kolejiště na půdě (POZOR použito modifikací LEGO dílů)

Založil mirek, 14.01.2008, 10:19:59

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

hobby

Citace od: mirek kdy 26.10.2008, 14:17:19
... Zkoušel jsem vytvářet křoví, či porosty naležato a nastojato (jako pnoucí). Jen malá ukázka, která bude ještě dále rozvíjena.
Co na to říct? Už zde na tohle téma byla diskuze asi před 3 roky (hledat to nebudu). Jako všechno, tak i lego má své hranice možností. Je to technická hračka, ideální pro modely a domy. Pro zeleň a přírodu by se spíš hodila modelína. Ale např. jeden či dva velké stromy postavené z těch kroužkových dílků, jako doplněk k nějakému celku (hradu, domu ap), je v pořádku. Ale neumím si představit vybavit tímto takhle rozsáhlé kolejiště. To abys měl obrovské pytle materiálu i obrovskou vůli a výsledek přitom vůbec nemusí být adekvátní vynaložené námaze a nákladům. Nic by mě k tomu nedonutilo, spíš bych se obával, aby mně z téhle kostičkované přírody nezkostičkovaly i oči ;D.
Spatřovat v té ukázce křoví lze jen při zvýšené míře fantazie a protože je to zelené (to není myšleno ironicky, ani kryticky, prostě to tak je). Dětem to ale bude jasné. Proto si to nijak neber a pokračuj si podle svého :-X.

TomB

Myslím že jenom z LEGA se dají dělat pěkné rostliny.
Složení mých příspěvků:
54% sarkasmu, 13% rozumování, 3% nepravdivých informací a 30% destilovaného trolismu!

eNTy

Možná by šlo do kolejiště použít "vláčkařskou" přírodu, ale asi by to nebylo to pravé ořechové. Příroda je jeden z limitů Lega i když kreativní přístupy dokáží zázraky.







Pro srovnání, moje ručně vyráběná bříza pro vláčkové diorama (cca 10cm vysoká)


mirek

...ano, hledám, zkouším , experimentuji s dekorací kolejiště za použití lego kostek. Děkuji za nápady i názory. Je pravdou, že při tak velké ploše bude fuška vše dokonale sladit.
Dnes jsem chtěl trochu oživit kolejiště vlastním domečkem. Zatím to spíš žije venku než uvnitř. Vnitřky budov asi nechám až na konec.

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

mirek

#274
V naší sbírce Lega máme převážně dělníky. Dětičky máme také. Ty jsou ovšem v osobních vagónkách coby cestující na kolejišti na půdě. Dala si je tam vnučka. Na ty jí přece nemohu sahat. Tak jsem použil postavičky co byly po ruce v dílně. SORRY.

mirek

Před časem jsem zde vyvěsil fotky osvětlení, kde na stožáru byla použita samolepka z nějaké cizí stavebnice. Trochu jsem si opět hrál a vytvořil vlastní samolepky, které přesně obtočí stožár.
Makro fotoaparátu dokonale zobrazí rozhraní barevných polí, které normálně v reálu není vidět.


[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

mirek

...malý detail co potěší. Tráva, coby samolepící folie. Vnoučata byla nadšena.

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

Micho

Trochu nad rámec Lega, mne sa to však veľmi páči.  8)

Mirek, kde ty na to chodíš (tie nápady). A nebodaj máš doma ešte rezací ploter? Tie rezy sú celkom čisté, akoby to bolo rezané strojovo po krivkách. Alebo je to taká nožnicová zručnosť?   :D

Jamesek

Citace od: Micho kdy 06.11.2008, 16:18:38
Trochu nad rámec Lega, mne sa to však veľmi páči.  8)

Mirek, kde ty na to chodíš (tie nápady). A nebodaj máš doma ešte rezací ploter? Tie rezy sú celkom čisté, akoby to bolo rezané strojovo po krivkách. Alebo je to taká nožnicová zručnosť?   :D

Nebo průhledná samolepka?

Micho

Citace od: Jamesek kdy 06.11.2008, 16:28:55
Citace od: Micho kdy 06.11.2008, 16:18:38
Trochu nad rámec Lega, mne sa to však veľmi páči.  8)

Mirek, kde ty na to chodíš (tie nápady). A nebodaj máš doma ešte rezací ploter? Tie rezy sú celkom čisté, akoby to bolo rezané strojovo po krivkách. Alebo je to taká nožnicová zručnosť?   :D

Nebo průhledná samolepka?

