kolejiště na půdě (POZOR použito modifikací LEGO dílů)

Založil mirek, 14.01.2008, 10:19:59

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 3 Hosté prohlíží toto téma.

otaznik

Citace od: Robbed kdy 17.01.2010, 13:28:17
Asi tak.
Já osobně svoje dílky nijak neupravuji. Ale pokud to někdo dělá s vlastními dílky, tak proč by mi to mělo vadit ?
Tak samozřejmě, ať řeže, s tím problém nemám. Jen nesouhlasím s tím, aby se tyto modifikované věci míchaly dohromady s "klasickými" LEGO stavbami. Já osobně bych na to udělal zvláštní sekci (téma) a bylo by vyřešeno - každý by věděl, co tam má čekat.

hobby

Děkuji Mirku, že jsi poslal ten boční pohled motoráčku i přesto, žes mohl čekat kritiku. Vypadá lépe, než jsem čekal. Je fakt, že 7 studů na každou stranu podvozku je příliš, sám to cítíš a bude problém se spřáhly.  Bohužel, s tímto univerzálním, jediným podvozkem je problém něco podobného vymyslet. Ale jak se dívám, šel by zkrátit (což jistě zamýšlíš) a proporce se vylepší.
"Ničení dílů", to je tady věčný evergreen; vždycky vyvolá alergii, i když cena je většinou naprosto nicotná.
Držím palce a jsem zvědavý na konečnou verzi 8).

Matošo

Citace od: sugarfree kdy 17.01.2010, 12:50:58
Jako nic proti, ale když to má být z LEGA, tak jenom z originálních dílků a ne je nějak ničit řezat, barvit a podobně!

Tak tohle je samozřejmě blábol.
Nikde neni v žádnym svatym desateru napsaný, že při sestavování modelů se nesmí použít LEGO a opačně, že při stavbě LEGA se nesmí použít žádné neLEGO části, případně si díl upravit tak, aby se mi hodil...

Otazníku, pro tebe je to zničený panel, protože nejsi stavitel a nechceš v tom to okno vidět (nebo jenom tak plácáš, protože se ti to nelíbí), ale skutečnost je taková, že to vypadá víc realisticky a o to Mirkovi jde.

Ne, zničený díl nevidím žádný (zničený = nepoužitelný, teda aleposň podle mě). Vidím pouze upravené díly, které mají dokreslit realistické proporce modelu... Ono totiž z Lega nejde postavit všechno...

Mirkovy výtvory by jinak než z Lega udělat nešly, to je snad všem jasné.. klasické modelová železnice má v tomto směru velké omezení kvůli prefabrikovaným dílům - a vytvářet vlastní modely je mnohem složitější než u stavebnice...
Navíc modely z Lega jsou větší než H0, takže to není taková piplačka...

okerol23

Mirku, pustil si sa do pekného projektu, máš to pekné, drvivej väčšine  na tomto fóre sa to páči, ale tá najdrvivejšia väčšina sú predsa Tvoji malí členovia rodinky a to je predsa najpodstatnejšie. ;)

otaznik

Citace od: Matošo kdy 17.01.2010, 13:50:47
Otazníku, pro tebe je to zničený panel, protože nejsi stavitel a nechceš v tom to okno vidět (nebo jenom tak plácáš, protože se ti to nelíbí), ale skutečnost je taková, že to vypadá víc realisticky a o to Mirkovi jde.
Slo mi o to, že když už něco řeže, tak proč ne sklo do okna. Na jedné straně tu píšete, že se chce více přiblížit realitě, na druhé straně je tam panel místo okna...  :-*

Ondra

#725
Citace od: otaznik kdy 17.01.2010, 13:24:29

Nádherné? To asi nemáš na mysli tenhle poslední vlak, případně další věci. Mirek staví hodně, některé věci jsou dobré, ale některé spíše podprůměrné, to snad musíš vidět i ty.

