ale zato jedovatého a hnusného čínského šuntu, který se po půl hodině rozpadne. LEGO je kvalitní výrobek s dlouholetou životností a s diametrálně odlišnými nejen výrobními náklady, ale i náklady ve výzkumu, designu apod. Zaměstnává také výrazně kvalifikovanější zaměstnance, které si více hýčká, což se odráží na mzdových nákladech.
Lidé, kteří nejvíc kupují laciné plastové výrobky z Asie pak nejvíc křičí, když přijdou o práci v místní továrně, která sice kvalitou asijský import převyšuje, ale odbyt je kvůli vyšší ceně malý. A přitom je zjevné, že v dlouhém období se vyplatí připlatit za kvalitu a nedávat přednost levné kvantitě.

Ondra

Citace od: Colonel32 kdy 23.03.2009, 15:57:18
Pisatel prvního příspěvku IMHO má evidentně nějaký problém s malým p......  , protože jinak si ten příspěvek vysvětlit nedokážu.

Doporučil bych mu vrátit se před revoluci, kdy sice nebyla žádná krize, ale průměrná rodina mohla dát dětem dvě středně velké krabice lega za rok, jednu na vánoce a druhou na narozeniny.

Příjmem?Jo inteligentní nadprůměr to se pozná...

Jindroush

Platem?  8)

V každém případě to bylo nešťastné vyjádření.

Podobně jako je nešťastné vůbec celé toto vlákno, protože nechápu, co řeší, kromě frustrace pisatele.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Ondra


Jarmila

Citace od: Colonel32 kdy 23.03.2009, 15:57:18
Pisatel prvního příspěvku IMHO má evidentně nějaký problém s malým p......  , protože jinak si ten příspěvek vysvětlit nedokážu.

Doporučil bych mu vrátit se před revoluci, kdy sice nebyla žádná krize, ale průměrná rodina mohla dát dětem dvě středně velké krabice lega za rok, jednu na vánoce a druhou na narozeniny.


Nikam se nevracejte. Průměrná rodina ani dneska nedá dětem víc jak dvě středně velké krabice lega za rok. Dá-li vůbec nějakou. Tak se holt smiřme s tím, že patříme mezi nadprůměr, alespoň co se počtu kostek na hlavu dotýká.  ;D
Když jsem byla mladá, byla jsem domýšlivá. Ale teď? Teď už nemám chybu!!!

hal1aeetus

Manželka na materskej, malé dieťa, nájom, hypotéka, auto, splátky zariadenia, ale ani z môjho jedného príjmu na ničom šetriť nemusíme a vydá aj na 2 veľké lego sety do roka, okrem iných radostí.  Je to nadpriemer, priemer alebo podpriemer?

Hlavne je to podľa mňa o uhle pohľadu. Každému, čo mu vyhovuje, Dá sa zarábať viac a mať 5 setov do mesiaca, ale chce to niečo obetovať. Každý si vyberie sám to, čo chce. Lego je pre priemernú rodinu v normálnom množstve dostupné.  Ale na kostkách sa to pohybuje vo väčšom množstve a aj práve preto tu je toto fórum, nie? Takže naozaj prvotná otázka nič nerieši.   

EDIT: oprava vynechaných písmen, najbližšie miesto lega musím kúpiť klávesnicu  ;D

Colonel32

Citace od: Šejmus kdy 23.03.2009, 16:05:58
Souhlasím s killcem.
Coloneli: klídek! Proč takový útočný tón?

Protože nemám rád tohleto fňukání.

Jinak dvojsmysl "P......", za což se dalo dosadiť jak "Penisem" tak "Příjmem" nebyl přijat tak, jak jsem doufal, takže se za něj omlouvám komukoli, kdo se jím cítí dotčen.

5o

Buďme radi, že máme Lego radi.
Peniaze sa dajú minúť na čokoľvek, ale ak máme nejaký koníček, ten tiež niečo stojí. A nie vždy sa to dá prepočítať na peniaze.
Uvediem príklad: Bývalý kolega v bývalom zamestnaní bol vášnivý fotograf. A neskončil iba s tým, že nacvakal celý film na svojom drahom aparáte, ale si fotečky sám doma vyvolával. No a keď som sa ho pýtal, koľko ho vychádza jedna fotka, tak mi odpovedal, že to je jeho hobby a neprepočítava to na náklady na jednu fotku. Ale na naliehanie mi ako príklad povedal 1,80 Sk.

