Když něco nevím, tak se zeptám

Založil Hacislav, 14.05.2014, 01:15:40

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

Chairudo

Citace od: Zoufalec kdy 18.04.2017, 10:10:51
Uvažuji o svém prvním SW UCS - je šance, že se dostane časem do slev (třeba alespoň 30%) nebo jsou tyto exkluzivitky vždy za plnou palbu?

Jestli vystavuješ tak nakoupit přes podporu, lepší cenu asi nikde nedostaneš.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Faire

Máte někdo zkušenosti s DYI osvětlením LED diodami? Řešilo se to na Kostkách někdy? (nějak se mi nepodařilo přes vyhledávání nic relevantního najít). Rád bych si to vyzkoušel v nějaké základní variantě, s diodami jsem nikdy nedělal, takže bych nejraději využil zkušeností starších a moudřejších :).

LukaMull

Citace od: Faire kdy 26.04.2017, 09:42:37
Máte někdo zkušenosti s DYI osvětlením LED diodami? Řešilo se to na Kostkách někdy? (nějak se mi nepodařilo přes vyhledávání nic relevantního najít). Rád bych si to vyzkoušel v nějaké základní variantě, s diodami jsem nikdy nedělal, takže bych nejraději využil zkušeností starších a moudřejších :).

zkoušel jsem doma udělat osvětlení do modulárů, zatím jsem se dostal jen k detectives office, koupil jsem nějáky ledky z číny, ale asi to nebylo štastný protože dost odchází, už jsem jich několik měnil, jinak jsem to celý připojil na zdroj SS napětí z ikea kterej mi osvětluje vitríny, je to první bastlení který dělám, takže nevím jak moc ti můžu poradit ale něco z elektra znám  ;)

Faire

Takže konkrétně: napájení bych preferoval z AA baterií, tedy z "držáku na baterie" (terminologie z GME.cz) + spínač + odpory. Co se týče průměru diody, tak celkem rozumné mi přišlo zapojení do kostky s dírou na technic pin (4,8 mm?) - máš nějaké zkušenosti s konkrétními diodami? Čemu se vyhnout? A teď otázka z nejhloupějších: jak jsi konkrétně dělal el. obvod? Mám nějaké zkušenosti s letováním, ale nulové s vodiči a paralelním zapojováním (které by, pokud to správně chápu, mělo být ideální).

LukaMull

Citace od: Faire kdy 26.04.2017, 10:37:49
Takže konkrétně: napájení bych preferoval z AA baterií, tedy z "držáku na baterie" (terminologie z GME.cz) + spínač + odpory. Co se týče průměru diody, tak celkem rozumné mi přišlo zapojení do kostky s dírou na technic pin (4,8 mm?) - máš nějaké zkušenosti s konkrétními diodami? Čemu se vyhnout? A teď otázka z nejhloupějších: jak jsi konkrétně dělal el. obvod? Mám nějaké zkušenosti s letováním, ale nulové s vodiči a paralelním zapojováním (které by, pokud to správně chápu, mělo být ideální).

no konkrétní ledky ti neporadím, je o tom najít tu která tam sedne, zas takový odborník nejsem  ;D ale obecně musíš počítat s počtem diod který budeš mít zapojený v sérii kvůli napětí zdroje (nebo obráceně napětí zdroje ti dá maximální počet LED který můžeš v sérii (za sebe)zapojit), pokud půjdeš do sériovýho zapojení tak se nezvyšuje odebíraný proud ze zdroje, ale potřebuješ mít vyšší napětí zdroje. je potřeba si spočítat předřadný odpor k diodě/diodám, buď dají najít kalkulačky na googlu (http://led.linear1.org/led.wiz tahle je super protože ti automatiky vytvoří rozdělení diod do paralelních větví podle počtu diod a spočítá přislušné odpory) nebo si to spočítáš ručně. Pro sériový zapojení vynásobíš úbytek napětí na diodě počtem diod, to odečteš od napětí zdroje (to musí být pochopitelně vetší) a to vydělíš proudem který tam poteče (typicky pro led je to 30mA). Důvod je že potřebuješ někde "protopit" rozdíl napětí zdroje a napětí co si vemou ty diody. U paralelního zapojení vemeš napětí jedné diody (to je na všech větvích stejné) a vydělíš ho celkovým proudem (počet větví*proud jednou větví (diodou)) no a pak to jen pospojuješ drátama jak potřebuješ, tady se budeš pohybovat s proudy v max řádech pár desetin A takže není třeba nějak moc řešit průřez vodiče. a spínač zapojíš na + drát od baterky

