(Vlastní) Interaktivní Technic modely

Založil Měch, 25.10.2012, 16:20:24

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Měch

Ahoj, tady budu postupně přidávat informace o stavbě jednotlivých modelů z Technicu. Kdyby měl kdokoliv nějaký zajímavý nápad, klidně ho sem napište, budu jenom rád, protože sám ještě nevím jak budou modely ve finále vypadat.

Seznam modelů:
Stíhačka: rozhoduji se mezi F-14, F-15 a F-18, poraďte.
- asi 10 funkcí ovládaných motory a servo-motory
- asimetrický model: asi metr na délku, asi metr na šířku. Výška asi 25 cm
- bude na trans clear podstavci, protože bych chtěl mít zatahovatelný podvozek

Supercar: taky ještě nevím předlohu, poraďte, co by se vám líbilo.
- asi taky 10 funkcí (otvírání dveří, kapoty pohyblivý motor, zadní spoiler, střecha, vyklápěcí světla...napadne vás ještě něco ?
- cca 50-60 cm na délku, 30 na šířku, 15-20 na výšku

Líták: zavěšený u stropu, mávající křídly: asi netopýr, na ptáka si netroufám

Tunning car: nějaký Mustang nebo něco z ameriky
- podobné rozměry jako Supercar, pár funkcí
- hlavní funkce bude nastavitelný podvozek pomocí 4 pneu pístů

Sci-fi vrtulník: něco na způsob Avatara, dvě vrtule po stranách
- otevírání dveří pro posádku, náklon vrtulí, jejich otáčení + nějaké serepetičky jako kulomety
- asi 70 cm délka, šířka

Chinook: podobné funkce a velikost jako sci-fi vrtulník
- asi 70 cm délka a včetně vrtulí 50 cm šířka

Kolový bagr:, funkce jako bagr, bude někde v akvárku bagrovat kuličku a tu pak někam házet
- cca 30 cm šířka, délka, výška + rameno
Možná: modely, které nemám ještě úplně rozmyšlené
Sněžná rolba
Hydroplán, asi největší model okolo 12 funkcí
Offroad alias: http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=38350.0 ale tomu se asi nepřiblížím


Nepohyblivé modely:
Tatra Phoenix: 8x8, unimogovské kola, odpružení, možná motorizované vyklápění korby

Monster truck: bude asi stát jedním kolem na nějakém sešrotovaném autě, Power Puller kola


Na závěr ještě fotka nakoupeného materiálu, aktivně začnu stavět asi za týden, až budu mít doma modely z Litovle. Krabice v pozadí jsou ještě nerozbalené. Vepředu jsou díly z BL. Převážně šedé na stíhačku a sáček se 30 M motory ;D
Fotky
Videa Zlobři nejsou jako DORTY !!!

germik

Ty budeš za chvíli dělat výstavy sám poslouchej...  >:D :D

Už se těším až doufám) uvidím naživo. ;)
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik

Neřád :-)


Měch

Tak se nám začíná rýsovat první model. Bohužel momentálně moc nestíhám (nemoc, škola, narozeniny), takže to nejde tak rychle jak jsem si myslel.

Jsem teď ve fázi odhadování rozměrů. Na fotce je stíhačka F-14. Výsledný model by měl mít na délku 1 metr a kousínek. Uvidíme, jak to bude s vitrínami.
Fotky
Videa Zlobři nejsou jako DORTY !!!

blindmelon

To vypadá veeelmi slibně.  :) A ty že nebudeš potřebovat ty panely v LBG?!?  >:D
Hezký den, Blindmelon

Měch

Ne nebudu  :D Mám jich dost ze tří Unimogů a ani spotřeba nebude taková, jak jsem myslel.
Fotky
Videa Zlobři nejsou jako DORTY !!!

blindmelon

Škoda, každopádně ten předek působí věrohodně.
Hezký den, Blindmelon

mirek


Měch

#8
Zase nějaký progress. Do vánoc to ale chci mít hotové. Holt, škola do toho celkem zasahuje :(

Délka mi vychází 120 cm. Nebude to vadit ?? Resp. jak moc to bude vadit ?
Fotky
Videa Zlobři nejsou jako DORTY !!!

