NXT Plotter

Založil Pepan, 07.02.2007, 12:37:48

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Pepan

Ahoj   :)

Po dlouhé době stavění primitivních věcí pro trénink jsem konečně vytvořil s NXT něco pořádného, co dle mého názoru stojí zato. Jedná se o jednoduchý Plotter - http://cs.wikipedia.org/wiki/Plotter.

Není to zrovna žádný zázrak, ale třeba psát umí  :)

Foto:   


[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

Pepan

Další foto:

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

Pepan

Poslední dvě fotky:

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

Pepan

Kreslí na papír formátu A5. Pohánějí ho celkem tři servomotory, dva pro pohyb ramena - dopředu/dozadu a doleva/doprava, třetí zvedá rameno tak, aby se pero nedotýkalo papíru, když ho chceme jen přesunout a ne kreslit. Senzor obsahuje pouze jeden - dotykový, jinak je vše řízeno pomocí přesného ovládání servomotorů - po otáčkách, nebo stupních. 

Noki

No se číníš.vypadá to moc hezky :D

otaznik

Nebylo by prosím nějaké video?

robot

To je moc pěkný projekt.
Jak jsi udělal to psaní? Je to natvrdo naprogramovaný "pohyb" nebo to opravdu umí převést "text" na písmena?

Pepan

Je to natvrdo, o tom převodu jsem uvažoval, ale jednak by to dalo hodně práce, naprogramovat to pro všechny písmena abecedy a navíc je to myslím s tím origoš softwarem nerealizovatelné... Mám v NXT uložené pár věcí a pamět plná  >:( 

TomG

Citace od: Pepan kdy 07.02.2007, 14:30:45
Je to natvrdo, o tom převodu jsem uvažoval, ale jednak by to dalo hodně práce, naprogramovat to pro všechny písmena abecedy a navíc je to myslím s tím origoš softwarem nerealizovatelné... Mám v NXT uložené pár věcí a pamět plná  >:( 
To se neda NXT ridit pres PC? Nebo to jen umi nauceny program co tam nasypes a pak smula.
Only the best can survive.

Pepan

S tím originálním softwarem ne, alespoň jsem teda na žádný způsob nepřišel... Uložíš program a ten pak NXT vykoná.

TomG

Citace od: Pepan kdy 07.02.2007, 14:39:27
S tím originálním softwarem ne, alespoň jsem teda na žádný způsob nepřišel... Uložíš program a ten pak NXT vykoná.
Tak to je docela nuda, pokud se to neda ridit jinak.
Only the best can survive.

Pepan

Možná by se dalo, ale musíš umět programovat, na www.lego.com se dá stáhnou kompletní dokumentace k té BlueTooth komunikaci.

Jindroush

Hrát si s robotama a neumět programovat, to je (méně než) polovina zábavy...

NBC... a svištíme  ;)

To originální rozhraní je masochismus za trest...  8)
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Pepan

Citace od: otaznik kdy 07.02.2007, 14:25:48
Nebylo by prosím nějaké video?

Video mám natočené, jen mám trochu problém s programem na převod, časem to tu hodím.

Citace od: Jindroush kdy 07.02.2007, 15:01:56
Hrát si s robotama a neumět programovat, to je (méně než) polovina zábavy...

NBC... a svištíme  ;)

To originální rozhraní je masochismus za trest...  8)

Nechodit do školy, tak se radši učím programovat  :)
Určitě se mi to bude víc hodit, než rozbor složitého souvětí, ale vysvětlete to těm, co dělají osnovy  :) 

O NBC uvažuju, NQC už jsem zvládl, takže je to jen otázka času, pač to grafické nimrání je na infarkt...  >:(

robot

Citace od: Pepan kdy 07.02.2007, 14:51:44
Možná by se dalo, ale musíš umět programovat, na www.lego.com se dá stáhnou kompletní dokumentace k té BlueTooth komunikaci.
Proto jsem se na to ptal - protože mechanicky je to nepochybně povedený projekt - ale co člověk u robota na fotce (a často ani na videu) nevidí je jeho "program".

Je mi jasné, že v originálním NXT-G se taková věc dá naprogramovat hůře (ale určitě to není nemožné). Já bych teď asi už uměl udělat aplikaci, u které když na svém blue-tooth mobilním telefonu stisknu "9" tak to napíše "9". A naprogramovat to v některém opravdovějším jazyce je možné docela určitě.

