vánoční výlohy na rok 2024

Založil peki, 14.12.2023, 15:43:06

Předchozí téma - Další téma

skywalker007 a 4 Hosté prohlíží toto téma.

peki

Aktuální info
termínn instalace projektu (konec října, začátek listopadu. OC Černý most Praha)

plánek


plánek s podzemím


Letos se díky staromáku laťka opět posunula výše :) Příští rok je zájem o novou LEGO vánoční výlohu + budeme recyklovat část staromáku (v ideálním případě rozdělíme ne 2 výlohy) a v záloze bude ještě Ladovská vesnička.

Dlouho jsme přemýšlel jak pojmout nově vánoční výlohu. Co by jste řekli na to kdyby se stavělo perníčkové město?
Šlo by se ve velikosti modulárních domu, kde by mohla být vlastní kategorie (pro LEGO fajšmekr

1)perníčková verze továrního modulárního setu
2)perníčkový oloj/staromák (ale v měřítku moduláru) 

Prostor by byl i pro nějakou dominnatu:
-typu otevřené továrny na čokolády která by z venku vypadala třeba jako obří dort, ale byla by pohledově otevřená aby bylo vidět co perníčci dělají uvnitř. TAková analogie s elfí vesničkou a tou kamennou slují.

- dům typu sousedi, opět otevřený (třeba rohový dům jako je na staromáku sipkovic rohový dům.

Mohlo by to být pojato skupinkou lidí jako sousedi takže by se na sebe skládala jednotlivá patra.

Součástí města by byla i:
- nějaká železnice (postavil bych perníkového blejlovce, žehličku).
- lunapark s fukními kolotoči (časové hodiny 15  točí 15 minut pauza pouze v době otevření
 

Velikost projektu do výlohy by byla opět:
hloubka 2 baseplate 48x48
pohledová délka 4 m (10 x baseplate 48x48 + 1 x 16x 32)


Pochopitelně autíčka stánky. Podmínkou účasti by bylo průběžné stavění na předem domluveném a stanoveném konceptu/plánu jako letos u staromáku.

Žádné stavění na poslední chvíli (týden před instalací projektu) dodržení závazných předem stanovených rozměrů a postupů.


Projekt by mohl být opět rozdělen do menších podprojektů z dílčími náčelníky:
- továrna typu dort
- otevřený rohový dům sousedi
- město
- lunapark
- ostatní 

stavitelé konkrétních staveb
1) Dita, Milanv
2) Hardegon
3) Ryxe
4) Igorus
5) Bobero + skywalker
6) Dan
7) Chairudo
8) Linhi
9) Šipka
10) Chikos
11) Robkteryten

stavitelé modulárních domu (hledáme další):
1) roko86 cca 3 domy
2) pomocník 2 domy (48 studů)
3) pool
4) Jaroslav Procházka
5) sharka brick
6) Matthes_CS
7) Kuba
8 ) Peki
9) tom. 2 domy 48
10) WAF
11)

milanv

Peki, tohle zní jako hodně zajímavý nápad. Dobrá sranda na stavění a dobrý výsledek ve finále (pokud to nezvořem) :) Protože mimo jiné problém letošní instalace je, že je málo akční, málo scének, děje. Co vím, tak letos to zaujalo dospělé, ale děti moc ne.

Jako hlavní problém vidím ještě složitější vedení projektu než letos. A už letos to nebylo snadné.
Pán na Žlutém hradě

peki

moduly A1-A2
moduly B1-B2

perníčkový lunapark
- funkční kolotoče a pouťové atrakce
- moduly budou připojeny k elektrice

Preferuji
1 dodavalele A1-B1
1 dodavatele A2-B2

nebo 1 dodavatele  A1-B1,A2-B2

Podmínkou zkušenost s pohyblivou lego problematikou, kolotoče poběží během otevíračky v režimu 15 min ON 15 min OFF. Uvidíme co to vydrží. Nebude požadován servis (až se to zastaví tak to bude stát). Předpokládám na každém modulu aspoň 1 pohyblivou atrakci. Mněřítkově se pohybujeme ve městě modulárních domů   

peki

moduly B5-B6
náměstí (1 max 2 lidi společně)
- trhy
- stromeček
- kluziště
============
život scénky

peki

moduly B4 a B7
moduly A4,A5,A6,A7

modulární domy okolo náměstí udělal by jsem přesný rozkreslení
krajní (myšleno hned u výlohy) domy mohou být otevřené = je vidět interier

peki

moduly B9,B10,B11 (16 studů šířka)
moduly A9,A10,A11 (16 studů šířka)

továrna na čokoládu
2 patra (mohou být i 3)

patra jsou otevřená (jako u elfů jeskyně)
patra se na sebe skládají jako sousedi (definujme modul pokud bude více stavitelů )
1 stavitel = 1 patro
osvětlení modulu vítáno (domluvíme způsob)