Já už tady nekomentuji, že staví za pomoci řezání a barvení, jen bych rád, aby se tomu říkalo pravými jmény - zničení dílu to prostě je.
Nepamatuji si, že bych si někdy u Mirkových staveb řekl že se mi nelíbí.
Právě naopak líbí se mi všechny a moc, jelikož jsou "hravé" a barevné.Mám větší radost z MOCu, který se nesnaží být nejvěrnější originálu nebo posouvá hranice SNOTu.Prostě legově jednoduché, jako sety 7740 a 7745.

A netahejte mně prosím vás za slovo, rád se podívám na "push it to the limit" stavbu, jenom tady bych si s ní dokázal hrát jako dítě  ;) .Tohle je pravé následovaní myšlenky otce LEGA!

Matošo

Citace od: otaznik kdy 17.01.2010, 14:11:06
na druhé straně je tam panel místo okna... 

No třeba ho měl už upravený z minula z nějakého jiného modelu, tak ho použil, aby nemusel řezat další ...

Citace od: Ondra kdy 17.01.2010, 14:18:28
Nepamatuji si, že bych si někdy u Mirkových staveb řekl že se mi nelíbí.

Moje řeč.

mirek

#727
Citace od: otaznik kdy 17.01.2010, 14:11:06
Slo mi o to, že když už něco řeže, tak proč ne sklo do okna. Na jedné straně tu píšete, že se chce více přiblížit realitě, na druhé straně je tam panel místo okna...  :-*

Otazníku,za   1/ rozdíl mezi námi je v tom, že já tam už teď vidím stažené okýnko,   
                         ty, prostě panel. Kde je Tvá dětská představivost a fantazie.
                    2/ na začátku jsem řekl, že je to jen pracovní verze. Vývoj bude pokračovat.
                         Nakonec po jisté úpravě, která je od začátku v plánu, poznají všichni,
                         že se jedná o stažené okýnko.

mirek

Citace od: Matošo kdy 17.01.2010, 14:30:07
No třeba ho měl už upravený z minula z nějakého jiného modelu, tak ho použil, aby nemusel řezat další ...

Matošo, je to prosté, čirý panel přišel v balíčku naprasklý...Trochu přemýšlení, jak ho využít.
             Prostě...stažené okýnko.

ass

Citace od: Ondra kdy 17.01.2010, 13:05:15
Mirkovi nádherné výtvory se vždy setkají s nepochopením od tvrdého jádra kvůli jednomu upižlanému dílu.

Mícháš hrušky s jabkama, nepochopení ničení dílů je věc jedna, nepochopení chvály výtvoru, který si ji opravdu nezaslouží, je věc druhá.

Ondra

#730
Citace od: ass kdy 17.01.2010, 14:48:18
Citace od: Ondra kdy 17.01.2010, 13:05:15
Mirkovi nádherné výtvory se vždy setkají s nepochopením od tvrdého jádra kvůli jednomu upižlanému dílu.

Mícháš hrušky s jabkama, nepochopení ničení dílů je věc jedna, nepochopení chvály výtvoru, který si ji opravdu nezaslouží, je věc druhá.
Ne nechápu co vám tak na zničeném cizím plastu vadí  8) .
Že se ti nelíbí něco tobě, neznamená že se nelíbí i druhým  8) .

Chtělo by si přiznat že jsou jiné názory než jenom tvoje...

EDIT-Tím pro mně tato diskuze končí, každý by si měl šáhnout na svědomí a uvědomit si že 100x zopakovaný názor se nestane pravdou.Když se vám pižlání nelíbí nechte si to napříšte už pro sebe.

otaznik

Citace od: mirek kdy 17.01.2010, 14:38:28

Otazníku,za   1/ rozdíl mezi námi je v tom, že já tam už teď vidím stažené okýnko,   
                         ty, prostě panel. Kde je Tvá dětská představivost a fantazie.
Ne, ne, pozor, vidět v tom okno mi nedělá problém. Jen jsem odpovídal na to, že když má podle některých zde diskutujících řezání pomoci větší realističnosti, tak proč řezat panel, když reálněji by vypadalo uřízlé (train) okno.

