planetary gear system

Založil expertik, 01.01.2007, 12:44:05

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

expertik

 Úvodom...želám všetkým, nielen technic AFOLom, do nového roka splnenie aj tých najtajnejších snov a želaní.  ;)

A teraz k veci.

Medzi sviatkami som sa trochu pohral s "kostičkami" a snažil som sa zostrojiť čo najideálnejší stály prevod pre môj nastávajúci KTT off road truck. Ako základ som si logicky zvolil planétové prevodové ústrojenstvo a narazil som na jednu smutnú záležitosť. Pre ilustráciu prikladám gifko, na ktorom je možné vidieť ideálne 3+1 kolesové planétové usporiadanie:



Po mnohých pokusoch som dospel k výsledku, že toto usporiadanie (3+1) z lega akosi nejde zostrojiť (teda mne sa to nepodarilo). Jednoducho keď sa spojí trojica ozubených kolies vo vnútri ozubeného prstenca (Lego točňa), tak jedno z kolies proste nesadne do zubov. Keďže je lego z plastu, trochu som to "znásilnil" a potom to zapadlo, ale chod bol potom príliš tuhý a toto trenie by zrejme nepotiahlo ani niekoľko 9V lego motorčekov...

A tak som sa musel uskromniť z variantom 2+1 !  :(

Máte s tým nejaké skúsenosti alebo máte nejaké nápady, pripomienky?  ???




otaznik

Nechci ti kazit iluze, ale obávám se, že toto je pro KTT nepoužitelné.

- spoléháš na 8mi zubá kolečka, která mají velkou oblibu se lámat (u takto velkých a takto namáhaných modelů)
- je to prostorově moc náročné

Samozřejmě, možná se pletu.  ;D

Pepan

Citace od: otaznik kdy 01.01.2007, 16:24:24
Nechci ti kazit iluze, ale obávám se, že toto je pro KTT nepoužitelné.

- spoléháš na 8mi zubá kolečka, která mají velkou oblibu se lámat (u takto velkých a takto namáhaných modelů)
- je to prostorově moc náročné

Samozřejmě, možná se pletu.  ;D

Což o ten prostor, by to auto vypadalo blbě, ale nejspíš by se to dalo zvládnout. Jenže ty malý kolečka tam uvnitř... to musím s otaznikem souhlasit... Křup křup...  :-\