kolejiště na půdě (POZOR použito modifikací LEGO dílů)

Založil mirek, 14.01.2008, 10:19:59

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 3 Hosté prohlíží toto téma.

mirek

Berndthardte,
Není to nápojové brčko, ani Lego dílek, je to trubička, kterou dávají v obchoďácích k balonkům pro děti. Je pevnější a má
odpovídající průměr pro Lego. Tato trubička už je překonána černou uhlíkovoplastovou, která je pevnější. Někde jsem ji
už na osvětlení publikoval.

Dutý stožár z lego dílků by se dal sestavit, ale není jednolitý a při větším množství stožárů na kolejišti by to bylo pak značně nákladné řešení.

Pokud se týká jízdy on/of to není problém. Už jsem si ho řešil pomocí odděleného úseku, kde se postupně nabíjejí kondenzátory
na maximum nastaveném na trafu. Není problém po stisku zelené na semaforu pomocí Lego trafa ovládat plynulý rozjezd.
Protože kolejiště ovládají kluci 4 a 7 letí, nekomplikuji jim to. Zmáčknou zelené tlačítko, rozsvítí se zelená, vlak vyrazí.

Pokud se týká skřínek, dnes jsem byl objednat do nich plastové šuplíčky. Budou do měsíce. Vyrábějí je švýcaři.

Papiňák

co se týče plynulýho rozjezdu, možná by šel dát obvod přímo do vlaku, ale aby to nezabíraly jen kondíky, musela by bejt nějaká elektronika a muselo by se počítat s brzdnou dráhou :) Kdysi jsem nějaký takový obvod viděl, bohužel už si nevzpomenu, kde (možná v ábíčku nebo starším Modeláři..)

mirek

Začátkem týdne jsem umístil skřínky na místo na půdě. Vytvořil jsem si  tak pracoviště v blízkosti kolejiště.
Teď opravdu k radosti chybí jen ty plastové šuplíčky.

mirek

Na novém pracovišti bylo dohotoveno a nainstalováno do soupravy "Red Arrow" osvětlení lokotky a jednotlivých vagonků. Osvětlení se ovládá dálkově. Jízda soupravy pak přes trafo a 9V.

hobby

To vnitřní osvětlení je opravdu parádní a další pozitivní prvek pro kolejiště. Vím to z modelového kolejiště, jak celé ožije. Asi to za tu práci stojí. Mirku, O.K.

mirek

Hobby, vřelé díky. ...a zde  je pohled pod pokličku, tady v daném případě pod střechu.

mirek


Ivansliz

Osvětlení vagonu je fakt pecka. :o ;)

Pamatuji si, že osvětlení vagonu dělal myslím i Adamko, ale pomocí slabých lego-světelných kostek(nevím, jestli to tu zveřejnil někdy). Tvé diody mají samozřejmě 10x větší intenzitu a je vidět práce elektrikáře. ;D
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz

AdamKo

Citace od: mirek kdy 23.08.2011, 10:30:10Na novém pracovišti bylo dohotoveno a nainstalováno do soupravy "Red Arrow" osvětlení lokotky a jednotlivých vagonků. Osvětlení se ovládá dálkově. Jízda soupravy pak přes trafo a 9V.
Zlatý český ručičky  8)

Citace od: Ivansliz kdy 24.08.2011, 08:25:48Pamatuji si, že osvětlení vagonu dělal myslím i Adamko, ale pomocí slabých lego-světelných kostek(nevím, jestli to tu zveřejnil někdy)
Ano, to je pravda.  :) Osvětlení jsem udělal už v roce 2008 (z lego 9V káblíků a žároviček), ale od té doby jsem to nikde nezveřejnil ani se k tomu nevrátil.
Možná, že je pomalu čas provětrat moje téma... >:D

mirek

Na nápad vybavit střechu domku skutečným fotovoltaickým článkem mne přivedl Lego set 5771.
Na Aukru se nabízela stvebnice 6v1. Ta obsahovala motorek i sluneční kolektor. Realizace nebyla složitá.
Zatím je vše ve stadiu ověřování. Vrtule i článek jsou provizorně upevněny na jiný set a vše maká k naprosté
spokojenosti.
Set 5771 bude instalován na kolejiště, tam, kam dopadá odpolední sluníčko. Odpolední proto, aby Filip až přijde
ze školy, z první třídy, si to užil.