Ondrej

Nechápu zbytečné řezání, když se to dá nahradit jiným dílem a bude to vypadat stejně. Tohle není modelářské fórum ale Lego fórum.
Tenhle díl v trans-clear by to vyřešil.
http://www.bricklink.com/catalogPG.asp?P=4865&colorID=12

Jindroush

Citace od: Ondra kdy 17.01.2010, 13:05:15
Mirkovi nádherné výtvory se vždy setkají s nepochopením od tvrdého jádra kvůli jednomu upižlanému dílu.Vadí vám to, jako by ten díl byl poslední na světě, měl duši nebo byl Váš.

Ne, to, že je mirek patolog, to už všichni věděj. Jestli je to přípustná nebo nepřípustná technika, to si každej musí rozhodnout za sebe. Pro mě to vždycky bude špatné řešení.

Druhá věc je nazývání něčeho tak zoufale průměrného 'nádherným' a nesouvisí to s řezáním. Například ten Cavelonův motorák je o kus dál, co se týče možnosti se nějak v mizerný LEGO geometrii kolejiva slabě přiblížit realitě, ten mirkův, a to i přes řezání a barvení nemá šanci.

A že se to líbí dětem? To je slabé měřítko kvality, těm se líbí každá krávovina  ::) I kdyby ho udělal zelenej s chapadlama.  :P

Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

hobby

Citace od: Jindroush kdy 17.01.2010, 16:05:44
.... Například ten Cavelonův motorák je o kus dál, co se týče možnosti se nějak v mizerný LEGO geometrii kolejiva slabě přiblížit realitě, ten mirkův, a to i přes řezání a barvení nemá šanci.

Tyto dva MOCy nelze srovnávat!! Cavelonův motorák nejezdí, je to tedy nefunkční maketa. Tohle je snaha o pojízdný motorák na jediný existující lego- podvozek >:D.

Jindroush

Možná mi něco uniklo, nemusím (nemůžu) mít vždycky pravdu, ale tohle vypadá zatraceně podobně jako train motor.

http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=916.msg24856#msg24856
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

hobby

Tak na tenhle už jsem skoro zapomněl, myslel jsem motorák, co byl v Brně. Ale Cavelon by nám to mohl říct sám ....

Vlada

Citace od: Ondra kdy 17.01.2010, 13:05:15(...) P.s.:Tady se prostě Mirku uznání nedočkáš, kdyby jsi dělal do modelové železnice nikdo by se na tebe nedíval přes prsty  ;) .

Tomuto souvětí, abych se přiznal, moc dobře nerozumím či nechápu úvahu autora. Mirek své kolejiště započal s tím úmyslem, že LEGO skloubí s modelařinou. Ač to dohromady logicky spolu nejde, tak i přesto se touto cestou vydal...

Upravovat či neupravovat...? Toť otázka. Svého času jsem také stavěl kolejiště, kde jsem se díky jeho elektrifikaci (napájení kolejí, osvětlení) také uchyloval k úpravě LEGO dílků, což obnášelo občasné vrtání do bricků a plate, většinou za účelem průtahu kabeláže. Z počátku jsem nic proti této úpravě nenamítal, poněvadž se jednalo o běžně dostupné díly, finanční ztráta tedy zanedbatelná... Postupem času jsem ale zjistil, že touto cestou do budoucna nepůjdu. LEGO samo o sobě je vysoce variabilní na to, abych se modelářským procesům, někdy i cestou klikatou, vyhnul... Na jaře tohoto roku se chystám na ploše 1x2 metr započít stavbu velké hasičské stanice či Trains dioramatu. Ještě ale nevím, pro co se rozhodnu..., ale už teď vím, že to bude stavba jen čistě z LEGA... ;)

