LEGO ve stavu beztíže (parabolický let): Váš minifig + Technic experiment

Založil kilhor, 13.11.2012, 09:29:49

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

kilhor

Díky dobrému příteli se koncem měsíce zúčastním parabolického letu Airbusem A300 společnosti Novespace Francouzské kosmické agentury CNES. Zde je ochutnávka, o čem to je: http://youtu.be/Lhu198E8z2U?hd=1&t=3m5s (spustí se od času 3:05).

A že nejsem úplný sobec, rád bych svým prostřednictvím nabídl nějakou formu účasti i kostkařům. Jako fanda do Classic Space s sebou beru stratonauta Ondreje a plánuji udělat mu pár fotek a snad i natočit krátké video.

Říkám si, že by pro někoho třeba mohlo být zajímavé poslat poslat svého minifig kosmonauta s mým stratonautem Ondrejem.

Věřím, že by to šlo zařídit a zdokumentovat vznášející se minifigy -- pokud jich bude do cca dvou tuctů. Předběžně domluvené to mám. Technické problémy se snad podaří vyřešit. Byl by o takovou věc zájem?

Velitem mise by díky svým zkušenostem asi byl Ondrej -- na první pohled je na něm vidět, že už toho zažil hodně ;-)

honzicek22

Já myslím, že zájem určitě je ;) Takže bych rád poprosil o adresu výcvikového střediska a také o předběžné náklady na start. Přeci jen palivo je dneska drahé  ;D

Ještě mě napadlo (doufám, že to nebude blbost), ale nestálo by za to udělat nějaký "certifikát" a nechat to na místě orazítkovat ? Určitě nějaké upomínkové razítko mít budou, když ho má kdejaký letecký klub a rozdává ho po seskoku nebo vyhlídkovém letu.

peter

Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

kilhor

Poslat svého proxy si přejí:

honzicek22
peter
William


Zatím mi nic neposílejte. Celé je to samozřejmě nezisková akce. Pro poslání minifigů zpět potěší nadepsaná obálka s adresou a známkou ;). Přesné instrukce a adresa přijdou později.

Rovnou předpokládám, že se může sejí víc červených (žlutých, modrých,...) minifigů a tak bude potřeba každého nějak identifikovat. Jednak abych věděl, kterého poslat kam a pak také abyste si ho poznali na fotce/videu. Ideální se zdá nápis na břichu.

Nápis na břichu Ondreje je fakt příšerně naškrábaný, ale co může dělat? Já to tam nepsal. A hlavně jsem rád, že tam ten nápis je. Váš nápis bude jistě krásný ;)

honzicek22

S jistou úpravou astronauta určitě počítám. Nebude sice úplně "clasic", ale aspoň bude (doufám) unikátní. Jelikož to vypadá, že budu o víkendu doma mohl bych zkusit udělat nějaký návrh na ten certifikát. I když třeba nevyjde to razítko bude to aspoň hezká upomínka do poličky.

kilhor

Citace od: honzicek22 kdy 13.11.2012, 13:31:22
S jistou úpravou astronauta určitě počítám. Nebude sice úplně "clasic", ale aspoň bude (doufám) unikátní. Jelikož to vypadá, že budu o víkendu doma mohl bych zkusit udělat nějaký návrh na ten certifikát. I když třeba nevyjde to razítko bude to aspoň hezká upomínka do poličky.

Když už je řeč o tom certifikátu (nějak jsme s ním nepočítal, ale klidně jej podepíšu) přikládám pro inspiraci certifikát ze stratosférického letu. Ondrej je ten hned za červeným minifigem -- kapitánem Koenen ;).

Lepší fotky mám, ale ne u sebe hned teď.

honzicek22

Něco takového jsem si představoval. Uvidím co vykouzlíme společně s pány Corelem a Photoshopem ;D
Přeci jen je to velká událost v životě každého minifiga. 

kilhor

Řeším takový realizační problém. Aby se minifigy nerozutíkali po celém letadle, je třeba je mít v nějakém kontejneru.

