LEGO a 3D tlačiareň

Založil Anatyt, 18.02.2013, 10:56:39

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Anatyt

Po prečítaní tohto článku a prezretí videa mi napadlo, či si jedného dňa nezačneme LEGO dieliky vyrábať sami? >:D Ceny týchto zariadení stále klesajú a podľa mňa nie je ďaleko čas, keď niekto skúsi LEGO diely. Možno nebudú mať kvalitu originál LEGA, ale ak budu vyzerať rovnako a držať pokope...

Mr. Cube

Na nějaký custom doplněk by to bylo určitě zajimavé.

votrelec

Este dlho dlho to bude na "lego" nepouzitelne. Zatial maju 3D tlaciaren velmi hruby raster.

martinlx

S nějakou ruční finalizací by se to asi dalo. Praktická ukázka co lze je:
vlastní kolejivo s využitím 3D tisku
Při titěrnosti N-scale to s tím rastrem nebude tak zlé, samozřejmě zrdcadlově hladkou stěnu to zatím neumí  ;)

Třeba custom ojnice pro páru jsou i na BrickLinku, nevím jak jsou je dělané, ale tímto způsobem by to podle mě šlo a zřejmě i za docela rozumnou cenu.

Bohužel, i když to bude fungovat jako LEGO, tak to LEGO nebude.


blindmelon

#4
Myslím, že v současné chvíli by se to hodilo na různé custom gear díly pro figy, třeba brnění a podobné hloupostě. ;) Docela by mě překvapilo, kdyby s tím v Legu už neexperimentovali, minimálně na výrobu prototypů některých dílů, co si zadají designéři, by se to docela hodilo.
Hezký den, Blindmelon

Anatyt

Určite s tým experimentujú pri prototypoch dielov, keď by bol skutočný výlisok zbytočne drahý. Ja vidim použitie napr. aj pri Technic ozubených kolieskach, prípadne inak namáhaných a nie moc viditelných súčiastkach. Keď sa tam dá nejaký silný silikon...
Prípadne si viem predstaviť aj výrobu kolajiva, čo by mohlo byť asi najzaujímavejšie využitie.

Archaon

Vystupy z 3D tiskarny a z lisu ktere pouziva LEGO jsou bohuzel kvalitativne nesrovatelne, to muzete rovnou doplnovat kostkami COGO nebo jak se ten krap jmenuje...

blindmelon

#7
Tenhle pořad občas sleduji, tentokrát k tématu: http://youtu.be/lh8Vdi_OgK0 PS. Nevím proč, ale mě háže odkaz až za začátek videa, tak si to přetočte, pokud vám to dělá taky.
Hezký den, Blindmelon

Valentin Dobrotivý

Ono záleží jak kvalitní 3D tiskárnu používáte. My pracujeme s velmi drahým a kvalitním strojem už několik let a děláme detaily na úrovni 0,1 mm.

Používat to na stavění asi moc nepůjde, použitá pryskyřice je dost křehká...

Anatyt

A povedzme na kolajnice?

Valentin Dobrotivý

Kolejnice samozřejmě vyrobit jdou (pokud máš tiskárnu s dostatečně velkou pracovní plochou) - ale pořád je to hodně drahé a podle mého celkem nepoužitelné pro normání stavění.

Ony ty levné tiskárny mají docela velký krok mezi jednotlivými vrstvami stavění objektu. Tím se vytvářejí vrstevnice, které jsou všude možně vidět. A díky nim je celý objekt docela hnusný... Vrstevnicím se vyhnout nelze, zejména u různě zakřivených ploch. Čímž lepší (dražší) tiskárna, tím tenčí vrstvy umí. Také umí vyrobit větší objekty (vše se ovšem pohybuje v řádu několika centimetrů). Tím déle ale také každý objekt na tiskárně vzniká. Mohou to být řádově i hodiny. To ovšem celou věc zdražuje...no a jsme v začarovaném kruhu ;D
Suma sumárum, tahle technologie se pro výrobu kostek Lega prostě nehodí. Každá kostka takto vyrobená totiž přijde na několik stovek Kč s tím, že je povrchově nedokonalá a z křehké pryskyřice. A to nepočítám vytvoření 3D předlohy ve vhodném SW.

Už jsem o této technologii (stereolitografie) četl řadu článků od různých IT čarodějů a věrozvěstů, včetně slovutného Miloše Čermáka v Reflexu. Bohužel nemají páru o tom, jak se používá v reálném životě/průmyslu a snaží se vyvolat spíš senzaci a velká očekávání. Na běžné používání si počkáme ještě řadu let, slušná tiskárna dnes stojí statisíce...

martinlx

Pojďme se bavít víc konkrétně, na příkladu co jsem posílal je vidět že to jde.
Autor si to nechá dělat u Shapeways, nějaké info a ceny jsou tady.
Stručný výtah: poštovné $9.50, cena White: $1.50 + $1.40 za každý cm3
maximální rozměr 650x350x550mm


votrelec

Inak tie superdrahe 3D tlaciarne vedia pracovat s roznymi "naplnami" (typmi materialov) ako guma, daky "kvazi" kov a podobne.

MiHo

Zde je ukázka LEGO kolejové křižovatky vyrobené na 3D tiskárně

Anatyt

Tak asi to nie je až tak nereálne. Ešte to nastriekať farbou a koľaj by mohla vyzerať celkom použitelná.

otaznik

Vy o tom opravdu někdo reálně uvažujete? To snad ne...

Anatyt

Tak uvažovať môžme, nie? >:D

kokin

Tak že by společný nákup ..? a nekamenujte mě prosím ,stejně tady na to každý mlsně kouká .

Rewolt

#18
http://www.zive.cz/bleskovky/zapomente-na-3d-tiskarny-prichazi-3d-tuzka/sc-4-a-167684/default.aspx Na co tiskárnu, když si to mužete nakreslit ,,tužkou,, ?!  >:D ;D
It's a trap!

otaznik

Citace od: kokin kdy 22.02.2013, 13:35:07
Tak že by společný nákup ..? a nekamenujte mě prosím ,stejně tady na to každý mlsně kouká .
Počkej, na vtipy tu je jiná sekce.  8)

Anatyt

Tak už sa na túto tému diskutuje aj na Eurobricks !