A prečo to sem pletiem? Lego je síce hračka, stojí nejaké peniaze, ale zase tak rýchlo na cene nestráca. Tak sa môžme zhodnúť, že investujeme do budúcnosti. Niekto investuje do seba, niekto na hnuteľné a nehnuteľné veci podľa svojich príjmov. A kto šetrí má, alebo kto si neprepije, nepreje atď.
Každý nejako začínal, aj v zamestnaní aj so zbieraním nejakých zaujímavých predmetov, no a tu na tomto fóre sme sa stretli rôzny ľudia s rôznymi príjmami, ale s jedným spoločným koníčkom.
Tiež na niekedy naštve, keď si niekto pridá každý druhý mesiac do zbierky 15-krabíc, ale s tým sa musím zmieriť, lebo ten dotyčný má asi väčší príjem ako má výdavky na bývanie, stravu, dopravu a ostatné splátky a poplatky.
A začať sa dá aj s dvomi či tromi setmi a postupne si spraviť radosť ďalšími, ale u niektorých sa to začína prejavovať ako závislosť. Áno aj u mňa. A budem sa liečiť a relaxovať samozrejme s Legom.  ;D
Preto lebo Lego...

MwK

Myslím že celá táto téma je zbytočná. :P
Ajtak sa ňou nič nevyrieši a iba pokazí už zlepšujúcu sa atmosféru na fóre!

Na moju obranu,ja mám to štastie že míňam to čo si zarobím na to čo chcem.
A aj keď mi napríklad každý mesiac pribudne "15" krabíc,tak len preto že zatiaľ nemám byt,rodinu atď...

Mimochodom,slovo kríza mi už lezie hore krkom... :P
(BOL) Som STAR WARS maňiak a zberateľ !!! >:D
Asi som už poriadny AFOL ... prežívam dark age ...

Hardegon

Citace od: killco kdy 23.03.2009, 09:06:08
V poslednej dobe sledujem trend (čiastočne zapríčinený aj súčasnou hospodárskou krízou), že človek musí niekolkokrát otočiť €uro v ruke, pokiaľ si niečo kúpi. Jednoducho, prvoradé sú veci základnej potreby a ostatné "zbytočnosti" sú na druhej kolaji. Niekedy mám jednoducho pocit aj tu fóre, akoby som bol nejaký votrelec medzi boháčmi z časopisu Forbes, ktorý sa predbiehajú v "honení si trik", komu aký set pribudol do zbierky. Sú vari naozaj všetci stavitelia a zberatelia ľudia s prijímami 20000 a viac? Nemá nikto v súčastnej dobe strach o svoje miesto? Odkial na to sakra berete peniaze?

Souhlasim s MwK. Tohle postrádá vyšší smysl. Bud vás LEGO baví a dáte do toho prachy, nebo se vám jen líbí, ale přijde vám drahé.  :P

Pokud je to ale pro horních 10 000, pak mi někdo tuneluje kapsy. Jsem student, na brigádě, už bez kapesnýho, bez sponzoringu kohokoliv a stejně si kupuju další a další.  :P

A že jsou tu lidi, kteří koupí i set přes 5 000 a ne jednou měsíčně? Já je jen obdivuji, že jsou to skuteční AFOLové s těžkým postižením kostokvého srdce...  :-*

Ondra

CitaceA že jsou tu lidi, kteří koupí i set přes 5 000 a ne jednou měsíčně? Já je jen obdivuji, že jsou to skuteční AFOLové s těžkým postižením kostokvého srdce...

A to musím na to mít paragon, čím víc peněž tim víc afol 8) ?Mě lego baví i když sety nekupuji tak často.

otaznik

Jako všude jinde si lidé kupují to, na co mají. Na tom není vůbec nic zvláštního, holt někdo má více, někdo méně. Brečet, že je to nespravedlivé, opravdu není řešení.

Hardegon

Citace od: Ondra kdy 23.03.2009, 20:37:12
http://a%20že%20jsou%20tu%20lidi,%20kteří%20koupí%20i%20set%20přes%205%20000%20a%20ne%20jednou%20měsíčně?%20Já%20je%20jen%20obdivuji,%20že%20jsou%20to%20skuteční%20AFOLové%20s%20těžkým%20postižením%20kostokvého%20srdce...

