Nákup lega přes internet ze zahraničí

Založil Mira, 24.11.2004, 11:33:00

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

***Banana.com

Citace od: Barby kdy 18.04.2008, 21:05:31
Chtěla bych se zeptat ohledně dovozu Lega z USA. Píšete o povinnosti cla a DPH. Clo je 4,7 % , to jsem už zjišťovala. Ale pokud nejste plátci DPH, tak ho platit nemusíte (na Finančním úřadě mi podali takovouto informaci) až do obratu 1.000.000,- Kč za posledních 12 kalendářních měsíců. Tak nechápu, kde berete těch 22, resp. dnes 19%.
Díky za odpovědi.

Podle mého v tomhle Bordelsrátě každý celní odbor měří jinak. Já v JČ neplatím DPH téměř nikdy, z více než 100 balíků z USA za poslední dva roky jsem platil DPH snad dvakrát třikrát, a clo nikdy. Oproti tomu někteří kostkaři bydlící v jiných krajích DPH platí snad vždy.

otaznik

Citace od: Barby kdy 18.04.2008, 21:05:31
Chtěla bych se zeptat ohledně dovozu Lega z USA. Píšete o povinnosti cla a DPH. Clo je 4,7 % , to jsem už zjišťovala. Ale pokud nejste plátci DPH, tak ho platit nemusíte (na Finančním úřadě mi podali takovouto informaci) až do obratu 1.000.000,- Kč za posledních 12 kalendářních měsíců. Tak nechápu, kde berete těch 22, resp. dnes 19%.
Díky za odpovědi.
Tady spojuješ 2 různý věci - dovoz zboží ze zahraničí a podnikání. Pokud dovezeš zboží, které se musí clít, tak ti k tomu přihodí DPH.
To, že máš firmu, která neudělá obrat více než 1M za rok a tak není plátcem DPH, je věc úplně jiná.

BTW: DPH 22% už není fakt dlouho.

otaznik

Citace od: banana.com kdy 18.04.2008, 21:10:33
Podle mého v tomhle Bordelsrátě každý celní odbor měří jinak. Já v JČ neplatím DPH téměř nikdy, z více než 100 balíků z USA za poslední dva roky jsem platil DPH snad dvakrát třikrát, a clo nikdy. Oproti tomu někteří kostkaři bydlící v jiných krajích DPH platí snad vždy.

Také záleží, jakou dopravou balík přijde. Pokud kurýrem (Fedex apod.) tak se platí clo i DPH poměrně pravidelně. Přes ČP je to v tomto případě lepší.

Cavelon

Citace od: Barby kdy 18.04.2008, 21:05:31
Ale pokud nejste plátci DPH, tak ho platit nemusíte (na Finančním úřadě mi podali takovouto informaci) až do obratu 1.000.000,- Kč za posledních 12 kalendářních měsíců. Tak nechápu, kde berete těch 22, resp. dnes 19%.

Platca/neplatca - to snáď platí pre podnikateľov, ktorí sú zaregistrovaní na živnostenskom úrade a majú svoje IČO. Ale keď dovážaš tovar zvonku EÚ poštou ako súkromná osoba, tak platí limit 22, resp. 45 EUR na zásielku. To sú proste colné predpisy EÚ.

Peetrs

#214
Citace od: banana.com kdy 18.04.2008, 21:10:33
Podle mého v tomhle Bordelsrátě každý celní odbor měří jinak. Já v JČ neplatím DPH téměř nikdy, z více než 100 balíků z USA za poslední dva roky jsem platil DPH snad dvakrát třikrát, a clo nikdy. Oproti tomu někteří kostkaři bydlící v jiných krajích DPH platí snad vždy.

Dovozní clo se u hraček dovážených z USA neplatí! Zjišťoval jsem si to na celnici, ohledně dovozu jiného zboží, ne lega. V celních dokladech, ovšem musí být jasně uvedeno, že jde o hračky a ne např. o modelářské potřeby, protože u nich se již clo platí.