Ale zpět k Mirkovi, díky jeho prostorům mohl vytvořit toto velké kolejiště, které zde prezentuje. Od samého počátku jeho tvorbu sleduji a mé pocity v průběhu jeho vývoje jsou na neutrálním bodě, nevedla mě k tomuto pocitu ani tak stavba samotných Mirkových MOCů, které jsou zajisté líbivé, ale průměrného ocenění, ale právě samotná úprava LEGO dílů - řezání baseplate, řezání a barvení LEGO dílů atp.. Myslím, že je mnoho jiných alternativ, jak kolejiště navrhnout, aniž by se muselo přistoupit k těmto barbarským praktikám...

Na konec bych snad jen chtěl říci, že téma Kolejiště na půdě není už moc o LEGU, ale spíše o modelařině a téma by si zasloužilo svou samostatnou kapitolu, která by byla názornou ukázkou, jek se dá LEGO skloubit s modelařinou... Na druhou stranu zase chápu, že Mirkovi je toto hobby potěšením, zvláště když pak vidí ony šťastná vnoučata a ostatní děti. Je jen a jen na něm, zda bude LEGO i nadále ničit (za tímto slovesem si stojím, poněvadž jak se jednou LEGO díl upraví, tak se nejedná o originál a nelze ho už renovovat do původního stavu) či se pokusí nad úpravami zamyslet a bude improvizovat. A že to někdy mozkové buňky pořádně procvičí...  :D

Mirku, jinak máš mé uznání, že jsi dokázal tento projekt dotáhnout takto daleko, ale pro úpravu LEGO dílů moc pochopení nemám... Člověk si musí uvědomit, že v LEGU nelze dosáhnout věrné kopie modelu, vždy se bude jednat o určitou improvizaci ke skutečnému modelu. Čili spojlery na motoráčku bych nechal v black barvě a okénko zatažené, čili trans panel v původním stavu či se zamyslel nad použitím panelu jiného druhu...

Takže Ondro, zde se Mirek uznání, s troškou nadsázky, dočkat nemůže, poněvadž nelze kombinovat LEGO s modelařinou. Hodinky nejsou holínky. Razím tu teorii, že stavět MOCy s originálnímy LEGO dílky a pokud modelařit, tak zde má modelář volné pole působnosti, pak se na Mirka opravdu nikdo přes prsty nikdo dívat nebude...  ;)



peki

#738
Citace od: otaznik kdy 17.01.2010, 13:32:29

Tak samozřejmě, ať řeže, s tím problém nemám. Jen nesouhlasím s tím, aby se tyto modifikované věci míchaly dohromady s "klasickými" LEGO stavbami. Já osobně bych na to udělal zvláštní sekci (téma) a bylo by vyřešeno - každý by věděl, co tam má čekat.

Upravil jsem název tématu, pokud si někdo od cca 14.01.2008,nevšiml že Mirek řeže dílky, a je tím neustále šokován. Od této chvíle očekávám, že ti jejichž psychika by mohla utrpět když nedopatřením otevřou toto téma, jsou varováni  ;)

Při diskusích o uříznutém dílku (stačí když na to upozorní první pisatel) se pak úplně ztrácí diskuse o kolejišti na půdě.

Zároveň připojím do nového roku jedno přání - více tolerance vůči druhým   8)


Micho

#739
Citace od: peki kdy 18.01.2010, 09:49:13
Citace od: otaznik kdy 17.01.2010, 13:32:29

Tak samozřejmě, ať řeže, s tím problém nemám. Jen nesouhlasím s tím, aby se tyto modifikované věci míchaly dohromady s "klasickými" LEGO stavbami. Já osobně bych na to udělal zvláštní sekci (téma) a bylo by vyřešeno - každý by věděl, co tam má čekat.