Měch

Dnešní upgrade:
hotová kabina, začínám měřit křídla. Mám problém jak je uchytit. Systém dvou točen nad sebou je moc vysoký. Jediný způsob, který mě napadl je, že by byly vzadu jakoby na kolejnici a zajížděly po ní dovnitř.
Fotky
Videa Zlobři nejsou jako DORTY !!!

germik

Jestli chápu, tak se ti dospod nevejde velká točna - co tam zkusit malou? Celková tloušťka křídla by byla 5 studů. Nebo mě napadlo nedávat dolů točnu, ale jen to uchytit za pin - stabilitu by to mít mohlo - tím se dostaneš na 4 study...
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik

Měch

Zapomněl jsem připsat, že potřebuju do křídla přivézt osku pro klapky. Takže pod točnou bude ještě nějaké ozubení (kardan nedá víc jak 45°).

Malá točna je stejně vysoká jako velká ;), tím si moc nepomůžu. Nápad posadit to na pin už mě napadl, ale musím vymyslet ty ozubené kolečka.

Možná bych tam mohl dát dva kardany za sebe...
Fotky
Videa Zlobři nejsou jako DORTY !!!

peki

Citace od: malý Měch kdy 05.12.2012, 00:59:54
Zapomněl jsem připsat, že potřebuju do křídla přivézt osku pro klapky. Takže pod točnou bude ještě nějaké ozubení (kardan nedá víc jak 45°).

Na kardany bacha nevydrží dlouhodobou výstavní zátěž. Zkušenosti ze Svitav lanovka

germik

Jsou sice stejě velké, ale tu malou můžeš dát jakoby "dovnitř velké" - nejsem u lega tak to nemůžu postavit :-\
Osu skrz točnu provedeš normálně 12z bevelama - ty by se možná mohly vejít taky do té velké točny, a prostředkem může jít axle která to bude ztužovat dolů..

Jestli bys počkal, možná bych to mohl doma postavit a v pondělí to sem hodit... >:D
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik

peter

Citace od: peki kdy 05.12.2012, 09:41:34Na kardany bacha nevydrží dlouhodobou výstavní zátěž. Zkušenosti ze Svitav lanovka

Myslím si, že hlavní problém je v tom jak je daný model sestaven, zpřevodován, zatěžován apod. Já na svém modelu pro Roztoky nenašel po rozebrání jakékoliv poškození a to model fungoval bez jakéhokoliv zásahu po celou dobu výstavy. V tomto bych Měchovi věřil, přeci jen patří ke zdejším TOP 5 Technic stavitelů ;)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

blindmelon

A co takhle?

Červená část - centroplán - byla by celá spojená, zde zjednodušená, jen pro ilustraci idey. Hmotnost křídla (žlutá část), by se přenášela tlakem do pevné konstrukce centroplánu, pohyb křídla by zajišťoval LA nebo klikový mechanismus z beamů (není znázorněno). Kloub uložen pod úhlem, aby lépe vyhovoval plánovanému rozsahu pohybu křídla. Osa pro ovládání klapek vedena přes kloub. Pokud by měly obě křídla svůj pohon klapky, mohl by být motor umístěn přímo za kloubem, tím by se ušeřil jeden kardan.
Hezký den, Blindmelon

Měch

Dobrý nápad. Teď jenom aby to ta podpěra udržela. Určitě to vyzkouším. Křídlo se bude pohybovat pomocí velkého LA a klapky budou ovládané jedním servomotorem. Jedna půjde nahoru, druhá půjde dolů.