S DPH je situace složitější. To by se mělo platit v ČR, ale prodejce by ho účtovat neměl (pokud je plátcem DPH v USA). Případně lze zpětně žádat o jeho vrácení, což je docela složité. V podstatě jde o to jak tu danou zásilku posoudí, někdo kdo sedí na celnici. Dostal jsem, ovšem radu, že se do papírů má uvést, že jde o dárek, případně o obchodní vzorek.  ;)

Colonel32

Citace od: Peetrs kdy 18.04.2008, 22:22:07
Dostal jsem, ovšem radu, že se do papírů má uvést, že jde o dárek, případně o obchodní vzorek.  ;)

Coz bohuzel nektere obchody striktne odmitaji...

Barby

Barby

Barby

Citace od: otaznik kdy 18.04.2008, 21:13:10
Citace od: Barby kdy 18.04.2008, 21:05:31
Chtěla bych se zeptat ohledně dovozu Lega z USA. Píšete o povinnosti cla a DPH. Clo je 4,7 % , to jsem už zjišťovala. Ale pokud nejste plátci DPH, tak ho platit nemusíte (na Finančním úřadě mi podali takovouto informaci) až do obratu 1.000.000,- Kč za posledních 12 kalendářních měsíců. Tak nechápu, kde berete těch 22, resp. dnes 19%.
Díky za odpovědi.
Tady spojuješ 2 různý věci - dovoz zboží ze zahraničí a podnikání. Pokud dovezeš zboží, které se musí clít, tak ti k tomu přihodí DPH.
To, že máš firmu, která neudělá obrat více než 1M za rok a tak není plátcem DPH, je věc úplně jiná.

BTW: DPH 22% už není fakt dlouho.

Řekla bych, že nemáte celkem pravdu, protože:
1) Clo z USA:
Nejprve uvedu zatřídění Lega dle Taric kódu (Celní zpráva: www.cs.mfcr.cz/cmsgrc ; a přímo vyhledávání TARICu: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarchap?Lang=CS ):
Třída XX (Různé výrobky) -  Kapitola 95 (Hračky,...) - 9503 00 35 (Ostatní sady stavebnic a stavební hračky) - 9503 00 35 (Z plastů).
Pro dovoz z USA pro podnikatelské účely platí 4,7%, pro soukromé účely myslím 3,5%.
2) Když nakoupím zboží včetně DPH, celnice to už neřeší a řeší to až daňové přiznání na FÚ (odtud informace pro dovoz z USA: obrat nad 1M) - myšleno pro podnikání, ale i pro soukromé účely DPH nedává smysl. Prostudujte zákon o DPH!
3) Dovoz z EU: clo se neplatí. Ale DPH musíte odvést jakmile honota nakoupeného zboží bez DPH přesáhne cca 326.000,- Kč. - Též v zákonu o DPH.
   
Barby

Barby

Citace od: Peetrs kdy 18.04.2008, 22:22:07
Citace od: banana.com kdy 18.04.2008, 21:10:33
Podle mého v tomhle Bordelsrátě každý celní odbor měří jinak. Já v JČ neplatím DPH téměř nikdy, z více než 100 balíků z USA za poslední dva roky jsem platil DPH snad dvakrát třikrát, a clo nikdy. Oproti tomu někteří kostkaři bydlící v jiných krajích DPH platí snad vždy.

Dovozní clo se u hraček dovážených z USA neplatí! Zjišťoval jsem si to na celnici, ohledně dovozu jiného zboží, ne lega. V celních dokladech, ovšem musí být jasně uvedeno, že jde o hračky a ne např. o modelářské potřeby, protože u nich se již clo platí.

S DPH je situace složitější. To by se mělo platit v ČR, ale prodejce by ho účtovat neměl (pokud je plátcem DPH v USA). Případně lze zpětně žádat o jeho vrácení, což je docela složité. V podstatě jde o to jak tu danou zásilku posoudí, někdo kdo sedí na celnici. Dostal jsem, ovšem radu, že se do papírů má uvést, že jde o dárek, případně o obchodní vzorek.  ;)

Toto je opravdu blbost - viz příspěvek výše.
Barby

Jindroush

Když se obecně přijímané a několikrát ověřené informace rozcházejí s tím, co tu prezentuješ, asi by bylo lepší to oargumentovat lépe, než prudit odkazem na megalomanskej zákon o DPH.

