Dark Age

Založil Eddie, 29.10.2020, 09:08:18

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Eddie

Zdravím.
Do popisu, co je Dark Age se zde pouštět nehodlám, spousta lidí to zná, mnozí si tím prošli. Důvodem, proč toto téma otvírám, je možnost Návratu. Po letech ve mně znovu vzplála vášeň pro kostičky, kdy si však nejsem jistý, zda je to krátkodobá anomálie, či ukončení Dark Age.

Mám tedy několik dotazů (případně poddotazů), na které mi tu snad někdo odpoví:

1) Dá se bezpečně říci, že Dark Age už je pryč a má smyl začít nakupovat dílky/sety? Jak se to pozná?
2) Dá se vyhnout tomu, aby Dark Age přišla/vrátila se? Jakým způsobem?
3) Je Dark Age nutností pro přerod KFOLa na AFOLa (ano, spíše filosofická otázka)?
4) Vypozoroval někdo nějaký vzorec? Kdy Dark Age přichází, kdy odchází, co předchází/následuje?

Jakékoliv rady/odpovědi/další otázky na mě uvítám. Zatím jen pročítám fórum - pravidla, co je nového od mé poslední návštěvy před lety atd.

P.S.: Je zvláštní psát na toto fórum po 7 letech..
Víc stavitel, sběratel a kecal (nejvíce), než vystavovatel..

yoshimaka

Hm.. to je velmi divný dotaz, nicméně podobné rozpoložení zde řešil již nejden z nás.

Odpovím za svoji osobu - tedy nebrat jako obecné pravidlo, ale jako zkušenost (stavitele):

1) Nedá se říci nikdy bezpečně, že DA je pryč - ale pokud má člověk nutkání stavět, využil bych (než se pustím do koupě kde čeho) stávajících zásob a něco postavil. Když mě to začně uspokojovat a začnu se pídit po tom, jak stavět lépe, pak má smysl do toho investovat.
2) Vyhnout se opakované DA nejspíš nelze, ale lze tomu předcházet tím, že se budu chtít zlepšovat: Hledat nové výzvy, techniky, barevné kombinace, postupy, příběhy. Některým lidem se Lego stalo součástí života a nejen koníčkem.
3) DA dle mého není nutnost pro přechod z KFOL na AFOL, ale ve spoustě případů tomu tak je. AFOL je (dle mého názoru) o dvou věcech: občanka ukazuje, že už můžeš řídit, volit, mít zbraň a manželku a krom toho člověk aplikuje dospělácké znalosti a vize do své tvorby (např. už mi docela vadí barevná asymetrie a pět odstínů žloutnutí kostek)
4) DA přichází v době, kdy člověk zjišťuje, že LEGO: a) zavazí b) nebaví c) ani za rok nic nepostaví

Snad to pomůže k lepší reflexi :-)
Lust och fägring stor

milanv

Podle mě ta nejjednodušší odpověď je zároveň ta nejsprávnější:

Když místo uvažování nad tím, jestli je Dark Age pryč, si jdeš koupit kostky nebo jsi alespoň zjistil, že před čtyřma hodinama jsi chtěl snídat, než sis otevřel "na chvilku" eurobricks pro inspiraci. Tak pak můžeš zodpovědně říct, že je Dark Age pryč. Ale neřekneš to. Protože nemáš čas na psaní takových příspěvků, radši si jdeš pro ty kostičky.

:)
Pán na Žlutém hradě

Valentin Dobrotivý

Není to spíš téma pro psychologickou poradnu?

Villa Legina

Citace od: Valentin Dobrotivý kdy 29.10.2020, 13:52:14
Není to spíš téma pro psychologickou poradnu?
Áno a zároveň nie.
Áno, ale nie ohľadne daných otázok, lebo sú nezmyselné. A to čo ostáva, nie je závažné, takže nie.

Chairudo

Je nesmysl polemizovat nad tím jak dlouho tě to bude bavit, jestli tě to přestane bavit a jestli má smysl nakupovat materiál. Přemýšlíš tak i o ostatních věcech v životě?

Jestli máš chuť tvořit tak něco pěkného postav a až tě to přestane bavit dáš si pauzu, ale řešit jestli to má smysl je nesmysl.

Citace od: Eddie kdy 29.10.2020, 09:08:18
3) Je Dark Age nutností pro přerod KFOLa na AFOLa (ano, spíše filosofická otázka)?
4) Vypozoroval někdo nějaký vzorec? Kdy Dark Age přichází, kdy odchází, co předchází/následuje?

Ne, každý to má úplně jinak. Já v 15 nebo už nevím přesně kdy zavřel všechno do krabice od lyžáků, v 28 (2010) jsem ji otevřel a vidím to na doživotní trest zálibu   ;)
Je tu i několik kluků- skywalker, skyrider, danyboy a další, co si hrají možná už od školky, teď jsou dost staří na řidičák a ještě je to nepustilo.