Doufám že je to srozumitelný

kdyby ne tak se ptej dál  :D

MiHo

#455
U letiště Koskolety jsem osvětlení řešil pomocí LED pásek vnitřní SQ3-300, který je samolepící a dělitelný po 5 cm (= 3 LED). Jako zdroj jsem použil LED zdroj 12V 12W IP67.

LukaMull

Led pásky jsou nejednodušší řešení o tom žádná  8)

Faire

Díky za odpovědi, trafo by bylo super, ale je pro plánovanou potřebu nepraktické.
Zkusím zajít a podívat se, jaké diody v daném průměru mají, snad se podaří dopočítat odpor na místě.

LukaMull

Citace od: Faire kdy 26.04.2017, 14:44:59
Díky za odpovědi, trafo by bylo super, ale je pro plánovanou potřebu nepraktické.
Zkusím zajít a podívat se, jaké diody v daném průměru mají, snad se podaří dopočítat odpor na místě.

Odpory se vyrábějí jen v určitých hodnotách takže to co do počítáš a vzít neblížsi vyšší, když vezmeš nižší tak, podle toho jak moc nižší, ty ledky dříve nebo později odejdou  :) myslím ze pokud půjdes do slušnyho obchodu se součástkami tak ti poradí  ;)

Faire

Nakoupeno, 5mm dioda se do 4,8mm technic díry dá nacpat :)

Jonas

Citace od: Faire kdy 27.04.2017, 07:31:11
Nakoupeno, 5mm dioda se do 4,8mm technic díry dá nacpat :)

Možná ji tam násilím narveš, ale nejspíš trvale zničíš kostku.
Stačí tu LEDku lehce po obvodu obrousit jemným skelným papírem, a pak ji tam lehce vsuneš i vysuneš. Tímto způsobem jsem jich upravil několik desítek - viz ukázky.
Jonas - Můj Brickshelf

Faire


Hana129

Prosím o radu, potřebuji slepit pár kostek, kdo má zkušenosti jaké použít lepidlo, aby kostky držely a lepidlo je nerozleptalo?

Děkuji

Zoufalec

Lepidlo na plastikové modely - z osobní zkušenosti od Revell. K dostání i v Bambuli apod. Samozřejmě nanášet opatrně v malém množství, aby lepidlo nevyteklo spojem kostek.

znouzectnost

Jako lepidlo se dá použít
http://www.drogeriepavla.cz/graffiti-cistic-gb-100-500ml/d-2340
kostky leptá, musí se s ním opatrně a chce to cvik, ale drží a prakticky nesmrdí a když se to umí není vidět nic.

Cavelon

Na zákazkové nerozoberateľné modely som používal toto lepidlo určené špeciálne na ABS plasty:
http://htmodel.sk/produkty/farby-tmely-lepidla/lepidla/19348.html

tomaslambo

Většina lepidel na modely naleptávají plast a jsou hodně řídká, takže je potřeba lepit hodně opatrně. Já bych doporučil sekundové lepidlo, ideálně gelové, dá více času pro usazení a nestéká. Ještě je potřeba dát pozor na to, aby nedělali mlhu, zejména při lepení průhledných dílů.