Jako fyzická osoba zaplatíš DPH, i kdyby ses na hlavu stavěla.

V USA nic jako DPH neexistuje, sales tax funguje jinak, nemá tudíž smysl o ní hovořit. Hovořit o ní bude celnice, která ti české DPH vyměří.

Clo na hračky je, ale celníci ho nějak libovolně nevyměřujou - zato DPH vyměří rádi.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

***Banana.com

Citace od: Barby kdy 18.04.2008, 23:13:44
Citace od: banana.com kdy 13.05.2007, 21:57:17
Nevíte někdo, kde se dá sehnat toto?

Určitě na www.lego.com v shopu.

Bylo by dobré si přečíst i datum mého příspěvku, v té době totiž výrobek v Lego shopu nebyl  ;) 8)

***Banana.com

Citace od: Colonel32 kdy 18.04.2008, 22:31:20
Citace od: Peetrs kdy 18.04.2008, 22:22:07
Dostal jsem, ovšem radu, že se do papírů má uvést, že jde o dárek, případně o obchodní vzorek.  ;)

Coz bohuzel nektere obchody striktne odmitaji...

Je to v rozporu s americkým právem a některé BL shopy dokonce přímo ve Splash Page či Store Policies uvádí citaci příslušného paragrafu.. :'(

otaznik

Citace od: Barby kdy 18.04.2008, 23:44:31

Řekla bych, že nemáte celkem pravdu, protože:
1) Clo z USA:
Nejprve uvedu zatřídění Lega dle Taric kódu (Celní zpráva: www.cs.mfcr.cz/cmsgrc ; a přímo vyhledávání TARICu: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarchap?Lang=CS ):
Třída XX (Různé výrobky) -  Kapitola 95 (Hračky,...) - 9503 00 35 (Ostatní sady stavebnic a stavební hračky) - 9503 00 35 (Z plastů).
Pro dovoz z USA pro podnikatelské účely platí 4,7%, pro soukromé účely myslím 3,5%.
2) Když nakoupím zboží včetně DPH, celnice to už neřeší a řeší to až daňové přiznání na FÚ (odtud informace pro dovoz z USA: obrat nad 1M) - myšleno pro podnikání, ale i pro soukromé účely DPH nedává smysl. Prostudujte zákon o DPH!
3) Dovoz z EU: clo se neplatí. Ale DPH musíte odvést jakmile honota nakoupeného zboží bez DPH přesáhne cca 326.000,- Kč. - Též v zákonu o DPH.
   

Znovu spojuješ 2 různý věci, dovoz za účelem prodeje a dovoz pro soukromou potřebu.
Pokud nevěříš tomu, co tu píšeme (a máme ověřeno praxí), něco si z USA objednej a uvidíš sama.

Peetrs

Citace od: Barby kdy 18.04.2008, 23:47:34
Citace od: Peetrs kdy 18.04.2008, 22:22:07
Citace od: banana.com kdy 18.04.2008, 21:10:33
Podle mého v tomhle Bordelsrátě každý celní odbor měří jinak. Já v JČ neplatím DPH téměř nikdy, z více než 100 balíků z USA za poslední dva roky jsem platil DPH snad dvakrát třikrát, a clo nikdy. Oproti tomu někteří kostkaři bydlící v jiných krajích DPH platí snad vždy.

Dovozní clo se u hraček dovážených z USA neplatí! Zjišťoval jsem si to na celnici, ohledně dovozu jiného zboží, ne lega. V celních dokladech, ovšem musí být jasně uvedeno, že jde o hračky a ne např. o modelářské potřeby, protože u nich se již clo platí.

S DPH je situace složitější. To by se mělo platit v ČR, ale prodejce by ho účtovat neměl (pokud je plátcem DPH v USA). Případně lze zpětně žádat o jeho vrácení, což je docela složité. V podstatě jde o to jak tu danou zásilku posoudí, někdo kdo sedí na celnici. Dostal jsem, ovšem radu, že se do papírů má uvést, že jde o dárek, případně o obchodní vzorek.  ;)

Toto je opravdu blbost - viz příspěvek výše.

