kolejiště na půdě (POZOR použito modifikací LEGO dílů)

Založil mirek, 14.01.2008, 10:19:59

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 4 Hosté prohlíží toto téma.

mirek

#1260
Další nápad, už je ani nepočítám, jsem zrealizoval na kolejišti. Jedná se o to, že nasvítit celou ulici představuje
do každé základní desky vyvrtat otvor pro kabely a další vrtání do desky stolu. Osm základních desek rafinerie,
sedm stožárů s osvětlením, to by představovalo spoustu vrtání a pak pod rafinérií jsou koleje, kde protahování
kabeláže by bylo problematické.
Řešení: po celé délce rafinérie jsou oboustrannou lepící páskou přilepeny dva pásky slabé hliníkové fólie. Pod
každou základní deskou též, s tím rozdílem, že je tam připojen (přilepen) drátek od diody v lampě. Fólie na stole
se pak dotýká fólie na základové desce. Základní desku se vším všudy tak mohu odebrat z plochy, aniž bych
musel jakékoliv dráty někde odpojovat.
Je jasné, že napětí pro všechny lampy je přivedeno do těch dvou pásků hliníkové fólie přilepené na desce stolu.

Tímto řešením jsem se začal zabývat v té době, kdy jsem postupně dával k sobě ulici s modulovými domy.
Před každým domem lampička . . .

mirek

Připravuji lampy na nádraží "Beroun". Nejprve si zkusmo ověřuji jejich rozmístění.
Lampy jsou jedno i dvojramenné. Některé kostky jsou v jiné použité barvě. Časem bude změněno.

Stožár lampy je non-lego. Je z černé modelářské uhlíkové trubky, nastříkaný na sv.šedou.
Ano, šel by udělat z lego dílků, ale při množství technic dílků 62462 Pin Connector a 4459 Pin mne
odradila pořizovací cena takového množství :'(.

mirek

Tak trochu jiný pohled na kolejiště. Je to první test nově objeveného programu.

http://photosynth.net/view.aspx?cid=5756cf07-8363-494f-9f52-17cb6f01a765

mirek

První dvojramenná lampa co svítí. Detail kontaktů nafotím zítra.

dědek


stomcova

Citace od: mirek kdy 22.01.2012, 17:39:31
Pustil jsem se do stavby nádraží, které by mělo odpovídat tak trochu modulovým domům.
Za základ jsem použil části radnice ze setu 10184.
Hlavní vchod je z přízemí čelní strany. Průchodem se "vyleze" v patře mezi dvěma kolejemi.
U kolejí je peron pro výpravčího a sklady, včetně nástěnných tabulí s odjezdy a příjezdy vlaků.
Ahoj Mirku,
opětovně ti gratuluji k realizaci Tvých nápadů i tohoto nádraží. Holt když je prostor, šikovné ruce... je to paráda. Na druhém obrázku před nádražím Ti parkuje (nebo projíždí) caravan s vlekem. Jsem zvědavá, nemáš prosím kompletní obrázek toho caravanu? Mohl bys´ ho prezentovat?
Batman, forever...

mirek

Citace od: stomcova kdy 08.02.2012, 07:42:44
Ahoj Mirku,
opětovně ti gratuluji k realizaci Tvých nápadů i tohoto nádraží. Holt když je prostor, šikovné ruce... je to paráda. Na druhém obrázku před nádražím Ti parkuje (nebo projíždí) caravan s vlekem. Jsem zvědavá, nemáš prosím kompletní obrázek toho caravanu? Mohl bys´ ho prezentovat?
Nazdar Stáňo, děkuji,
protože jsem nevěděl který caravan s vlekem myslíš, nafotil jsem oba nové sety, které parkují před nádražím (moto přívěs 4433, caravan 4435).
To si postavili kluci. Já pak jenom zkontroluji, zda nepřebývá nějaká kostka, kterou přehlédli.