Satoshi Furukawa si hrál s LEGO kostkama v takovémhle šikovném nafukovacím gloveboxu:

Mimochodem, na jeden suchý a čistý experiment také takový podobný sháním -- nevíte kde to v Čechách sehnat na půjčení (za zálohu) nebo ke koupi?

Pro focení tedy dám minifigy do nějakého kontejneru a v něm je poletující budu fotit. První aproximace kontejneru je toto:


Ovšem zde jsou dva problémy: (1) není to dost vysoké na ostré fotky, (2) není to pure LEGO a (3) má to "ostré hrany" a proto to nepovolí. Je třeba mít buď vše oblé nebo pokryté něčím měkým, jako je vidět zde:


Pro mne připadá v úvahu prakticky jen pure LEGO řešení. Zdá se mi, že jediné řešení je udělat "glovebox s oblými rohy v tomto stylu":


Glovebox resp. kontejner na minifigy bude mít tvar vysokého kvádru, bude mít zaoblené hrany a rohy (jak je naznačeno výše) a na jednom konci bude díra na objektiv o poloměru 12 studů. Na druhém konci díra nebude. Celé to bude trans-clear.



Asi k tomu budu potřebovat některé z níže vypsaných dílů, ale protože ani jeden nemám, nevím, jak je k sobě popasovat, aby seděli poloměry oblouků atp. Než ty díly za nekřesťanské peníze nakoupím (v CZ BL shopech prakticky nejsou), bylo by dobré mít 100% jistotu. Času na experimentování mám strašně málo, let je už za 13 dní.

Máte to někdo všechno doma na vyzkoušení? Hledám buď někoho z Plzně a okolí (abych si to u něj mohl ohmatat a vyzkoušet) nebo kohokoliv odkudkoliv s foťákem a trochou času ;).


Vypadá to, že na jeden glovebox budu potřebovat toto (čili vše musím koupit třikrát):

Trans-Clear Panel 6 x 6 x 9 Corner Convex with Curved Top  6002 8 kusů

Trans-Clear Panel 3 x 3 x 6 Corner Convex with Curved Top 6059

Trans-Clear Panel 3 x 4 x 6 Curved Top 2571

Trans-Clear Panel 6 x 6 x 9 Curved Top 2572 8 kusů

Trans-Clear Panel 4 x 4 x 6 Quarter Cylinder  30562 48 kusů

Trans-Clear Panel 1 x 6 x 5 59349

Trans-Clear Brick 1 x 2 without Bottom Tube 3065 960 kusů

Trans-Clear Panel 1 x 2 x 2 - Hollow Studs 4864b 480 kusů

Trans-Clear Plate 1 x 2  3023b 144 kusů

Trans-Clear Brick 2 x 4  3001 29 kusů (drahé)

Yellow Brick, Modified 1 x 2 with Studs on 2 Sides  47905 28 kusů

A možná to nebude moc držet a tak bude třeba udělat nějaký exoskeleton z technics beamů. Možná z těch co nechal poslat Jan Beyer?

Systematik

Citace od: kilhor kdy 14.11.2012, 00:27:25
...nafukovacím gloveboxu:

Mimochodem, na jeden suchý a čistý experiment také takový podobný sháním -- nevíte kde to v Čechách sehnat na půjčení (za zálohu) nebo ke koupi?
Co si ho (nechat) ušít? Matroš (vinylová folie) by se dal použít z pláštěnek...

kilhor

Udělal jsem pár testů, abych zjistil jako to bude vypadat s hloubkou ostrosti při kontejneru dlouhém 48 studů.

