kolejiště na půdě (POZOR použito modifikací LEGO dílů)

Založil mirek, 14.01.2008, 10:19:59

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 5 Hosté prohlíží toto téma.

matka

Paní na Žlutém hradě

mirek


Bard

Parádní práce. A po prohlédnutí fotografíí s elektrifikací musím ocenit, jak citlivě a čistě je provedený zásah do LEGO dílků.

mirek

Citace od: Bard kdy 27.03.2015, 15:54:35
Parádní práce. A po prohlédnutí fotografíí s elektrifikací musím ocenit, jak citlivě a čistě je provedený zásah do LEGO dílků.

Díky.
Mojí snahou při elektrifikaci lokomotiv bylo "ničit" co nejméně kostek. Některé dílky nevyžadují vůbec žádné úpravy.
K tomuto vlastnímu přístupu v osvětlení lokotek mne vedla především snaha použít miniaturní elektrické prvky.
Především spojek a kabelů.
Elektrické Lego díly jsou robustní a vtěsnat je do omezeného prostoru je nadlidský výkon. Stačí si představit že pro připojení Lego PF světel s dlouhým kabelem k 9V motorku je potřeba přechodového kabelu.
To představuje čtyři kabely natlačit do lokomotivy, pokud chci docílit osvětlení na obou koncích stroje.

Proto používám "odpad" z čistírny oděvů a sice část drátěného ramínka, které obdržím ke každému vyčištěnému saku.
Drát pak prochází celým vnitřkem lokomotivy, je k němu připojena  deska tištěného spoje (jedna nebo i dvě) s konektory. Ke konektorům jsou pak připojeny  motory 9V i PF a též osvětlení. Vše vloženo do Lego technic kostek, bez jakékoliv úpravy.

hobby

Osvětlení Mirkových vlaků je velký bonus, obohacení, nová dimenze. Proto mi nesedí v nadpisu ono zlověstně znějící slůvko "pozor".....  >:D
Ale to už jsem zde jednou psal.

mirek

Citace od: hobby kdy 27.03.2015, 23:48:53
Osvětlení Mirkových vlaků je velký bonus, obohacení, nová dimenze. Proto mi nesedí v nadpisu ono zlověstně znějící slůvko "pozor".....  >:D
Ale to už jsem zde jednou psal.

Hobby, díky. ;)
Zprvu jsem se nad nápisem "POZOR" pozastavoval.   Nyní, po letech je to vlastně velká reklama pro toto vlákno.
Vždyť v reálném životě, vždy, když máš nápis !POZOR!, tak zbystříš a jdeš se přesvědčit, před čím si ten pozor máš vlastně dát.
Dokladem tohoto mého tvrzení je počet návštěv ....367 752 !!!!  >:D

Marty713

Citace od: hobby kdy 27.03.2015, 23:48:53Proto mi nesedí v nadpisu ono zlověstně znějící slůvko "pozor".....  >:D

To jsou zbytky Colonelizace fóra. Vždy si vzpomenu na tento krátký dialog:

http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=17873.msg89469#msg89469

Mirku, jsou krásné!

mirek

Citace od: Marty713 kdy 28.03.2015, 11:48:06
Citace od: hobby kdy 27.03.2015, 23:48:53Proto mi nesedí v nadpisu ono zlověstně znějící slůvko "pozor".....  >:D
To jsou zbytky Colonelizace fóra. Vždy si vzpomenu na tento krátký dialog:
http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=17873.msg89469#msg89469
Mirku, jsou krásné!
Díky, i za připomenutí.

milanv

Ano, také toto vlákno považuji za velmi specifické - pro mě určitě. Dokonce až tak, že kvůli němu jsem si na kostkách založil účet, po několika letech docházení "jako host" :)

A to nejde jen o to, co je zrovna postavené, ale hlavně o celkový lidský přístup a jasně postavené hodnoty. K tomu není moc co dodávat - stačí vzpomenout, kolik tisíc hodin práce to kolejiště muselo "stát" a přitom jak místo jeho "ochrany před cizíma rukama" si Mirek zve i cizí děti a ještě je nechá stavět. Nebo jak tu kdysi Mirek prezentoval tu precizně udělanou mašinku - avšak s "troubítkem" z nějaké dětské hračky na předku kotle, protože "jinak dětem nedělala takovou radost". Zarytí puristi  tehdy byli zralí na zavolání si rychlé první pomoci a já se smál až jsem se za břicho popadal a říkal si jen: "Bravo, Mirku, ty víš o čem je život!".

