osvětlené nádraží

Založil Radek Hejret, 24.03.2008, 19:41:24

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Radek Hejret

Dlouho jsme chtěli s klukama doma osvětlit nádražní budovy, až se nám to nakonec povedlo :-) Napětí jsme vzali z kolejí pomocí kabelů z transformátorů a tak, kdykoliv se vlak rozjede, rozsvítí se nám jak hlavní nádražní budova, kde máme 4 žárovky, tak opravna, kde je umístěno 5 žárovek. Je to efektní hlavně za úplné tmy, kdy jsme pořizovali i fotečky. Jak se nám to povedlo, posuďte sami :-)

hobby

#1
Osvětlení kolejiště je vždycky efektní, nejen u samotných vlaků, ale samozřejmě i budov. Také mě to již napadlo, ale ještě jsem se k tomu nedokopal a kdoví jestli. Ke 12V vlakům se dalo koupit omezené osvětlené příslušenství. Škoda, že k těm současným nic; asi se to nevyplácelo (modelová železnice je bez toho nemyslitelná).
Vypadá to efektně, akorát bych asi zaclonil tu otevřenou zadní stranu, protože odraz na zdi mi připomíná požár :D. Jinak OK, zase jedna novinka! 8).

Micho

Keby sme sa na to pozreli z takej modelárskej stránky, tak Lego nie veľmi stavané na riešenia osvetlenia. O finančnej stránke ani nehovoriac. Preto ma vždy fascinuje, keď sa niekto pokúša na túto tému niečo vytvoriť. Je hodne náročné aj skryť vodiče, aby pritom nevznikali zbytočné nadstavby kociek. Je potrebné sa na to pozerať s nadhľadom.  ;)

Také osvetlenie koľajišťa v Brne by bola hodne náročná prácička. A keďže návštevy sú výhradne denne, tak zrejme ani by to nemalo veľký zmysel. V tejto súvislosti ma napadá nádherne prepracované a osvetlené modelové koľajište v Brne, kde dokonca stmievajú pravidelne miestnosť a tak sa dá obdivovať ta krása vysvieteného modelárskeho sveta snáď stovkami mini svetielok - www.modelovysvet.cz.

Tak či tak, hranie sa so svetlom výrazne oživí hrateľnosť výtvorov a hlavne pre detský svet fantázie je to veľmi solídne plus. Koniec koncov, sporadicky vychádzali aj nádherné sety so svetelným a zvukovým výstupom.  8)

Pre zaujímavosť, na tému osvetlenie vláčikov je ešte niečo aj tu - http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=1344.msg14041#msg14041

Takže držím palce pri ďalších podobných výtvoroch. Nech žije svetlo!  8)

***Banana.com

#3
Před rokem jsem také experimentoval s osvětlením 4511. Z nedostatku kabelů jen ve velmi omezeném rozsahu. Nejprve jsem zkusil do lokomotivy zabudovat jen light brick napojený na kabel od motoru, ale kromě samozřejmého omezení (svícení jen za jízdy) mi vadila i měnící se intenzita světla v závislosti na rychlosti, kterou vláčkaři znají ze všech osvětlených vlaků.
Druhá, vyfocená varianta, již tedy užívá zabudovaný 9V battery box, s podstatně lepším výsledkem. Třetí varianta byla lampička, kterou MiP vyrobil z tohoto bricku odvrtáním otvoru, do kterého se přesně vejde malá LED dioda, a napojením na kabel. Řešení není pure Lego, ale zadání (lampa na stoleček do vlaku) splnilo dokonale.

hobby

Citace od: Micho kdy 24.03.2008, 21:29:24
... V tejto súvislosti ma napadá nádherne prepracované a osvetlené modelové koľajište v Brne, kde dokonca stmievajú pravidelne miestnosť a tak sa dá obdivovať ta krása vysvieteného modelárskeho sveta snáď stovkami mini svetielok - www.modelovysvet.cz.
...
[Takže držím palce pri ďalších podobných výtvoroch. Nech žije svetlo!  8)

Na ten modelový svět jsem se v Brně zašel podívat. Opravdu, osvětleno krásně, dokonce v noci byly na nebi hvězdy!
Jiná věc, co mě upoutala, byla hrozná zaprášenost celého kolejiště. Je to neštěstí :'(. To bylo až zoufalé, třeba parní mašinky se všemi těmi detaily byly šedivé, namísto černé. Netuším, jak často to čistí, pokud to vůbec jde a jak dlouho to tam už je. S tím holt těžko jde něco dělat a to se samozřejmě týká i lega, nebo dokonce specielně lega! Po loňské výstavě  (4 měsíce) ty věci byly zaprášeny dost, letos to bude více. Proto já se snažím stavět svoje modely a domy jednoduše i z tohohle aspektu (Colonelovi pak připadají nehodné vystavování ;D)
Asi nevadí, že jsem odbočil, původně byla řeč o osvětlení 8).

***Banana.com

Když už jsme u toho, tak existuje i pure Lego osvětlení, a není z řady 12V. Svítí parádně, nevyžaduje kabel, díky LED diodě má malý odběr proudu z battery boxu, a dokáže osvítit i velkou stavbu. Kdo nevěří, má důkaz ZDE  ;D ;D

Radek Hejret

Citace od: Micho kdy 24.03.2008, 21:29:24
Keby sme sa na to pozreli z takej modelárskej stránky, tak Lego nie veľmi stavané na riešenia osvetlenia. O finančnej stránke ani nehovoriac. Preto ma vždy fascinuje, keď sa niekto pokúša na túto tému niečo vytvoriť. Je hodne náročné aj skryť vodiče, aby pritom nevznikali zbytočné nadstavby kociek. Je potrebné sa na to pozerať s nadhľadom.  ;)

Také osvetlenie koľajišťa v Brne by bola hodne náročná prácička. A keďže návštevy sú výhradne denne, tak zrejme ani by to nemalo veľký zmysel. V tejto súvislosti ma napadá nádherne prepracované a osvetlené modelové koľajište v Brne, kde dokonca stmievajú pravidelne miestnosť a tak sa dá obdivovať ta krása vysvieteného modelárskeho sveta snáď stovkami mini svetielok - www.modelovysvet.cz.

Tak či tak, hranie sa so svetlom výrazne oživí hrateľnosť výtvorov a hlavne pre detský svet fantázie je to veľmi solídne plus. Koniec koncov, sporadicky vychádzali aj nádherné sety so svetelným a zvukovým výstupom.  8)

Pre zaujímavosť, na tému osvetlenie vláčikov je ešte niečo aj tu - http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=1344.msg14041#msg14041

Takže držím palce pri ďalších podobných výtvoroch. Nech žije svetlo!  8)

Se zakrytím kabelů u hlavního nádraží nebyl zase takový problém - viz fotky, ale u opravny je to horší, tam jsou kabely vidět. Osvětlili jsme si i hasičskou stanici a vedli jsme kabely k přístavu. To byl oříšek, tak jsme vystavěli ,,trafo stanici", která zakrývala spojení kabelů, protože jsme měli jen krátké  ;). Ale vždy je to o možnostech - zásobách dílků. Jak by bylo krásné postavit sloupy vysokéjo napětí a rozvést proud do celého města... Anebo vymyslet bezdrátový přenos elektřiny  ;D

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

***Banana.com

#7
Citace od: Radek Hejret kdy 25.03.2008, 17:05:52
Anebo vymyslet bezdrátový přenos elektřiny  ;D

Na Massachusetts Institute of Technology bezdrátový přenos úspěšně vyzkoušeli už loni..  ;) Více ZDE či přímo na TOMTO univerzitním webu.