8289 - Fire Truck

Založil otaznik, 27.08.2006, 15:41:20

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

otaznik

Shodou okolností a náhod (samozřejmě žádné pochybné nákupy od pochybných lidí) se mi do ruky dostal tento set hasičské plošiny, i když ještě není ani v nabídce na Shop@Home.

Velké Technic sety mám moc rád a tak jsem se o víkendu, abych měl klid, nedočkavě pustil do stavby.

Pytlíky se součástkami jsou, již tradičně, rozděleny na několik kroků. V tomto případě jsou 3 a toto rozdělení výrazně přispívá k plynulosti a komfortnosti stavby. Stavba začíná předkem vozu, poté se staví zadní náprava, podpěrné nohy, kabina, zadní nástavba, prostředek auta a nakonec samotná plošina. Jak bylo řečeno, vše probíhá bez problémů a samotná stavba mi přišla velmi zábavná - asi jako u 8455 - Backhoe Loader.

Už cca v polovině stavby vypadá auto velmi dobře a ihned mi evokovalo vzpomínky na mé návštěvy Českého Truck Trialu - viz foto (pokračování v dalším příspěvku pod obrázkem):



otaznik

Celá stavba mi přišla naprosto skvěle vymyšlená, kostky jsou spojeny téměř intuitivně a vše má dokonalou logiku. Všechny mechanismy - zatáčení, spouštění podpěr, otáčení a zvedání/spouštění ramene - fungují skvěle a drží, tzn. že rameno se samo o sobě neotočí - jako je tomu např. u 8431 - Crane Truck. Celkem mi stavba trvala asi 4 hodiny, ale já si každé stavění vychutnávám a rozhodně při něm nikam nespěchám.

Finální dojem je naprosto dokonalý a samotný model by obstál i jako nefunční stavba. Designově se povedl dokonale.

Plusy:
- krásný model, skvělý design
- jednoduché, ale skvěle fungující mechanismy
- mnoho samolepek, které výborně oživí vozidlo, žádná není STAMP !!!
- zajímavý sekundární model
- zábavná stavba, v návodu není problém rozeznat obě šedé barvy!

Mínusy:
- chybí hadice, je na ní připravena jen navíjecí role

Podle mého názoru je to nejlepší LEGO set roku 2006. A to se mi z velkých setů nedostal do ruky jen 7898 - Cargo Train a 8285 - Tow Truck!

Mellory

#2
Můj názor na set viz níže.
Nothing is true. Everything is permitted.

Poco

Jediné, čo mi tam nesedí, je veľkosť koša. Je príliš malý v porovnaní s kabínou, je to taký minifig size... hm.

Pepan

Citace od: Poco kdy 27.08.2006, 17:28:21
Jediné, čo mi tam nesedí, je velkosť koša. Je přiliš malý v porovnaní s kabínou, je to taký minifig size... hm.

Jo to je pravda, ale jinak to vypadá dobře  :) Místo té hadice bych tam navinul Lego pneumatickou hadičku, takže kdyby byl ještě nějaký Lego hydrant, mohlo by to i opravdu hasit  ;D

danny01

Mal som to v obchode v rukach ale zdalo sa mi to onicom, fakt ma prekvapila recenzia  :o Jedine co sa mi na modeli nepaci su male kolieska, ale to je subjektivne  :P
Uvidime podla ceny ci ho pridam do zbierky   >:D I ked som priatelke sluboval ze to posledne bolo tento rok posledne  ;D ;D ;D
Danny
Danny

otaznik

Citace od: danny01 kdy 01.11.2006, 17:37:28
Mal som to v obchode v rukach ale zdalo sa mi to onicom, fakt ma prekvapila recenzia  :o Jedine co sa mi na modeli nepaci su male kolieska, ale to je subjektivne  :P
Uvidime podla ceny ci ho pridam do zbierky   >:D I ked som priatelke sluboval ze to posledne bolo tento rok posledne  ;D ;D ;D
Danny
Kola se k tomu modelu absolutně hodí, jediná disproporce je ten koš, ale na to jsem přišel, až po upozornění zde na kostkách. Na první pohled se mi zdál OK.

Samík

Pěkná recenze.
O tenhle set jsem předtím neměl moc zájem ale když ho tu takhle vidím, tak si ho budu asi muset do své sbírky taky pořídit ;D
(Ale stejně nejlepší byli starý dobrý Technic hasiči http://guide.lugnet.com/set/8280 ) >:D
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost! Tím prvním si ovšem nejsem tak jist!
--Moje Brickshelf galerie--

Mellory

Ještě než 8289 rozeberu, tak si dovolím trošku podiskutovat o tomto setu.

Od tohoto setu jsem vůbec nic nečekal, ani jsem o něj zpočátku neprojevoval zájem. Ale postupem času, kdy jsem se o tomto setu dozvídal víc a víc, mě začínal lákat. A tak mě o Štědrém večeru přivítal pod stromečkem.

Stavba byla zábavná, docela svižná a vcelku jednoduchá. Návod je jednoznačný, nikde nejsou žádná problémová místa. Za cca 3-4 hodiny jsem měl dostavěno.

Konstrukce mi ovšem zas tak dokonalá nepřišla, zejména kabina je velmi slabým místem. Například střecha je upevněna jen na jednom konci, takže se klidně může "prolomit", neboť jí nic nepodepírá (podepírat by jí měly flex trubičky, jenže ty jsou příliš krátké a tak při zasunutí flex trubiček na doraz je střecha dosti prolomená). Způsob uchycení převodů pro stabilizátory je také velmi křehký, při jeho stavbě vzbuzoval velkou nedůvěru, takže se divím, že to drží a funguje.

