Proč nelze koupit jednotlivé dílky?

Založil Honza D., 03.02.2005, 13:59:14

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 3 Hosté prohlíží toto téma.

Honza D.

Vím, že se tady na téma "Jak mám koupit tu a tu kostku" mluvilo už mockrát, ale stále jsem ještě nenašel úplnou odpověď. Nemyslím teď kde jí koupit nejlépe/nejlevněji, ale proč jednotlivé dílky v ČR vlastně nikdo neprodává?
Odpovědí mě napadá několik:
A. Prostě a jednoduše se to nevyplatí; kupovat stavebnice, rozebírat je, mít na skladě kostky o které nikdo nestojí...
B. Firma Lego má nějaká omezení: prodávat se smějí jen oficiální sety a balíčky, není dovolené je rozebrat a rozprodat po součástkách (- nemyslím ale že to tak je).
C. Na malém českém trhu je riskatní podnik, který se nemusí vyplatit; obrat nebude nikdy takový, aby to někoho uživilo.

C je správně? Proti B mluví Legulka a částečně i Legáček :-)
A jak je to vlastně s prodejem Lega v ČR? Co musí člověk udělat, aby mohl prodávat lego? A od koho může nakupovat – kdekoliv v Evropě? Kdekoliv ve světě?
Nabízím jednotlivé kostky (základní, střechy, technic, elektro, pneu, vlaky) i stavebnice; seznam najdete na kostky.malozvlkahostiny.net. Vše je nové, nepoužité.

Jindroush

No, oficiální dovozce je LEGO Trading, ale ti se podle všeho jen tak s někým nebavěj, takže bys musel brát od MPK Toys. Neváhej a zavolej jim do klubu, číslo je na seznamu  8)

IMO by tě nikdo neměl mít právo nakupovat kdekoli v EU. Vyplatí se to ale? Ceny na západě jsou +- stejný jako v Čechách, netuším, zda ale nemají lepší marže.

Bricklinkový obchod je podle všeho v Čechách neuživitelný. Když koupíš krabici, tak tu vyšší cenu nějak psychologicky kompenzuje ta 'celistvost', že máš model, nálepky, návod, krabici atd. Pokud to rozkrájíš na jednotlivosti, tak zjistíš, že cena za díl ti vychází natolik příšerně, že je to téměř neprodejné. Nesmíš zapomenout na to, že už je to podnikání, to musíš danit a vzhledem k tomu, jak vypadá podpora drobného podnikání toho megablocka Škromacha, tak ti vyjdou ještě děsivější čísla.

Nevím, jak to dělá Legulka, zda skupuje zkrachovance nebo jestli má podporu v kamenné prodejně, prostě nevím.

Pick-a-Brick je drahý, balíčky na S@H jsou taky drahý. Nikdo se zdravým rozumem nekoupí kostku 2x4 za 5 Kč.

LEGO Trading nemá podporu prodeje koncovým zákazníkům a na několik různých dotazů mi bylo řečeno, že PaB může provozovat jedině firemní prodejna.

Tak prd.  :-\
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

otaznik

Nakupovat LEGO ve velkém (nové stavebnice) pro prodej v ČR asi můžeš i mimo republiku, ale nedostaneš lepší ceny (cena + doprava), než ti dá oficiální zastoupení u nás LEGO Trade.

Lomax

Mě už taky napadalo, proč si vlastně nekupujeme Lego za velkoobchodní ceny sami? Mnoho z nás kupuje více Lega, než průměrné hračkářství. A když to srovnám třeba s velkoobchodním prodejem počítačů (komponent, soft, ...), tam žádný problém není. Mám živnosťák a beru ve VO. Nemůžu (většinou) vrátit zboží, když si vyberu špatně, ale to u Lega nehrozí. A ceny jsou tam někdy až šokující.

Víte někdo, jestli to tak jde, jaká jsou úskalí, případně to tak někdo děláte?
(Teď samozřejmě nemyslím členy - prodejce, ti nám navíc asi neporadí, podřezali by si vlastní větev.) ;)
Existují třeba minimální plnění, která VO distributoři/prodejci požadují? (V počítačích to tak není.)
Před odesláním příspěvku jej obohaťte automaticky o odkazy na Lugnet, nebo dokonce o české názvy, ceny a výpočet slevy.
Nechte svůj Firefox vyhledávat sety pravým myšítkem na serverech Lugnet, Peeron a dalších.

Honza D.

Legulka ale přeci dělá PaB, ne? A firemní prodejna to není :-)

A nakupovat to v USA? Brání v tom něco? I se clem a DPH bych řekl, že to ještě pořád vyjde (většinou) mnohem levněji... Jediný opruz asi je, že by se to muselo objednat na nějakou USA-adresu a tam odsud by mi to nějaká dobrá duše musela poslat.

S těma velkoobchodníma cenama to je zajímavý - jak moc se liší?