Na pár miestach (v spoji 2 línií) sa mi zdá, že vidím stopy po reze. Mirek ovšem píše o samolepiacej fólii, čo je bežne používaný výraz vo výrobných štúdiách pre fólie z ktorých sa reže. Ale aj prehľadná samolepka by mohla byť dobrým riešením.  ;)

mirek

Citace od: Micho kdy 06.11.2008, 16:18:38
Trochu nad rámec Lega, mne sa to však veľmi páči.  8)

Mirek, kde ty na to chodíš (tie nápady). A nebodaj máš doma ešte rezací ploter? Tie rezy sú celkom čisté, akoby to bolo rezané strojovo po krivkách. Alebo je to taká nožnicová zručnosť?   :D
Micho,díky, stříhal jsem ze zelené samolepící folie šipky, (jako vánoční stromeček) na podlahu do prodejny. Na stole přede mnou ležely malé půlkulaté nůžtičky. Tapeta (odřezy) + nůžky = nápad jak udělat trávu. Plotr nemám, hodil by se.
Zatím se mi ruce netřesou, tak to snad i ujde.

mirek

Již delší dobu mám postavené berounské hradlo. Jen nebyl zaveden elektrický proud.
Po zavedení bliká na stole červená kontrolka. Výhledově by přes relé měla být spojena s nějakou funkcí.

mirek

Vývoj a myšlení nezastavíš. Při sobotní dětské invazi na kolejišti se ukázalo, že stávající řešení přejezdu neodpovídá požadavkům těch nejmenších. Ozývalo se strejdo, dědo, udělej s tím něco...
... a tak dnes je přejezd na světě. Musel jsem prodloužit ramena závor pro dvousměrnou silnici,
ještě překopat zvedání, aby závory byly co nejvíce kolmo a stabilnější základ, ve kterém budou schovány odpory k LED diodám.
Zatím je celek ke kolejím jen posazen ( bude přilepen oboustrannou lepící páskou). Konečné řešení bude následovat po položení  "štěrkového"  podloží pod koleje.



[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

Marty713

#283
Pěkný, pěkný - co pro děti člověk neudělá, že. :)

Ale docela mi vadí, jak nádražní budova zasahuje doprostřed silnice. To je hodně blbý. :-\ :o

P.S. Nějak to posuň vpřed na úkor peronu.

mirek

Vím, v konečné fázi jsem to chtěl řešit dopravní značkou: POZOR ZÚŽENÁ VOZOVKA !
       Je mi líto řezat nástupiště, možná, že to tedy vyřeším postavením nového a užšího.
Dík za Tvůj postřeh.

Marty713

A nešlo by to takhle (+ nějaké kosmetické změny)? ??? ;)

mirek

Marty713 už je to vyřešené. Snad se Ti to bude líbit. ;D Díky za pořádný nakopnutí.
Řešením jsem získal celé velké nástupiště pro chystaný skladový areál nad obloukovým tunelem.
Jen jsem stropy 8x16 přenesl na druhou stranu stanice. Bude to chtít však ještě úpravy.
Díky.

Marty713

Tak je to správný, rádo se stalo! ;) :D

mirek

Pro ty z Vás, kteří se pouštíte do el. ovládání výhybky RC nebo 9V přináším tuto videoukázku.
                    Je zde patrná i funkce již dříve popisovaného dvojtlačítka.
                    Reaguji tak na některé Vaše soukromé zprávy.

http://cz.youtube.com/watch?v=3_0h-LwRIAo

mirek

Další tunelový portál na světě. Jen kus zábradlí chybí.

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

Pepan

No co na to má člověk říkat? Můžu leda tiše obdivovat, co jsi zase vytvořil, závidět, slintat... a smutně přemítat nad mou skromnou sbírkou vláčků na skříni a přemýšlet, co s nimi, abych si mohl taky trochu pohrát  >:D

mirek

Citace od: Pepan kdy 21.11.2008, 21:34:53
No co na to má člověk říkat? Můžu leda tiše obdivovat, co jsi zase vytvořil, závidět, slintat... a smutně přemítat nad mou skromnou sbírkou vláčků na skříni a přemýšlet, co s nimi, abych si mohl taky trochu pohrát  >:D
Pepane, vše chce čas.
Lego jsem kupoval ze skromného platu svým dvěma synům, tak od r.1974. Bylo to pouze pár malých setů z bývalého pražského "Pragoimpa". Od r.1991, co jsem začal soukromničit, jsem sám začal sbírat vláčky. Několik mi jich však chybí, peníze bylo nutno vložit do podnikání. A dnes kupuji Lego vnoučatům.
Já na oplátku Ti "závidím" Tvoje mládí. A možnosti a vymoženosti, jaké Vy mladí máte.