Podvozku se naopak nedá nic vytknout, ten je vyveden velmi dobře. Totéž se dá říci o nadstavbě za kabinou, která obsahuje všechny důležité převody pro pohyb ramena s košem. Líbí se mi otvírání boků pro přístup k ovládacím kolům. Zadní část modelu je odfláknutá, i když tam se toho moc očekávat nedá.

K funkcím: Zas tak impresivní tento set není, zvládá vcelku totéž (vlastně dokonce méně), co 8285: zatáčení kol, spouštění / zatahování stabilizačních noh, zvedání a otáčení ramena s košem a to je vše, přátelé. Setu by rozhodně prospěl motor (ten umělý, ve kterém se při pohybu hýbají žluté písty) a možná nějaká ta pneumatika.

Designová stránka se docela povedla, i když set není ničím designově zajímavý. Velmi mě překvapil syndrom "přeliftarmování" (kterým trpí například mé modely), tj. "velká koncentrace liftarmů kolem na jednom místě" Což samozřejmě není na škodu, alespoň se set uplatní také jako dobrá zásobárna liftarmů.

Celkově na tom 8289 není špatně, ale titul nejlepší Technic set roku 2006 si u mne nezaslouží. Funkčně nabízí sice totéž, co 8285, v menším provedení, designově je na tom dobře, jako zdroj dílků je perfektní. Ale pár věcí mu chybí k dokonalosti. Například právě zmíněný "motor". Právě on by mohl být jiskřičkou, která by z tohoto setu udělala bombu. Ale tou je pro mne pro rok 2006, světe div se, set 8284.
Nothing is true. Everything is permitted.

otaznik

#9
Citace od: Mellory kdy 27.12.2006, 23:55:08
Konstrukce mi ovšem zas tak dokonalá nepřišla, zejména kabina je velmi slabým místem. Například střecha je upevněna jen na jednom konci, takže se klidně může "prolomit", neboť jí nic nepodepírá (podepírat by jí měly flex trubičky, jenže ty jsou příliš krátké a tak při zasunutí flex trubiček na doraz je střecha dosti prolomená). Způsob uchycení převodů pro stabilizátory je také velmi křehký, při jeho stavbě vzbuzoval velkou nedůvěru, takže se divím, že to drží a funguje.

A co s tím autem chceš dělat? Překlápět ho přes střechu?  :o Střecha je dostatečně odolná na to, k čemu u modelu slouží.
Stabilizátory - v jakém bodě je konstrukce křehká? Byl s nimi nějaký praktický problém? Jsou udělány tak, že se po vysunutí dostanou do polohy, kdy se nohy sami nemůžou zaklapnout zpět, podle mě je to naopak velmi chytře vymyšleno.

Citace od: Mellory kdy 27.12.2006, 23:55:08
Designová stránka se docela povedla, i když set není ničím designově zajímavý. Velmi mě překvapil syndrom "přeliftarmování" (kterým trpí například mé modely), tj. "velká koncentrace liftarmů kolem na jednom místě" Což samozřejmě není na škodu, alespoň se set uplatní také jako dobrá zásobárna liftarmů.
Design je výborný, auto vypadá skvěle, stejně jako všechny větší Technic sety v tomto roce. Nevím, co máš na mysli pod pojmem "přeliftarmováno", ale set je postaven velmi účelně a prakticky, vše je v něm tak "akorát".

Mellory

Citace od: otaznik kdy 28.12.2006, 00:49:23
A co s tím autem chceš dělat? Překlápět ho přes střechu?  :o Střecha je dostatečně odolná na to, k čemu u modelu slouží.
Jak jsem řekl, při zasunutí flex trubiček do úhlové spojky a pinu se zarážkou se mi střecha ohnula dolů, neboť jsou flex trubičky příliš krátké. Možná je to problém jen mých flex trubiček, které TLC o kousek ošidilo.

Citace od: otaznik kdy 28.12.2006, 00:49:23
Stabilizátory - v jakém bodě je konstrukce křehká?
Stabilizátory jsou dostatečně dobře upevněné, ale zpočátku se mi uchycení převodů k jejich ovládání zdálo křehké. Ale beru zpět. Zapomněl jsem na to, že jsou společně podepřené zezadu jedním liftarmem.

Citace od: otaznik kdy 28.12.2006, 00:49:23
Nevím, co máš na mysli pod pojmem "přeliftarmováno", ale set je postaven velmi účelně a prakticky, vše je v něm tak "akorát".
Horní rohy kabiny. Ale je pravda, že jinak to asi při zachování stávajícího designu ostatních částí postavit nešlo.

Zapomněl jsem se ještě zmínit o předním nárazníku, který "drhne" o krátké bílé technic panely pod ním. Je ovšem možné, že jsem tuto část špatně postavil.
Nothing is true. Everything is permitted.

otaznik

Citace od: Mellory kdy 28.12.2006, 10:23:37
Jak jsem řekl, při zasunutí flex trubiček do úhlové spojky a pinu se zarážkou se mi střecha ohnula dolů, neboť jsou flex trubičky příliš krátké. Možná je to problém jen mých flex trubiček, které TLC o kousek ošidilo.

U mého modelu také nejsou trubičky nadoraz, ale není cílem ty trubičky narvat do obou bushů tak, aby byly "až na podlaze".  ;)

Citace od: Mellory kdy 28.12.2006, 10:23:37
Zapomněl jsem se ještě zmínit o předním nárazníku, který "drhne" o krátké bílé technic panely pod ním. Je ovšem možné, že jsem tuto část špatně postavil.

Zajímavé, na nic podobného si nepamatuji.  :)