Jinak díky za odpovědi, než jsem si odskočil už tu byly :-)
Nabízím jednotlivé kostky (základní, střechy, technic, elektro, pneu, vlaky) i stavebnice; seznam najdete na kostky.malozvlkahostiny.net. Vše je nové, nepoužité.

otaznik

Citace od: Honza D. kdy 03.02.2005, 14:21:27
Legulka ale přeci dělá PaB, ne? A firemní prodejna to není :-)


IMHO to je jen takový doplněk (a bazar), rozhodně nemá všechny díly a rozhodně nejsou všechny díly nové. Taky ceny nejsou úplně nejnižší.  :-\

Aki

#6
K té Legulce. Z dopisování s pí Vašíčkovou vím, že nakupuje krom Bricklinku pouze v Čechii. Už jsem u ní nechal pár tisíc a několikrát se mi stalo, že mi objednané zboží přišlo v nějaké fungl nové krabici. Z toho mi vyplývá, že nakupuje i nové věci, jen za účelem jejjich dalšího rozprodání. Krom toho u ní funguje výkup. Jakou má marži a náklady to nevím, ale vzhledem k tomu, že velká část zboží jí tam dost dlouho visí, tak to nemůže být jen pár procent, bo by se neuživila.
Jo a k těm novým a bazarovým dílům, jak v nabídce tak i při skutečném prodeji striktně rozděluje, zda jde o nové nebo staré!

A ještě jednu poznámku nakonec, zaplať pámbů za ní, nic jiného tady není. Tedy zatím. Kdyby bylo, třeba by vznikla konkurence a ceny by šly dolů. O tom jsme se tady již ale bavili v kontextu pirátských stavebnic a jejich prodeje u nás.

Jindroush

Citace od: Honza D. kdy 03.02.2005, 14:21:27
Legulka ale přeci dělá PaB, ne? A firemní prodejna to není :-)

Legulka není PaB, Legulka je a la Bricklinkový obchůdek.

Citace
A nakupovat to v USA? Brání v tom něco? I se clem a DPH bych řekl, že to ještě pořád vyjde (většinou) mnohem levněji... Jediný opruz asi je, že by se to muselo objednat na nějakou USA-adresu a tam odsud by mi to nějaká dobrá duše musela poslat.
Dovoz by se dal zajistit (pomalu, ale přece), ale třeba ve spoustě shopů nezaplatíš non-US kartou.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

otaznik

Citace od: Aki kdy 03.02.2005, 14:47:17

Jo a k těm novým a bazarovým dílům, jak v nabídce tak i při skutečném prodeji striktně rozděluje, zda jde o nové nebo staré!


A někdo tvrdil opak?  ;)
Já tím chtěl říci, že to není oficiální prodej neb v něm se prodávají jen nové věci.

Aki

Citace od: otaznik kdy 03.02.2005, 14:33:12
[rozhodně nemá všechny díly a rozhodně nejsou všechny díly nové.
Tak já jsem z toho pochopil jako že prostě prodává kostky a ty jsou namíchané nové se starými. Taková lotérie.  :D

Honza D.

Pánové, utíkáte od tématu  ;)
Jak by se daly zjistit velkoobchodní ceny v ČR? Pochybuju, že je má nějaká firma na internetu.

A další otázky:
- o jaké typy kostek je mezi lidmi největší zájem? Technic kostky? Klasické kostky? Doplňky jako stromy, electric/pneumatic věci? Figurky?
- jaký by byl asi zájem "normálních uživatelů" lega, kdyby to mělo nějakou větší reklamu na inetu? (nezlobte se, ale co tak tady čtu, vy nejste "normální uživatelé lega")  ;D

Musíme někoho dostrkat k tomu, aby se do toho pustil  :)
Nabízím jednotlivé kostky (základní, střechy, technic, elektro, pneu, vlaky) i stavebnice; seznam najdete na kostky.malozvlkahostiny.net. Vše je nové, nepoužité.

Jindroush

Citace od: Honza D. kdy 03.02.2005, 15:25:41
Pánové, utíkáte od tématu  ;)
Jak by se daly zjistit velkoobchodní ceny v ČR? Pochybuju, že je má nějaká firma na internetu.

Hele, zavolej si do LEGO Trading a chtěj vědět podmínky, když chceš prodávat LEGO. Číslo je 246 086 911. Podle mě tě pošlou do pryč, tudíž na jejich distributora pro independent market - MPK Toys. Číslo je 312 697 141.
Dej nám vědět.

Citace
- o jaké typy kostek je mezi lidmi největší zájem? Technic kostky? Klasické kostky? Doplňky jako stromy, electric/pneumatic věci? Figurky?
Každej něco jinýho. Já chci třeba základní věci, podle mě je jich ve stavebnicích málo. Tj. oblouky, kostky, plates a to nejmíň v 10 barvách. To se nedá v kýblech koupit a je to stejně strašně drahy.

Citace
- jaký by byl asi zájem "normálních uživatelů" lega, kdyby to mělo nějakou větší reklamu na inetu? (nezlobte se, ale co tak tady čtu, vy nejste "normální uživatelé lega")  ;D
Nulový? Viz zkušenosti z hrabáku Tesco. Aspoň já jsem potkal všehovšudy pár mamin, který chtěly něco levně pro děti. Cílený hrabání v mojem stylu (cca 15 pytlíků) jsem nepotkal.

Citace
Musíme někoho dostrkat k tomu, aby se do toho pustil  :)

Dokud tady bude ten megablock Škromach, tj. budeš si muset kvůli každýmu prdu zakládat živnosťák a platit paušálně socku, zdravotní a daně, tak je to neprůchozí.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)