No a co se týče elektroinstalací: podobné, avšak na primitivnější úrovni, jsem stavěl jako děcko (kvůli tomu jsem se učil SNOT, i když jsem tehdy neznal tu zkratku - abych nemusel vrtat kostky) a říkal jsem si, jaké by to bylo, kdybych "to uměl pořádně jako dospělák". No a Mirek to zrealizoval, jaksi mě předběhl :) Sice ne se všemi úpravami úplně souhlasím (třeba to lepení antény na díl špice vlaku), ale to mi nebrání vidět, že v celkovém součtu se Mirek snaží opravdu ty zásahy do kostek minimalizovat a přitom docílit výsledku. S precizností a čistotou sobě vlastní - a tím docílí, že i tam, kde úpravu dělal, si jí mnoho lidí ani nevšimne, jak vypadají "profi".
Pán na Žlutém hradě

mirek

MilanV,
děkuji za milé zhodnocení. Vystihl jsi to perfektně. Lépe bych se "nevychválil" a nemám to ani ve zvyku..."sebechvála smrdí"...říkával můj otec.
Ano, máš pravdu, že se snažím úpravy minimalizovat, aby si toho pokud možno nikdo nevšiml. AFOL si však vždy úpravy všimne.
Třeba u té zmenšené antény bych byl rád kdyby si toho všimlo LEGO a udělalo ji krátkou. Pro ně prkotina, pro nás použití jako madlo u mašinky, anténa u auta, hromosvod na domě atd...atd.




mirek

Hobby, mám pokračovat ? Víš o co se jedná ? Mám pocit, že o něco jsi se pokoušel.

VocucBat

Na to jak má slovenská strela složitý tvar si myslím, že to vypadá docela dobře...

hobby

Citace od: mirek kdy 30.03.2015, 15:20:33
Hobby, mám pokračovat ? Víš o co se jedná ? Mám pocit, že o něco jsi se pokoušel.
To víš, že jsem ji poznal, ještě než jsem ji rozkliknul. Design měla naprosto unikátní a zajímavý. Slovenskou strelu jsem zkoušel asi 2 hodiny a po chabém výsledku jsem to vzdal. V tomhle měřítku je to mimořádně složitý úkol, vystihnout onen charakteristický ´čumák´. Ale máš naběhnuto slibně, tak vydrž, jsem zvědav, jak se s tím popereš.
Jinak - kdo neví, tak musí kroutit hlavou co se to tu rodí  ;D Ale fotku té lokotky sem jistě dáš 8)

mirek

#1813
Protože stavím převážně stroje na 6 studů pokusil jsem se o nemožné. Vměstnat na 6 studů alespoň náznakově charakteristické tvary pro "strelu".
Hobby, peru se s tím už dost dlouho. Tvé dvě hodinky mi nestačily.
...jen nevím, co to pak udělá s podvozkem. Tedy 9V motorkem.

mirek

Teď už vidím, co bude ještě potřeba změnit...

hobby

#1815
Já bych zůstal u těch 6- ti studů, všechny vlaky máš takové (já taky).
A když se tak dívám na originál, tak nemá ve skutečnosti takový hluboký "předkus", jak jsi udělal; to bych ještě zredukoval. Ale to vidíš sám ;).
Ještě bych přidal:
Chce to najít nějaký vtip, fór, fígl. Model či kopie stejně nejde s tímhle materiálem udělat. Jako např. dobrý kreslíř - karikaturista vystihne podobu pomocí několika čar. Nějakou takovou metodu či technolpgii je třeba najít. Mně se to nepovedlo >:D

milanv

Citace od: mirek kdy 30.03.2015, 11:53:30
Třeba u té zmenšené antény bych byl rád kdyby si toho všimlo LEGO a udělalo ji krátkou. Pro ně prkotina, pro nás použití jako madlo u mašinky, anténa u auta, hromosvod na domě atd...atd.

Jo jo, to je asi věčný stesk AFOLů - nedostatek miniaturních dílů základních "šikovných" tvarů. A zrovna typ "krátký bar s koncem na stud (samec i samice)" je prudce použitelný. Ta krátká anténa taky. Já dlouho toužím po Thin Liftarm 1 (čili "samotná jedna díra" - ideální na SNOT). Kdysi v nějaké anketě TLC o nápady na nové díly nevítězily taky žádné skopičiny, ale různé chybějící kombinace plates s clipem, krátkých barů atp. Byla pořádaná totiž mezi AFOLy...

Já jsem třeba rád, jak se díky Ghostbusters a Detektivní kanceláři rozšířila barevná paleta Round plate 1x1 with hole...
Pán na Žlutém hradě

mirek

Hobby, přesně to co jsi vystihl, to zkrácení čumáku jsem viděl až na fotce, kterou jsem tady zveřejnil. Večer jsem to rozebral, tedy kabinu a posunul zkusmo vpřed. Mnohem lepší podoba.

MilanV. Ano "kulatá jednička s dírou" perfektní použití. Madla, pantografy atd...

