6991 - Monorail Transport Base - Jednokolejová přepravní stanice (vesmír)

Založil holub, 26.04.2014, 15:31:32

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

holub

6991 - Monorail Transport Base - Jednokolejová přepravní stanice (vesmír)



Tak se mi dostal do rukou tento krásný set z roku 1994,set se mi podařilo vyhrát v aukci (Tak trochu jsem to prostě zkusil),byla z něj o to větší radost po té co jsem ho vybalil,stav,vzhled a zábavnost mě natolik uchvátila,že jsem se rozhodl na něj udělat následující recenzi.Lidé co ho nemají či je nezaujal si ho tu mohou prohlédnout.

Krabici bohužel nemám ale předpokládám že postačí foto z BL :


Rok vydání setu : 1994
Cena tehdejší : u nás cca 5000,- Kč
Cena současná Ebay,Aukro ,BL  atd. : v přepočtu se pohybují 3000-7000,- Kč
Počet dílů: 568 kostek, 4 figurky (http://www.peeron.com/inv/sets/6991-1)

Nafotil jsem toho hromadu ale vybral jen ty podstatnější fotky,abych zbytečně nezahlcoval místní databázi,takže rozjímaní nad zabalenou nacpanou krabicí a zip sáčky vynechám.Mohu,ale říci že kostek je slušné množství,skladba modelů odpovídá svojí době kdy se ještě nešetřilo klasickými 2x1 plates, 4x1 ,atd ,techto "zakladních" kostek je tu mnoho.Druhou hromadu materiálu udělají koleje a podpěry,mohu říc že kvalitou vážně slušný "matroš" .Pro představu jak se koleje spojují a co je vespod přikládám foto přepínače/spouštěče jízdy.
Na dalších fotech je vidět skladba základny,budova ovladacího střediska a vlastně zároveň jakási odletová runway "na skále"  má luxusní ovládací středisko a je překvapivě vysoká,možná někdy někoho napadlo jakým zpusobem se do ní "leze" ,je to snadné jedna z bočních stran jde odklápět a je to vcelku dobře zamaskované.

Spodní nájezdová rampa obsahuje jen pár kostek sloužící jako dorazy pro jakýsi vlek k převážení a najíždění modulů raket.

Základna stojí na mojí oblíbené podložce jako všechny konkureční základny a hrady :D Tady musím říc,že se člověk muže trochu ztratit v návodu,kroky jdou docela po dost kostkách a člověk musí mít trochu orientaci kolik studů má kde co být a všímavost,ale mě to nevadilo.(V tom jsou dnešní návody daleko primitivnější a mají navíc u každého kroku seznam kostek).
Přiznám že tady překvapí otáčecí satelit,velice atraktivní nápad   :o Provedení je snadné - jsou zde dvě technic axle spojené axle jointem a na jedné straně zavěšené kolo s pneumatikou (traktor :D)  o které se převádí pohyb od projíždějící soupravy a na druhé je nasunut satelit.
Tato stanice má jakou si otačecí platformu,a slouží tedy pro přemístovaní(přetáčení) modulů z jedné strany vlaku na druhou,jelikož k odpalovaní do vesmíru je třeba přehodit modul na správnou stranu soupravy  ;D
Jsou tu zajímavé samolepky,jsou reflexní a třpitivé takže jsou docela tlusté a mě se malinko odlupují,nejsou tu vůbec ty pruhledné nalepky jako na městkých setech.
Figurky mají barevnou kombinaci žlutá modrá šedá,v reálu to vypadá zvlášně,jinak ale figurka se stříbrnými brýlemi a potisklou helmou je podle mě velmi nadprůměrná,hlavně na svojí dobu,stejně jako zdařilý kousek robot spyriusu s potištěnými kalhoty (mě od tohoto setu chybí - musím sehnat) .

Po sestavení setu jsem si hrál jako malé dítě,ve srovnání z vlaky je to něco uplně jiného a mě to baví možná i víc.Není to o množství výhybek a nástupišt,ale jakém si určitém automatizovaní,jelikož vlak jde ovládat jen na určitých místech nebo speciálními díly jinak jede sám a nelze ho stopnout.Tady musím uvést že tím pádem je nutná určitá opatrnost jelikož kolečko pohonu je ocelové,je to na opatrnější hraní a není pěkné když to někdo rve za jízdy ven nebo naopak to roztočí a cpe to nakoleje (tím se dají orýpat hrany plastového ozubení kolejí),navíc se tam dá i něco namotat (chlupy koberce atd.),chce to větší stůl :) .Ve dnešní době by to už asi řešili trochu jinak a řekl bych že výroba jak podvozků tak výhybek mohla být nákladná.Jinak batery box je takový zvlaštní má velmi jednoduchý mechanismus on-off,světelná kostka je famozní,dá se jakoby programovat tím,že se přetočí o 180,takto se dá dosáhnout asi třech modů ,nejsou na ní ledky ale mini žárovičky ! mazec.
Dá se s tím perfektně vyhrát a postavit několik kombinací (v manuále jsou nákresy),navíc je tu i dost podpěr při rozebrání setu a přestavění v něco jiného vždy vyjdou ,4 kusy jsou totiž zakomponovány v budovách a základně.Paráda.Je trochu vidět,že tady se nepočítalo s rozšiřujícími sety kolejí.Jako zajímavost pro nezasvěcené uvedu že tento set vydali v Evropě jako jediný ze serie Unitron,kde se navíc ani ten název frakce v prospektech neobjevuje,ti totiž byli pouze pro Ameriku a jak všichni asi víme byl poslední z monorailů :)

Co závěrem,snad jen že mohu jen doporučit a stojí za to ho sehnat,přestože není tak veliký jako airport shuttle,má velikou hratelnost(to nejen díky 2 výhybkám) ,množství pěkných dílů a nádherný vzhled.V mém případě bude potřeba udělat něco s tou zažloutlou šedou (peroxid) ,sehnat box(spíše nereálné) a dodat figurky.
Děkuji za přečtení závěrem dobové video :
http://www.youtube.com/watch?v=k0aPW9NIsPM





MeNadruhou

Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

znouzectnost

Citace od: MeNadruhou kdy 28.04.2014, 20:10:28
A lidé co ho nemají a chtějí se s ním pohrát? >:D

Se můžou stavit u mě, já ho mám a můžou si pohrát   8)
Můžu i poslat fotky  >:D

otaznik

Citace od: holub kdy 26.04.2014, 15:31:32
Tak se mi dostal do rukou tento krásný set z roku 1994,set se mi podařilo vyhrát v aukci (Tak trochu jsem to prostě zkusil),byla z něj o to větší radost po té co jsem ho vybalil,stav,vzhled a zábavnost mě natolik uchvátila,že jsem se rozhodl na něj udělat následující recenzi.Lidé co ho nemají či je nezaujal si ho tu mohou prohlédnout.

Plně chápu tvoje nadšení, naprosto ti rozumím.  ;)