Zveřejňuji zde informace, které mi osobně poskytli pracovníci celního úřadu v Benešově! Po pravdě věřím spíše jim, ale ať se každý zařídí podle svého uvážení.  8)  >:D

Barby

Citace od: banana.com kdy 19.04.2008, 08:38:31
Citace od: Barby kdy 18.04.2008, 23:13:44
Citace od: banana.com kdy 13.05.2007, 21:57:17
Nevíte někdo, kde se dá sehnat toto?

Určitě na www.lego.com v shopu.

Bylo by dobré si přečíst i datum mého příspěvku, v té době totiž výrobek v Lego shopu nebyl  ;) 8)

Na http://search2.lego.com/exec/?q=+851877&pt=&lang=2057&cc=US&u=  je stále v prodeji za 24,99 USD.
Barby

Barby

Citace od: Peetrs kdy 18.04.2008, 22:22:07
Citace od: banana.com kdy 18.04.2008, 21:10:33
Podle mého v tomhle Bordelsrátě každý celní odbor měří jinak. Já v JČ neplatím DPH téměř nikdy, z více než 100 balíků z USA za poslední dva roky jsem platil DPH snad dvakrát třikrát, a clo nikdy. Oproti tomu někteří kostkaři bydlící v jiných krajích DPH platí snad vždy.

Dovozní clo se u hraček dovážených z USA neplatí! Zjišťoval jsem si to na celnici, ohledně dovozu jiného zboží, ne lega. V celních dokladech, ovšem musí být jasně uvedeno, že jde o hračky a ne např. o modelářské potřeby, protože u nich se již clo platí.

S DPH je situace složitější. To by se mělo platit v ČR, ale prodejce by ho účtovat neměl (pokud je plátcem DPH v USA). Případně lze zpětně žádat o jeho vrácení, což je docela složité. V podstatě jde o to jak tu danou zásilku posoudí, někdo kdo sedí na celnici. Dostal jsem, ovšem radu, že se do papírů má uvést, že jde o dárek, případně o obchodní vzorek.  ;)

K tomu bych dodala jen toto:
Od letošního března (2008), začaly platit nové předpisy a nadále se již nedá vyhnout placení cla ani nápisem na balíku, že se jedná o dárek.
Tak pozor ;)
Barby

Barby

Citace od: Peetrs kdy 19.04.2008, 09:56:25
Citace od: Barby kdy 18.04.2008, 23:47:34
Citace od: Peetrs kdy 18.04.2008, 22:22:07
Citace od: banana.com kdy 18.04.2008, 21:10:33
Podle mého v tomhle Bordelsrátě každý celní odbor měří jinak. Já v JČ neplatím DPH téměř nikdy, z více než 100 balíků z USA za poslední dva roky jsem platil DPH snad dvakrát třikrát, a clo nikdy. Oproti tomu někteří kostkaři bydlící v jiných krajích DPH platí snad vždy.

Dovozní clo se u hraček dovážených z USA neplatí! Zjišťoval jsem si to na celnici, ohledně dovozu jiného zboží, ne lega. V celních dokladech, ovšem musí být jasně uvedeno, že jde o hračky a ne např. o modelářské potřeby, protože u nich se již clo platí.

S DPH je situace složitější. To by se mělo platit v ČR, ale prodejce by ho účtovat neměl (pokud je plátcem DPH v USA). Případně lze zpětně žádat o jeho vrácení, což je docela složité. V podstatě jde o to jak tu danou zásilku posoudí, někdo kdo sedí na celnici. Dostal jsem, ovšem radu, že se do papírů má uvést, že jde o dárek, případně o obchodní vzorek.  ;)

Toto je opravdu blbost - viz příspěvek výše.