Citace od: peter kdy 05.12.2012, 11:21:32
V tomto bych Měchovi věřil, přeci jen patří ke zdejším TOP 5 Technic stavitelů ;)

Klapky nebudou nijak namáhané, takže tam poškození nehrozí. A díky za pochvalu. pokusím se dostát očekávání  ;).
Fotky
Videa Zlobři nejsou jako DORTY !!!

blindmelon

#17
NZ. Ono se to těžko vymýšlí, bez znalosti, jak, co a kde má navazovat, ale nic kloudného s točnou mě nenapadlo. Bude ti stačit rozsah toho kloubu a kardanu uvnitř? Podpěra to udrží, ale nesmí zůstat takhle jediná, počítal jsem s tím, že nebude jediná. Z obrázků se mi zdá model dost velký na to, aby se tam vešlo těch podpůrných beamů víc. Důležité je aby to bylo i zhora stažené. Chtěl jsem použít ten rám v kuse http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=64179, ale ten je široký a zároveň krátký, takže na výšku by byl zbytečně vysoký a zároveň by neumožnil dostatečný pohyb nosníků křídla.
Hezký den, Blindmelon

Měch

Citace od: blindmelon kdy 05.12.2012, 16:01:41
Bude ti stačit rozsah toho kloubu a kardanu uvnitř?

Rozsah je přesně ideální. Rozložené křídla mají 20° náklon a složené 68°. Na chlup přesně, jako předloha.
Přidávám fotku dalšího pokroku. Křídla si nechám asi až na konec. Jinak se mi to nevejde na stůl.

Jinak mám hotový mechanismus podvozku, který přetočí kola o 90° a taková chuťovka jsou výklopné brzdy. Teď už tam musím jenom vměstnat pohon pro zavírání křídel.

Další otázka do placu. Napadne někoho jak udělat proměnný průměr trysek: http://i884.photobucket.com/albums/ac43/VFA-103guy/detail4.jpg ? Na motor.
Fotky
Videa Zlobři nejsou jako DORTY !!!

Colonel32

A mechnicky to ovládat mezi dvěma polohami?

Měch

Citace od: Colonel32 kdy 12.12.2012, 21:41:58
A mechnicky to ovládat mezi dvěma polohami?


De facto je mi to jedno, resp. nevím jak to myslíš. Když člověk přijde a zmáčkne páčku, měl by se průřez trysky zvětšovat či zmenšovat, dokud člověk páčku nepustí. Zastavení v krajní poloze neřešte. Jde mi o to, jak to udělat aby to nějak vypadalo.

Napadlo mě použít mini-LA a gumičky, ale rád bych použil i zdejší zásobu mozků, když už jste mi poradili s těma křídlama.
Fotky
Videa Zlobři nejsou jako DORTY !!!

Colonel32

Kdyby se tam dala flex trubička a na ní footgear flipper pomocí plate 1x1 with clip, šlo by to štelovat alespoň ručně.

blindmelon

Plukovníku, bohužel si o cca 50 měřítek vedle. ;) ;D
Hezký den, Blindmelon

Colonel32

Jsi si vědom toho, že mluvím o těch tryskách?

blindmelon

#24
No právě. Jak by si to chtěl v realizovat s dílkem o velikosti zhruba 1x2? Vždyť ten Tomcat bude tak 1:16!
Hezký den, Blindmelon

Colonel32

Že ty ploutve jsou 50x větší, nebo 50x menší, než je potřeba?

blindmelon

No je to moc malé. Tak zhruba k setu http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?S=5892-1 pokud jsem si domyslel správně jejich použití.
Hezký den, Blindmelon

Colonel32

Na větší model jich spotřebuješ více, ale o to jemnější to bude. Případně ve dvou vrstvách, drohá chycená pomocí http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=30377 .

Měch

#28
Stavební práce se blíží k finále. Už jenom dodělat ocas a křídla...ty budou největší oříšek, páč budou strašně těžké a budou se ohýbat, čemuž bych chtěl co nejvíce zabránit.

Délka 122 cm (bude ještě o pár centimetrů delší kvůli ocasním krřídlům). Šířka s otevřenými křídly 116 cm.
Fotky
Videa Zlobři nejsou jako DORTY !!!

blindmelon

Vím, že si psal, že to bude asymetrický model, ale v poměru ke kabině mi ta druhá polovina přijde až směšně krátká. Trysky vypadají docela dobře.
Hezký den, Blindmelon