Každopádně mne zajímalo jak to dělají jiní - protože inspirace není nikdy dost  ;)

Pepan

Citace od: robot kdy 07.02.2007, 15:48:19
Citace od: Pepan kdy 07.02.2007, 14:51:44
Možná by se dalo, ale musíš umět programovat, na www.lego.com se dá stáhnou kompletní dokumentace k té BlueTooth komunikaci.
Proto jsem se na to ptal - protože mechanicky je to nepochybně povedený projekt - ale co člověk u robota na fotce (a často ani na videu) nevidí je jeho "program".

Je mi jasné, že v originálním NXT-G se taková věc dá naprogramovat hůře (ale určitě to není nemožné). Já bych teď asi už uměl udělat aplikaci, u které když na svém blue-tooth mobilním telefonu stisknu "9" tak to napíše "9". A naprogramovat to v některém opravdovějším jazyce je možné docela určitě.

Každopádně mne zajímalo jak to dělají jiní - protože inspirace není nikdy dost  ;)

Tak to dáme dohromady ;D Mi taky přijde, že to umí mnohem více, prostě je to omezené možnostmi toho originálního softwaru  :-\ Každopádně rozdělávat to zatím rozhodně nebudu, určitě se to dočká nějakých vylepšení   :)

Minimálně bych to měl být schopen naučit kreslit jednoduchou křivku grafu nějakých hodnot dodávaných např. zvukovým nebo světelným senzorem - záznam hladiny hluku nebo světla v místnosti a pod.  :)

Jindroush

Citace od: Pepan kdy 07.02.2007, 15:57:16
Minimálně bych to měl být schopen naučit kreslit jednoduchou křivku grafu nějakých hodnot dodávaných např. zvukovým nebo světelným senzorem - záznam hladiny hluku nebo světla v místnosti a pod.  :)

Seismograf...   ;)
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Pepan

Citace od: Jindroush kdy 07.02.2007, 16:04:25
Citace od: Pepan kdy 07.02.2007, 15:57:16
Minimálně bych to měl být schopen naučit kreslit jednoduchou křivku grafu nějakých hodnot dodávaných např. zvukovým nebo světelným senzorem - záznam hladiny hluku nebo světla v místnosti a pod.  :)

Seismograf...   ;)

Ten zapisuje průběh seismických vln při zemětřesení, tak to fak nevím na co by mi byl  ;D

Jindroush

Detekce příchodu rodičů / sester / zvěře / tsunami  ;)
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

robot

#19
Citace od: Pepan kdy 07.02.2007, 15:57:16
Tak to dáme dohromady ;D Mi taky přijde, že to umí mnohem více, prostě je to omezené možnostmi toho originálního softwaru  :-\ Každopádně rozdělávat to zatím rozhodně nebudu, určitě se to dočká nějakých vylepšení   :)

Pomocí originál software by cesta mohla vést např. tudy:
http://nxt-symbian.sourceforge.net
Stáhneš si .jar soubor, nainstaluješ (nakopíruješ) do svého mobilu - to je asi nejproblematičtější část (hlavně ta Java - nejde o její znalost - tu nepotřebuješ, ale o kompatibilitu).
Do robota nahraješ remotec.rbt, který na blue-tooth povely umí reagovat - upravovat se tenhle program dá v originálním NXT-G. Takže stačí udělat reakci na jednotlivé povely a je to...

Myslím, že by se tak dalo vytvořit něco jako taková ta "magická magnetická tabulka", co se na ní píše dvěma kolečkama. Jen to vymazání asi nebude tak jednoduché překlopením vzhůru nohama :)


Pepan

Citace od: Jindroush kdy 07.02.2007, 16:09:55
Detekce příchodu rodičů / sester / zvěře / tsunami  ;)

Dobrý no  ;D

Citace od: robot kdy 07.02.2007, 16:16:09
Citace od: Pepan kdy 07.02.2007, 15:57:16
Tak to dáme dohromady ;D Mi taky přijde, že to umí mnohem více, prostě je to omezené možnostmi toho originálního softwaru  :-\ Každopádně rozdělávat to zatím rozhodně nebudu, určitě se to dočká nějakých vylepšení   :)

Pomocí originál software by cesta mohla vést např. tudy:
http://nxt-symbian.sourceforge.net
Stáhneš si .jar soubor, nainstaluješ (nakopíruješ) do svého mobilu - to je asi nejproblematičtější část (hlavně ta Java - nejde o její znalost - tu nepotřebuješ, ale o kompatibilitu).
Do robota nahraješ remotec.rbt, který na blue-tooth povely umí reagovat - upravovat se tenhle program dá v originálním NXT-G. Takže stačí udělat reakci na jednotlivé povely a je to...