mirek

Citace od: mirek kdy 07.02.2012, 20:01:34
První dvojramenná lampa co svítí. Detail kontaktů nafotím zítra.
Zde je pohled na odnímatelné el. spojení, které bude zrealizováno na kolejišti postupem času (až dorazí objednané plate).
Snahou bylo vytvořit takové provedení kontaktů, kdy lampy se z nástupiště dají jednoduše odebrat. (při čištění, opravě ap.)

mirek

#1268
Pro potřeby kolejiště na půdě přepracovávám set 7937.
Začalo to zvýšením zábradlí, bylo velice nízko...to by bylo pádů do kolejí.  ;D

mirek


martinlx

Mirku, to denní 3D je skvělé, opravdu výborná možnost jak si vychutnat tvoje kolejiště!
S tím nočním trochu zápasím, nedá se přepnout do stejného režimu? Myslím tím že se nebudou zobrazovat ty bílé čtverce a vybraná fotka nebude jasnější než zbytek. Možná by pomohly i delší časy expozice a clona stejná jako ve dne aby bylo vše ostré. Každopádně smekám!

mirek

Citace od: martinlx kdy 09.02.2012, 09:41:17
Mirku, to denní 3D je skvělé, opravdu výborná možnost jak si vychutnat tvoje kolejiště!
S tím nočním trochu zápasím, nedá se přepnout do stejného režimu? Myslím tím že se nebudou zobrazovat ty bílé čtverce a vybraná fotka nebude jasnější než zbytek. Možná by pomohly i delší časy expozice a clona stejná jako ve dne aby bylo vše ostré. Každopádně smekám!
martinlx - díky. V programu photosynth zkouším různé možnosti, proto trochu jiný režim.

mirek

#1272
Dnes jsem dokončil nasvícení celého komplexu minirafinerie "Česká rafinérská", včetně správní budovy.
V přízemí budovy je recepce, v patře pak řídící centrum. Noční scenérie podtrhuje osvětlení komplexu.

mirek

První jednoramenné lampy už svítí. Lampy jsou odnímatelné díky systému vlastních (modifikovaných) kontaktů bez jakýchkoliv
kabelů na povrchu kolejiště.

P4tr1cius

Palec hore.
Večer, keď je v izbe prítmie, a keď to všetko spustíš a zasvietiš, to musí byť pastva pre oči. Tie lampy si vymyslel naozaj veľmi dobre, aj keď sem-tam nejaká kocka padne za obeť. A čo na prekvapilo (príjemne samozrejme) sú tie lampy. Vôbec nevyzerajú, že stĺp nieje z lega.  Vyzerajú akoby tam patrili. Veľmi dobrá práca.

mirek

Citace od: P4tr1cius kdy 14.02.2012, 11:25:08
Palec hore.
Večer, keď je v izbe prítmie, a keď to všetko spustíš a zasvietiš, to musí byť pastva pre oči. Tie lampy si vymyslel naozaj veľmi dobre, aj keď sem-tam nejaká kocka padne za obeť. A čo na prekvapilo (príjemne samozrejme) sú tie lampy. Vôbec nevyzerajú, že stĺp nieje z lega.  Vyzerajú akoby tam patrili. Veľmi dobrá práca.
P4tr1cius, díky. Kostky, které provrtám nepovažuji za oběť. Lego má electric kostky taky odlité tak, aby se tam vešly el. kontakty.
V mém případě odpadají pak kabely podél kolejí, což byl můj prvořadý úkol, vyvarovat se spleti drátů. Nechtěl jsem směs kabelů, jako je
na obrázku. . .  a to v malém rozsahu.

mirek

Ve snaze, co nejméně drátů na povrchu kolejiště jsem šel tak daleko ve svém řešení, že připojení celých sestav (viz. hradlo) je na bázi
celoplošných kontaktů. Stačí vzít desku se stavbou z kolejiště . . . a je odpojeno.
Nabízí se i možnost přenesení na výstavu, kde sestava bude svítit bez komplikovaných el. rozvodů.