mirek

Báječní muži na báječných mašinách na "kolejišti na půdě". Byl to mimořádný den pro kolejiště i pro mne. Stále se pracovalo.
Vyvrcholením byla ukázková jízda Hobbyho lokomotiv, které se pak předváděly v plném lesku.
Výjimečná byla oboustranná poklona,jak majitele lokomotiv, tak i majitele kolejiště, že byli poctěni si
vzájemně dopřát té krásné podívané, za asistence experta Pekiho.

hobby

Jsem rád, že jsem poznal Mirka a viděl kolejiště na půdě i vláčkovou výlohu jeho obchodu. Je sympatické pozorovat, jak malí kluci s gustem pouští vlaky (už dobře ví, kde mačkat), až je musí maminky popohánět, aby nezdržovali.
Mirkovy nápady a jeho systém osvětlení kolejiště mají široké uplatnění a především pro příští výstavu v Roztokách budou velmi užitečné.
Díky za vstřícné a přátelské přijetí  8).

peki

#294
V reálu je kolejiště na půdě ještě větší než se z fotek zdá. Jednotlivé detaily do sebe postupně zapadají, na některých je vidět i průběžný vývoj. Přitom nic nepůsobí rušivě.  Zkrátka paráda. 

mirek


hobby

Díky za videoukázku, sám to neumím udělat a musel bych se to učit.
Ještě k těm parním lokotkám - znalci ví, že ta modrá je (resp. má být) řady 477 s pojezdem 2´D 2´( u mně 2´C 2´protože tato 4 kola v pevném rámu se již do oblouku nezformují), ta druhá řady 399 2´C 1´.
http://parniloko.vlaksim.cz/web/loko/rady/400/4770/477043f3.jpg
http://parniloko.vlaksim.cz/web/loko/rady/300/3990/3990.html


Colonel32

Citace od: hobby kdy 26.11.2008, 08:28:19
( u mně 2´C 2´protože tato 4 kola v pevném rámu se již do oblouku nezformují)

a co dva otocne podvozky se dvema dvojkolimi? tak jako to mela 7750?

jinak Papoucha neni problem poznat, litevce by mozna pomohly cervene tile 1x2 se samolepkou s cislem, protoze na pohled nevidim zpusob, jak to odlisit treba od Baureihe 01.

Ale docela se tesim, jak to dopadne, az se dostanes ke stavbe stroju 275.o , 375.o, 556.o nebo 464.2

hobby

Citace od: Colonel32 kdy 26.11.2008, 10:19:37
[a co dva otocne podvozky se dvema dvojkolimi? tak jako to mela 7750?
Ale docela se tesim, jak to dopadne, az se dostanes ke stavbe stroju 275.o , 375.o, 556.o nebo 464.2
No tak Coloneli, to mě přece také napadlo, jenže velká kola už nebudou v pevném rámu spolu s válci a tudíž bych musel oželet pohyb ojnic - základní a zásadní charakteristiku parních mašin. Ano, viděl jsem na BS několik řešení s dělenými podvozky, ale bez pohyblivých ojnic a to pro mě nic neznamená.
Řadu 400  mám také postavenu (z menších kol - 413.0.. zeměplaz + ještě jednu německou), ale už se zde projevuje zvýšené tření v oblouku, které trochu lokomotivu brzdí. Ale jezdí!,  i ve výhybkách. Řadu 500 a výše nebudu ani zkoušet.
PS: pokud se někomu nelíbí moje ,vylepšeníˇ špejlema (Jindrouš  ;)), tak mi to nevadí. Moje Lego-páry musí kmitat pohybovým soustrojím stejně, jako modelová železnice.

Colonel32

a nedalo by se to zkusit takto?

kazdy ze dvou podozku by mel ojnice vlastni, + dlouhe ojnice k pistum vedene od tretiho kola by trochu zakryvaly mezeru. A technic prevod by zajistoval, ze se ojnice na prvnim a druhem podvozku vuci sobe neposunou.