Zveřejňuji zde informace, které mi osobně poskytli pracovníci celního úřadu v Benešově! Po pravdě věřím spíše jim, ale ať se každý zařídí podle svého uvážení.  8)  >:D

K tomu musím upřesnit ještě toto. Ono totiž záleží na tom, z jakého materiálu ty hračka jsou. Obecně platí, že pokud jsou ty hračky z plastů tak tam clo je. Pokud jsou ze dřeva či jiných materiálů, tak už tam clo není. Takže Ti v Benešově neřekli úplně všechno.  :(
Barby

Barby

Citace od: Barby kdy 18.04.2008, 23:13:44
Citace od: banana.com kdy 13.05.2007, 21:57:17
Nevíte někdo, kde se dá sehnat toto?

Určitě na www.lego.com v shopu.

Promiň, teď sem se dívala na to datum...
Barby

Honza D.

Citace od: Barby kdy 18.04.2008, 23:44:31
2) Když nakoupím zboží včetně DPH, celnice to už neřeší a řeší to až daňové přiznání na FÚ (odtud informace pro dovoz z USA: obrat nad 1M) - myšleno pro podnikání, ale i pro soukromé účely DPH nedává smysl. Prostudujte zákon o DPH!

Tak takhle to skutečně nefunguje :-). Nakupuji lego v USA jak pro podnikání tak pro soukromé účely a celnímu úřadu je to naprosto jedno. Jakmile balík překročí určitou hodnotu, napaří mi clo i DPH. Tiše závidím Kanálovi, jestli platí jen občas... Asi bys měla vždy napsat, co máš ověřeno v praxi a co jsi jen nastudovala v zákonu o DPH.

Citace od: Barby kdy 19.04.2008, 19:46:52
Od letošního března (2008), začaly platit nové předpisy a nadále se již nedá vyhnout placení cla ani nápisem na balíku, že se jedná o dárek.
Tak pozor ;)

Tohle je zajímavá informace, protože skutečně zhruba od té doby co balík to clo a DPH. Myslel jsem, že je to tím, že "dárkový balík" je omezený třikrát na jednu adresu ročně (dočetl jsem se na stránkách US pošty, neručím za to). Mohly to tedy spíš způsobit nové předpisy.

Taky bych chtěl připomenout, že celnice všechny sazby vyměřuje z ceny balíku + poštovného, takže člověk zaplatí víc než jen 19% + 4.7% z ceny balíku...
Nabízím jednotlivé kostky (základní, střechy, technic, elektro, pneu, vlaky) i stavebnice; seznam najdete na kostky.malozvlkahostiny.net. Vše je nové, nepoužité.

***Banana.com

No clo jsem skutečně ještě NIKDY  :o neplatil, u ani jednoho z více než stovky balíků z USA. DPH jsem platil asi třikrát. Co mám vysledováno z praxe, tak to souvisí :

a) s hodnotou balíku
- od určité výše je vyšší pravděpodobnost placení DPH, těch pár balíků, kde jsem DPH platil, mělo udanou cenu zcela jistě přes 200 USD

b) se způsobem odeslání
- First Class jsem neplatil nikdy
- Priority Airmail International - platil jsem tuším jednou
- Express Mail International - použil jsem dvakrát, platil jsem vždy

Honza D.

Dřív byla vyšší pravděpodobnost cla u dražších balíků, teď už je to vždy.
Většinou posílám Priority Airmail, možná bych se měl zamyslet :-).

Hele, kdybych si to nechal posílat na tvojí adresu, abych nemusel platit takovou pálku, že ty bys mi vždycky něco lega z balíku znárodnil, že jo?  ;) Vidí tě celé fórum, styď se!  ;)
Nabízím jednotlivé kostky (základní, střechy, technic, elektro, pneu, vlaky) i stavebnice; seznam najdete na kostky.malozvlkahostiny.net. Vše je nové, nepoužité.