A to musím na to mít paragon, čím víc peněž tim víc afol 8) ?Mě lego baví i když sety nekupuji tak často.

:-[ To ne. Do té skupiny spadají i mistři kostkaři se stavbami opravdu nádhernými i méně zkušení srdcem LEGU oddáni.  8) Jen jsem poukázal na část z nich...

5o

... čím víc peněž tim víc afol 8) ?Mě lego baví i když sety nekupuji tak často.
[/quote]

AFOL je síce dospelý fanúšik, ale keď Lego ťa baví, to je len dobre. Každý kupuje tak často ako môže či chce, a kto je väčší a kto menší fanúšik, no to je relatívne. Ja si myslím, že som veľký, lebo som už veľký a mám kopu kociek. No ty si mladší, ale možno máš ešte viac kociek ako ja, a neberiem to tak či si väčší fanúšik, alebo nie.

Robme to čo nás baví, a keď nás niečo spája a máme teda nejaké spoločné záujmy, poďme ich radšej rozvíjať, ako plniť ďaľšiu bezodnú tému.

Chcel som použiť tvoj príspevok a trochu som to domrvil, ale podstatu som hádám vystihol.
Preto lebo Lego...

Colonel32

Jsem přesvědčen, že AFOLa dělá AFOLem jeho postoj k legu jako takový, a nikoli to, kolik peněz za lego utratí. Rozhodně neplatí, že čím víc člověk utratí, tím víc ja AFOL. Vždyť si vemte, že člověk může být AFOL, aniž by měl jedinou kostičku lega, stačí když bude tvořit v nějakém lego-CADu.

otaznik

Citace od: Colonel32 kdy 23.03.2009, 21:04:03
Vždyť si vemte, že člověk může být AFOL, aniž by měl jedinou kostičku lega, stačí když bude tvořit v nějakém lego-CADu.
Tak to je hodně velký extrém, např. mému pohledu tato definice AFOLa rozhodně neodpovídá.

Vasyk

Citace od: otaznik kdy 23.03.2009, 21:13:56
Citace od: Colonel32 kdy 23.03.2009, 21:04:03
Vždyť si vemte, že člověk může být AFOL, aniž by měl jedinou kostičku lega, stačí když bude tvořit v nějakém lego-CADu.
Tak to je hodně velký extrém, např. mému pohledu tato definice AFOLa rozhodně neodpovídá.

Podle mého názoru stačí pouze to, že se Vám LEGO líbí. Být fanoušek neznamená vlastnit ho nebo tvořit virtuálně, prostě jen vyjadřuje sympatie k Legu.
Jsem fanoušek Lamborghini a taky ho nemám v garáži, jsem snad o to menším fanouškem této značky ?

MwK

Citace od: Vasyk kdy 23.03.2009, 21:26:28Jsem fanoušek Lamborghini a taky ho nemám v garáži, jsem snad o to menším fanouškem této značky ?
No nad týmto by sa dalo polemizovať. ::)
Pretože niekoho "fanúšikovanie" zašlo tak ďaleko že si ho kúpil,kdežto ty by si sa v spojení s autom stal iba obdivovaťeľ...
Pretože podľa tvojej teórie sú všetci "rovní",aj tí čo to vlastnia aj tí čo obdivujú,ale ja si myslím že to nieje tá istá úroveň. :-\

IMHO AFOL si vtedy keď si starší a kupuješ/zbieraš Lego pre seba a svoje potešenie...
(BOL) Som STAR WARS maňiak a zberateľ !!! >:D
Asi som už poriadny AFOL ... prežívam dark age ...

Ondra

Citace od: Hardegon kdy 23.03.2009, 20:45:25
Citace od: Ondra kdy 23.03.2009, 20:37:12
http://a%20že%20jsou%20tu%20lidi,%20kteří%20koupí%20i%20set%20přes%205%20000%20a%20ne%20jednou%20měsíčně?%20Já%20je%20jen%20obdivuji,%20že%20jsou%20to%20skuteční%20AFOLové%20s%20těžkým%20postižením%20kostokvého%20srdce...

A to musím na to mít paragon, čím víc peněž tim víc afol 8) ?Mě lego baví i když sety nekupuji tak často.