VocucBat

6 studů vypadá lépe. Zatím se ti daří pěkně.

mirek


Ondrej

#1820
Koukal jsem schválně co je na bricklinku za díly v dark red a teoreticky by to šlo postavit, ale nevím jaká je dostupnost dílů a bylo by to rozhodně složitější to řešit s menším počtem dílů v téhle barvě, ale na druhou stranu by se to mnohem víc blížilo originálu.
EDIT: kromě oken a dveří je vše co tam zatím máš

papluh

čo tak skúsiť ten oblúk okna spraviť nejak cez hadičku a clipy ? LDD moc experimentovať s oblúkom nedovolí, ale naživo by sa to malo dať natesnať viac.

Aki

První varianta mi přijde jako zajímavý směr. Ty tile bych vyměnil ale za 54200. Tím by ten oblouk byl plynulejší.

Archaon

#1823
Myslím že v 8mi studech šírky by se dal použít a zastavět předek ze setu 4551. Ideálně pokud by nebyl kolmo ale sklopený dozadu... Možná by ho i Mirkovi zlaté české ručičky uměly říznout a udělat z něj 4studový?

hobby

Citace od: Archaon kdy 31.03.2015, 20:37:53
Myslím že v 8mi studech šírky by se dal použít a zastavět předek ze setu 4551. Ideálně pokud by nebyl kolmo ale sklopený dozadu... Možná by ho i Mirkovi zlaté české ručičky uměly říznout a udělat z něj 4studový?
Jo, to máš pravdu, ta přední maska z tohoto setu by se dala použít, dobrý nápad, chce vyzkoušet, já na něj nepomyslel. Ale řezat ne! Prostě, nemusí to být přesný model, stejně nejde udělat. Místo pěti okýnek, budou čtyři. Jak jsem psal už dřív, jde o to najít spíše nějaký fígl.
Mirku promiň, že ti do toho kecám, ale pořád je ten "předkus" dlouhý a moc trčíčí dopředu. Ani ty polo-elipsy po stranách nejsou tak mohutné.
No, nevzdávej to. Já jsem si bohužel neudělal žádnou fotku mých pokusů, tehdy jsem to hned rozebral, protože jsem nebyl s žádným spokojen.

Archaon

Citace od: hobby kdy 01.04.2015, 10:08:34
Citace od: Archaon kdy 31.03.2015, 20:37:53
Myslím že v 8mi studech šírky by se dal použít a zastavět předek ze setu 4551. Ideálně pokud by nebyl kolmo ale sklopený dozadu... Možná by ho i Mirkovi zlaté české ručičky uměly říznout a udělat z něj 4studový?
Jo, to máš pravdu, ta přední maska z tohoto setu by se dala použít, dobrý nápad, chce vyzkoušet, já na něj nepomyslel. Ale řezat ne!

U nikoho jinýho bych si to nedovolil ale v Mirkovi zásahy už sem tak nějak získal důvěru  ;D ten díl má výhodu že má hezky udělaná boční lomená okna, to si myslím že jinde nebude...

skmaand

Ak už rezať, tak z Cylinder Half 3 x 6 x 6 with 1 x 2 Cutout v trans clear odrezať spodnú časť vo výške dvoch brickov . A okienka vytvoriť červenou samolepiacou fóliou . Je to lacný a dostupný dielec . Mirek je zručný aj ako modelár.

Archaon

#1827
Citace od: skmaand kdy 01.04.2015, 10:48:35
Ak už rezať, tak z Cylinder Half 3 x 6 x 6 with 1 x 2 Cutout v trans clear odrezať spodnú časť vo výške dvoch brickov . A okienka vytvoriť červenou samolepiacou fóliou . Je to lacný a dostupný dielec . Mirek je zručný aj ako modelár.

To je taky super nápad, ale možná by ani nebylo potřeba nic řezat. Stačil by cylinder v šířce nikoliv 6 ale 4 a ve výšce 4, ten by se dal zastavět v pohodě. A jak píšeš tak samolepka... Myslím tenhle díl http://www.bricklink.com/catalogItemIn.asp?P=6259&colorID=15&in=A

Marty713

#1828
Zkusil jsem si s tím pohrát, třeba to pomůže. Stačilo by jemně upravit sklíčko u kokpitu - boční okna přetřít červenou a na přední doplnit sloupky.

Přidal jsem i soubor z LDD. Z obrázku toho moc poznat není.

Ondrej

Citace od: Marty713 kdy 01.04.2015, 12:40:23
Zkusil jsem si s tím pohrát, třeba to pomůže. Stačilo by jemně upravit sklíčko u kokpitu - boční okna přetřít červenou a na přední doplnit sloupky. 

To vypadá hodně dobře a v tmavě červený by to byla pecka.