Marty713

Jsi ďábel! ;D

Už jen čekám na miniaturní vodní elektrárnu pohánějící celé kolejiště. ;)

Ivansliz

Citace od: Márty kdy 25.08.2011, 16:39:34
Jsi ďábel! ;D

Už jen čekám na miniaturní vodní elektrárnu pohánějící celé kolejiště. ;)

;D Hezky vystihnuté.

Mirku, další skvělá vychytávka. Jinak to světlo ti tam svítí pravidelně? Ptám se, jestli pak nemáš(nebudeš mít) třeba problém se zažloutlými kostkami?
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz

mirek

#1152
Citace od: Márty kdy 25.08.2011, 16:39:34Mirku, další skvělá vychytávka. Jinak to světlo ti tam svítí pravidelně? Ptám se, jestli pak nemáš(nebudeš mít) třeba problém se zažloutlými kostkami?
Márty díky.
Ivansliz sluníčko pouštím na kolejiště vyjímečně, pouze v tomto případě. Jinak ve střešních oknech jsem zabudoval
žaluzie. (Někde na Kostkách v tomto vláknu je i foto.)

Rhox


mirek

Překopaný domek ze setu 5771 je na svém místě na kolejišti. Nejprve jsem ho postavil zrcadlově oproti
původnímu návodu. Pak s ohledem na dopad slunečních paprsků jsem přepracoval střechu a v návaznosti i vnitřní vybavení, krb a schodiště. Také jsem upravil podle vlastního přístřešek na auto a pod autem vydláždil.
;D V ekologickém domě nemůže stát auto pod přístřeškem na trávě a prosakovat olej do spodních vod. ;D

germik

MOc hezké, jako vždycky, jen bys měl zvýšit komín, tohle by se stavebnímu úřadu nelíbilo  ;) >:D
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik

Justin

Ten domček s elektrárňou vyzerá dobre. Super sú tie kolektory.
Neboja sa minifiovia, že keď vylezú na balkón, tak im vrtuľa ušmykne hlavu?

Inak olej z auta by mi nerobil starosti, na druhej fotky vyzerá odraz svetla tak, ako keby unikalo palivo z cisterny, čo ide ponad dom.

Nečítal som celé vlákno, takže sa možno pýtam na to čo už bolo zodpovedané,
ale z čoho sú vyrobené tie stromy vpravo dolu?

Ďakujem

J.

mirek

Germik ... jsi velice všímavý, máš pravdu, došly šedé kostky, nastavím jinými.

Justin ... ano, fotky stromků  byly v tomto vlákně již uveřejněny. Je to plastová dekorace prodávaná v květinářství.
             Jedná se o to, že... " za málo peněz je hodně muziky." Kolejiště spolkne těch stromů hodně. A potom         
             působí dost realisticky.

Ivansliz

Citace od: mirek kdy 27.08.2011, 07:26:28
Germik ... jsi velice všímavý, máš pravdu, došly šedé kostky, nastavím jinými.

Justin ... ano, fotky stromků  byly v tomto vlákně již uveřejněny. Je to plastová dekorace prodávaná v květinářství.
             Jedná se o to, že... " za málo peněz je hodně muziky." Kolejiště spolkne těch stromů hodně. A potom         
             působí dost realisticky.