Barby

Citace od: banana.com kdy 19.04.2008, 20:34:07
No clo jsem skutečně ještě NIKDY  :o neplatil, u ani jednoho z více než stovky balíků z USA. DPH jsem platil asi třikrát. Co mám vysledováno z praxe, tak to souvisí :

a) s hodnotou balíku
- od určité výše je vyšší pravděpodobnost placení DPH, těch pár balíků, kde jsem DPH platil, mělo udanou cenu zcela jistě přes 200 USD

b) se způsobem odeslání
- First Class jsem neplatil nikdy
- Priority Airmail International - platil jsem tuším jednou
- Express Mail International - použil jsem dvakrát, platil jsem vždy

A do jaké hmotnosti se dá využívat First Class?
Barby

Cavelon


Colonel32


drSEBY

Informace o zásilce:

    * Zásilka podána dne 12.03.2008.
    * Zásilka dne 18.03.2008 odeslána do České republiky.
    * Zásilka dne 14.05.2008 převzata vyměňovací poštou 22000 - pošta Praha 120.
    * Zásilka v průběhu celního odbavení.
    * Zásilka přepravována k dodací poště.
    * Zásilka připravena dne 15.05.2008 na dodací poště 39701 - Písek 1 k doručení.
    * Zásilka doručována dne 15.05.2008 poštou 39701 - Písek 1.
    * Po neúspěšném pokusu o doručení zásilka dne 15.05.2008 uložena na poště 39701 - Písek 1 - adresát nezastižen.
    * Zásilka doručena dne 15.05.2008 poštou 39701 - Písek 1.

vše je ZDE

Info pro netrpělivé - raději se do toho nepouštějte :-)

***Banana.com

#235
Citace od: drSEBY kdy 16.05.2008, 23:55:56
Informace o zásilce:

    * Zásilka podána dne 12.03.2008.
    * Zásilka dne 18.03.2008 odeslána do České republiky.
    * Zásilka dne 14.05.2008 převzata vyměňovací poštou 22000 - pošta Praha 120.
    * Zásilka v průběhu celního odbavení.
    * Zásilka přepravována k dodací poště.
    * Zásilka připravena dne 15.05.2008 na dodací poště 39701 - Písek 1 k doručení.
    * Zásilka doručována dne 15.05.2008 poštou 39701 - Písek 1.
    * Po neúspěšném pokusu o doručení zásilka dne 15.05.2008 uložena na poště 39701 - Písek 1 - adresát nezastižen.
    * Zásilka doručena dne 15.05.2008 poštou 39701 - Písek 1.

vše je ZDE

Info pro netrpělivé - raději se do toho nepouštějte :-)

Když to necháš poslat lodí, tak se nediv... ::). Z Kanady jsem bral několikrát, a vždy jsem to měl do 10 dnů doma i s proclením..Jediný důvod, proč odtud neberu, je nechutně drahé poštovné.. :P

drSEBY

- nebral bych odtud - kdyby to nebyla 6071 :)
kde je poznamka, ze to slo lodi ?? :)

***Banana.com

#237
Citace od: drSEBY kdy 17.05.2008, 00:16:34
- nebral bych odtud - kdyby to nebyla 6071 :)
kde je poznamka, ze to slo lodi ?? :)

Ta poznámka tam být nemusí, pokud to 18.3. odešlo z Kanady a 14.5. dorazilo na poštu Praha 120, pak to jinak jít nemohlo. Neumím si představit letadlo, které by z Kanady letělo dva měsíce. Loď pluje cca.4-6 týdnů., k tomu dva tři dny vykládka, tři dny cesta kamionem z přístavu do Prahy.... Ze specifikací toho poštovního výpisu vyplývá, že na vině nejsou celníci, kde by se to dalo očekávat, ale čistě doba cesty z Kanady do ČR.

otaznik

Z Kanady mi šla zásilka cca 4 týdny - letecky.

matny

Na Brickshelf je zverejnené photo setu 6030, ktoré má súvislosť s mojim nedávnym nákupom na Ebay USA aj s príslušnym textom, ktorý nepoteší, pretože znie ako varovanie. Predávajúca mala zrejme potrebu si vykompenzovať svoj hnev nad stratou, pretože zásielku nepoistila - mna osobne táto strata mrzí možno viac ako predávajúcu, set som vydražil za solídnu cenu a okrem iného je to prvá zásielka z USA čo sa mi stratila z celkového objemu cca 800 balíkov.  ::)  :'(