Konec přemýšlení a začni stavět.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Klaj

Mám návazný dotaz k tématu.

Před x lety sem nakoupil spoustu setů v akcích i neakcích s myšlenkou na to, že se mi budou jednou hodit na zamýšlené velkolepé MOCy (hasiči, star wars, a další). Nicméně, nikdy sem se nedostal k realizaci. Přišlo dítě, hypotéka a já vím, že k nějakým obřím věcem už se nikdy nedostanu. Určitě si občas postavím něco malého pro radost, ale skladovat větší množství nerozdělaných krabic už je prostě pasé.

A otázka zní, jak se toho nějak rozumně zbavit, abych neprodělal kalhoty a zároveň tomu nemusel věnovat spoustu času? I když množstevně by to určitě na bricklink obchod stačilo, administrativa s tím spojená mě odrazuje. Rozprodat na aukru ? Snažit se prodat vše naráz nějakému kostkaři?

Máte někdo zkušenosti s prodejem třeba 50, 100, 150 setů?
Draco dormiens nunquam titiliandus

Eddie

Děkuji za odpovědi :) Zatím to vypadá nadějně, drží se mě to již několik dní, už se mi o kostičkách i zdá  ;D A jelikož přes den pracuji, stává se mi, že zapomenu kvůli kostkám na večeři, ale hádám, že to se taky počítá a je jedno které denní jídlo člověk zazdí  ;D

Citace od: Chairudo kdy 29.10.2020, 15:04:38
Je nesmysl polemizovat nad tím jak dlouho tě to bude bavit, jestli tě to přestane bavit a jestli má smysl nakupovat materiál. Přemýšlíš tak i o ostatních věcech v životě?
(...)
Konec přemýšlení a začni stavět.

Ahoj Chairudo, je milé tu vidět známou tvář přezdívku :) Odpověď na tvou otázku je ano, přemýšlím tak i o ostatních věcech v životě :D Nicméně jsem si nakonec zajel na Moravu k rodičům pro svoje LEGO a v neděli si jej odvezu domů. Taky jsem neodolal a udělal drobný nákup na BrickLinku ;D Takže se pak pustím do stavění a uvidíme, co z toho vzejde  :)
Víc stavitel, sběratel a kecal (nejvíce), než vystavovatel..

Eddie

Tak při troše volného času jsem se pustil do třídění kostiček od přítelkyně (jejichž nález mě nakopl vrátit se k legu). Při dalším volnu se pustím do svých kostiček, zatím uložených v garáži.
Víc stavitel, sběratel a kecal (nejvíce), než vystavovatel..

Eddie

Včera přišla první objednávka z bricklinku. Očekávám ještě další dvě ;D Zatím to vypadá, že se skutečně k legu vracím. Srdce jásá, avšak peněženka začíná být obezřetná :D
Víc stavitel, sběratel a kecal (nejvíce), než vystavovatel..

Petronel

Určitě to chce začít spíše nákupem setů než dílů.
Člověk si u těch větších (ideálně třeba modulary) osvěží různé fígle a naučí se i třeba různé techniky. A hlavně jsou to zásobárny různorodých dílů pro začátek. Různé barvy a druhy, které člověka nenapadnou jednotlivě objednávat.
Toť můj tip.

Eddie

Citace od: Petronel kdy 10.11.2020, 12:48:23
Určitě to chce začít spíše nákupem setů než dílů.
(...)
Nevím jak dnes, ale tehdy před lety vyšlo levněji kupovat díly, než sety :D A jelikož mám představu v jaké oblasti témat se chci pohybovat, vím jaké základní kostky objednat. Nějaké speciální dílky budu řešit až budu potřebovat vyřešit nějaký zapeklitý stavitelský problém. Dost taky napoví prohlížení MOCů ostatních pro inspiraci >:D
Víc stavitel, sběratel a kecal (nejvíce), než vystavovatel..

peter

Citace od: Petronel kdy 10.11.2020, 12:48:23Určitě to chce začít spíše nákupem setů než dílů.
Přesně tak, nikdy se nedá říct co se bude hodit za pár let, nebo u nějakého jiného modelu. Mám k tomu stejný přístup a v podstatě i moji sbírku mám tvořenou z 80% sety.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Eddie

Jak jsem již psal, pořizování celých setů je dražší než dílků, navíc to vidím spíš tak, že při koupi setu si krom pár kusů dílků které chci, koupím i spoustu dílků, které nechci a nepotřebuji :D

P.S.: Přišla mi druhá objednávka z bricklinku >:D
Víc stavitel, sběratel a kecal (nejvíce), než vystavovatel..