To naprosto chápu. Jednu dobu jsem se trochu na zeleň zaměřoval a i když jsem si pak myslel, "kolik jí už nemám", tak jsem si uvědomil, že z toho sotva postavím pár  "zdechlých" stromků. Kdyby jsi měl osázet celé tvoje kolejiště pure-lego stromky, tak by tě to asi stálo celý majlant.  ;D
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz

mirek

Ivansliz, díky za pochopení. Lego zeleně mám také něco málo, ale na zaplnění kolejiště to není.

mirek

Díky umístění domku se solárním panelem na místě, kam dopadá sluníčko, musel jsem překopat celou vesnici.
       Tak jsem se dostal až k domku ze setu 6754, jehož střecha se mi vůbec nelíbila a nezapadala do kontextu
ulice. Udělal jsem novou, (díky Lugbulku) a z původní střechy jsem získal spoustu kostek z nesmyslné vnitřní konstrukce střechy.
Posuďte sami.

Ivansliz

Než jsem přečetl tvůj nový příspěvek, říkal jsem si, odkud bys vzal DkRed střechy a hned mě napadnul lugbulk, jak jsi ty sám zmínil.  ;D

Jinak další pěkné dílko. ;)
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz

mirek

Hanko129, asi jsi musela dnes škytat. Při stavbě nádražní ulice, zejména té části u závor, kde jsem tvořil rybník
                  se zelení, jsem na tebe myslel. Říkal jsem si, že ty by jsi zákoutí měla hotové mrknutím oka a bylo by
                  nádherné. V mém případě je to prvý pokus o oživení kolejiště.
Nádražní ulice bude potřebovat ještě spoustu materiálu, zejména na vydláždění chodníku podél domků. Také nádraží bude, jak se dnes trendy říká, revitalizované. Bude rekonstruováno v rámci projektu ČD - "Živá nádraží".

Hana129

Citace od: mirek kdy 31.08.2011, 20:56:27
Hanko129, asi jsi musela dnes škytat. Při stavbě nádražní ulice, zejména té části u závor, kde jsem tvořil rybník
                  se zelení, jsem na tebe myslel. Říkal jsem si, že ty by jsi zákoutí měla hotové mrknutím oka a bylo by
                  nádherné. V mém případě je to prvý pokus o oživení kolejiště.

;D další pěkné oživení už tak Tvého skvělého kolejiště. Držím palce a přeji pořád spoustu skvělých nápadů a elánu v budování.

mirek

Ačkoliv je dnes sobota, nastoupila parta dlaždičů (Adélka a já), a položila dlažbu na chodník. Také nástupiště bylo upraveno.

mirek

V tomto vlákně jsem se zmiňoval o rozvodné skříni u závor. Dnes si podle ní vytvořil Filip svoji vlastní. Jeho zápal pro stavbu byl tak obrovský, že jsem nelenil a do skříně jsem mu nainstaloval mini přepínače a propájel. Jsou tedy funkční. Anténka na skříni slouží po vyjmutí jako tyčka, kterou se mikroswitche přepínají. Ovládá zapnutí a vypnutí osvětlení vedle stojící lampy.

Colonel32

http://colonel32.rajce.idnes.cz/Jaromer_-_Muzeum/

Tady máš nějaké podklady, kdybys chtěl postavit nějaké odstavené, vyřazené vozy a nacpat je na slepou kolej do roští.

mirek

#1167
Colonel32 ... Díky. Moc pěkné.

Teď bohužel to nepůjde. Konečně mi nařezali podkladové desky pod plánované rozšíření kolejiště a tak jsem se dal
do práce a dělal rošty, natíral, lepil, šrouboval atd.  Podkladové desky jsou silné 0,8 cm, což je v souladu s výškou
bricků. To je důležité při napojování mostů, tunelů a dalších staveb.
Přízemí je hotovo, teď mne čeká ukotvení patra na šroubovicové stojiny. Předcházet tomu však bude umístění mostu do oblouku, aby napojení na desky bylo ve správném místě.

mirek

Most je umístěn v konečné pozici.

Ivansliz

To máš nějakou novou pevnůstku na té skále? :)
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz