42029 – Technic – Customized Pick up Truck (Speciální pick-up)

Založil Stimpi, 04.03.2015, 01:26:00

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Stimpi

Nazdar nadšenci!
Že před více jak třemi měsíci byli vánoce nemusím určitě ani psát. To, že stavím a píšu velmi pomalu, je vidět z toho, kdy bastlím tuto recenzi. Nicméně zmínit jsem to musel, protože setík, o kterém teď budu psát je s tímto časem poměrně těsně spojen. On to je vlastně první setík, který jsem dostal k vánocům po mém návratu k "pravé víře" Technic, a navíc první od mé milované ženy... tím se vlastně trochu i chlubím :D

Ale k věci. Hned na začátek musím napsat že mě tento setík opravdu nadchnul ... a to nemyslím tím, že byl pod stromečkem.

Je prodáván v poměrně malé, ale docela naplněné krabici. Někde jsem se dočetl že je prodáván v novém tipu krabice, kde není třeba nic vytrhávat, vyštípávat nebo vykousávat ... stačí jen přeříznout plastová kolečka z nějaké izolačky a pohodlně se dostanete dovnitř.

Uvnitř naleznete 11 sáčků s díly, sadu pneumatik, návod k A-modelu a sadu samolepek. Dílů je něco málo přes tisíc. V této fázi mě čekalo bohužel malé zklamání. To že není návod k B modelu mě netíží, je to už takřka standard, ale trochu mě naštvalo, když jsem nalezl aršík se samolepkami volně uložený v krabici. Dokonce   i trochu zdeformovaný.  V minulosti myslím bývali samolepky v sáčcích a podložené kartónem.

Co se týče stavby, tak tu jsem si užíval, a kolik večerů mi zabrala ani nebudu psát :). Návod je dvoudílný, a nevšiml jsem si že by tam byla nějaká chyba nebo nejasnost. Jediné co se mi přihodilo, bylo, že jsem čas od času přehlédl montáž drobných dílů nebo pinů a musel se v návodu vracet abych věděl kde jsem zakufroval. Myslím, že ne vždy je dost jasně zvýrazněné co se v daném kroku událo.  Na druhou stranu se tu bavíme o skoro 170ti stranách návodu, což je myslím docela nářez.

Stimpi

Pokud se úspěšně prokoušete celou stavbou, budete odměněni fakt krásným modelem. PickUp, možná bych mohl napsat že skoro i Monster truck, je impozantní už svými rozměry - čtyřicet centimetrů na délku a po dvaceti centimetrech na šířku a na výšku. Je to prostě obřík.

V duchu Technicu je na něm samozřejmě mnoho funkčních celků a krásných detailů. Začnu od "standardu". Pickup má vepředu uložený V6 motor s krásným sáním, které jde efektně přes vyklápěcí kapotu. Napojený je na zadní nápravu s diferenciálem. Všechna kola jsou nezávisle zavěšená a odpružená.  Pohon je jen na zadní nápravu, přední je řiditelná systémem HOG. Na karoserii je možné mimo kapoty otevírat i dveře, sklápět sedačky a hlavně otevírat a vyklápět korbu PickUpu. Jako další vychytávka je tu  funkční naviják na předku auta. Naviják a sklápění korby jsou manuálně poháněny přes převodovku, která je ovládaná páčkou za dveřmi spolujezdce.

Na další level posune model motorizace pomocí setu 8293. Prakticky jím zajistíte pohon pro zvedání korby a přední naviják a zároveň rozsvítíte světla umístěná na střeše. Pokud Vám ani toto nestačí tak určitě není velký problém popustit uzdu fantazii a přebudovat auto na RC. Podle mě to není špatný základ, dokonce jsou už dvě varianty přestavby tady na fóru a dalších X na internetu.

Docela dlouho jsem přemýšlel jestli bych vlastně něco modelu vytknul. Stavebně asi nic. Modelově, kdybych chtěl být opravdu mega hnidopich, asi bych napsal, že by model mohl mít V8 jako pravá amerika, zadní tuhou nápravu, náhon i na předek a možná i model převodovky ... ale myslím si, že to už by byla podprahová žádost o mokrý hadr na hlavu pro zklidnění ;)

Ono stačí že si o ten hadr podle mnohých asi řeknu tím, že si myslím, že  podle mě tenhle model prostě není pro sběratele. Na poličku ho je prostě škoda. Má dost funkcí, je krásný a nemůžu si pomoct, prostě žadoní o to, aby si s ním někdo hrál. Pokud ho dostanou do ruky děti, co ho zmáknou postavit, tak o nich nějakou dobu prostě neuslyšíte. Tím jsem si jistej. A to vlastně možná platí i pro tatínky...