Upravil jsem název tématu, pokud si někdo od cca 14.01.2008,nevšiml že Mirek řeže dílky, a je tím neustále šokován. Od této chvíle očekávám, že ti jejichž psychika by mohla utrpět když nedopatřením otevřou toto téma, jsou varováni  ;)

Při diskusích diskusích o uříznutém dílku (stačí když na to upozorní první pisatel) se pak úplně ztrácí diskuse o kolejišti na půdě.

Zároveň připojím do nového roku jedno přání - více tolerance vůči druhým   8)



Veľmi dobré, Peki. Už som prestával sledovať diskusiu v tomto threade, unavovala ma. 8) 8) 8)  Mirek ma výborné výtvory a je jeho vec, čo robí so svojimi LEGO dielikmi.   8) 8) 8)

peki

Citace od: mirek kdy 17.01.2010, 12:09:33
Citace od: hobby kdy 17.01.2010, 11:13:09
Klasický motoráček - pro mne milá vzpomínka a nostalgie.
... fakt bych si přál, kdybys nám to vyfotil z boku - třeba to je dobré, ale jsem spíše skeptický.
Hobby, nechtěl jsem zveřejňovat fotku, která není nic moc...je to pouze pracovní verze.
            Ale tady je.

A teď k samotnému vláčku. Odhaduji že v zatáčce to bude hodně vybočovat  ???  resp. jízdní vlastnosti soupravy (pokud budou 2 vagóny) nebudou nic moc.

Stavba samotného motoráku - "krabice" problém není.  Co se mi na všech uvedených zkratkách (Cavelonem počínaje, Betakaroten, Mirkem konče) nenelíbí, že je důraz kladen na použití 2 náprav což vede dle mne k více než zkratce při délce vagónu. Který by měl mít 6 oken pak na každé straně dveře a případně okénko v kabině.
   

hobby

Citace od: peki kdy 18.01.2010, 09:59:31
Stavba samotného motoráku - "krabice" problém není.  Co se mi na všech uvedených zkratkách (Cavelonem počínaje, Betakaroten, Mirkem konče) nenelíbí, že je důraz kladen na použití 2 náprav což vede dle mne k více než zkratce při délce vagónu. Který by měl mít 6 oken pak na každé straně dveře a případně okénko v kabině.    
Peki, víš sám, že to jsou dva rozdílné přístupy k motoráku. Budeš li chtít se přiblížit k modelu, tak ano, bude vypadat jako Cavelonův v Brně, nebo tvůj v Banské Štiavnici. Ale nepojede, protože ani nemůže, protože pro něj nemáme v legu podvozek (to je sdělení pro nevláčkaře, my to víme).
Pak je tu druhý přístup, aby jezdil jako ten můj v Brně. Byl to model? NEBYL. Byl to motoráček? BYL.
A vo,vo,vo tom to je...  :D

peki

Citace od: hobby kdy 18.01.2010, 10:28:32

Peki, víš sám, že to jsou dva rozdílné přístupy k motoráku. Budeš li chtít se přiblížit k modelu, tak ano, bude vypadat jako Cavelonův v Brně, nebo tvůj v Banské Štiavnici. Ale nepojede, protože ani nemůže, protože pro něj nemáme v legu podvozek

Podvozek, pokud myslíš "train base", není přece problém. Dá se postavit pomocí technik plate s dírou jako např. zde.

"Problém", který je potřeba vyřešit, je aby to "vypadalo", že to má pouze 4 kola resp. dvě nápravy. Řešení, která jsem zatím viděl, (včetně mých pokusů) zatím vedla buď na:
- použití 1 motoru, kde byl splněn počet náprav na úkor drastického (alespoň pro mne) zkrácení vagonu
- použití většího počtu náprav umožňující prodloužení vagonu a minimalizaci vybočování

Nosím v hlavě nápad - použít např. 2 motory a vždy nějak zamaskovat jednu polovinu motoru. U šestistudu to asi nepůjde, takže nakonec pro sebe ho nechám s 8 koly  :-X a budu mít radost z dobře provedené kastle.  U osmi studu  (dodělání makety co je v BS) by s maskováním nemusel být problém, ale uznávám dva study navíc je nečestné a nesportovní  ;D  Takže přemýšlím o nějaké sedmi studové realizaci, která by dala nějaký manévrovací prostor, kterého se u šesti studu nedostává, a současně by co se rozměrů do šířky nebyla vůči ostatním LEGo vlakům tak "mino".