Samotná továrna pak může být uspořádána jako schody (horní patro tedy nezakrývá celé spodní patro.





poMOCník

Zní to zajímavě a různorodě. Každý si tam najde to svoje. Ještě si promyslím, co bych stavěl, ale rád bych se účastnil.

Citace od: milanv kdy 14.12.2023, 16:20:11...

Jako hlavní problém vidím ještě složitější vedení projektu než letos. A už letos to nebylo snadné.

Naopak já to vnímám jako velké zjednodušení vedení projektu. Zatímco staromák vyžadoval synchronizaci všech do jednotného měřítka, uspořádání celkového modelu a přesné plánování aby to celé klaplo, tady se prostě rozdělí projekt na několik témat, každé z nich bude mít svého vedoucího a podle toho, kolik se přihlásí stavitelů, se přidělí danému tématu plocha. Žádné další plánování není potřeba, model se pak seskládá z jednotlivých sekcí libovolně a může se i libovolně dělit na několik menších výloh.

peki

Novinka = "podzemní modul" podel celé výlohy/MOC
- 1 patro
- 2 patro (pokud by bylo dost stavitelů

Pod každým modulem B1- B1 bude modul o délce 48 studů hloubce 16 studů? (ještě upřesníme). Modul bude znázorňovat život v podzemí pod perníkovým městem. Něco jako "sousedi" některé moduly mohou být pouze hlína (respektive perník s kostrou, pokladem, krápníkem atd.) jiné mají souvislost s modulem nad sebou např:
- pod náměstím zastávka podzemní perníkové dráhy, katakomby s pernikovou mumií atd 
- pod lunaparkem ovládání atrakcí, perníkový dům hrůzy
- pod továrnou třeba překladiště skladiště
- někde může být noční klub s diskotékou (bez alkoholických nápojů,cigaret a DJ osobne schválím :) )
Pokud bychom dali 2 patra tak by to bylo úplně ve stylu sousedů s tím že v některých modulech by se vynořili koleje. Někdy by mohly být i perníci - hornící

peki

Je to návrh, chtěl jsem to ještě někam "posunout"
- zkusit omezený pohyb
- někde osvětlení (kdo chce nebí podmínkou)
- vrátit tam život scénky
- inspirovat se staršími povedenými společnými projekty (sousedi filmové scénky)

současně zapojit více lidí. Podmínkou ale je-bude stavění větších celků. Dokumentace, dopředu si řekneme co kdo staví. Ne něco splácám několik dní předem a fotit to nebudu abych nezkazil překvapení až to budete instalovat.

Co vy na to?

Hardegon

Citace od: peki kdy 16.01.2024, 14:14:31moduly B9,B10,B11 (16 studů šířka)
moduly A9,A10,A11 (16 studů šířka)
továrna na čokoládu
2 patra (mohou být i 3)
patra jsou otevřená (jako u elfů jeskyně)
patra se na sebe skládají jako sousedi (definujme modul pokud bude více stavitelů )
1 stavitel = 1 patro
osvětlení modulu vítáno (domluvíme způsob)
Samotná továrna pak může být uspořádána jako schody (horní patro tedy nezakrývá celé spodní patro.

Tohle mě zaujalo nejvíc. Klidně bych to pojal jako odkaz na LEGO továrnu... V části se bude čokoláda vyrábět, v další balit a odesílat, další by byla modelárna, výroba čokoládových soch a nějaké úřední prostory, kde se vymýšlí nové tvary a příchutě.

peki

Supr, teď je čas na brainstorming (bouře nápadů). Jde o to aby Vás to nadchlo a bavilo. Současně by mělo jít opravdu o MOC (nápady,vtip, provedení)

Rozdíl mezi lego vesničkou a městem by měl být ve velikosti a obsahu modulů. Předsatvme si modulární město (domy, auta stánky, parky) žádné chaloupky.