dědek

Mirku, trochu zpomal, nestačím to realizovat.Jsem teprve u lamp. ;D

mirek

Dorazily kostky, tak jsem mohl dokončit na přechodu zábradlí, dlažbu i osvětlení na lávce.
Montéři spokojeně odcházejí.

mirek

Vnuci jako dárek k narozeninám mi postavili spolu s jejich tatínkem v LDD "brejlovce". S tím, že mi jej, až si ho patřičně upravím, objednají.
To byla výzva a inspirace zároveň. Pustil jsem se do stavby vlastního brejlovce podle fotografie 753 010 a jak to dopadlo je na fotkách.

mirek

Brejlovec je dokončen. Je osazen dvěma vzájemně propojenými motorky (9V + RC). Uvnitř je velký batery box (na osvětlení) se dvěma přepínacími tlačítky, které se ovládají na střeše tyčkami (od RC kolejí). Bateriemi jsou napájeny LED diody. Už jezdí na kolejišti.

mirek

Také vechtr, jedna z prvních staveb na kolejišti byl podroben zásadní úpravě. Dostal své stálé místo na kolejišti a také el.připojení a osvětlení.
El. připojení je opět pomocí Al celoplošných kontaktů, jako jsou použita na hradle a rafinerii. Moc se mi to osvědčilo.

Rhox

Ty celoplošný kontakty se mi hrozně líbí, máš to strašně elegantně vyřešeno. Je hrozně fajn, že máš pořád elán a kolejiště se stále utěšeně rozrůstá. Jen doufám, že někdy budu mít cestu přes Beroun :)

mirek


hobby

Jsem rád, že hned správně ukážeš originál a tak můžeme rovnou konfrontovat předlohu a model (já to vždycky okamžitě hledám). Zkouším si představit, jak bych postupoval a stavěl já; asi by to u mně dopadlo podobně, možná bych se snažil ještě něco udělat s výškou - většinou jsou všechny train-modely obecně mírně proporčně převýšené. Jinak O.K., každopádně brejlovec to je  8).

mirek

#1285
hobby, díky. Ano, problematika výšky u vlaků je známa. Zde je "na potvoru" ještě  dána místem pro vložení
            http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=2846       kterým ovládám světla vpřed a vzad. (systém 3)

Chtěl jsem si tímto vyzkoušet další možný systém napájení a ovládání světel.
1)    napájení přímo od trakčního 9V napětí přes motorek (klasika)
2)    napájení přes battery box a s ovládáním PF - (taurus)
3)    napájení přes velký battery box a ovládání přes přepínače na battery boxu - (brejlovec)
4)    napájení  přes malý PF battery box s vloženým nonlego minipřepínačem - toto nemám vyzkoušeno, snad příště.

mirek

#1286
Když předchozí příspěvek po sobě čtu . . . další nápad!
5)  Systém
RC podvozek na kterém není RC motor, ale 9V motorek. Tím pádem by baterie byly velice nízko, a ovladačem by se ovládalo osvětlení lokomotivy.
Místo ovládání jízdy vpřed a vzad by se ovládaly světla vpředu a vzadu. DOST DOBRÝ. Vnuk by řekl HUSTÝ dědo. ;D

Podvozek i ovladač mám, je to další výzva.  FUNGUJE TO ! OTESTOVÁNO.

Další poznatek z testu.  Lokotka může i HOUKAT.

kryst.off

Brejlovec je super, jen mě strašně irituje ten modrý lem okolo kulatých oken  ;D A taky se mi moc líbí brejlovec v LDD. Míň model, víc Lego. A taky je hned poznat  ;)
kryst.off

mirek

Poslední nápad s použitím RC podvozku osazeným 9V motorkem a dálkovým ovládáním světel vpřed i vzad i s houkáním
jsem zakapotoval s použitím dílů ze staršího motoráku.

mirek

Včera večer jsem si jen tak sedl, pustil vlaky, a kochal se nasvícenou atmosférou kolejiště.
Pak mi to nedalo a a vytvořil jsem fotodokumentaci.