Myslím, že by se tak dalo vytvořit něco jako taková ta "magická magnetická tabulka", co se na ní píše dvěma kolečkama. Jen to vymazání asi nebude tak jednoduché překlopením vzhůru nohama :)



Paráda, dikes za radu, konečně něco co fachčí na mém mobilu, teď začíná ta pravá sranda  ;D

expertik

Veľmi pekné.
Zopár malých úprav a na svete je podarený NXT studless remake 8094, ktorý by určite zaujímal Melloryho a keby mali trochu rozumu aj v TLC tak aj tam.  ;)

Pepan

Citace od: expertik kdy 07.02.2007, 20:23:16
Veľmi pekné.
Zopár malých úprav a na svete je podarený NXT studless remake 8094, ktorý by určite zaujímal Melloryho a keby mali trochu rozumu aj v TLC tak aj tam.  ;)

Díky za pochvalu  :) No kdyby kdyby... Pánové od TLC mají přece svojí hlavu...  ::)

Anakin

Citace od: Pepan kdy 07.02.2007, 20:39:37
Citace od: expertik kdy 07.02.2007, 20:23:16
Veľmi pekné.
Zopár malých úprav a na svete je podarený NXT studless remake 8094, ktorý by určite zaujímal Melloryho a keby mali trochu rozumu aj v TLC tak aj tam.  ;)

Díky za pochvalu  :) No kdyby kdyby... Pánové od TLC mají přece svojí hlavu...  ::)
nestačí.... ;)

TomG

Citace od: Pepan kdy 07.02.2007, 20:39:37
Citace od: expertik kdy 07.02.2007, 20:23:16
Veľmi pekné.
Zopár malých úprav a na svete je podarený NXT studless remake 8094, ktorý by určite zaujímal Melloryho a keby mali trochu rozumu aj v TLC tak aj tam.  ;)

Díky za pochvalu  :) No kdyby kdyby... Pánové od TLC mají přece svojí hlavu...  ::)
Svoje maji urcite neco, treba penezenku, ale o te hlave bych obcas pochyboval. :)
Only the best can survive.

Pepan

Omlouvám se, že mi to tak dlouho trvalo, takže tady je to slibované video http://josefnav.ic.cz/Videa/Plotter.wmv. Má to asi minutu a velikost 8,5Mb ve formátu wmv  :) 

grohl

moc pěkný a je úžasně vidět v tomto případě nevýhoda studless-rameno se docela dost prohýbá. Hlavní ale je, že to funguje a to víc než dobře.

Pepan

Citace od: grohl kdy 18.02.2007, 22:14:10
moc pěkný a je úžasně vidět v tomto případě nevýhoda studless-rameno se docela dost prohýbá. Hlavní ale je, že to funguje a to víc než dobře.

No to prohýbání mě maximálně rozčiluje, protože taky kazí výslednou kvalitu obrázku - to co má být přímka jde šejdrem... Vyřešilo by to možná zdvojení ramena, ale nemám na to dost těch kostek, které vytvářejí tu ozubenou dráhu  :-\ 

peter

Citace od: Pepan kdy 21.02.2007, 08:40:45
No to prohýbání mě maximálně rozčiluje, protože taky kazí výslednou kvalitu obrázku - to co má být přímka jde šejdrem... Vyřešilo by to možná zdvojení ramena, ale nemám na to dost těch kostek, které vytvářejí tu ozubenou dráhu

No co na to tak koukám, tak já bych především upravil upevnění té tužky. Podle toho co vidím je napevno uchycená, což je dle mého názoru kámen úrazu. Když tužku spustíš, tak působí velkou silou což na zbytek konstrukce vytváří pnutí. Tužka by měla být upevněna pružně ale přitom fixně, tak aby se nepohybovala do stran, ale přitom aby umožňovala malý vertikální pohyb. Také její spouštění bych řešil jen vertikálně a ne odklápěním.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Pepan

Kdepak, tužka je vertikálně pohyblivá  :) Pevně je přichycena k jedné konstrukci, která je pohyblivá vůči celému ramenu, pokud by byla napevno, tak by to nefachčilo vůbec...  ;)

No já vím, že to odklápění jako na gramofonu není úplně ideální, ale motor tak může být uložený v té pojezdové základně ramena, kdybych to zvedání mělo být vertikální, musel by být motor na ramenu, což technicky není příliš možné, pokud to má fungovat  :) a nebo vertikálně zvedat celé rameno i sposunovacím zařízení vpřed/vzad, což taky není úplně skvělé...
Tak nevím, ale jestli vás napadá nějaký způsob jak to vylepšit, tak poraďte  :)