To podzemí pak skýtá nekonečnou řadu možností. Pokud si řekneme že modul 16 studů (je to velikost plate 16x16) je málo tak můžeme "trochu" zvětšit. Nesmí ohrozit stabilitu modelu nad ním. Ale vzhledem k tomu že to budou moduly 48x48 secvakle pomocí pinu (jako nyní na staromáku tak si dovedu představit i hloubku 32 studů.

sharkabrick

Ahoj,
mě by se líbilo postavit náměstí.

Kašna z které teče čokoláda a druhá kašna třeba duhová s barvami povely. Velká socha perníčka. Pod náměstí bud podzemka, či čokoládová řeka s loďkami, možná řeka duhová, kde se obarvíš tou barvou kam sáhneš..

Stromeček také může být perníkový, jakoby s polevou.
Stánky s perníčky na střechách, či barvy duhy jako jsou barvy na malování perníčků.
Jeden stánek např. prodej jedlé kytice - kytky místo s květy, se sušenkami/perníkčy.

Příp. zájem o přední dům, kde bych si pohrála s interiérem.
Náměstí mě však láká více.
Když bude zájem dej vědět.

sharkabrick

Mě se nápad podzemních modulů líbí. Myslím že lze dobře využít a tématicky propojit s vrchem.
Ohledně otevřeného domu, chápu že nebudou mít přední fasádu a budou směrem do náměstí otevřené? Původně jsem chápala otevřené ze zadu,ale teď vidím že za sebou mají opět dům.

Pokud by pod tím náměstím byla podzemka, mohla by mít i vlez z náměstí (jako bývají vstupy do metra). Ale ty koleje by těžko vyjeli ze sklepa domů, aneb domy s otevřenou fasádou by nemohli mít podzemí...

waf

Nápad na perníčkové město se mi líbí - je to vánoční, je to hravé, má to hlavu. Návrh rozvržení se mi taky líbí - tím podzemím vznikne prostor pro účast více stavitelů. Budou ale ještě k dostání perníčkové postavičky? To může být pro některé stavitele dost limitující faktor (včetně mě, mám jich jen pár) - aby to město nebylo z tohoto důvodu "vylidněné".

peki

#14
Citace od: waf kdy 18.01.2024, 12:13:50Nápad na perníčkové město se mi líbí - je to vánoční, je to hravé, má to hlavu. Návrh rozvržení se mi taky líbí - tím podzemím vznikne prostor pro účast více stavitelů. Budou ale ještě k dostání perníčkové postavičky? To může být pro některé stavitele dost limitující faktor (včetně mě, mám jich jen pár) - aby to město nebylo z tohoto důvodu "vylidněné".

1) Nemělo by to být jen o perníčkách. Dá se udělat (a lego samo rozšířilo) o více postav.
2) další věcí je jestli by perníci mohly mít i nějaké civilní oblečení (horníci atd.)


Kuba

Rád bych se taky přidal.... mám zájem o jeden z městských domů. Pokud bude plno, tak nějaký podzemní modul....

Daniel

#16
Původně jsem si říkal, že do takového sladkého tématu nemám čím zajímavým přispět a účastnit se vůbec nechci. Ale teď po přečtení Kubova příspěvku mě to teprve tRRRRklo  ;D .
...prosím o zamluvení KRAJNÍHO podzemního modulu (ideálně dvou pater) s osvětlením - budu volně pokračovat v duchu tématu svého modulu do Elfů  ;) .

peki

Citace od: Daniel kdy 19.01.2024, 08:24:36...prosím o zamluvení KRAJNÍHO podzemního modulu (ideálně dvou pater) s osvětlením - budu volně pokračovat v duchu tématu svého modulu do Elfů  ;) .

Co si myslíte o hloubce podzemního modulu. Bude stačit hloubka 16 studů kdy min 1 stud padne na zadní stěnu?