Tak jsem upravil seznam dílků. Myslím, že je teď kompletní. Snad to bude držet.

kilhor

Máte někdo na půjčení (proti záloze v plné ceně) kameru GoPro nebo jinou podobnou? Potřebuju jednu na čelo a jednu přidělat ke stěně letadla (např. přísavkou nebo jiným standardním příslušenstvím). Asi tak na 4 dny: pondělí 26.11. až pátek. 1.12.


mato

ten box urcite bude lepsi pure LEGO, ale keby to nevyslo, napadla mi krabicka od FerreroRocher, tie su take oble

kilhor

Zásilky přišly. Všem díky.




Zjistil jsem, ze jsem blbě objednal některé dílky - konkrétně mám málo "2572 Trans-Clear Panel 6 x 6 x 9 Curved Top". Chybí mi 16 kusů. Asi to někdo z Prahy nebo z Plzně a okolí nemá, co?



EDIT: Oprava hrubky. Díky, C32.

kilhor


První nástřel pure-LEGO kontejneru. Ještě to bude potřebovat klec/exoskeleton z liftarmů. Stabilní to celkem je a to mne dost překvapilo. Ty liftarmy budou spíš pro jistotu.

Doufám, že kamera snímající sestavování A300 modelu nebude ostřit na kontejner, ale na obsah :).


kilhor


Jsem na místě, počasí vypadá dobře (první fotka). Poletí se směr Bretaň nebo směr Sardinie.

Kontejner na stavbu microscale-modelu A300 nevydržel cestu a musel jsem jej stavět znovu (druhá fotka). Všechny okna jsem tentokrát dal obráceně (hladkou stranou dovnitř), což by mělo pomoct při stavbě letadýlka uvnitř boxu.




kilhor

Mám to za sebou.

Jsem totalne vyfluslej - jednak z letu, kdy byl desnej stres pri vymenovani experimentu mezi dvojici parabol a druhak z akutniho nedostatku spanku za poslednich 48 hodin. Jeste jsem ani nevidel fotky a natocena videa z fotaku a z kamer. Az to zpracuju, tak to zde poznate. Sam jsem zvedavy az na pudu. Alespoň že jsem nevrhunl :).

Minifigy rozšlu nejdele zacatkem pristiho tydne.

kilhor

S dramatickým zpozděním dávám do obálek minifigy k rozeslání majitelům a nevím, který je od Viléma Holečka. Potřebuju poradit. Dík.

kilhor

Citace od: kilhor kdy 13.11.2012, 09:29:49
A že nejsem úplný sobec, rád bych svým prostřednictvím nabídl nějakou formu účasti i kostkařům. Jako fanda do Classic Space s sebou beru stratonauta Ondreje a plánuji udělat mu pár fotek a snad i natočit krátké video.

...

Věřím, že by to šlo zařídit a zdokumentovat vznášející se minifigy -- pokud jich bude do cca dvou tuctů. Předběžně domluvené to mám. Technické problémy se snad podaří vyřešit. Byl by o takovou věc zájem?

V pátek vyrážím znovu. Klidně figurky zase pošlete. Šance na let je lehce nižší než loni. Ale zase by se jednalo o let v otevrenem prostoru (letadla) tedy mimo plastovy box. Pokud bude hodne zajemcu, nemohu zarucit, ze poleti vsichni, protoze mimo box neni dovolen let vice nez 3 minifigů najednou - cili mozna se nestihne nafotit/nafilmovat vše.

Foton

Je někde k shlédnutí, video z toho prvního letu?
Tedy kromě Lipna.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Foton

Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

DarkDrago

Pravou je, že jsou minimálně dvě verze sestřihání. Jedno oficiální, to je možno vidět na Lipně a jedno neoficiální spíše pro osobní využití je zde.
Doufám, že kilhorovi nevadí uveřejnění druhého videa na fóru ;D

P.S. není nutno shlédnout celých 9 minut, druhá polovina je v angličtině.
Dračí páni s mocí ohně...

kilhor

Nevadi, nevadí. Naopak jsem rad, ze je online. Opravil jsem to v tom puvodnim prispevku.