:-[ To ne. Do té skupiny spadají i mistři kostkaři se stavbami opravdu nádhernými i méně zkušení srdcem LEGU oddáni.  8) Jen jsem poukázal na část z nich...
Víš, já jsem jen nechtěl ať to škatulkuješ  :-*.Fanda je prostě fanda, ať už sbírá stavebnice, staví nebo jenom rád programuje mindstorms.

Já třeba nevlastním mraky misbů, nemám v pokoji železniční lego koridory, nad hlavou mi nelétá helikoptéra z technicu a power functions a jediný co mě tak baví ze stavění je příprava robotické potvory (Rozuměj speciálu) na First lego league.Za to si umím to málo lega pěkně vychutnat  :) .

otaznik

Citace od: Vasyk kdy 23.03.2009, 21:26:28

Jsem fanoušek Lamborghini a taky ho nemám v garáži, jsem snad o to menším fanouškem této značky ?
Nejsem si jist, jestli se toto dá porovnávat, LEGO je neporovnatelně dostupnější a kdo chce, tak ho může mít (což se o Lamborghini říci nedá).

Vasyk

Citace od: otaznik kdy 23.03.2009, 21:34:00
Citace od: Vasyk kdy 23.03.2009, 21:26:28

Jsem fanoušek Lamborghini a taky ho nemám v garáži, jsem snad o to menším fanouškem této značky ?
Nejsem si jist, jestli se toto dá porovnávat, LEGO je neporovnatelně dostupnější a kdo chce, tak ho může mít (což se o Lamborghini říci nedá).

Nejde o dostupnost, ale o náklonnost k té značce. Fandím značce, ale její vlastnění ze mě ještě nedělá fandu. Taktéž její nevlastnění mě nijak neomezuje v tom, abych té značce fandil a ne ji jen obdivoval.

Hardegon

Citace od: Ondra kdy 23.03.2009, 21:33:31
Citace od: Hardegon kdy 23.03.2009, 20:45:25
Citace od: Ondra kdy 23.03.2009, 20:37:12
http://a%20že%20jsou%20tu%20lidi,%20kteří%20koupí%20i%20set%20přes%205%20000%20a%20ne%20jednou%20měsíčně?%20Já%20je%20jen%20obdivuji,%20že%20jsou%20to%20skuteční%20AFOLové%20s%20těžkým%20postižením%20kostokvého%20srdce...

A to musím na to mít paragon, čím víc peněž tim víc afol 8) ?Mě lego baví i když sety nekupuji tak často.

:-[ To ne. Do té skupiny spadají i mistři kostkaři se stavbami opravdu nádhernými i méně zkušení srdcem LEGU oddáni.  8) Jen jsem poukázal na část z nich...
Víš, já jsem jen nechtěl ať to škatulkuješ  :-*.Fanda je prostě fanda, ať už sbírá stavebnice, staví nebo jenom rád programuje mindstorms.

Já třeba nevlastním mraky misbů, nemám v pokoji železniční lego koridory, nad hlavou mi nelétá helikoptéra z technicu a power functions a jediný co mě tak baví ze stavění je příprava robotické potvory (Rozuměj speciálu) na First lego league.Za to si umím to málo lega pěkně vychutnat  :) .

:-[ Za škatulky se omlouvám. Ale nejzásadnější je smysl tvé poslední věty: ,,Pořádně si LEGO užít." A o to jde nejvíc.  ;)

Ondra

Citace od: MwK kdy 23.03.2009, 21:32:02
Citace od: Vasyk kdy 23.03.2009, 21:26:28Jsem fanoušek Lamborghini a taky ho nemám v garáži, jsem snad o to menším fanouškem této značky ?
No nad týmto by sa dalo polemizovať. ::)
Pretože niekoho "fanúšikovanie" zašlo tak ďaleko že si ho kúpil,kdežto ty by si sa v spojení s autom stal iba obdivovaťeľ...
Pretože podľa tvojej teórie sú všetci "rovní",aj tí čo to vlastnia aj tí čo obdivujú,ale ja si myslím že to nieje tá istá úroveň. :-\

IMHO AFOL si vtedy keď si starší a kupuješ/zbieraš Lego pre seba a svoje potešenie...
To je opravdu téma na dlouho dobu  :-\.To co jsi řekl vyznělo tak, např. že jenom ten co chodí s Angelinou Jolie je fanoušek a ti ostatní jsou obdivovatelé.

Fanoušek je pro mě ten, co se zajímá o určitý subjekt.Ví něco z historie subjektu, sbírá například modely apod.