Nebo bude lepší vytvořit univerzální "box" s hloubkou 32 studů, s tím že by si v případě potřeby mohl každý potom v tomto boxu  mohl upravit hloubku podle své potřeby? Maximální hloubka pokud budu počítat 1 stud na zadní stěnu by tak byla 31 studů. Minymální hloubka by pak byla např. 16 studů. Vyjimkou by byl modzl "výplň" tedy hlina = perník kde by byla zasypaní kostra,poklad nebo jeskyně s krápníkem (cukrkandl). Tyto moduly použijeme pokud:
- nebude dost zájemců na plnohodnotné moduly
- pomůžeme si tím při odbočce podzemní dráhy. Dráha se vynoří a zase zanoří. Dráha by mohla být řešena pomocí kolejí na horskou dráhu (z kopce do kopce)   

 

linhi

Rád si také strihnu nějaké perníkové podzemí, klidně modul vedle Dana dvě patricka...

yoshimaka

#19
Napadla mne scéna "Nehoda v továrně (light)" - přetržená linka, perníček zasypaný polotovarem či hotovým cukrkandlem.. záchranáři v akci, nebo "Požár v prostoru výroby (hard)" Perníčkoví hasiči, utíkající pracovníci.

Ale sám osobně bych se rád zúčastnil nějakého domečku - třeba stavba perníkové vilky - s jeřábem a náklaďákem plným čokoládových trámů.. taková perníková "construciton site"

EDIT: Výzva pro Stavitele (straší mi to v hlavě) - TLC vydalo docela dost hezkou botanickou zahradu ve Friends. Napadá někoho jak by asi vypadala botanická zahrada v perníčkové verzi....?
Lust och fägring stor

yoshimaka

Citace od: peki kdy 18.01.2024, 13:23:32
Citace od: waf kdy 18.01.2024, 12:13:50Nápad na perníčkové město se mi líbí - je to vánoční, je to hravé, má to hlavu. Návrh rozvržení se mi taky líbí - tím podzemím vznikne prostor pro účast více stavitelů. Budou ale ještě k dostání perníčkové postavičky? To může být pro některé stavitele dost limitující faktor (včetně mě, mám jich jen pár) - aby to město nebylo z tohoto důvodu "vylidněné".

1) Nemělo by to být jen o perníčkách. Dá se udělat (a lego samo rozšířilo) o více postav.
2) další věcí je jestli by perníci mohly mít i nějaké civilní oblečení (horníci atd.)



Ještě mě napadá (abychom nebyli limitováni "perníčkovými" figy) to vzít jako obecně pohádkový svět - akorát v perníčkové zemi - tím pádem bychom mohli vytáhnout různé vidyo/dreamzz/chima (etc...) figy aby se účastnily života v pohádkovém světě...
Lust och fägring stor

waf

Citace od: peki kdy 19.01.2024, 10:13:06Co si myslíte o hloubce podzemního modulu. Bude stačit hloubka 16 studů kdy min 1 stud padne na zadní stěnu?
 

podle mě záleží i na výšce modulu, která ovlivní pohled dovnitř - pro jedno patro asi stačí i hloubka 16, resp. 15 plus stěna, ale pokud by někdo chtěl spojit obě patra na sebou v jeden prostor, tak do něj bude lépe vidět a dávalo by smysl pracovat s větší hloubkou...

ideálně by to mělo být jednotné, takže pokud pro potřeby podzemní dráhy nebo některých stavitelů bude potřeba větší hloubka, tak bych doporučil udělat všechny moduly ve stejné velikosti s variabilně pojatou hloubkou podle potřeb jednotlivých stavitelů - čímž bude i jednodušeji řešeno takovými moduly vytvořené podložení horního patra

peki

Citace od: waf kdy 19.01.2024, 11:46:18ideálně by to mělo být jednotné.... čímž bude i jednodušeji řešeno takovými moduly vytvořené podložení horního patra

To se nevylučuje
jednotný by byl "rámec modulu" to znamená i např blok s hloubkou 32 studů právě kvůli provázání 2 pater podzemního modulu. Co by bylo volitelné jak si upravíš svojí hloubku modulu. Buď využiješ maximální hloubku nebo si přidáš další čelní stěnu která ti modul na hloubku ubere jak potřebuješ, ale stanovila by se minimální hloubka např. 16 studů.


Pohled do modulů by mohl být řešen osvětlením:
- mohly bychom se naučit jak to dělat efektivně. Mít třeba něco pro další potřeby jiných projektů. Vědět jak na to. Nechat si něco společně vyrobit.