Tím neříkám, že jsem na předchozí stavby (Cavelon,Betakaroten a Mirek) se zájmen nekouknu a nenašel na nich žádný nápad a fintu.


 

mirek

#743
Peki, děkuji, musím uznat, že jsi moderátor na svém místě.
         Děkuji za úpravu v názvu. Nestydím se za ní. 
         Jsem rád, že se tu začíná zase pracovat.

S nápadem se dvěma motorky jsem si též pohrával. Další nápad byl RC motorek napájený přes hliníková kolečka, která by sbírala 9V z dalšího vagonku.RC motorek by měl jen jedno soukolí.
Nakonec jsem dospěl k tomu, že motoráček bude jezdit solo. Na trati Beroun-Rakovník je takový k vidění.

AdamKo

Citace od: peki kdy 18.01.2010, 11:12:46
Podvozek, pokud myslíš "train base", není přece problém. Dá se postavit pomocí technik plate s dírou...

Při brouzdání po lego galeriích jsem objevil lišáckou  >:D  >:D  >:D techniku, jak se poprat s dlouhými vagony při použití jen 2 os.

Nevím jestli to zrovna vleklý problém 810 s dvěma nápravami vyřeší, přípojný vagon 010 by z toho ale už teď vyloupnout šel...
A pokud bych na motorové 810 přímo nebazíroval, můžu přeci postavit soupravu: 714 s B´ B´podvozky + několik 010 jako přípojné vozy. Tak jak třeba jezdí (jezdil?) z Prahy do Rakovníka... ;)

A snad ani pro puristy by neměl být problém, použít lego pružinku či lego gumičku :P


Mirku, nenech se odradit od stavění vlastním stylem, žijeme v postmoderní době ;)

AdamKo

A ještě nášup:

germik

wow :o, tak ty vagonky sou boží, na zmenšenejch fotkách vypadaj jako skutečný :D
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik

mirek

Citace od: AdamKo kdy 18.01.2010, 23:20:01
Mirku, nenech se odradit od stavění vlastním stylem, žijeme v postmoderní době ;)
AdamKo, děkuji za nádherný vozový park. Na internetu je toho tolik, že občas také o něco zavadím.
               Tato kolekce je vynikající. Spojení náprav gumičkou, či pružinou, nebo i kardanem jsem viděl,
               ale takto názorně ne.
Kdybychom nepřinášeli vlastní vize a nápady na světlo boží, byla by to nuda.  :D

peki

Citace od: AdamKo kdy 18.01.2010, 23:20:01
Při brouzdání po lego galeriích jsem objevil lišáckou  >:D  >:D  >:D techniku, jak se poprat s dlouhými vagony při použití jen 2 os.

Výše uvedené vagóny jsou 7 ale i 8 studové. diskuse o šířce LEGo vlaků kde je i odkaz na BENOVU prezentaci .

Délka vagonů - vzhledem k LEGo geometrii je limitována nejenom možností uchycení nápravy na podvozek

Papiňák

Citace od: mirek kdy 18.01.2010, 12:14:08
Další nápad byl RC motorek napájený přes hliníková kolečka, která by sbírala 9V z dalšího vagonku.RC motorek by měl jen jedno soukolí.
Nakonec jsem dospěl k tomu, že motoráček bude jezdit solo. Na trati Beroun-Rakovník je takový k vidění.

A co zkusit dát na jeden podvozek 2 hliníková kolečka? Stačilo by jedno kolečko převrtat na větší průměr a nasadit ho na osičku přes plastový mezikus. Pak by bylo možný použít RC motor napájený z kolejí i u sólo lokomotivy.