Díky za pozornost,
zdar a sílu,
Sti

tomaslambo

Moc pěkná recenze. Myslím, že si to celkem vystihl, zejména pak ty hnidopišské výtky jsou trefné a dle mého oprávněné :D. Co se těch samolepek týče, tak mám úplně stejnou zkušenost s tímto setem jako ty, s tím rozdílem, že ty mé jsou pomačkané tak moc, že jsou prakticky nepoužitelné. Ale protože nemám ve zvyku samolepky používat, tak mne to mrzelo jen opravdu kratičkou chviličku  :D.

holub

Super model,vyčerpávající recenze  ;D Teď už asi vím,že bych ho pořídil.
Za mě -slušela by mu černá barva,mě se to v červené moc nelíbí  ;D

Jinak největší bomba by to podle mě byla s druhou zadní nápravou :



(Tady pro nadšence : http://www.eurobricks.com/forum/index.php?showtopic=105617)

tomaslambo

Mi ta červená celkem vyhovuje. Vlastně to byl jeden s hlavních důvodů proč jsem si tento set koupil. >:D

Stimpi

Díky za reakce ;)

Pravda je, že trochu "nedokonalý" model dává prostor pro tvořivost ;)

jinak tady je v tý černý ... taky fešák ... já jsem ale na to Ferrari takže červená vyhovuje :D

https://www.youtube.com/watch?v=hEeez9IFs6Q

otaznik

Citace od: Stimpi kdy 04.03.2015, 01:26:00
Někde jsem se dočetl že je prodáván v novém tipu krabice, kde není třeba nic vytrhávat, vyštípávat nebo vykousávat ... stačí jen přeříznout plastová kolečka z nějaké izolačky a pohodlně se dostanete dovnitř.
Ne, tento typ krabice již LEGO používá minimálně 6-7 let.

Citace od: Stimpi kdy 04.03.2015, 01:26:00
V minulosti myslím bývali samolepky v sáčcích a podložené kartónem.
Ne, právě v minulosti karton chyběl. Nechápu, proč ho v současné době k některým velkých archům samolepek dávají a k některým ne.

Citace od: Stimpi kdy 04.03.2015, 01:26:00
Jediné co se mi přihodilo, bylo, že jsem čas od času přehlédl montáž drobných dílů nebo pinů a musel se v návodu vracet ...
Ty si nepřipravuješ díly pro daný krok podle seznamu v návodu? Pak je přehlédnutí téměř vyloučené.

Ale jinak pěkná recenze, díky za ni!  8)

Stimpi

Díky, rádo se stalo. Děkuju za připomínky.

Abych to upřesnil, ano tyto krabice lego asi používá déle, ale u Creatoru a Modulárů. Co se týče Technicu, je toto jeden z prvních setů. Jelikož se moc mimo technic nepohybuji tak se snažím držet jen této skupiny.

Co se týče stavby a přípravy dílků, je to docela zajímavé téma. Proč? Zrovna jsem měl chvilku a začal si stavět starý 8865 Test Car a porovnat návod a postup stavby nového a starého setu je docela zajímavé. A možná vystihuje "jádro pudla".

Pro srovnání ...

8865 - počet dílů 900 - stránek návodu A modelu 24 - kroků stavby 24 - v průměru 37,5 dílku na krok stavby

42029 - počet dílů 1063 - stránek návodu A modelu 148 - kroků stavby 109 -  v průměru 9,75 dílku na krok stavby

Z toho mě vychází že u starého setu si pro jednotlivý krok nedovolim nepřipravit všechny díly na kupičku a krok nekončím dokud všechny neumístím. A to musím někdy dost hledat kam s nimi :).  U nového je dílků pro jednotlivý krok mnohem méně a působí v mojem případě lenora a stavim přímo "z misky", proto ty chyby.


otaznik

Citace od: Stimpi kdy 08.03.2015, 18:38:54
Abych to upřesnil, ano tyto krabice lego asi používá déle, ale u Creatoru a Modulárů. Co se týče Technicu, je toto jeden z prvních setů. Jelikož se moc mimo technic nepohybuji tak se snažím držet jen této skupiny.
Pokud si z hlavy pamatuji, tak např. set 8069 z roku 2011 má tento typ krabice a určitě i další. Ale to je asi jedno, je to detail.  ;)

Stimpi

Na těchto setech jsou vylamovací kolečka. Pak bývají ještě vylamovací "rohy".
Jakmile budu moc, vyfotím krabici aby to bylo jasné.
Díky za spolupráci ;)

otaznik

Citace od: Stimpi kdy 08.03.2015, 19:28:32
Na těchto setech jsou vylamovací kolečka. Pak bývají ještě vylamovací "rohy".
Jakmile budu moc, vyfotím krabici aby to bylo jasné.
Díky za spolupráci ;)
Mně to je jasné, všechny sety, které jsou v této diskuzi zmíněné, mám doma.  ;)

MeNadruhou

Citace od: otaznik kdy 07.03.2015, 20:00:30
Ty si nepřipravuješ díly pro daný krok podle seznamu v návodu? Pak je přehlédnutí téměř vyloučené.
Já si je také nepřipravuju, přijde mi to takový divný, jakoby pro úplný blbce (nic proti lidem co si dílky připravují)- prostě rád stavím stylem hledej x rozdílů oproti minulýmu obrázku. Taky čas od času seknu chybu  ;D.