 

waf

Taky bych prosil o nějaké podzemí. Napadá mě např. perníčkovské vězení s hladomornou a mučírnou.

waf

Citace od: peki kdy 19.01.2024, 11:51:51To se nevylučuje
jednotný by byl "rámec modulu" to znamená i např blok s hloubkou 32 studů právě kvůli provázání 2 pater podzemního modulu. Co by bylo volitelné jak si upravíš svojí hloubku modulu. Buď využiješ maximální hloubku nebo si přidáš další čelní stěnu která ti modul na hloubku ubere jak potřebuješ, ale stanovila by se minimální hloubka např. 16 studů.


jo, tak jsem to myslel

Citace od: peki kdy 19.01.2024, 11:51:51Pohled do modulů by mohl být řešen osvětlením:
- mohly bychom se naučit jak to dělat efektivně. Mít třeba něco pro další potřeby jiných projektů. Vědět jak na to. Nechat si něco společně vyrobit.
 

Osvětlení určitě hodně pomůže. Ale i tak dospělí budou muset dolů na kolena :)

Daniel

Citace od: peki kdy 19.01.2024, 10:13:06Nebo bude lepší vytvořit univerzální "box" s hloubkou 32 studů, s tím že by si v případě potřeby mohl každý potom v tomto boxu  mohl upravit hloubku podle své potřeby? Maximální hloubka pokud budu počítat 1 stud na zadní stěnu by tak byla 31 studů. Minymální hloubka by pak byla např. 16 studů.

Takto si myslím, že by to bylo dobré - 32 je dostatečný prostor a když bude potřeba každý si může předstěnou upravit (zmenšit).

Jinak trošku lituji, že jsem nastínil úmysl mít trošku temnější podzemí (chtěl jsem zase být tou černou ovcí ;D  ) - ale teď mám obavu, aby se v tomto duchu neneslo celé podzemí, když tady vidím příspěvky ;) .

peki

Citace od: waf kdy 19.01.2024, 11:57:16Taky bych prosil o nějaké podzemí. Napadá mě např. perníčkovské vězení s hladomornou a mučírnou.

Jak souvisí hladomorna a mučírna s vánoční výlohou  ???  Pod kolotoči může být atrakce strašidelný dům (2 patra). dovedu si představit i ty katakomby s mumiema, ale jaksi s mírou. Vždyť pod městem může být propracovaný systém sklepení plný nočního legračního života. Je to výloha (i) pro malé děti.

Ano můžeme mít pak i verzi (moduly) jen pro naše výstavy.

peki

Citace od: waf kdy 19.01.2024, 11:59:49
Citace od: peki kdy 19.01.2024, 11:51:51Pohled do modulů by mohl být řešen osvětlením:
- mohly bychom se naučit jak to dělat efektivně. Mít třeba něco pro další potřeby jiných projektů. Vědět jak na to. Nechat si něco společně vyrobit.
 

Osvětlení určitě hodně pomůže. Ale i tak dospělí budou muset dolů na kolena :)

Pokud dobře promyslíme a s LEGEM domluvíme zadání na podstavec tak nebudou. Jedna věc je výška našeho spodního podzemního modulu (-2 patro), druhá v jaké výšce budeme začína s jeho pokládkou. Nikde není psáno že musí být hned na zemi. 

waf

Citace od: peki kdy 19.01.2024, 13:30:07Jak souvisí hladomorna a mučírna s vánoční výlohou  ???  Pod kolotoči může být atrakce strašidelný dům (2 patra). dovedu si představit i ty katakomby s mumiema, ale jaksi s mírou. Vždyť pod městem může být propracovaný systém sklepení plný nočního legračního života. Je to výloha (i) pro malé děti.


Jasně, určitě mě napadnou i jiné více vánoční nápady na podzemní život než jsou krypty, kostnice, kobky, žaláře, mučírny, stoky, doupata plná bezdomovců a feťáků, krysí kolonie... Třeba takový limonádový sklep s výčepem.

peki

Citace od: waf kdy 19.01.2024, 14:33:46Jasně, určitě mě napadnou i jiné více vánoční nápady na podzemní život než jsou krypty, kostnice, kobky, žaláře, mučírny, stoky, doupata plná bezdomovců a feťáků, krysí kolonie... Třeba takový limonádový sklep s výčepem.

Supr. Bude fajn pokud to bude opravdu alespoň "nějak" provázané s nadzemním modulem. Například limonádový sklep s výčepem muže mít trubku která povede do fontány nebo do stánku s občerstvením na náměstí atd. Zkrátka aby to "zaujalo" hledat souvislosti v nesouvislostech