berkshrund

Nevěděl by někdo, zda existují nějaké statistiky prodejnosti setů? Prodává se nejvíc Angry Birds nebo Nexo Knights? Který Jedi Interceptor byl nejoblíbenější - 75135, 75038 nebo 9494? Apod.

otaznik

Statistiky určitě existují, v TLC si vše pečlivě evidují.
Co chtějí sdělit veřejně dají do tiskových zpráv. Pokud tě zajímá to, co v nich není, zkus jim napsat email (třeba budeš mít štěstí).

berkshrund

Citace od: otaznik kdy 02.05.2017, 09:58:13
Statistiky určitě existují, v TLC si vše pečlivě evidují.
Co chtějí sdělit veřejně dají do tiskových zpráv. Pokud tě zajímá to, co v nich není, zkus jim napsat email (třeba budeš mít štěstí).

Díky za tip, zkusím to. Každopádně to ale asi nebudou kompletní statistické údaje pro jednotlivé sety či témata, ale spíš vybrané highlighty. Zajímavější čísla by asi byly z nějakých větších eshopu, třeba i českých, ale to už je předpokládám součástí obchodního tajemství a nikdo nebude chtít zveřejňovat, co se mu prodává a co ne.

Nebo se mýlím? :)

otaznik

Zajímavé by to určitě bylo, ale nebude jednoduché (pokud nemůžeš psát např. jménem Finančního úřadu  ;D ) se k takovým údajům dostat. Osobně bych začal dotazem na TLC, ty si i evidují rozdíly mezi jednotlivými trhy a další podrobnosti.

Villa Legina

Citace od: otaznik kdy 02.05.2017, 09:58:13
Statistiky určitě existují, v TLC si vše pečlivě evidují.

A veci takéhoto druhu sú isto iste predmetom firemného tajomstva (špeciálne vtedy, ak predajnosť je nižšia akú očakávali). Každá firma sa chváli len tým, čo je pozitívne a nie tým, čo sa nevydarí.

skywalker007

Mám takový asi hloupý dotaz,ale stalo se vám někdy,že by vám poslali z lego shopu objednávku na dvě části. Konkrétně jsem objednal Milenium falcon a nějaké power funcitions. Část power functions byla skladem zbytek,Milenium falcon a jeden xl motor,byly do objednávkou. Část co byla skladem dnes odeslali zbytek ne. V statusu objednávky bylo napsáno část na cestě a část do objednávkou. Díky za případné rady.

juraj

Ano. Raz mi poslali bonusovy set a po 2 tyzdnoch zistili, ze hlavny set nemaju. Tak ho stornovali. Aj tu na fore najdes prispevky, kedy rozdeluju objednavky.

skywalker007

Citace od: juraj kdy 05.05.2017, 17:02:31
Ano. Raz mi poslali bonusovy set a po 2 tyzdnoch zistili, ze hlavny set nemaju. Tak ho stornovali. Aj tu na fore najdes prispevky, kedy rozdeluju objednavky.
Díky

ThomasMorta

Prosím Vás, někdo tu někdy vystavoval krásný obrázek, jak matematicky vycházejí šikmé spoje na velkých plates, ale já za boha nejsem schopný přijít na klíčová slova, kterými bych to vyfiltroval - můžete mi prosím hodit odkaz na patřičné fórum?

Moc děkuji!
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

otaznik


ThomasMorta

Citace od: otaznik kdy 10.05.2017, 19:47:09
Tohle ?
Ano, moc díky! Přesně to jsem hledal! Jak to, že to nenajde na klíčové slovo "šikmé"?
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

fanda

Netušíte, k čemu je ten nový sv. šedý (možná bílý) konektor na BuWizzu (červeně zakroužkovaný)?

milanv

To se ještě neví, BuWizz tým zatím dělá tajnosti:

CitaceWe took some pictures and as you can see, we have a surprise! Additional port will be used for something we will talk about later. For now we want to leave you guessing :-)
Pán na Žlutém hradě