Jinak díky za recenzi, musím říct , že kvůli červené barvě jsem si model pořizoval. jediný co se mi moc nelíbí je předek auta. zejména pak ty přední světla a maska.
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

holub

Sakra,co si mám koupit,když chci černé díly ?  ;D (a eventuelně tmavě,tmavě šedé   >:D  )

MeNadruhou

Citace od: holub kdy 15.03.2015, 09:27:43
Sakra,co si mám koupit,když chci černé díly ?  ;D (a eventuelně tmavě,tmavě šedé   >:D  )

Černý spray ;D >:D, eventuelně tmavě, tmavě šedý
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

Tomik

Citace od: MeNadruhou kdy 15.03.2015, 22:31:47
Citace od: holub kdy 15.03.2015, 09:27:43
Sakra,co si mám koupit,když chci černé díly ?  ;D (a eventuelně tmavě,tmavě šedé   >:D  )

Černý spray ;D >:D, eventuelně tmavě, tmavě šedý

A pro zvýšení tuhosti to ještě můžeš celý zkráglovat, co? ;D

Pěkná recenze, už se nemůžu dočkat, až si toho pickupa taky pořídím a postavím. Plánuješ udělat i recenzi na lakatoše, který je B modelem?
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Stimpi

Díky,
hele ten lakatoš mě moc neoslovil a zatím ho neplánuju ani stavět.
Spíš se soustředím na nějakej novej setík ... budou narozky :D

mozkit

Tak jsem dostal tento set k narozkám  :) těším se na stavbu. Po otevření krabice byl jeden sešit s návodem dost zmuchlanej a přimáčklej na spodu krabice a nálepky byly taky dosti zmuchlaný, jenom hozený v bedně, za to ale stejný štítek s nálepkama tam byl 3x.

k.ondra89

Pickupa mám zrovna na stole. Musím říct, že mě příjemně překvapila zhuštěnost návodu. Stavba pěkně plyne aniž by bylo nutno nadměrně obracet stránky.  :) Skoro bych řekl, že je to jak za starých časů.  :) S takovou odtahovkou 42008 se to nedá srovnat, tam se listovalo víc jak stavělo.

tomaslambo

To já si zhuštěnost návodu představuji trochu jinak :D Jen pro příklad: 8480 - Space Shuttle měl přibližně stejný počet dílů jako má 42029, ale návod měl pouze 108 stran a to i včetně návodu na B model. 42029 má necelých 170 stran a to jen na A model. To je sakra rozdíl :D

Farky_cz

Já se na to dívám z pohledu, že podle návodu by to mělo být schopno postavit i dítě. Každý nemá tatínka či maminku kteří by byli ochotni s dítětem studovat všechny detaily co všechno se změnilo oproti předchozímu obrázku. Nemá to být soutěž najdi 8 rozdílů. V tomhle se Lego snaží být v návodech průhledné a návodné jak jen to jde. Za což se platí delšími návody. Ale firmě to přináší asi více úspěšných stavitelů a více prodaných stavebnic a ve finále větší zisk.
Zpět u Lega po třicítce.

milanv

V tomhle směru je skvělý nápad, co jsem teď viděl v návodu na modulár Detektivní kancelář. Kostky z aktuálního kroku červeně obtažené v modelu (plus seznam dílů nezmizel, samozřejmě). Velmi to zrychluje práci. Velký Technic jsem poslední dobou žádný nekupoval, tak nevím, jestli je to tam také.
Pán na Žlutém hradě

tomaslambo

To ohraničení bych kolikrát bral v Technic setech ;D. Dítě by to samozřejmě postavit mělo, ovšem je otázka jestli by trochu složitější návod nebyl pro takové dítě prospěšnější (cvičení trpělivosti a postřehu by se dnešním dětem hodilo jako sůl). Osobně mi je celkem jedno kolik má návod stránek(je mi jedno kolik na to padlo stromů) jen mi občas některé kroky připadají zbytečné

MeNadruhou

Když se to zvrtlo k diskuzi o návodech: Za sebe bych uvítal složitější verzi návodu, (=méně listování, větší výzva, případně levnější pořízení kopie či B sešitu) a elektronickou verzi, kde by se dala "nastavit obtížnost"
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

k.ondra89

Tak jasně. Zhuštěnost návodu by mohla být i větší.  :) Taky bych to uvítal, i tak je to ale pokrok.  ;)

Jinak, souhlas s recenzí. Pickup je vzhledově velmi povedený, a zajímavý i jako zásobárna náhradních dílů.  :)